Yabancı Yayınları’nın Yeni Gözdesi Şafağı Ör Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yabancı Yayınları’nın Yeni Gözdesi Şafağı Ör Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Uzun süredir heyecanla dilimize çevrilmesi beklenen Şafağı Ör sonunda geliyor! Yabancı Yayınları dün kitabın ön satışa açıldığını duyurdu. 20 Ekim tarihinde okurlarıyla buluşacak kitap hakkında bilmeniz gerekenler ise işte tam da bu yazıda.

The Blood of The Stars isimli serinin ilk kitabı olan Şafağı Ör, yurt dışında 2019 yılında Spin The Dawn adıyla yayımlandı. Serinin ikinci ve son kitabı Unravel The Dusk da 2020 yılında okurlarla buluştu. Şafağı Ör aynı zamanda yazarın çıkış romanı. Yazarın The Blood of The Stars haricinde üç kitabı daha var. Bunlardan ikisi retelling yazımızda da bahsettiğimiz Disney’s Twisted Fairy Tales isimli seriye dahil. Diğeri ise yurt dışındaki okurların yeni favorisi Six Crimson Cranes. Kitap çıktığı günden beri okurların gündeminden düşmedi. Gerçi bu başka bir yazının konusu 🙂 Biz Şafağı Ör’e geri dönelim.

Şafağı Ör Neyi Anlatıyor?

Şafağı Ör | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

Kitap Maia Tamarin adlı genç bir kızın hikayesi hakkında. Maia, küçüklüğünden itibaren babasının dikim atölyesinde babasına yardım ediyor ve terziliğe olan tutkusu zaman geçtikçe güçleniyor. Bir gün babasının eski bir arkadaşı evlerinin kapısını çalıyor ve kraliyet ailesinin bir terzi aradığını söylüyor. Bunu duyan Maia, hemen erkek kılığına giriyor -kraliyet terzisi erkek olmak “zorunda”- ve seçmelere katılıyor. Seçmeler ise oldukça zorlu: Diğer 12 terzi adayı ile stillerini, el becerilerini ve göz yeteneklerini karşılaştırmaya başlıyorlar. Bu seçmelerde aklınıza gelebilecek her türlü şey yaşanıyor: işbirlikleri, ihanetler, aldatmalar ve en önemlisi; anında alevlenen bir aşk. Seçmeleri sürdüren büyücü Edan, seçmelerin sonunda adaylara geriye sadece bir test kaldığını açıklıyor: İmparatorun evlenmek istemeyen gelini için -gelinin isteği üzerine- Güneş’in kahkahasından, Ay’ın göz yaşlarından ve yıldızların kanından olmak üzere 3 tane elbiseyi ilk hazırlayan kişi seçmelerin de galibi olacak. İşte Maia’nın gerçek serüveni burada başlıyor.

Kitabın konusu kadar karakterleri de oldukça ilginç . Maia hayalperest, doğuştan yetenekli, hırslı bir başkarakter. Ailesiyle iyi ilişkiler geliştirmiş, cesur ve hemen hemen herkesin “Aa, aynı ben!” diyebileceği bir genç.  Edan ise başta oldukça gizemli, soğuk, arkadaş canlısı görünmeyen bir tip. Fakat kitabın ilerleyen sayfalarında, seçmelerde Maia’ya karşı takındığı fazla “samimi” hallerle biz okuyanların aklını oldukça karıştırıyor.

Kitap Bir Mulan Retelling’i Mi?

Eğer kitabı az da olsa takip ediyorsanız kitabın “Mulan ve Project Runway’in göz alıcı bir birleşimi” cümlesi ile tanıtıldığını görmüşsünüzdür. Kitabın konusunu okuduğumuzda Mulan ile olan benzerliklerini görmemek elde değil zaten. İkisi de aynı tema üzerine kurulu: Hayalleri uğruna erkek kılığına giren cesur, korkusuz Çinli bir kızın nesilden nesle aktarılan destanı. Kitabın yazarı da birçok röportajda Mulan’ı ve Disney’i çok sevdiğini, kitabı yazarken Mulan’dan ilham aldığını belirtmiş lakin kitabın amacının Mulan’ın yeniden yazılmasına yönelik olmasından çok hikayenin başka bir zamana uyarlanması olduğunu eklemişti. Ayrıca Şafağı Ör yazarın yazdığı ilk Mulan hikâyesi de değil.

Yazının başında da bahsettiğimiz üzere yazarın Disney’s Twisted Fairy Tales isimli seride iki kitabı var. Bu seride yazarlar sevdiğimiz Disney masallarını “Ya …. olsaydı?” sorusu ışığında tekrar yazıyorlar. Elizabeth Lim’in bu seri için yazdığı kitaplardan biri olan Reflectionda da “Ya Mulan Shang’ı kurtarmak için yer altındaki bir krallığa gitmek zorunda olsaydı?” sorusunun cevabı aranıyor. Yazarın 2018 yılında yazdığı bu kitapta Şafağı Ör gibi okurlar tarafından çok beğenildi.

Kitaba Yapılan Yorumlar

Sanırım her okur kitabın kapağı hakkında aynı şeyi düşünüyor. Tran Nguyen tarafından hazırlanan kapak illüstrasyonu okurların bu kitaba dair en sevdiği detaylardan biri. Ee ne diyelim çok haklılar, kitabın kapağını biz de çok beğendik. Yabancı Yayınları’nın kitabı orijinal kapakla basmasını ise daha çok beğendik.

İllüstrasyon: Tran Ngyen

Genç-yetişkin kitapları seven kesimin oldukça büyük bir kısmı kitabı oldukça beğendiğini belirtirken, özellikle kitabın samimi ve gerçekçi havasının okuyucuyu içine çektiğini söylüyor. “Kitaptaki olağanüstülük ve romantizmin birbirinin içine geçmesiyle oluşturulmuş bu dünya, oldukça titizlikle hazırlanmış.” diyen birçok yoruma rastladım. Fakat bunların yanında birçok olumsuz eleştiri de bulunmuyor değil. 

Kitabın en çok eleştirilen yönü aslında kitabın anlattığı dünya hakkında neredeyse hiç bilginin verilmemesi. “Kitap nerede geçiyor, yönetim sistemi nasıl, bu dünyadaki sihir nasıl çalışıyor, tanrılar varsa bunlar neler, bu evrende nasıl yaratıklar var?” gibi soruların neredeyse hiçbiri cevaplanmıyor kitap boyunca. Hatta kitabı okuyanlardan bir kesim, kitabın “Çin geleneklerini” neredeyse hiç yansıtmadığını, Çin kültüründen hiçbir iz taşımadığını belirtti. “Kitap, bir kadının kendini kanıtlayabilmek için erkek kılığına girmesi gerektiğini empoze ediyor.” diyenler de yok değil. 

Evet, bir yazının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Serinin devam kitabı Unravel the Dusk için Yabancı Yayınları’ndan herhangi bir haber gelmemiş olsa da araya çok uzun süre girmeden çıkmasını ümit ediyoruz ve Maia’nın serüvenine son hız devam etmesini istiyoruz. Kendinize iyi bakın, kitap hakkındaki izlenimlerinizi yorumlara yazmayı unutmayın! 

Kapak görselindeki çizim Bacon BookBox’ın Şafağı Ör kutusu için yapılmıştır.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

şafağı ör

Bu cümle kısa. Kısa cğmle. Bu kısa. Cümle kısa. Ne uzunu kısa. Şu cümleleri kısa yazın diyorum hala uzun yazoyorsunuz. Yordu. Kısa cümle. Bu Kısa cümle. Bu kısa Uzun kısa uzun. Bu cümle kısa. Kısa cğmle. Bu kısa. Cümle kısa. Ne uzunu kısa. Şu cümleleri kısa yazın diyorum hala uzun yazoyorsunuz. Yordu. Kısa cümle. Bu Kısa cümle. Bu kısa Uzun kısa uzun.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Yabancı Yayınları’nın Yeni Gözdesi Şafağı Ör Hakkında Bilmeniz Gerekenler” için bir görüş

  1. Bence de ikinci kitap hemen çıkmalı. İlkini okudum ve aşık oldum, devamını çok merak ediyorum çünkü kitabın sonu biraz buruk bitiyor. Lütfen ikincisi bir an önce ülkemize gelsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.