Succession’ın Hayatınızda Bıraktığı Boşluğu Dolduracak 5 Kitap

Succession’ın Hayatınızda Bıraktığı Boşluğu Dolduracak 5 Kitap

Son dönemlerde kaliteli televizyon denince akla gelen ilk yapımlardan biri olan Succession, bu pazar yayımlanacak son bölümüyle ekranlara veda edecek. Biz de bu yapımı sevenler ve merak edenlerin okuyabileceği kitapları derledik. İyi okumalar!

Yazının asıl kısmında geçmeden önce gelin diziyi henüz izlememiş olanlar için birazcık Succession’dan bahsedelim. Dört sezonluk bu dizi 2018 yılında yayımlanmaya başladı. Dizi, medya devi olan Logan Roy’un beklenmedik bir şekilde rahatsızlanmasıyla başlıyor. Sonarında da Logan’ın dört çocuğunun hasta babalarının başına üşüştüğünü görüyoruz. İlk birkaç bölümde de bu dört kardeşin şirketi kimin devralacağıyla ilgili karar vermeye çalışmasını ve sonrasında olanları izliyoruz. Fakat Succession’ı bu kadar düz bir şekilde anlatmak çok büyük bir hata olur. Zira absürt, çıkarcı, yozlaşmış anti karakterleri ve bu karakterlerin babalarının gözüne girmek için sürekli birbirlerine ihanet etmeleri bu diziyi türdeşlerinden çok ayrı bir konuma getiriyor. Succession için ejderhaların ve düelloların olmadığı, modern çağda geçen bir taht oyunları hikâyesi diyebiliriz.

Yazarın notu: Eğer Succession’ı sevdiyseniz Yellowstone’a da şans vermenizi öneririm. Succession GoT’un plaza dünyasında geçen versiyonuysa Yellowstone da kovboy dünyasında geçen versiyonu.

1. Baba (Baba #1) – Mario Puzo

Succession Dizisinin Hayatınızda Bıraktığı Boşluğu Dolduracak 5 Kitap | Bibliyoraf

Baba, 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alıyor. Ailenin en küçük oğlu Michael, kız kardeşi Connie’nin düğününde babası Don Carleone ile barışıyor. Yaşan bir suikast girişimi Don’u artık artık işleri yönetemeyecek duruma düşürdüğünde ise ailenin başına Michael ve abisi Sonny geçiyor. Danışmanları Tom’un da yardımıyla diğer ailelere savaş açan Corleone ailesi, eski moda yöntemleri de değiştirmeye başlıyor.

succession

Succession özünde para, suistimal edilmek ve travmanın bıraktığı boşluğun bireyin ruhunda nasıl doldurulduğunu anlatan bir dizi .1 Baba da şiddetin güç, gücün de daha fazla şiddet doğurduğunu anlatan bir roman. Aslında bu cümle bir Succession’ı özetlemeye yeter. Çünkü babaları gibi olmak istemeyen Roy kardeşler, daha fazla güçlendikçe babalarına daha da benzemeye başlıyorlar. Her iki eser de sonsuz zenginliğin, aile içi şiddet ve istismarın bıraktığı derin yaraları saramadığını anlatıyor.

1: Dizi boyunca Connor, Kendall, Roman ve Shiv’in babaları tarafından fiziksel ve psikolojik şiddete uğradığıyla ilgili göndermeler yapılıyor. Fakat biz bu sahneleri hiçbir zaman görmüyoruz. Dizinin yapımcısı Jesse Armstrong, karakterlerin hiçbirine sempati duymamızı istedikleri için bu sahnelerin detayına inmeyi planlamadıklarını söylüyor. İzleyici için Roy kardeşler, korkunç şeyler yapan bir babanın korkunç şeyler yapan çocukları…

2. Karamazov Kardeşler – Fyodor Dostoyevsky

Succession Dizisinin Hayatınızda Bıraktığı Boşluğu Dolduracak 5 Kitap | Bibliyoraf

Marquez’in Kırmızı Pazartesi romanına da ilham verdiği öne sürülen bu roman, 19. yüzyıl Rusya’sına ışık tutuyor. Baba Fyodor Pavlovich Karamazov ve üç oğlundan oluşan bu ailede herkes birbirine düşman. Bir tarafta düşüncesiz ve şehvetli Dmitri; soğukkanlı ve mantıklı İvan; ve sağlıklı, en genç kardeş Alyosha var. Diğer tarafta ise kötü olan her şeyin atası, babaları hüküm sürüyor. Bir cinayet, bu cinayetin suçlusunu bulmaya çalışan bir mahkeme ve büyük bir hırs yarışı… İşte Dostoyevsky’nin ustalık eseri Karamazov Kardeşler böyle bir roman.

Dostoyevsky’nin bu karanlık romanı; masumiyet ve yozlaşmışlığın, iyi ve kötünün arasındaki ayrımın bulanıklaştığı bir dünya çiziyor. Bu dünyada herkes ilkeleri ve inancıyla sınanıyor. Fyodor Pavlovich üç oğluna da küçümseyerek tepeden bakıyor. Aynı Logan’ın kendi çocuklarına sürekli tepeden bakması ve onları bir sevgi sözcüğüyle rahatça manipüle etmesi gibi…

3. Kral Lear – William Shakespeare

Succession Dizisinin Hayatınızda Bıraktığı Boşluğu Dolduracak 5 Kitap | Bibliyoraf

Yaşlanmakta olan Kral Lear, topraklarını 3 kızı arasında paylaştırmaya karar veriyor. Yaşça büyük olan kızları Goneril ve Regan, kralın aklını çelerek küçük kardeşleri Cordelia’yı babalarının gözünden değersizleştiriyor. Cordelia ablalarının entrikalarının sonunda uzaklara gönderiyor. Kral ise ülkesini kendisini seven tek kızına değil çıkarcı kızlarına bırakıyor ve olaylar başlıyor…

Konu ne zaman Succession sevenlere kitap önermeye gelse, Kral Lear, kendisine o listede yer edinmeyi başarıyor. Sonuçta iki kitap da tahtından inmeyi düşünen ve veliaht seçmeye çalışan bir kralı ve çocuklarının çevirdiği entrikaları konu alıyor. Logan Roy’un şirketten kendi isteğiyle ayrılma fikri kulağa komik gelse de iki eser arasındaki benzerlik reddedilemez. Fakat günün sonunda Logan, Kral Lear’ı zekasıyla alt ederdi ve onun ülkesine de sahip olurdu. 🙁

4. Mirasyediler –  Cynthia D’Aprix Sweeney

Succession Dizisinin Hayatınızda Bıraktığı Boşluğu Dolduracak 5 Kitap | Bibliyoraf

Kitap babalarından kalan birikim fonuna erişmek için günleri sayan Plumb kardeşleri anlatıyor. En büyükleri Leo, sarhoş halde direksiyon başına geçiyor ve kaza yapıyor. Kazanın birikim fonunu tehlikeye attığı için Melody, Beatrice ve Jack abilerine büyük bir sinir besliyorlar. Çünkü hepsi de buradan gelecek paraya deli gibi ihtiyaç duruyor. Biz de Plumb kardeşlerin abileri rehabilitasyondan çıktıktan sonra yaptıkları yüzleşmeyi ve bu görüşmenin beraberinde getirdiklerini okuyoruz.

Succession gibi Mirasyediler de bütün hayatlarını zenginlik ve ultra lüks içerisinde geçirmiş ayrıcalıklı kardeşleri konu alıyor. Leo’nun paralel evrendeki Kendall olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. O da aynı Kendall gibi aşırı dozdan rehabilitasyona gitmek zorunda kalıyor. Plumb ailesi Roylar kadar acımasız değil. Faka bu kitabın Succesion’in mizahi yönünü güzel yansıttığını düşünüyorum.

5. Taht Oyunları (Buz ve Ateşin Şarkısı #1) – George R. R. Martin

Kışyarı’nın kuzeyindeki buzul topraklarda, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ötesinde tehditkâr doğaüstü güçler toplanıyor. Soğuğun hüküm sürdüğü Kuzey’den, uzak güneydeki sıcak topraklara uzanan, leydiler, lordlar, savaşçılar, büyücüler ve katillerle dolu, korkunç kehanetlerin eşliğinde soluksuz bir hikâye yer alıyor. Bir tarafta, Demir Taht’ı elde etmek için asil aileler arasında siyasi çatışmalar seyrediyor. Diğer tarafta ise, tahtan indirilmiş ailenin son veliahttı Daenerys Targaryen’in tahtı geri almak için verdiği mücadele anlatılıyor. Hepsinin ortak hedefi ise ölümcül savaş olan taht oyununu kazanmak.

Yazının başında da dediğim gibi, Succession paralel evrende geçen bir Taht Oyunları hikâyesi. Serinin muhtemelen en sevilmeyen hanesi olan Lannisterlar’ın aile dinamiği ise aynı Roy ailesininki gibi. Hiçbir çocuğundan memnun olmayan bir baba ve babalarının istediği gibi bir çocuk olmak için bütün hayatını kenara itmiş olan çocuklar.. Tahtın peşinde koşarken kardeşine ihanet edenler ve tahtın hakları olduğunu düşünenler.. İşte size D&D’nin asla mahvedemeyeceği bir taht oyunu! 🙂

Yazının sonuna geldik. Bu yazıda sizlerle Succession severlerin beğenebileceği kitapları paylaşmaya çalıştım. Fakat gerçekçi olalım, yolumuzun bir daha Succession gibi çarpık bir hikâyeyle kesişmesi çok zor bir ihtimal. Bakalım, bu hikâyenin kaybedenleri kim olacak?

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

succession

Fakat ancak. AMA ancak ve çünkü. Fakat ve lakin ama çünkü. Fakat ve çünkü. Ancak ve ancak. Lakin ve ya da. Fakat ancak. AMA ancak ve çünkü. Fakat ve lakin ama çünkü. Fakat ve çünkü. Ancak ve ancak. Lakin ve ya da. Fakat ancak. AMA ancak ve çünkü. Fakat ve lakin ama çünkü. Fakat ve çünkü. Ancak ve ancak. Lakin ve ya da.

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.