Colleen Hoover’ın It Starts With Us İçin Hazırladığı Çalma Listesi ve Daha Fazlası

Colleen Hoover’ın It Starts With Us İçin Hazırladığı Çalma Listesi ve Daha Fazlası

Popüler yazar Colleen Hoover’ın heyecanla beklenen yeni kitabı It Starts With Us, raflardaki yerini aldı. Bizimle Başladı Bizimle Bitti’nin devam kitabı olan bu roman kuşkusuz bu yılın en çok beklenen kitaplarından biriydi. Ekibimizden Tuğba Leyla Üstün1 de sizler için yazarın Spotify ile yaptığı röportajı dilimize çevirdi. İyi okumalar.

1: Bu metin Tuğba Leyla Üstün tarafından Bibliyoraf.com için çevrilmiştir. Çevirmenin ve Bibliyoraf’ın izni olmadan başka bir sitede kullanılamaz.

It Starts With Us

Colleen Hoover’ı bir türle tanımlayamazsınız . Teksaslı yazar, hem Verity gibi gizem-gerilim romanlarının hem de Reminders Of Him gibi yürek burkan romantik hikâyelerin yazarı. Okurlar, sayfalar arasında nelerle karşılaşacaklarını asla bilemiyorlar. 2016’da Colleen, romantik türdeki kitabı Bizimle Başladı Bizimle Bitti’de bizi Lily, Ryle ve Atlas’la tanıştırmıştı. Okurlar Lily’nin aşkını ve kaybının Maine’den Massachusetts’e uzanan hikâyesini onunla yaşadı. Şimdi, 6 yıl sonra, Lily’nin hikâyesi devam ediyor.

Colleen Hoover'ın It Starts With Us İçin Hazırladığı Çalma Listesi ve Daha Fazlası | Bibliyoraf

Aslında Colleen bir devam kitabı yazmayı düşünmüyordu ama hayranlarının istekleri, hikâyenin tamamlanmadığını fark etmesini sağladı. Artık, hayranlar hikâyenin devamını okuyabilecekler. Colleen, kitabın çıkışına özel, romanı yazarken ve Atlas ile Lily’nin öyküsünü genişletirken ilham aldığı şarkıları içeren bir Spotify listesi hazırladı. For the Record, eserleri, çalma listesi ve sesli kitapları hakkında Colleen’le sohbet etme fırsatı buldu.

For the Record: Yazarken müzik dinler misin? Bu senin yazma moduna girmene yardım ediyor mu?

Colleen Hoover: Aslında yazarken hiçbir şey dinleyemem. Hatta ses varsa, saatin tıkırtısı bile olsa, gidip pilleri çıkarırım. Yine de şarkılar, kitaplarım ve karakterlerim için ilham aldığım bir yer. Ve beni yazma moduna sokuyorlar. Mesela The Airborne Toxic Event’in Bride & Groom şarkısı, All Your Perfects’i yazarken beni moda sokan en etkili şarkılardan biriydi.

It Starts With Us

For The Record: It Starts With Us’ı yazarken dinlediğin şarkılar Bizimle Başladı Bizimle Bitti’yi yazarken etkilendiklerinle aynı mı?

Colleen Hoover: Konu müzik olunca alışkanlıkların insanıyımdır. Belli bir moda girmek istiyorsam bunun için uygun şarkıları kullanırım. Bu nedenle neredeyse her zaman hüzünlü şarkılar arıyorum.

For The Record: Çalma listesi için şarkı seçerken nasıl bir yol izledin?

Colleen Hoover: Bizimle Başladı Bizimle Bitti ‘yi yazdıktan sonra bir sürü okur onlara kitabı anımsatan şarkıları bana gönderdi. Kitabı ve karakterleri nasıl yorumladıklarını görmek için çoğunlukla hemen gidip şarkıyı dinlerdim. Bu şarkılardan birçoğu aklımda kaldı bu yüzden de onları listeye aldım. Bazı şarkılar da çok fazla önerildiği için bu listeye girdi. Örneğin Taylor Swift’in birkaç şarkısı bu şekilde listeye alındı.

FTR: Birkaç şarkıdan ve senin için ne ifade ettiklerinden bahseder misin?

CoHo: Erick Baker’in She Dreams of Boston’ı özellikle Lily için yazıldı. Erick’le yıllar önce müziği ve bir gün birlikte çalışma umuduyla ona ulaştığımda tanıştık. Anında bu fikri kabul etti ve Lily’ye mükemmel uyan bir şarkı yazdı. Atlas’a en çok The Airborne Toxic Event’in All For A Woman şarkısının uyduğunu düşünüyorum. Lily’yi çok seviyor ve bu şarkı da kalp acısıyla dolup taşıyor.

It Starts With Us

Ryle karakteri için X Ambassadors’a dönmem gerekir. HISTORY şarkısı, Lily ve Ryle için marşım gibi bir şeydi. Ryle’ın şarkıyı bir yerde duyup suçluluk ve pişmanlıkla acı çektiğini ama yapabileceği bir şey olmadığını gayet iyi bildiğini hayal ediyorum.

Colleen Hoover'ın It Starts With Us İçin Hazırladığı Çalma Listesi ve Daha Fazlası | Bibliyoraf

FTR: The Avett Brothers’ın yazma konusunda seni nasıl etkilediğini anlatabilir misin?

CoHo: İlhamımı tümüyle kaybettiğim bir dönemde şarkılarını keşfettim. Küçük çocuklarım vardı, tam zamanlı çalışıyordum ve üniversiteye gidiyordum. Eş, anne ve çalışan olarak bir sürü şeyle ilgileniyordum ama kendime hiç zamanım yoktu. Kendimi kaybediyor olduğumu fark ettim ama mutsuzluktan değildi çünkü mutluydum. Sanatçı yanımı besleyecek zamanım olmadığındandı. Şarkılarını işte o sıralarda buldum.

Sözleri bana hitap ediyordu ve çalarkenki tutkuları beni kıskandırdı. Önceden ben de tutkuluydum, ama onları müzik yaparken görene kadar bunu hissetmeyi ve hayal gücümü kullanmayı ne kadar özlediğimin farkında değildim. Şarkıları, yazmaya olan sevgimi yeniden alevlendirdi ve bence bir sanatçının sanatıyla başka bir sanatçıya ruhunu beslemesi gerektiğini hatırlatması çok güzel bir şey. Konserlerine ilk defa gittiğim gün sonrasında hemen eve koştum ve yazmaya başladım. Bunun için şarkılarına ve kendi sanatını yapmaya devam eden tüm sanatçılara her zaman minnettar olacağım.

başlık

FTR: Yeni kitabın It Starts With Us tam olarak Bizimle Başladı Bizimle Bitti’nin kaldığı yerden başlıyor. Neden Atlas ve Lily’nin hikâyesine devam etmeye karar verdin?

CoHo: İşin aslı bunu yapacağımı hiç düşünmemiştim. Benden sürekli Bizimle Başladı Bizimle Bitti’nin devamını istiyorlardı. Ryle’ın iyi bir insana dönüşmesini umdukları için bunu istediklerini sanıyordum ve böyle bir şey yazmayacaktım. Ama kitap daha çok okunup, insanlar videolar çekmeye başladıkça onların aslında daha fazla Atlas istediklerini fark ettim. Atlas’ı seviyorum. Hayranların istekleri yavaş yavaş kafamda oluşmaya başlayan şema ile birleşince ortaya kitp yazmaya yetecek bir kurgu çıktı. Hikâyenin devamını yazacağıma hiç ihtimal vermemiş olabilirim ama yazdığım için bundan daha mutlu olamazdım.

FTR: Lily ve Atlas’ın bir şarkısı olsa bu hangisi olurdu?

CoHo: Kesinlikle The Avett Brothers’ın If It’s The Beaches. Atlas’ın, yapabilse Lily’ye dünyaları vereceğini hissediyorum ve bu çok güzel bir aşk şarkısı. Ne zaman duysam o ikisini hatırlıyorum.

FTR: Sesli kitapseverler için özel sorumuz… Sence birinin, senin kelimelerini sesli okuması okurun kitabını deneyimlemesini ne şekilde değiştiriyor?

CoHo: Eğer doğru yapıldıysa ve okur seslerin karakterlere uyduğunu düşünüyorsa bence konuya yeni bir boyut katar. Bence sesli kitaplar olaylara biraz daha hayat ve canlılık ekliyor.

Ben büyük bir film hayranıyım. Film izlemek, kitap okumaktan sonra gelen, boş zamanlarımda yapmayı en çok sevdiğim ikinci aktivitedir Yani benim için sesli kitaplar her iki favorimi de bir araya getiren mükemmel bir aktivitedir.

başlık

FTR: Sesli kitapların en çok nesini seviyorsun? Hangi durumlarda sesli kitabı normal kitaba tercih ediyorsun?

CoHo: Sesli kitapları seviyorum. Çok fazla araba kullanıyor ve uzun yolculuklar yapıyorum. Arabada yalnız geçen uzun saatlerde sesli kitap dinlemeyi seviyorum. Özellikle de iyi bir hikâyesi varsa yolun çabuk geçmesini sağlıyor.

Colleen Hoover tarafından hazırlanan çalma listesi:

Bu metnin redaktörlüğü Aylin Efe tarafından yapılmıştır.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:


Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.