Acı, Gözyaşı ve Kalp Kırıklığı: Colleen Hoover Okuma Rehberi

Acı, Gözyaşı ve Kalp Kırıklığı: Colleen Hoover Okuma Rehberi

Colleen Hoover, kuşkusuz romantizm deyince aklımıza gelen ilk isimlerden. Biz de Bibliyoraf’ın Sevgililer Günü haftası için bir Colleen Hoover okuma rehberi hazırlayalım dedik. İyi okumalar

Türkiyede Colleen Hoover Kitaplığı

Colleen Hoover - 1000Kitap

Colleen Hoover, ekimde çıkacak yeni kitabıyla birlikte, bugüne kadar toplamda 23 kitap yazdı. Fakat bu kitapların yalnızca on tanesi dilimize çevrildi. Açıkçası bu pek de tatmin edici bir sayı değil. Çevrilen bu on kitabın dokuzu Epsilon Yayınları, geriye kalan bir kitap da Ephesus Yayınları etiketiyle geçtiğimiz yılın ağustos ayında çevrildi.

Çoğumuz Colleen Hoover’ı tek kitaplarıyla tanıyor olsak da, yazarın toplam üç -son çıkacak kitabıyla birlikte dört – serisi var. Bunlar; Çarpılma, Umutsuz, Maybe Someday ve Bizimle Başladı Bizimle Bitti. Fakat çevrilen bu serilerden yalnızca birinin – BBBB hariç – tüm kitaplarının çevirisi mevcut.

Sizin için yazarın bütün kitaplarını yayımlanma sırasına göre listeledim. Serileri numaralandırdım ve dilimize çevrilen kitapların Türkçe isimlerini yazdım.

 • Çarpılma (Çarpılma 1), Epsilon Yayınları
 • Ya Hiç Gelmeseydin (Çarpılma 2), Epsilon Yayınları
 • Kim Bu Kız? (Çarpılma 3), Epsilon Yayınları
 • Umutsuz (Umutsuz 1), Epsilon Yayınları
 • Yeni Bir Umut (Umutsuz 2), Epsilon Yayınları
 • Finding Cinderella (Umutsuz 3)
 • Maybe Someday (Maybe Someday 1)
 • Maybe Not (Maybe Someday 2)
 • Maybe Now (Maybe Someday 3)
 • Çirkin Aşk, Epsilon Yayınları
 • Asla Asla, Epsilon Yayınları
 • Confess
 • November 9 
 • Too Late
 • Bizimle Başladı Bizimle Bitti, Epsilon Yayınları
 • Without Merit
 • All Your Perfects
 • Finding Perfect (Umutsuz 4)
 • Verity: Gerçeğin Diğer Kıyısı, Epsilon Yayınları
 • Regretting You
 • Her Kalp Kırılır, Ephesus Yayınları
 • Layla
 • Reminders Of Him

Peki Bizimle Başladı Bizimle Bitti neden seri kitapların arasında?” diye düşünen okurlarımız için de şunun notunu düşelim: Yazarın yeni kitabı It Starts With Us, Bizimle Başladı Bizimle Bitti’nin sonrasını anlatacak. Atlas ve Lily arasındaki ilişkiyi mercek altına alan bu kitap, 18 Ekim 2022’de çıkacak. Yazar kitabın duyurusunu paylaştığı gönderide kitabın henüz bitmediğini de söyledi.

Colleen Hoover Okuma Rehberi

Bu rehberi hazırlarken kitapların konularının ve türlerinin birbirinden olabildiğince farklı olmasına özen gösterdim. Bunun sebebi ise romantizm dışındaki türleri okuyan okurlarımız için. Bu bakımdan, her türden bir CoHo kitabı listelemek istedim. Fakat benim önerim, bu listedeki kitapların hepsini okumanız ve okuduğunuz kitaplar arasındaki favorilerinize benzer Colleen Hoover kitapları okumanız. Çünkü 23 kitabın 23’ünün de size hitap etmesi biraz imkânsız.

Not: Colleen Hoover, ilişkileri tüm gerçekliği/kusurlarıyla ele alan bir yazar. Bu yüzden aşağıda bahsettiğim kitaplardan birini almadan önce kitap hakkında biraz araştırma yapmanızı ve kitabın ne gibi unsurlar içerdiğine dikkat etmenizi öneririm. Bu unsurların bazıları spoiler değeri taşıdığından kitapları anlatırken bu konuya değinmekten kaçındım.

1. Umutsuz (Umutsuz 1)

Collen Hoover okuma rehberi

Umutsuz yazarın çok beğenilen ve underrated bulunan kitaplarından biri. Kitap, lise son sınıf öğrencisi Skye ve okulun çapkın çocuğu Dean’in ilişkisini konu alıyor. Her ne kadar herkes Skye’a aksini söylese de Skye, Dean’in cazibesine çekiliyor ve ikisinin de hayatı tepetaklak oluyor. Yeni yetişkin türündeki bu kitap, genelde genç yetişkin okuyan okurlar için iyi bir başlangıç kitabı olacaktır.

Umutsuz, dört kitaplık bir serinin ilk kitabı. Fakat bu serinin geri kalanını okumak zorunda değilsiniz. Serinin ikinci kitabı aynı hikâyeyi Dean’in bakış açısından anlatıyor. Bu yüzden Umutsuz’u bitirdikten sonra ikinci kitabı da okumanızı öneririm. Üçüncü kitapta ise Skye’ın arkadaşı Daniel’ın hikâyesine konuk oluyoruz. Serinin dördüncü kitabına ise bir sonraki maddede değineceğim. Çünkü dördüncü kitap olan Finding Perfect’i okumak için bir sonraki maddedeki kitabı okumanız gerekiyor.

2. All Your Perfects Colleen Hoover okuma rehberi

Colleen Hoover okuma rehberi

Henüz dilimize çevrilmemiş bu kitap Quinn ve Graham adında, zor zamanlar geçiren evli bir çifti konu alıyor. Birbirlerinden sakladıkları sırların ve yaptıkları hataların birikmesi sonucunda oldukça zorlu zamanlar geçirmeye başlayan bu çiftin geleceği, geçmişlerinde saklı. Okuduktan sonra kalbinizin kırılacağı, gözlerinizin ağlamaktan şişeceği bu kitabı özellikle de Jojo Moyes sevenlerin beğeneceğini düşünüyorum.

All Your Perfects bir seri değil ama kitap Hoover’ın Umutsuz serisinin dördüncü kitabıyla bağlantılı. Serinin dördüncü kitabı başlarda üçüncü kitabın Daniel’ın bakış açısıyla anlatılmış versiyonu gibi gözükse de, kitabı daha iyi anlamak için All Your Perfects’i okumanız gerekiyor.

Küçük bir not: Kafanızı karıştırmak istemem, Umutsuz tek kitap olarak da okunabilir. Serinin devamını okumak ya da okumamak tamamen size kalmış bir durum. Açık konuşmak gerekirse ben de ikinci kitap haricindekileri okumadım. Bu detayı yazıda belirtmemin tek amacı, o kitapları okumak isteyenler için de bir rehber hazırlamak istemem.

3. Çirkin Aşk Colleen Hoover okuma rehberi

Colleen Hoover okuma rehberi

En popüler CoHo kitaplarından biri olan Çirkin Aşk, yetişkin içerikli kitaplar okumak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir roman. Kitap, okurların favori kitap klişelerinden biri olan “abimin yakın arkadaşı” temasının üzerine kurulmuş. Bir hemşire olan Tate, işine daha yakın olabilmek için abisinin yanına taşınıyor. Burada da abisinin yakın arkadaşlarından Miles ile tanışıyor. Miles herhangi bir ilişki istemiyor fakat Tate ile aralarındaki çekim inkar edilemez bir hal aldığında, ikili aralarında “çirkin” bir anlaşmaya varıyor. Çirkin Aşk da listemizdeki bir önceki kitap gibi geçmiş ve gelecek arasında gidip geliyor.

2015 yılında okurları ikiye bölen bu kitabın filme uyarlanacağı duyuruldu. Hatta film için bir teaser da hazırlandı fakat filmin “anlaşmazlıklar” sebebiyle iptal edildiği açıklandı. Fanlar o günden beri kitaba layık bir uyarlama bekliyor.

4. Verity: Gerçeğin Diğer Kıyısı

Colleen Hoover okuma rehberi

Geçtiğimiz ocak ayında dilimize çevrilen bu kitap, Hoover’ın yazdığı iki gerilim romanından biri (Diğeri Layla). Kitap, Lowen Asleigh isimli, finansal çöküşün eşiğindeki bir yazarın hayatının fırsatını yakalamasını konu alıyor. Lowen, yakın zamanda talihsiz bir kaza geçirmiş ünlü roman yazarı Verity Crawford’ın çok satan serisini tamamlamak üzere bir iş teklifi alıyor. Fakat Lowen, Verity’nin notlarının arasında onun kan dondurucu otobiyografi taslağını da buluyor. Böylelikle Lowen, bu taslağı ne yapması gerektiğiyle ilgili büyük bir ikilemin içerisine girmiş oluyor.

Bu kitapla ilgili en sevdiğim şey, hikâyede kime inanacağınızı bilmiyor oluşunuz. Colleen’in en karanlık hikâyesi olarak adlandırabileceğimiz Verity gerilim/gizem türünde bir kitap. Fakat yine de kitapta romance ögeleri de bulunuyor. Sadece kitabın romance kısmı diğer CoHo kitapları kadar ağır basmıyor.

5. Her Kalp Kırılır Colleen Hoover okuma rehberi

Colleen Hoover okuma rehberi

Eğer “Ben Collen Hoover okumak istiyorum ama perişan olmak istemiyorum.” diyenlerdenseniz bu kitap tam da size göre. Hatta favori Taylor Swift şarkınız Cruel Summer ise bu kitaba bayılacağınızın garantisini verebilirim. Kitap, beklenmedik olaylar yüzünden tatilini babasının yanında geçirmek zorunda olan Beyah’nın hikâyesini anlatıyor. Babasının karşı komşusu Samson’la aralarında romantik hislerin filizlenmesiyle, ikili aralarındaki ilişkinin bir yaz kaçamağından daha fazlası olup olmadığına karar vermeye çalışıyor.

Yazarın diğer kitaplarının aksine Ephesus Yayınları’ndan çıkan bu kitap 2021 yazında okurun beğenisine sunuldu. Bu arada küçük bir not düşelim: Kitap diğer CoHo romanlarına kıyasla daha tatlı ve pozitif bir havaya sahip ama siz yine de kalbinizin kırılmasına hazır olun.

6. Bizimle Başladı Bizimle Bitti

Collen Hoover okuma rehberi

Eğer bu listeden yalnızca bir kitabı okumanız gerekiyorsa o kitap Bizimle Başladı Bizimle Bitti olmalı. Bu kitap olduğu yere tırnaklarını kazıyarak gelmiş Lily’yi ve onun aşk ilişkisini konu alıyor. Lily, Ryle adında, romance kitaplarında sıkça rastladığımız “mükemmel erkek” tiplemesi ile yeni bir ilişkiye başlamışken ilk aşkı Atlas tekrardan hayatına giriyor ve kafasını karıştırıyor.

Bu kitapla ilgili en sevdiğim şey tabii ki de Lily. Güçlü ve bağımsız karakteriyle kendisi benim gözümde yalnızca bu kitabın değil, bütün Hoover kitaplarının yıldızı. Aşk üçgeni beklentisi ile başladığınız bu kitapta Hoover öyle bir twist yapıyor ki, yer yerinden oynuyor.

Not: Kitabı All Too Well (Taylor’s Version) (10 Minutes Version) (From The Vault) eşliğinde okumanız önerilir.

Yazının sonuna geldik. Umarım büyük bir özenle hazırladığım bu liste işinize yarar. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! Kendinize iyi bakın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama ancak fakat. Lakin çünkü ya da. Kısa cümle. ANCAK VE ANCAK. çÜNKÜ VE YA DA. Ama ancak fakat. Lakin çünkü ya da. Kısa cümle. ANCAK VE ANCAK. çÜNKÜ VE YA DA. Ama ancak fakat. Lakin çünkü ya da. Kısa cümle. ANCAK VE ANCAK. çÜNKÜ VE YA DA. Ama ancak fakat. Lakin çünkü ya da. Kısa cümle. ANCAK VE ANCAK. çÜNKÜ VE YA DA. Ama ancak fakat. Lakin çünkü ya da. Kısa cümle. ANCAK VE ANCAK. çÜNKÜ VE YA DA.

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.