2022’ye Kitaplarla Hazırlanın: Yeni Yıl Temasını İşleyen 10 Kitap!

2022’ye Kitaplarla Hazırlanın: Yeni Yıl Temasını İşleyen 10 Kitap!

Herkese soğuk bir aralık gününden merhaba! Yeni yıla sayılı gün kaldı ve hepimiz okuma hedeflerimizi tamamlama telaşındayız. Biz de size bu konu yardımcı olacak, aynı zamanda sizi yeni yıl havasına sokacak kitaplar önerelim dedik. Fantastikten gizeme, romantikten klasiklere sizin için yeni yılı en iyi yansıyan on kitabı listeledik. İyi okumalar. yeni yıl kitap

1. Noel Babadan Mektuplar – J.R.R. Tolkien

Yeni Yıl Kitap

Tolkien, 1920’den 1943’e kadar her Noel zamanı çocuklarına mektuplar yazarmış. Mektupları başlangıçta ilk çocuğu John’a ithaf ederken ailesi genişledikçe, diğer çocuklarına ayrı ayrı mektuplar yazmaya başlamış. Yazdığı mektupların üstüne asla kendi ismini yazmaz, Kuzey Kutbu Posta İdaresi’nin pullarını yapıştırır ve mektupların Noel babadan geldiğini söylermiş. Bu sayede çocukları büyüyene kadar hep Noel babanın varlığına inanmışlar fakat Tolkien’in amacı asla bu değilmiş. Asıl amacı çocuklarının hayal dünyasını genişletmekmiş ki başarılı da olmuş aslında. Çocuklarına hayal gücünün ne kadar önemli olduğunu anlatmış çünkü buna hayatlarının her anında ihtiyaç duyabileceklerini düşünüyormuş.Bu kitabı herkese, özellikle de küçük yaştaki dostlarımıza şiddetle öneriyoruz.

2. Hala Zamanımız Varken – Josie Silver Yeni Yıl

Yeni Yıl Kitap

Bu kitap size var olan tüm duyguları yaşatacağının garantisini veriyor dersek yeridir. Bu zamana kadar karşıma çıkan en “gerçekçi” kitap olabilir. İki kişi arasındaki bir ilişkinin on yıllık sürecini anlatan bu kitapta karakterlerle öyle bir bütünleşeceksiniz ki siz bile ne olduğunu anlamayacaksınız.

Laurie uzun zamandır Jack’e karşı romantik hisler besliyor ama bir türlü onunla konuşma fırsatını bulamıyor. Daha sonra ikilimizin yolları ayrılıyor ve Laurie Jack’i bir yıl boyunca aramasına rağmen bir türlü bulamıyor. Tam umutsuzluğa düştüğünde ise Jack şak diye karşısına çıkıverir. Ama nasıl çıkmak? Söylemeyeyim, sürprizi kaçmasın 😊 Jack ve Laurie karşılaştıklarında elbette ki birbirlerini hatırlıyorlar ancak ikisi de bir ilişki için herhangi bir hamlede bulunmuyor. Biz de kitapta bu ikilinin oldukça gerçekçi ve can yakan ilişkisini okuyoruz. Ben, hala zamanınız varken bu kitabı mutlaka okuyun derim.😊

3. Noel Kekinin Gizemi – Agatha Christie Yeni Yıl Kitap

Yeni Yıl Kitap

Bu kitapta altı farklı öykü anlatılıyor. Bu öykülerin isimleri; Noel Kekinin Gizemi, İkinci Gong, Şamar Oğlanı, Yirmi Dört Karakuş, Düş, ve Sarı Süsen. Tüm bu öykülerin tek ortak noktası ise Dedektif Hercule Poirot.

Yazarın kendi çocukluk anılarından yola çıkarak anlattığı öykülerde, tüm akrabaların katıldığı Noel kutlamalarına eşlik ediyoruz. Altı farklı suç vakasını okurken okuyucular olarak bizler de ister istemez dedektif rolüne bürünüyoruz. Bazı anlar geliyor, Poirot daha açıklamadan vakayı çözmüş oluyoruz. Bu arada kitapta yer yer Sherlock & Watson göndermeleri de mevcut. Agatha Christie gibi usta bir yazardan beklenen bir kibarlık. Başka bir yazarın dedektiflerini de anmaktan asla çekinmemiş.

4. Mucizeler Yağarken – Kristin Hannah

Yeni Yıl Kitap

Bir soruyla başlayalım: Mucizelere inanıyor musunuz? Cevabınız hayırsa, bu kitabı okumanız fikrinizi değiştirebilir. Çünkü bu kitapta mucizeler “yağıyor.” Ana karakterimiz Joy Candellaro, çok zor bir yıl geçiriyor. Noel yaklaşırken de hep hayalini kurduğu maceraya atılmaya karar veriyor. Bir bilet alıyor ve bilmediği bir yere doğru yola çıkıyor. Bu sırada ilk mucize gerçekleşiyor ve Joy kendini yağmur ormanlarının yakınlarında, göl kenarında bulunan bir balıkçı kasabasında buluyor. Bu kulübede annesini yeni kaybetmiş, bu acıyla başa çıkmaya çalışan Bobby yaşıyor ve ikilinin arasında çok güçlü bir bağ kuruluyor.

Soruyla başladığımız bu kitabın anlatısını bir soruyla bitirelim. Sizce bu yaşananlar gerçek mi yoksa gerçek olamayacak kadar güzel bir mucize mi? Cevabı bulmak için bizim de bu mucizeye eşlik etmemiz gerekiyor.

5. Bir Noel Şarkısı – Charles Dickens Yeni Yıl Kitap

Yeni Yıl Kitap

Listemize ünlü yazar Charles Dickens’tan çarpıcı bir kitapla devam ediyoruz. Her yaştan insanın bir şekilde okuduğu/izlediği –bu kitaptan uyarlanmış bir Barbie filmi bile mevcut!- Bir Noel Şarkısı, hiçbir zaman umudumuzu kaybetmemek, merhamet ve yardımseverlik üzerine yazılmış en önemli kitaplardan biri.

Ana karakterimiz Ebenezer Scrooge, Noel ruhundan yoksun, dünyevi şeylerle kafayı bozmuş bir adam olarak karşımıza çıkıyor. Ebenezer’in iş ortağı Marley, bir Noel arifesinde ölüyor. Marley’in ruhu yıllar sonra Ebenezer’in evine, onu ziyarete geliyor. Marley’in ruhu, Ebenezer’in evine üç Noel ruhu göndereceğini söylüyor. Hikâyenin gerisine zaten aşinasınızdır diye düşünüyorum. İlk bakışta biraz garip bir kurgu görünse de Bir Noel Şarkısı sizi hiç beklemediğiniz yerlerden vuracak, emin olun.

6. Bize Çıkan Yollar – Rachel John & David Levithan

Yeni Yıl Kitap

Bu kitabın çok enteresan bir konusu var. Bazen birine sürpriz yapmak için bir yerlere notlar iliştirirsiniz ve o kişi notları takip ederek sürprizi bulur ya… İşte bu kitabın da öyle heyecanlı ve tatlı bir hikayesi var.

Langston, kardeşinin artık bir sevgili bulması gerektiğini düşündüğü için kardeşine küçük bir oyun oynamaya karar veriyor. Kardeşinin defterini eline alıp içine defteri bulacak olan kişiye birtakım notlar ve görevler yazıyor. Kütüphane raflarının arasına sakladığı bu defteri ise Dash adında bir genç buluyor. Okuduğu notlar hoşuna gidince Dash de bu oyuna katılmaya karar veriyor ve Lily’ye yeni notlar ve görevler yazıyor. Böylece Lily ve Dash, o defter aracılığıyla konuşmaya başlıyorlar. Fakat kitap ilerledikçe anlıyoruz ki bu ikili biraz zıt karakterler. Bu iki zıt kutbun soğuk bir aralık ayında oynadıkları bu güzel aşk oyununu okurken çocuksu bir neşe ve heyecana kapılacaksınız. Kitabın Lily & Dash ismiyle Netflix tarafından diziye uyarlandığını da söylemden geçmeleyim.

7. Noel’de Cinayet – Agatha Christie Yeni Yıl Kitap

Yeni Yıl Kitap

Listenin yedinci kitabında yolumuz yine usta yazar Agatha Christie ve Dedektif Poriot ile kesişiyor. Huysuz, hasta ve yaşlı amca Simon Lee, Noel günü tüm ailesini yemeğe davet ediyor. Küs olduğu çocuklarını bile çağırıyor. Fakat gece tam bir kabusa dönüyor çünkü aksi ve nemrut Simon öldürülüyor. Muhteşem dedektif Poriot ise olaya hemen dahil oluyor.

Soruşturma sonuca varana kadar çatlıyorsunuz dersek abartmış olmayız. Muhtemelen hiçbir tahmininiz tutmayacak ve meraktan yerinizde duramayacaksınız. Bu kitapta Dedektif Poriot’un zekasına hayran kalmamak mümkün değil. Kitabı okurken “Katili ondan başkası bulamazmış gerçekten,” diye düşünmekten kendinizi alamayacaksınız. Noel’de Cinayet, kesinlikle tekrar ve tekrar okumak isteyeceğiniz bir kitap olacak.

8. Kar Taneleri – John Green & Maureen Johnson & Lauren Myracle

Yeni Yıl Kitap

Bu kitapta üç farklı öykünün heyecanına tanık oluyoruz ve bu üç farklı öykü kitabın sonunda eğlenceli bir şekilde birbirleriyle kesişiyor. Kitap, son elli yılın en feci kar fırtınasıyla sarsılan Gracetown kasabasında geçiyor. Bu fırtına yalnızca kasabayı değil, birçok kişinin hayatını sarsıyor. Kitabın kahramanları sırasıyla; Karlar yüzünden yolda mahsur kalan bir çift, trenleri yolda mahsur kalan ponpon kız takımı ve erkek arkadaşını aldatan, endişeli bir kız. Tüm bu karakterlerin öyküsü bir pastanede birleşiyor.

Her hikâyede farklı bir olaya misafir olduktan sonra hepsinin bir noktada birleşmesi, okuyucuya bir nevi tamamlanmışlık hissi veriyor. Kar Taneleri, hem eğlenceli hem dokunaklı bir kitap arayışı içinde olanlar için tam yerinde bir seçim olacaktır.

9. Noel Adında Bir Çocuk – Matt Haig

Yeni Yıl Kitap

Kitabın ana kahramanı Nikolas adında bir çocuk. Babasıyla yoksul ama mutlu bir hayat sürüyorlarken, bir gün babasının iş sebebiyle uzak bir ülkeye gitmesi gerekiyor. Baba-oğul arasına giren bu geçici ayrılıktan dolayı Nikolas, bu süreçte halası ile yaşamaya başlıyor. Fakat bu, hiç hoş olmayan bir dönemin başlangıcı oluyor. Halası tarafından taciz ve ihmale maruz bırakılan Nikolas, yaşadığı şeylere daha fazla dayanamayıp evden kaçıyor. Hayatının macerası da bu kaçıştan sonra başlıyor.

Noel’in nasıl başladığını anlatan bu roman, Matt Haig sevenlerin -bknz: yayın yönetmenimiz Selin- mutlaka okuması gereken kitaplardan biri. Zaten yeni yıl teması Matt Haig’ın muazzam kalemi ile birleşince ortaya tadından yenmez bir kitabın çıkması iş bir değil. Ayrıca kitabın A Boy Called Christmas ismiyle Netflix tarafından harika bir kadro ile filme uyarladığını söylemeden geçmeyelim.

10. Melekler Korusun – Debbie Macomber Yeni Yıl Kitap

Yeni Yıl Kitap

Shirley, Goodness ve Mercy adındaki üç dua meleği insanların dualarını gerçekleştirmek için bazı zamanlar yeryüzüne iniyor. Son seferlerinde ise ekiplerine çaylak melek Will katılıyor. Gerekli anlar dışında, olan bitene müdahale etmemeleri gereken bu dört melek, biraz yaramazlık yapıp ortalığı karıştırmaya karar veriyor. Lucia ve Aren ikilisi de tam da bu sayede tanışıyor. Bir Noel günü, tanışan bu ikili önlerine çıkan birçok engele rağmen ilişkilerini sürdürmeye karar veriyorlar.

Kitap, birçok okura göre sıradan bir hikâyeye sahip olsa da söz konusu Debbie Macomber olduğunda bence sıradanlık iyidir. Çoğumuz hayatında sıradan şeyler yaşıyorken, kitaplarda da kendi yaşantımızdan izler yakalamak bizlere yalnız olmadığımızı hissettirir. Bu meleklere de bir şans vermelisiniz:)

Yılbaşı yaklaşırken, Noel ruhuna yavaştan girmemizi sağlayacak on kitap önerisinin sonuna geldik. Aralarında okuduklarınız var mıydı? En ilginç kitap sizce hangisi? Sizlerin önereceği Noel temalı kitaplar neler? Yorumlarda buluşalım o halde. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hepinize iyi yıllar diliyorum.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Kısa cümle. Kıpkısa. Uzun değil. Kısa. Ama fakat ancak ve ancak. Kısa. Ama. Ancak. Ki. İle . De Kısa. Uzun değil.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.