Caz, Sinema ve Görsel Şölen: Babylon Sevenlere Kitap Önerileri

Caz, Sinema ve Görsel Şölen: Babylon Sevenlere Kitap Önerileri

Geçtiğimiz yılının sonunda, Damien Chazelle’in çok beklenen Babylon filmi vizyona girdi. Film gişede istediğini başarıyı elde edemese de Oscar ödüllerinde üç dalda adaylık, Altın Küre ve BAFTA’da ödül aldı. Bu yazımızda da Babylon’u sevenlere kitap önerileri yapacağız. Umarım yazıdan keyif alırsınız.

Kadrosunda Margot Robbie, Brad Pitt, Diego Calva gibi isimlerin yer aldığı film, yaklaşık üç saat sürüyor. Babylon, 1920’li yıllarda geçiyor ve sessiz sinemadan sesliye geçiş sürecini konu ediniyor. Bu süreç sessiz sinemanın yıldızları için oldukça zorlu geçiyor. Çünkü yalnızca mimikleriyle oynayan oyuncuların artık konuşması gerekiyor. Biz de bu olayları oyuncular Jack Conrad, Nellie LaRoy ve Manny Torres üzerinden izliyoruz. Karakterlerin üçü de bu geçişte kendilerine özgü sıkıntılarla karşılaşıyor. Filmi henüz izlememiş olan okurlar, aşağıdaki fragmana göz atabilir!


1) Muhteşem Gatsby – F. Scott Fitzgerald

Babylon Sevenlere Kitap Önerileri: Caz, Sinema ve Görsel Şölen | Bibliyoraf

1920’lerin Amerika’sında geçen kitap, Caz Çağı olarak bilinen döneme ışık tutuyor. Jay Gatsby isimli genç bir milyonerin, bir kadına duyduğu aşk uğruna hayatını yönlendirmesini konu alıyor. Eser, yoksul bir aileden gelen bu gizemli adamın nasıl Amerika’nın en çok konuşulan isimlerinden biri olduğunu anlatıyor. Saplantılı bir şekilde aşık olduğu kadını elde etme çabasının yanı sıra kitap, Amerika gerçeklerine de dem vuruyor.

Babylon ve Muhteşem Gatsby’nin tek ortak noktası Caz Çağı değil! Kitabın ana karakteri Jay Gatsby, Amerikan rüyasını temsil ediyor. Filmde ise bu temsiliyet Nellie LeRoy ve Manny karakterleri üzerinden yapılıyor. Büyük hayalleri Hollywood’un acımasızlığı tarafından yok olan karakterler sayesinde Amerikan rüyasının sahteliğini bir kez daha görmüş oluyoruz. Babylon filmini sevdiyseniz Muhteşem Gatsby tam size göre!

Editörün notu: Hollywood’un acımasız tavrı günümüzde de devam ediyor. Senarist ve oyuncu sendikaları yüz günden fazladır grevde! Sektörün benimsediği streaming politikası yüzünden yılın büyük bir kısmında çalışamayan ve ücret alamayan senaristler tarafından başlatılan bu hareket büyüyerek devam ediyor. Sendika kurallarına göre grev son bulana kadar senaristlerin ve aktörlerin çalışması yasak. Bu da favori dizilerimizin yeni sezonlarının gelmemesi demek. Sendikalar bu sayade yöneticileri tekrardan masaya getirmeyi umuyor.

2) Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası -Taylor Jenkins Reid

Babylon Sevenlere Kitap Önerileri: Caz, Sinema ve Görsel Şölen | Bibliyoraf

1960’lı yıllarda geçen kitap, Hollywood’un sevilen yüzü Evelyn Hugo’yu ve skandallarla dolu yaşamını konu alıyor. Yedi adamla evlilik yapmış olan Hugo, tüm dünyanın merak ettiği hikâyesini, tanınmamış bir muhabir olan Monique Grant’a anlatıyor. Kitapta Evelyn Hugo’nun neden yedi farklı adamla evlilik yaptığını, 50’li yıllarda başlayan ve 80’li yıllara uzanan entrika dolu hikâyesine eşlik ediyoruz ve kocaman bir sır perdesini aralıyoruz.

Evelyn bulunduğu noktaya tırnaklarını kazıyarak gelmiş olsa da tüm dünya tarafından yalnızca güzel yüz ve fiziğiyle anılıyor. Karakter oldukça zeki ve ne istediğini çok iyi bilen biri fakat etrafındakilerin onu küçümsemesini engelleyemiyor. Babylon’un karakterlerinden Nellie de Evelyn ile aynı kadere mahkum bırakılıyor. Yalnızca güzel bir yüz olduğu ve oyunculuk yapamayacağı söyleniyor. İki eserde de kadınların önyargılarla baş etmeye çalıştığını görüyoruz.

3) Çekirgenin Günü – Nathaniel West

Babylon Sevenlere Kitap Önerileri: Caz, Sinema ve Görsel Şölen | Bibliyoraf

Çekirgenin Günü, 1930’lu yılların Los Angeles’ında geçiyor. Kitap, sanat okulunu bitirdikten sonra eğitim almak için Hollywood stüdyolarına gelen Tod Hackett’ı merkezine alıyor. Hollywood’un ışıltılı dünyasının ardındaki karanlığı birçok karakter üzerinden anlatan kitabın, The Day of Locust isminde 1975 tarihli bir filmi uyarlaması da bulunuyor.

Listemizin üçüncü kitabı olan Çekirgenin Günü, Hollywood’un altın çağında bir grup insanın hayallerinin ve umutlarının parçalanışını anlatıyor. Los Angeles’ın renkli sokakları ve Hollywood’un spot ışıklarının göz kamaştırıcı sahteliğini Amerikan rüyasının ardındaki hayal kırıklığı ve yalnızlığa bulanmış kişileri bu kitapta da görüyoruz. Babylon’la benzer temaları işleyen Çekirgenin Günü, filmin altındaki kasvetli tonu sevenler için kaçırılmaması gereken bir roman.

4) Zamanı Durdurmanın Yolları – Matt Haig

Babylon Sevenlere Kitap Önerileri: Caz, Sinema ve Görsel Şölen | Bibliyoraf

Zamanı Durdurmanın Yolları,  15 yılda bir yaş almasına sebep olan hastalığa sahip Tom Hazard’ın yaşadıklarını anlatıyor. Yüzyıllar geçerken, savaşlar yaşanırken, salgınlar olurken Tom hep orada. Biz ise Tom’un gözünden hayatı, insanları ve hep “orada” olmanın nasıl bir şey olduğunu okuyoruz. Matt Haig’in en başarılı eserlerinden biri olarak kabul edilen Zamanı Durdurmanın Yolları’nın uyarlaması da yolda. Altı bölümlük bir mini dizi olarak planlanan yapımda Tom’u Benedict Cumberbatch canlandıracak.

Tom Hazard, dünya değişirken hep orada ve zaman ilerledikçe ona, dünyaya uyum sağlaması zorlaşıyor. Babylon’da da sinemada bir devrim yaşanırken yıldızı sönen aktör ve aktrisleri izliyoruz. Film, uyum sağlayamayanları, döneminin nabzını tutamayanları anlatıyor. Tom Hazard bu yönden John Conrad’ı andırıyor aslında. Dünyada ve sinemada değişim rüzgarları esiyor. Oysa bu karakterler rüzgara direniyor.

5) Daisy Miller – Henry James

Babylon Sevenlere Kitap Önerileri: Caz, Sinema ve Görsel Şölen | Bibliyoraf

Daisy Miller, 19. Yüzyıl başlarında geçiyor. Kitap; Amerikalı bir ailenin kızı olan Daisy’nin Avrupa’da ahlaki açıdan yadırganmasını, uygun bulunmamasını konu ediniyor. Daisy Miller dönemine nazaran farklı bir kadın figürü ortaya koyuyor. Aynı zamanda Avrupa ve Amerika arasındaki kültürel çatışmayı, Winderbourne ve Daisy’nin tabular ve ahlaki yargılar sınırlamasının gölgesindeki aşkını anlatıyor.

Winderbourne, Daisy’ye aşık olmasına rağmen onu toplumun istediği kişiye dönüştürmeye çalışıyor. Bu tema Babylon’da da karşımıza çıkıyor. Filmde, Manny, Nellie’yi değişen sinema sektöründe kabul görmesi için daha ahlaklı biri olarak göstermeye çalışıyor. Ondan kendini değiştirmesini istiyor. Daisy ve Nellie özgür ruhlu, bağımsız ve bu yüzden de yaşadıkları dönemde yadırganan kadınlar.

Bu yazımızda Babylon sevenler için birbirinden etkileyici kitaplar önerdik. Caz, sinema ve görsel şölende buraya kadar! Umarım keyif almışsınızdır. Başka yazılarda görüşmek üzere!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama fakat ancak ve ancak. Çünkü ama fakat. Lakin ama çünkü. Fakat ve lakin ama ancak. Ancak ve lakin ama. Çünkü. Ama fakat ancak ve ancak. Çünkü ama fakat. Lakin ama çünkü. Fakat ve lakin ama ancak. Ancak ve lakin ama. Çünkü.

Yazıyı burada paylaş:

Okumayı ve okuduklarım hakkında yazmayı çok seviyorum. İnstagram hesabımda, Wannartta ve blogumda uzun süre kitap/film incelemeleri yazdım. Şimdiyse Bibliyoraf’ta yazarım!
Yazı oluşturuldu 14

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.