Gece Yarısında Okuyabileceğiniz 5 Kitap Önerisi (Taylor’s Version)

Gece Yarısında Okuyabileceğiniz 5 Kitap Önerisi (Taylor’s Version)

Bugün Taylor Swift hayranları için oldukça önemli bir gün. Çünkü Swift, geçtiğimiz aylarda yaptığı duyuruda yaklaşık iki yıllık aradan sonra yeni bir albüm yayımlayacağını duyurdu. Ben de bu albümü kutlamak için size gece yarısında okuyabileceğiniz kitaplardan oluşan bir liste hazırladım. Hatta listedeki bazı kitaplar şarkılarla paralellik gösteriyor olabilir. 🙂 taylor swift midnights

Neden Şimdi ve Neden Midnigths?

Bildiğiniz üzere Taylor 2021’in başından beri eski albümlerini tekrardan kaydetmeye ve masterlarını geri kazanmaya çalışıyor. İnsanlar da haklı olarak onun neden masterlarını geri alma sürecinde yeni bir albüm kaydettiğini merak ediyor. Açık konuşmak gerekirse, Taylor Swift’in aklında nasıl tilkiler dönüyor hiç bir zaman bilemiyoruz. Bu yüzden istediğimiz kadar teori üretelim, kendisi çıkıp açıklama yapmadığı sürece hiçbir şeyi kesin olarak bilemeyeceğiz.

taylor swift midnights

Swift Midnights için yaptığı açıklamada geceleri onu uyanık tutan, hayatının farklı zamanlarından 13 şarkıyı / hikâyeyi bu albümde topladığını söylemişti. Albümün melankolik ve acımasız havası da şarkıcının hayranları tarafından çok sevildi. Taylor yazdığı bir yazıda “Bu, gecenin bir yarısında yazılmış şarkılardan oluşan bir koleksiyon. Albümdeki şarkıların korkular ve tatlı rüyalar arasında bir yolculuk yapmanızı sağlamasını umuyorum.” demişti.

1. Gece Yarısı Kütüphanesi – Matt Haig

Taylor Swift Midnights Kitap Önerileri - Bibliyoraf

Yaşadığı hayattan ve yalnızlıktan bıkan Nora, bir gün her şeyin üst üste gelmesiyle hayatına son vermeye karar veriyor. Karakter gözlerini tekrar açtığında ise kendisini bir kütüphanede buluyor. Bu kütüphanede saat sürekli gece yarısını gösteriyor ve burada zaman ilerlemiyor. Nora, bu kütüphanedeki sayısız kitabın farklı seçimleri doğrultusunda oluşan “paralel hayatlar” olduğunu öğreniyor. Kütüphane görevlisi Nora’ya ikinci bir şans verildiğini söylüyor. Bu şans sayesinde hangi seçiminin nasıl sonuçlanacağını görebileceği sayısız hayatı deneyebiliyor. Biz de Nora’nın bu hayatlarda yaşadığı tecrübeleri okuyoruz.

taylor swift midnights

Böyle bir yazı yazacağıma karar verdiğimde aklıma gelen ilk kitap Gece Yarısı Kütüphane’siydi. Çünkü albümün bu kitapla tema olarak çok uyumlu olduğunu düşünüyorum. Taylor nasıl gece yarısında onu ayakta tutan anılarını bu albümde birleştirdiyse, Nora da bütün keşkelerini ve pişmanlıklarını Pişmanlıklar Kitabı’nda saklıyor.

2. Monte Cristo Contu – Alexandre Dumas

Taylor Swift Midnights Kitap Önerileri - Bibliyoraf

Kitap, bir denizci olan Edmond Dantes’nin en mutlu gününde suçsuz yere hapse atılmasıyla başlıyor. Hapiste kaldığı sürede, bunu yakınım dediği insanların planladığını öğreniyor ve bir intikam yemini ediyor. Ne suç işlediğini bile bilmeden karanlık bir hapishane hücresine atıldıktan sonra delirmenin eşiğine geliyor. Hatta tam kendini öldürmeye niyetlenirken bir mucize gerçekleşiyor. Bulunduğu hapishanenin başka bir hücresindeki Rahip Faria ile tanışıyor. Bu adam onun aklını başına getirirken, hapishaneden kaçacağı güne kadar hayata dair bütün bilgisini aktarıyor. Hiç beklemediği anda gelen bu yardım eli sayesinde Dantes’nin hayatı değişiyor. Biz de Dantes’in intikam hikâyesini okuyoruz.

Albümün sekizinci şarkısı Vigilante S**t’de de Swift benzer bir hikâyeyi konu alıyor. Taylor şarkıda, düşmanının eski eşiyle birlik olup ona karşı hareket etmeye başladığını anlatıyor. Bence Vigilante S**t, “Lately I’ve been dressin’ for revenge.” gibi sözleri ve nakaratıyla Dantes’in intikam planları yaparken mırıldandığı bir şarkı olurdu. Ayrıca bu şarkının albümde yalnızca Swift tarafından yazılan tek parça olduğunun da altını çizelim.

taylor swift midnights

3. Kargalar Meclisi – Leigh Bardugo

Kargalar Meclisi - Leigh Bardugo - 1000Kitap

Kargalar Meclisi, birbirinden farklı ve belki de normal bir dünyada asla bir araya gelmeyecek altı karakterin hikâyesini anlatıyor. İşlemediği bir suç yüzünden hapise atılan Matthias, intikam duygusuyla yanıp tutuşuyor. Matthias’ın hapsedilmesine sebep olan Nina ise günlerini pişmanlıkla geçiriyor. Wylan babasının istediği evlat olamadığı için suçlu ve dışlanmış hissediyor. Jesper bütün parasını -olmayan parasını bile- kumara yatırıyor çünkü oradan kazandığı parayla hatalarını örtebileceğini düşünüyor. Inej ailesine kavuşmak için hiç istemediği kirli işleri yapmak zorunda kalıyor. Kaz ise bu karakterleri Ketterdam’ın ve bütün dünyanın görüp görebileceği en imkânsız soygunu yapmak için tek bir çatı altında birleştiriyor.

Ekibin beyni ve Ketterdam’ın “canavarı” Kaz’ı anlamak içinse Taylor’ın Anti-Hero şarkısını dinlemeniz yeterli. Hatta şarkının klibini izledikten sonra Anti-Hero şarkısının Kaz için yazıldığına iyice ikna oldum. Taylor, Spotify’la yaptığı röportajda bu albümü ona yazdıran duygulardan birinin kendinden nefret etme hissi olduğunu söylemişti. Bu şarkıda da onu görüyoruz. Swift hem şarkıda hem de müzik videosunda nasıl kendi kendini baltaladığını ve kendisini “canavar” olarak gördüğünü anlatıyor. Kaz da aynı Anti-Hero’daki gibi kendisini canavar olarak görüyor. Bu yüzden de etrafındaki herkesi kendisinden uzaklaştırıyor.

4. Canavarın Çağrısı – Patrick Ness

Nova Norda

Kitap hasta annesine bakan 13 yaşındaki Conor’ın hikâyesini anlatıyor. Conor, annesi hastalandığından beri geceleri kabus görüyor ve kendisini etrafındaki insanlardan soyutlamaya çalışıyor. Yine kabus gördüğü bir gece ise kimsenin aklına gelmeyecek bir şey yaşanıyor: Conor bir canavar tarafından ziyaret ediliyor. Canavar Connor’a ona üç hikâye anlatacağını söylüyor. Bu 3 hikâyenin sonunda ise Conor’dan gerçeği anlatmasını istiyor. Patrick Ness’in Siobhan Dowd’ın fikrinden ilham alarak yazdığı bu roman, okura oldukça çarpıcı bir iyileşme serüveni sunuyor.

Taylor’ın Midnights’ı “beni geceleri ayakta tutan 13 hikâye” olarak tanımladığını gördüğümde aklıma gelen ilk kitaplardan bir diğeri de Canavarın Çağrısı oldu. Kitabın ana karakteri de Taylor gibi gecenin bir vakti bir “canavar” tarafından ziyaret ediliyor. Conor da Taylor gibi ilk önce bu canavardan korkuyor. Fakat karşısındakini canavar ya da hediye olarak tanımlamanın onu elinde olduğunu fark ettiğinde her şey değişiyor. Canavarın Çağrısı da Midnights gibi acımasız ve duygu yoğunluklu bir eser. Bu yüzden de kitabın albümün temasıyla iyi bir şekilde uyuştuğunu düşünüyorum. Hatta bizim akıl sağlığımız için biraz fazla iyi uyuşuyorlar. 🙁

5. Ve Sonunda İkisi De Ölür – Adam Silvera

Ve Sonunda İkisi De Ölür - Adam Silvera | kitapyurdu.com

Adam Silvera bu kitabında bizlere ölümsüz bir hayat ve kayıpsız bir aşk olmadığını hatırlatıyor. Kitap, Ölüm-Habercisi isimli bir uygulamanın insanlara ölecekleri günü haber verdiği bir dünyada geçiyor. Mateo Torrez ve Rufus Emerterio 5 Eylül günü, gece yarısından biraz sonra uygulamadan bugün öleceklerine dair bir bildirim alıyorlar. Birbirini tanımayan bu iki genç hayatlarının son gününde hiç unutamayacakları bir maceraya atılmak istiyorlar. Bunun için de Son Arkadaş adındaki başka bir uygulamayı kullanmaya karar veriyorlar. Bu uygulama sayesinde tanışan ikili, okurlara tek günde nasıl bir ömür yaşanabileceğini gösteriyorlar.

Midnights’ın oldukça acımasız ve gerçekleri bulandırmadan anlatan bir albüm olduğunu söylemiştim değil mi? Ve Sonunda İkisi De Ölür de tam böyle bir kitap. Kitabın ana karakterleri o günün sonunda öleceklerini biliyor fakat bunun hayattan son bir kez haz almalarının önüne geçmesine izin vermiyorlar. Taylor’ın da dediği gibi “Now it’s like snow at the beach. Weird, but f**kin’ beautiful. Flying in a dream”

Yazının sonunda geldik. İzninizle gidip huzur içinde yeni albümü dinlemek istiyorum. Yazı hakkındaki düşüncelerinizi ve albümdeki favori şarkılarınızı yorumlara yazmayı unutmayın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.