Yabancı Yayınları 2022 Programını Yayınladı!

Yabancı Yayınları 2022 Programını Yayınladı!

Yeni yıla bir haftadan az kaldı ve yayınevleri hızla 2022 programlarını duyurmaya devam ediyor. Yabancı Yayınları da 2022 programını geçtiğimiz hafta duyurmaya başladı. Biz de yayınevinin paylaştığı kitaplar arasından en dikkat çekenleri sizin için bu yazıda topladık.

1. The Cousins – Karen McManus

Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022

Birimiz Yalan Söylüyor‘un yakaladığı büyük sükse sonrası Yabancı Yayınları, yazarın diğer kitaplarını da yayın kataloğuna eklemeye başlamıştı. Sırada ise geçen sene çıkan The Cousins var. Kitap Milly isimli bir kadının “Ne yaptığınızı biliyorsunuz” notuyla çocuklarını terk etmesiyle başlıyor. Yıllar sonra ise çocuklarına torunlarını sahibi olduğu otelde çalışmaya davet ediyor. Üç kuzen Millie, Aubrie ve Jonah, ailelerinin isteği üzerine hiç tanışmadıkları büyükannelerinin yanına gönderiyorlar Fakat adaya gittiklerinde büyükannelerinin onların geleceğinden hiç haberi olmadığını anlıyorlar.

Okuyucular bu kitabı yazarın diğer romanlarına göre daha yavaş ilerlemesi ve kitaptaki gerilim unsurlarından tatmin olmadıkları gerekçesiyle eleştiri yağmuruna tutmuştu. Ayrıca hayranlar, One of Us Is Lying ve Two Can Keep A Secret kitaplarından sonra yazarın diğer kitabının adında “Three” kelimesinin olacağını düşünüyordu. Fakat kitabın adı The Cousins olarak duyurulunca yazarın hayranları büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

2. Blackout – Kolektif

Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022

Listedeki en ilginç kitaplardan biri olan Blackout, aslında bir hikâye derlemesi. Altı hikâyeden oluşan bu kitapta, olaylar New York’ta elektriklerin kesildiği bir yaz gecesinde yaşanıyor. Hikâyelerde siyahi ana karakterlere yer vermek yazarların temel amaçlarıymış. Bunun yanında her türden, her düşünceden ve her türlü aşktan yararlanmışlar. Kitaptaki bu altı hikâyenin tek ortak noktası New York’taki elektrik kesintisi gibi görünse de tüm hikâyelerin sonu Brooklyn’deki bir partiye bağlanıyor. 

Yayımlandığı günden beri okurların gündeminden düşmeyen Blackout, Michelle ve Barack Obama tarafından televizyon dizisine uyarlanacak.

3. Unravel The Dusk (Yıldızların Kanı #2) – Elizabeth Lim

Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022

Serinin ilk kitabı Şafağı Ör, birkaç ay önce ülkemizdeki okuyucularla buluşmuştu. Çok sevilen Şafağı Ör’ün devam kitabı Unravel The Dusk da kuşkusuz Yabancı Yayınları’nın 2022 programında en göze çarpan kitaplardan biri. İlk kitap ve seri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Yabancı Yayınları’nın Yeni Gözdesi Şafağı Ör Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımıza göz atabilirsiniz.

Serinin son kitabı Unravel The Dusk’ta ise Maia’nın seçmelerde yaşadıklarının uzun zamanlı etkilerini okuyoruz. Son aşamada yaşadıklarını hala atlamamış Maia, bunun yanında güçlerinde ve vücudunda garipliklerin başladığını fark ediyor. Yüz yüze gelmek üzere olduğu bu savaş, hem psikolojik hem de fiziksel olarak onu tüketiyor. Serinin nasıl biteceğine dair tahminlerinizi yorumlarda görmeyi bekliyoruz 😊 

4. An Emotion of Great Delight – Tahereh Mafi  

Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022

Tahereh Mafi, bu yılın haziran ayında çıkardığı An Emotion of Great Delight kitabıyla gündeme bomba gibi düşmüştü. Kitabı neredeyse günler içinde yazan yazar, yazdığı birçok fantastik kurgu romandan sonra, herkesi derinden etkileyecek gerçek bir hikaye yazmak istediğini söylemişti. Kitap çıktığında da iyi kötü birçok eleştiri almıştı. Bu eleştirilere geçmeden önce kitabı daha yakından tanıyalım.11 Eylül olaylarından sonra Amerika Irak’a savaş açıyor, Kitap da Amerika ve Irak arasında çıkan savaş sonucu Müslümanlara karşı yapılan zulüme ve haksızlığa dur demek isteyen Shadi’yi konu alıyor. 

Eleştirilere gelirsek, kitapta başörtüsüne ve Müslümanlığa saygısızlık sayılabilecek unsurların olduğunu söyleyen birçok Müslüman okur, kitaptan oldukça rahatsız olduğunu dile getirmiş.

5. Wicked Saints (Something Dark and Holy #1) – Emily Duncan 

Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022

Son zamanların en tartışmalı Emily Duncan’ın üç kitaplık serinin ilk kitabı Wicked Saints de Yabancı Yayınları’nın 2022 programında göze çarpan bir başka kitap. Something Dark and Holy isimli bu seri üç kitaptan oluşuyor. Serinin kitabı da geçtiğimiz nisan ayında raflardaki yerini almıştı. Duncan, bu seriyi yazarken Leh ve Rus folklorlarından ilham almış. Yazar ayrıca dolu dolu bir evren ve kendine özgü bir din yaratmış. Kitabın ana karakteri Nadya da bu dine mensup biri ve bir manastırda yaşıyor. Manastırı saldırıya uğrayınca Nadya kaçmak zorunda kalıyor ve tanrıların onu ülkesini kurtarmak için seçtiğini bilerek maceradan maceraya koşuyor.  

Emily Duncan bu senin başında okurlardan olumsuz tepkiler aldı. Bunun sebebi de kitabı okuyan çoğu kişi kitabın antisemitist yani Yahudileri ve Yahudi kültürü karşıtlığı yapan bir kitap olarak tanımlaması. Tüm bunların üstüne yazar nisan ayında, Hafsah Faizal –evet, Ateşin Peşinde’nin yazarı- hakkında oldukça tatsız bir tweet atmıştı. Bu tweet sebebiyle okurlardan büyük bir tepki aldı ve o günden beri de adı gündemden düşmedi maalesef.

6. Gods & Monsters (Yılan ve Güvercin #3) – Shelby Mahurin 

Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022

2021’de en çok konuştuğumuz serilerden biri de Yılan ve Güvercin olmuştu. Seveni de sevmeyeni de çok olan bu üçlemenin son kitabı Gods & Monsters geçtiğimiz sene yurt dışında yayımlanmıştı. Ülkemizde ise martta serinin ilk kitabı Yılan ve Güvercin, eylülde de ikinci kitabı Kan ve Bal yayımlanmıştı. Seri, kurban edilmesi gereken bir ayinden kaçan Lou isimli bir cadıyı konu alıyor. Cesarine şehrine saklanan Lou’nun yolu cadı avcısı Reed ile kesişiyor ve biz de bu iki karakterin enemies to lovers macerasını okuyoruz.

Yılan e Güvercin 2021’in en çok konuşulan serilerinden biri oldu. Kuşkusuz serinin son kitabı da aylarca ağzımızdan düşmeyecek. Yabancı Yayınları’nın serinin hayranlarını çok fazla merakta bırakmamasını umuyoruz.

7. The Spanish Love Deception – Elena Armas 

Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022

The Spanish Love Deception2021 Goodreads Choice Ödüllerinde Yılın En İyi Çıkış Romanı ödülünü kazanmıştı. Roman, birbirinden hoşlanmıyor gibi görünen Catalina ve Aaron isimli iki iş arkadaşını konu alıyor. Catalina, kız kardeşinin düğününe gitmek zorunda: Ailesinden özel hayatıyla ilgili kırıcı sorularıyla karşılaşmak ve eski erkek arkadaşının karşısına hala onu unutamamış bir şekilde çıkmak istemiyor. Bu yüzden istemeyerek de olsa Aaron’dan birkaç günlüğüne erkek arkadaşı olmasını rica ediyor. 

Kitap kadın hakları, feminizm, toplumun insanın üzerinde kurduğu “ideal insan” düşüncesi gibi konulara da değinmesi sebebiyle klişe kurgusuna rağmen okurlardan geçer not aldı.

8. Dust (Life is Strange #1) – Emma Vieceli 

Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022

2018’de yayımlanmaya başlayan Life Is Strange serisi aslında bir video oyunundan uyarlama. Oyunun olası bir sonundan yola çıkan yazar, oyun evreninde devam eden oldukça ilgi çekici bir kurgu oluşturmuş. Grafik romanın konusu ise şöyle: Max, Chloe’yi kurtarmak için bir karar veriyor. Bu da yaşadıkları kasaba Arcadia Bay’in yıkımına sebep oluyor. Ardından Seattle’a taşınan ikili, kendilerine yeni bir arkadaş grubu kuruyorlar ve yeni bir düzen oluşturuyorlar. Fakat başlıktan da anladığımız üzere işler yolunda gitmiyor, Max zamanda yolculuk edebilme güçleri üzerindeki kontrolünü yavaş yavaş kaybetmeye başlıyor. Farklı zamanlara sebepsiz yere yolculuk etmeye başlıyor. Bu gizemi çözebilmek içinse Arcadia Bay’e geri dönmek zorunda kalıyorlar. 

Okuyan çoğu kişi, çizgi romanın daha iyi anlaşılabilmesi için oyun hakkında temel bilgilere sahip olunması gerektiğini belirtmiş. Çünkü yazar kitabın başında karakterlerle ilgili herhangi bir açıklama ya da tanıtma girişiminde bulunmamış. 

 

9. Fallen Heir (The Royals #4 ) – Erin Watt 

Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022

Çıktığı günden beri çok konuşulan serilerden biri olan The Royals’ın son iki kitabı da 2022’de raflarda yer alacak. Çok sevili editörümüz Aydan Yalçın tarafından çevrilen serinin ilk üç kitabı, Ella ve Reed Royal’ın hikâyesini anlatmıştı. Serinin dördüncü kitabı Lekeli Taç’ta ise Reed’in abisi Gideon Royal’ın Savnnah’ya kendini affettirme çabasını okumuştuk. Serinin dördüncü ve beşinci kitapları ise ailenin ortancası Easton Royal’a odaklanıyor.

Fallen Heir, Easton’ın hayatına giren Hartley’nin nasıl hayatını değiştirdiğini konu alıyor. Serinin sevenleri, çıkan her kitabın ardından beklentinin giderek azaldığını söyleseler de bu beklenti asla sıfırı görmeyecek gibi duruyor. Serinin son kitabı Cracked Kingdom ile büyük bir finale hazırlanan seri, yılın ilk yarısında okurlarla buluşacak gibi duruyor.

Yabancı Yayınları’nın paylaştığı kitaplar arasında Kalp Çarpıntısı’nın dördüncü cildi ve Malibu Rising’de vardı fakat onları 2022’de Yıla Damgasını Vuran Hangi Kitaplar Dilimize Çevrilecek? isimli yazımızda detaylı konuştuğumuz için bu yazıya almadık. Bu kitaplar hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımıza göz atmayı unutmayın!

Yabancı Yayınları’nın 2022 programı bağlamında duyurduğu diğer kitaplar ise şu şekilde:

 • His And Her’s – Alice Feeney
 • Jane Anonymous – Laurie Faria Stolarz
 • Fable – Adrienne Young
 • A Song Of Wraiths And Ruin – Roseanne Brown
 • Deadly Secrets (Buzdaki Cesetler #6) – Robert Bryndza
 • 10 Truths and Dare – Ashley Eltson
 • When We Were Magic – Sarah Gailey
 • The Ex Talk – Rachel Lynn Solomon
 • Paper Hearts (Gönülçelenler #3) – Ali Novak
 • Sad Ghost Club – Lize Meddings
 • Cyclopedia Exotica – Aminder Dhaliwal
 • Daughter of Sparta – Claire Andrews

Evet, bir yazının daha sonuna geldik. Görünüşe göre 2022’de konuşacağımız çok fazla şey var! En çok merak ettiğiniz kitapları yorumlara yazmayı unutmayın. Hepinize şimdiden iyi seneler!

Ama Fakat ancak. Lakin ve ya da. Çünkü ama ile. Ancak ve ancak ki. Ama Fakat ancak. Lakin ve ya da. Çünkü ama ile. Ancak ve ancak ki. Ama Fakat ancak. Lakin ve ya da. Çünkü ama ile. Ancak ve ancak ki.

Kısa cümle. Ben size cümleleri kısa yazın demiyor muyum. Neden kısa yazmıyorsunuz. Çok yoruldum bu cümleleri düzeltmeye çalışmaktan. Başıma ağrılar girdi. Lütfen uzun cümle yazmayın artık. Kısa cümle Kısa. Kıpkısa. Uzun değil: Kısacık. Kısa cümle. Ben size cümleleri kısa yazın demiyor muyum. Neden kısa yazmıyorsunuz. Çok yoruldum bu cümleleri düzeltmeye çalışmaktan. Başıma ağrılar girdi. Lütfen uzun cümle yazmayın artık. Kısa cümle Kısa. Kıpkısa. Uzun değil: Kısa

Ama Fakat ancak. Lakin ve ya da. Çünkü ama ile. Ancak ve ancak ki. Ama Fakat ancak. Lakin ve ya da. Çünkü ama ile. Ancak ve ancak ki. Ama Fakat ancak. Lakin ve ya da. Çünkü ama ile. Ancak ve ancak ki.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022 Yabancı Yayınları 2022

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.