Gargantis’in Devamında Cevaplanmasını İstediğimiz 5 Soru

Gargantis’in Devamında Cevaplanmasını İstediğimiz 5 Soru

Malamander ve Gargantis bize eğlenceli bir macera, ilginç efsaneler ve daha da ilginç bir kasaba verdi. Kitabın kapağını kapatırken ise zihnimizde sorular bıraktı. Biz de bu yazımızda hepimizin cevabını merak ettiğimiz soruları derledik. Bu soruların bazılarını serinin üçüncü kitabı Shadowghast‘te bulma ihtimalimiz yüksek. Bilmeyenler için hemen söyleyeyim, Tuhaf Deniz Kasabası Efsaneleri serisi toplam beş kitaptan oluşacak ve Genç Timaş üçüncü kitabı eylül ayında yurt dışı ile aynı anda yayımlamayı düşünüyor.

Dikkat, dikkat! Yazının içinde hem Malamander hem Gargantis’ten spoilerlar bulunmaktadır. Eğer iki kitabı da okumadıysanız, sizi buraya ya da şuraya alabiliriz.

1. Herbert Limon Geçmişte Ne Yaşadı?

İlk kitabın başından beri Herbert Limon’un sahilde bir limon kasası içinde bulunduğu söyleniyor. İsmini bile hatırlayamayan Herbert’ın hikayesini bilen tek bir kişi vardı: Sebastian Yılanbalık. Kendisi şu an Gargantis’in midesinde olduğu için anlatamıyor hikayeyi, fakat yazdığı kitaplardan birinin Herbert ile ilgili olduğunu biliyoruz. Denizin Soğuk ve Karanlık Dibi kitabı sayesinde Violet ile Herbert gerçekleri öğrenebilecek mi? Üstelik ikinci kitap olan Gargantis’in sonunda Herbert’ın ailesinin kurtulmuş olma ihtimali de akıllarımızda yer etti. Yaşıyorlar mı, hatta onlar da oğullarını mı arıyor acaba? Görünen o ki, bütün bu soruların cevabını üçüncü kitap olan Shadowghast’te bulacağız. Kitabın arka kapak yazısına bakacak olursak Herbert’ın geçmişi hakkında bilgisi olan yeni bir karakterle tanışacağız. Yıl bitmeden Shadowghast’te bu sorunun cevabını bulma şansımız var. Şimdilik bize kitabı beklemek kalıyor.

2. Sebastian Yılanbalık Efsanelerle İlgili Nasıl Bu Kadar Bilgi Sahibi Oldu?

İlk kitaptan beri Sebastian Yılanbalık’ın Tuhaf Deniz Kasabası efsanelerini araştırdığından haberdarız. Malamander ve Gargantis’i kendi çıkarları için kullanabilecek kadar çok bilgisi var… Daha doğrusu vardı. Herbert’a Gargantis’in sonunda eğer onu kurtarırsa, Herbert’ın geçmişi ve aslında kim olduğunu anlatacağını söyledi. Tabii ki malum olaylardan dolayı açıklamasını yapamadı. Daha sonra da yapamayacak. Gargantis’in midesinden kurtulması oldukça zor görünüyor. Peki, kasabadaki hiç kimse limon sandığında bulunan çocuğun hikayesini bilmezken Yılanbalık bunu nereden öğrendi? Gargantis ve Malamander’i öğrenmesinin sebebini biliyoruz. Ama bence malikanesindeki notlarında çok daha fazlası gizli. Efsaneleri öğrenmesinin bir kısmı araştırma olmasına rağmen sadece araştırarak ve bilen kişilerle tanışarak bu bilgileri elde etmesi bana mümkün gelmiyor. Sebastian Yılanbalık başka neleri saklıyordu? Serinin ilerleyen kitaplarında cevaplara ulaşmayı dört gözle bekliyorum.

3. Violet Ailesine Kavuşabilecek Mi? Gargantis

Hikayenin girişinde Violet ile ilgili öğrendiğimiz ilk şey anne ve babasını aradığıydı. Uzun süredir kayıp olan ailesinin öldüğü varsayılmasına rağmen o ikna olmuyor ve araştırmaya inatla devam ediyor. Malamander’in sonunda Violet’in ailesini görme dileği kısa bir anlığına gerçekleşti. Geçmişte başlarına ne geldiği biraz da olsa açıklığa kavuştu, ama şu an nerede olduklarını yine de öğrenemedik. Sadece dev yapraklı ağaçların yakınında olduklarını biliyoruz -ki bu pek eleyici bir bilgi değil. Dünyanın bir kısmını eleyebilsek dahi kalan yer çok fazla. Violet Parma’nın düşünerek farklı ipuçlarına ve araştırma yaparak yeni bilgilere ulaşacağına inanıyorum. Elindeki ipucu azlığının onu pes ettirmeyeceği zaten belli. İlerde ne gibi ipuçları ile karşılaşacak? Ailesini bulabilecek mi, yoksa ailesi mi onu bulacak? Malamander ve Gargantis’te bulamadığımız cevapları en kısa sürede öğreneceğimizi umuyorum.

Gargantis

4. Laboratuvar Katında Neler Dönüyor?

Gargantis’te Herbert, Violet’a gizli bir katı göstermek için asansör düğmelerinin birkaçına aynı anda basıyor; fakat elinin kayması ile yanlış tuşlara basınca istediğinden farklı bir gizli düğme ortaya çıkıyor. Eksi üçüncü katın tuşunda laboratuvar yazdığını görüyoruz. Otelde öyle bir yer olduğunu Herbert bile bilmiyor. Gitmek istedikleri yer başka olduğu için görmemiş gibi devam ediyorlar yollarına, fakat biz dikkat etmeden geçemedik. Sonuçta gizli bir laboratuvarda neler olduğunu kim merak etmez ki? Sonraki kitaplarda laboratuvar katını ziyaret edeceğimizi umuyorum. Herbert’ın bu kattan haberi olmadığına göre, Leydi Kraken’in sakladığı başka katlar da olabilir. Büyük Nautilius Oteli’nin içinde başka ne gizemler var? Otelde bizi bekleyen keşifler için heyecanlıyım.

5. Kedi Erwin Nasıl Konuşabiliyor? Gargantis

Bir kitabın neden bahsettiğini öğrenmenin en iyi yolu onu okumaktır.

Malamander, Thomas Taylor

Yol boyu bize eşlik eden kedi dostumuzu bütün kedilerden ayıran bir özellik var: İstediği zaman konuşabilmesi. Bundan, Tuhaf Deniz Kasabası’ndaki sayılı insan haberdar. Erwin; Violet ve Herbert’e konuşarak arada yardımcı oluyor fakat çoğu zaman sessizliğini korumayı tercih ediyor. Kedi Erwin’in bu yeteneği konusunda bilgi sahibi olmayan kişiler ise tanımadıkları bu sesi duyduklarında genelde konuşan kişiyi arıyorlar. Peki, Erwin konuşmayı nasıl öğrendi? Tuhaf Deniz Kasabası’nda yaşanan diğer olayları göz önünde bulundurursak, konuşan bir kedi orası için çok tuhaf kalmıyor. Fakat nadiren konuştuğunda da akıllıca sözler söyleyen tüylü dostumuzun neden konuştuğunu merak etmemek mümkün değil. Serinin devamında konuşmasının nedenini öğrenebilecek miyiz?

Bir yazının daha sonuna geldik. Bizim en çok merak ettiğimiz gizemler bunlardı. Siz de merak ettiklerinizi yoruma yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere!

Gargantis ama fakat ancak

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 49

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.