Festergrimm Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Herbie ve Violet Yepyeni Bir Macerayla Geri Dönüyor!

Festergrimm Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Herbie ve Violet Yepyeni Bir Macerayla Geri Dönüyor!

Genç Timaş’ın en sevilen serilerinden biri olan Tuhaf Deniz Kasabaları Efsanesi’nin dördüncü romanı Festergrimm sonunda çıktı! 39. Uluslararası İstanbul Tüyap Kitap Fuarı’nda okurlarla buluştu. Biz de sizler için kitap hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

Kitap hem karton kapak hem de ciltli versiyonuyla satışa sunulacak. Henüz kitapların hangi tarihte satışa açılacağı duyurulmadı.

Thomas Taylor Türkiye’ye Geliyor!

Festergrimm Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Herbie ve Violet Yepyeni Bir Macerayla Geri Dönüyor! - Bibliyoraf

Evet, doğru duydunuz. Serinin yazarı Thomas Taylor bu hafta Türkiye’ye geliyor. Genç Timaş geçtiğimiz hafta yayımladığı duyuruda yazarın fuar haftasında ülkemize geleceğini duyurdu. Ayrıca yazar yalnızca İstanbul’a değil, Ankara ve Bursa’ya da gidecek. Taylor Instagram’da yaptığı duyuruda: “Gelecek hafta bu zamanlar Türkiye’de olacağımı düşünmek heyecan verici! İstanbul Tüyap Kitap Fuarı’nda ilk kez satışa çıkan #FESTERGRIMM’in fotoğrafları bana gösterildi bile. Ben de ayın 11’inde orada olacağım. Ve muhteşem yayıncı @genctimas’ın Ankara ve Bursa’da da imza günleri ayarladığını söylemekten memnuniyet duyuyorum. Türk okurlarla tanışmak için sabırsızlanıyorum!”

Yazarın ilk etkinliği yukarıda da belirttiğimiz üzere İstanbul Tüyap Kitap Fuarı’nda olacak. Thomas Taylor’ın duyurulan diğer imza günü ve etkinlikleri ise aşağıdaki tarihlerde gerçekleşecek. Etkinlikler hakkındaki güncel bilgiler için Genç Timaş’ın Instagram sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın!

  • 11 Aralık Pazar | 2022 Tüyap Kitap Fuarı İmza Günü – 15:00 (İstanbul)
  • 12 Aralık Pazartesi | Metro Kitap Fuarı Kızılay İmza Günü – 16:00 (Ankara)
  • 13 Aralık Salı | BKM Kitapevi Özlüce İmza Günü – 15:00 (Bursa)
  • 15 Aralık Perşembe | Penguen Kitapevi Suadiye Söyleşi ve İmza Günü – 18:00 (İstanbul)

Herbie ve Violet İçin Macera Hiç Bitmiyor

Bildiğiniz üzere serinin her kitabında ayrı bir yaratığın efsanesi anlatıldı. İlk kitapta yumurtasıyla aklınıza gelebilecek her şeyi vadeden deniz yaratığı Malamander’ın, ikinci kitata bir denizci hikâyesi olan ve Tuhaf Deniz Kasabası’nı yok edeceğine inanılan Gargantis’in hikâyesini okumuştuk. Üçüncü kitapta ise denizlerden bir tık uzaklaşarak gölgelerin içinde yaşayan Shadowghast yani Karakasvet’i durdurmaya çalışmıştık. Karakasvet daha önceki yaratıkların aksine kötücüldü. Peki bu kitap hangi efsaneye ev sahipliği yapıyor? Gelin kitabın arka kapağını hep birlikte inceleyelim.

Festergrimm Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Herbie ve Violet Yepyeni Bir Macerayla Geri Dönüyor! - Bibliyoraf

Festergrimm’de bizi tanıdık şeylerin beklemediğini söylemek yalan olur. Mesela Sebastian Yılanbalığı yine bencil emelleri uğruna kasabanın başına iş açacak. Violet -muhtemelen- hiç düşünmeden tehlikeli bir maceranın içine atlayacak. Ve Herbie -ah Herbie- istemeye istemeye Violet’ın peşinden gidip kasabayı kurtarmaya çalışacak. Yine. Sonuçta ne demişler; bazı kahramanlar pelerin giymez, ansızın bir limon kasasının içerisinde ortaya çıkıverir.

Kitapta bizi bekleyen yeni maceraya dönecek olursak, kitabın kapağında gördüğünüz robot Festergrimm’in temelini oluşturuyor. Maceracı ikilimiz, serinin bu kitabında saat ustası Ludo Festergrimm tarafından yapılan devasa mekanik robot’un yanlış ellere geçmesini engellemeye çalışacak. Yanlış ellerden kastımız tabii ki de Sebastian Yılanbalık. Herbie ve Violet Yılanbalık’ın kapalı olan balmumu müzesini açtırma sebebinin bu efsanevi robota ulaşmak olduğunu fark ettiğinde tabii ki de onu durdurmaya çalışıyorlar.

festergrimm

Eğer yazarın Instagram hesabını takip ediyorsanız bu kitapta ilk defa karşılaşacağınız detaylardan birinin Nopevember kavramı olacağını biliyorsunuzdur. Nopevember İngilizce’de kasım anlamına gelen november ve hayır anlamına gelen nope kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş yeni bir kavram. Bu kavramı ilgilendiren kişi de Herbie Limon’dan başkası değil. Kavramın hikâyedeki yerini öğrenmek içinse kitabı okumanız gerekecek. Ayrıca öğrendiğimize göre Festergrimm’de Türk kültüründen bir detayla da karşılaşabilirsiniz. 👀

Serinin Son Kitabı: Mermedusa

Serinin beşinci ve son kitabı Mermedusa önümüzdeki yıl raflardaki yerini alacak. Kitap hakkında adı dışında pek bir şey bilmiyoruz. Fakat adından anladığımız kadarıyla Tuhaf Deniz Kasabası Efsaneleri’nin bu son kitabı, adına yaraşır bir şekilde, son macerasında okurunu yine açık denizlere götürecek. Bu varsayıma nereden mi geldik? Bize göre Mermedusa ismi deniz kızı/insanı anlamına gelen mermaid ve Yunan mitolojisinin ünlü karakteri Medusa kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş.

Hepimizin yılan saçlı kadın olarak da tanıdığı Medusa, gözlerine bakan her canlıyı taşa çevirmesiyle ünlü. Buradan yola çıkarak, son kitapta okuyacağımız maceranın insanları lanetleyen bir deniz kızı/insanı hakkında olabileceğini varsayabiliriz. Herbie’nin ebeveynlerinin en son görüldüğü yerin de deniz olduğunu düşünürsek bu teori bize biraz mantıklı geliyor. Belki Herbie ve Violet ikilisi, Herbie Limon’un ailesi de dahil olmak üzere bir sürü masum insanı lanetleyen -belki de taşlaştıran- bir deniz yaratığını durdurmaya çalışacaktır.

Festergrimm Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Herbie ve Violet Yepyeni Bir Macerayla Geri Dönüyor! - Bibliyoraf

festergrimm

Tabii bu teori tamamen Thomas Taylor’ın medusa kelimesini kullanış şekline bağlı. Antik Yunanca bir kelime olan medusa, “korumak veya muhafaza etmek” anlamına geliyor. Belki de yazar kurgusunu buradan yola çıkarak yazacak. Belki de beşinci kitabın bu söylediklerimizle hiç alakası yok. Kitabın çıkmasına ve dilimize çevrilmesine en az bir yıl var. Maalesef o zamana kadar kitap hakkında teori üretmekten daha ileri gidemeyeceğiz.

Şu an ise yapabileceğimiz üç şey var: Birincisi Festergrimm’i okuyup kendimizi avutmak. İkincisi Thomas Taylor’ın 15 Aralık’ta yapacağı söyleşide kitap hakkında detaylar vereceğini ummak. Üçüncü ve son madde ise serinin sonunda Herbie’nin ailesine kavuşması -ve Violet’tan kurtulması- için dua çemberi oluşturmak.

Bu yazı Selin Çolak ve Ezgi Su Güçlü tarafından yazılmıştır.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Festergrimm

Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü fakat ama. Ancak ve lakin. Çünkü ama fakat ve ancak. Ama ve ama. Fakat ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü fakat ama. Ancak ve lakin. Çünkü ama fakat ve ancak. Ama ve ama. Fakat ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü fakat ama. Ancak ve lakin. Çünkü ama fakat ve ancak. Ama ve ama. Fakat ve fakat. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin çünkü fakat ama. Ancak ve lakin. Çünkü ama fakat ve ancak. Ama ve ama. Fakat ve fakat.

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Festergrimm Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Herbie ve Violet Yepyeni Bir Macerayla Geri Dönüyor!” için bir görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.