George R. R. Martin House Of The Dragon Ejderhalarını Anlatıyor!

George R. R. Martin House Of The Dragon Ejderhalarını Anlatıyor!

Dizinin final bölümünü izlememize çok az kaldı. Hazır heyecan doruktayken sizler için dizinin ejderhalarını konu alan bir yazı hazırlayalım dedik. Yakın zamanda House Of The Dragon dizisinin YouTube kanalından George R. R. Martin’in ejderhaları anlattığı bir video yayımlandı.

Winteriscoming.net sitesinden Dan Selcke, bu videoda yazanları derlediği bir yazı hazırlamış. Ekibimizden Sude Süne ise sizler için bu yazıyı dilimize çevirdi.1 İyi okumalar!

1: Bu metin Sude Süne tarafından Bibliyoraf.com için çevrilmiştir. Çevirmenin izni olmadan başka bir sitede kullanılamaz.

İzleyiciler, Game Of Thrones dizisindeki ejderhaları sevmişti fakat dürüst olmak gerekirse, Daenerys’in ejderhalarını birbirinden ayırt etmek çoğu zaman oldukça zorlayıcıydı. Drogon, en büyükleri olduğu için kolayca ayırt ediliyordu. Ancak Rhaegal ve Viserion’ı birbirlerinden ayırt etmek hiç kolay değildi.

House of The Dragon bu konuya daha farklı bir şekilde yaklaşmış. Şu ana kadar tanıdığımız ejderhaların hepsi, birbirinden kolaylıkla ayırt edilebiliyor. Bu da dizinin yapımcılarının bilerek eklediği bir detay. Çünkü bu dönemde, Westeros’ta ejderha görmeden yürümeniz mümkün değil. Yapımcılar da bu yüzden onların ayırt edilebilir olduğundan emin olmak istemiş.

Rhaenyra’nın ejderhası Syrax adeta “Yırtıcı bir kuş” gibi

House of The Dragon’da karşılaştığımız ilk ejderha, Rhaenyra Targaryen’in sürdüğü Syrax. Dizinin yapımcısı Ryan Condal, Syrax’ın özellikle bir yırtıcı kuş gibi görünmesi için tasarlandığını söylemiş. Hatta spesifik olmak gerekirse, ejderhanın tasarımının bir kartala benzemesine özen göstermişler.

Syrax oldukça gururlu ve onurlu bir ejderha.

Ryan Condal
House Of The Dragon Ejderhaları - Bibliyoraf

Westeros’ta, bir ejderhasürücüsü tıpkı Aemond’un geçtiğimiz bölümlerde yaptığı gibi ejderhasını kendisi bulup, onu sahiplenebilir. Ya da sürücü henüz bir bebekken ejderha yumurtası beşiğine konulur. Eğer yumurta çatlarsa ejderha ile bebek birbirine bağlanır. Rhaenyra ve Syrax’ın durumunda, ikinci olay yaşanmış. “Bence sürücülerine doğan ejderhalar sahipleriyle diğer duruma kıyasla çok daha büyük bir bağ kuruyor.” diyor Candal.

Daemon’un ejderhası Caraxes “öfkeli” ve “çabuk parlayan” bir ejderha

Daemon Targaryen Caraxes’ı sürüyor. Caraxes, Daemon doğduğunda zaten yetişkin bir ejderhaydı. Bu yüzden de Daemon’ın onu sahiplenmesi gerekti. George R.R. Martin’in kendisi de bu ikisi arasındaki bağın üzerinde oldukça duruyor, “Onun öfkeli ve çabuk parlayan bir ejderha olduğu söylenebilir.” diyor yazar Caraxes hakkında. “Belki de ejderha ve sürücüsünün bu konuda küçük bir benzerliği vardır.”

Prens Daemon’da Caraxes ve Prenses Rhaenyra’da Syrax vardı, ikisi de hem kocaman hem de korkunç yaratıklardı. Caraxes bilhassa korkutucuydu ve Basamaktaşı’ndan sonra kan ve ateşe hiç de yabancı değildi.

Ateş ve Kan, George R. R. Martin
House Of The Dragon Ejderhaları - Bibliyoraf

Vhagar, dünyadaki en büyük ve en yaşlı ejderha, tıpkı “yaşlı bir kedi” gibi

Bir de Vhagar var, o dönemdeki dünyada bulunan en büyük ve en yaşlı ejderha. Kısa bir zaman önceye kadar Vhagar’ın sürücüsü Laena Velaryon’du. Ancak yakın zamanda Aemond Targaryen tarafından sahiplenildi.

Vhagar, şu ana kadar House of the Dragon ve Game of Thrones’ta gördüğümüz en büyük ejderha. Ryan Condal’ın da sık sık hatırlattığı gibi, ejderhalar yaşamları son bulana dek büyümeye devam ediyorlar. “Onları ölüme sürükleyen şeylerden biri de, dünya için çok büyük ve oldukça geniş bir hale gelmeleri.” diyor Candal.

House Of The Dragon Ejderhaları - Bibliyoraf

Onların gelişini önce Prens Aemond’un devasa ejderhası Vhagar hissetmişti. Dişi ejderha, uyanıp Durren’s Defiance’in temellerini sallayacak bir şekilde kükrediği sırada kalenin büyük siperlerinde gezen muhafızlar korkuyla mızraklarına sa- rılmışlardı. Söylenene göre Arrax bile ürkmüştü. Luke ejderhayı aşağıya inmeye zorlarken kamçısını kullanmıştı.

Prenses ve Kraliçe, George R. R. Martin

Vhagar da hayatının o bölümüne yaklaşıyor, “O çok huysuz, oldukça da fazla uyuyor.” diye de ekliyor Candal. “Tıpkı yaşlı bir kedi gibi.”

Elbette daha tanışacağımız birçok ejderha var. Sizin şimdiden favoriniz olan bir ejderha var mı? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın!

Bu metnin redaksiyonu Selin Çolak tarafından yapılmıştır.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin ama. Çünkü fakat ve ancak. Lakin ama ancak. Fakat ve ya da. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Ama fakat ancak ve ancak. Lakin ama. Çünkü fakat ve ancak. Lakin ama ancak. Fakat ve ya da.

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.