Kendi Kitabını Hak Eden 6 Yan Karakter!

Kendi Kitabını Hak Eden 6 Yan Karakter!

Bazen yazarların niyeti her ne kadar bu yönde olmasa da kitapların ana karakterleri yan karakterlerin gölgesinde kalır. Yan karakterler okurlar tarafından daha çok sevilir ve yine bazen “Keşke bu karakterin de bir kitabı olsa.” deriz. Biz de Bibliyoraf ekibi olarak toplandık ve kitaplarda okuyup çok sevdiğimiz, kendi kitabını hak ettiğini düşündüğümüz altı karakteri derledik. İyi okumalar.

Not: Bu yazıyı hazırlarken her türden karakter seçmeye çalıştık ama yolun sonu yine fantastiğe çıktı 🙁

1. Sevro Au Barca, Kızıl Yükseliş

Kendi Kitabını Hak Eden 6 Yan Karakter
Çizim: @vinnyvieh

Hep bir olay hep bir macera biraz da mitoloji esintileri taşıyan bu serinin ana karakteri sevgili Darrow, üzgünüz sana kötü bir haberimiz var. Bütün o Altın Oğul havalarını bir kenara bırakabilirsin çünkü bu seride kalbimizi çalan sen değil, kurtların lideri, mizah şövalyesi, aklına eseni yapan ve söyleyen Sevro Au Barca oldu. Sevro kitapta karşımıza çıktığı ilk andan itibaren ilgimiz çekmeyi başarıyor ve tanıdıkça hakkında daha çok şey bilmek istiyoruz. Zira kitaptaki en dolaysız konuşan, en komik ve en yerinde duramayan karakter o.

Bu yüzden de Pierce Brown’ın ahır yenilemeyi ya da “Acaba bu kitapta kimleri öldürüp okuyucularımı süründürsem?” demeyi bırakıp Sevro’ya bir kitap yazması gerekiyor. Gerçi Pierce Brown’ın kitap yazma anlayışını göz önünde bulundurursak Sevro ile ilgili bir kitap yazmaması bizim için daha hayırlı olacak gibi.

2. Sirius Black, Harry Potter

Azkaban Tutsağı kitabından tanıştığımız Sirius; ayaklı isyan, alabildiğine küstah, bir Gryffindor’a yakışır derecede cesur ve fazlasıyla yetenekli bir büyücü olarak elbette okuyucunun kalbini çaldı. Ancak onu ana karakterlerden de fazla sevdiren asıl detay, vaftiz oğlu Harry’e olan sevgisi, dostlarına olan sadakati ve epey hoşumuza giden pervasızlığı diyebiliriz. Sirius Black, tıpkı ismi gibi, Harry Potter serisinin parlayan bir yıldızıdır, aksi kabul edilemez.

Yıllardır Potterheadler J. K. Rowling’den bir Çapulcular kitabı istiyor. Yazarın katkıda bulunduğu son Harry Potter metinlerinin Lanetli Çocuk ve Grindelwald faciası olduğunu düşünürsek bu istekten vazgeçmek şu anda yapılacak en mantıklı hareket gibi görülüyor. Lakin bu durum Sirius Black’in kendi kitabını hak ettiği gerçeğini değiştirmiyor.

Kendi Kitabını Hak Eden 6 Yan Karakter

3. Annabeth Chase, Percy Jackson ve Olimposlular

Yanlış anlaşılmasın. Eğer yeteri kadar belli etmediysek biz Yosun Kafa’yı ve kendisinin inanılmaz derecedeki talihsiz maceralarını okumayı çok seviyoruz. Fakat içinde Percy Jackson’ın adını geçirmediğimiz bir liste hazırlayınca kendimizi eksik hissediyoruz. Bilgelik Tanrıçası Athena’nın kızı olan Annabeth, onunla tanıştığımız ilk anda gönlümüzü fethetmişti. Sizce de Annabeth’in ana karakter olduğu bir kitap okumak şu hayattaki problemlerimizin %90’ını çözmez mi?

Rick Riordan’ın bir sonraki kitabının serinin favori karakterlerinden Nico ve Will’e odaklanacağını göz önünde bulundurursak Annabeth ile ilgili bir kitap okumak o kadar da astronomik bir istek değil gibi. Annabeth, Luke ve Thalia’nın Melez Kampı’na kaçışını okumak, ikilinin Thalia’ya olanlardan sonraki dinamiğine şahit olmak ya da Annabeth’in çocukluğuna gitmek çok güzel olmaz mıydı?

4. Morrigan, Dikenler ve Güller Sarayı

Inner Circle’ın kendi kitaplarını hak ettiği ama SJM’nin bunu yapmak yerine onları Archeron kardeşlerin hikâyesinde piyon olarak kullanmak istemesi hepimizin bildiği fakat kabullenemediği bir gerçek. Morrigan ise bu ekibin içerisinde hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğimiz fakat öğrenmek için yanıp tutuştuğumuz bir karakter. Özellikle serinin üçüncü kitabında öğrendiklerimizi ve Cass – Azriel ikilisini de hesaba katarsak Mor’un ana karakter olduğu bir kitabı okumak müthiş bir deneyim olur.

Fakat Morrigan ile ilgili şöyle bir ek istediğimiz var: Kitabı ne olur SJM yazmasın. Çünkü SJM’nin yazdığı bir Mor hikâyesi tam da şöyle olacak: Kitabın başı, entrika, yatak, Inner Circle atışmaları, yatak, Az’in sessiz sessiz Mor’u izlemesi, yatak, aksiyon, yatak, entrika, yatak, yatak, aksiyon, kitap sonu. Yatakta bu kadar zaman geçirmeye gerek yok.

Kendi Kitabını Hak Eden 6 Yan Karakter

5. Sabetha Belacoros, Locke Lamora’nın Yalanları

Kendi Kitabını Hak Eden 6 Yan Karakter
Çizim: KejaBlank

Serinin ilk kitabınca Nazca Locke’a şöyle diyor: ”Senin o acayip kalbinin anahtarına sahip tek kadının binlerce kilometre uzakta olduğunu biliyorum. Başka biriyle mutlu olmaktansa onunla perişan olmayı yeğleyeceğini de.” Söz konusu kadın tabii ki de Sabetha. Bu cümleler haliyle okuyucunun aklında “Kim bu kadın?” sorusunun oluşmasına sebep oluyor ama biz o sorunun cevabını üçüncü kitaba kadar öğrenemedik.

Hal böyle olunca insan Sabetha’nın Locke ve çetesinden ayrı geçirdiği yıllarda ne yaptığını öğrenmek ve bu maceranın bir parçasını olmak istiyor. Fakat Scott Lynch daha dördüncü kitabın taslağını daha yeni bitirdiği için bırakın Sabetha’nın ana karakter olduğu bir kitabı yazmayı ölmeden seriyi bitirirse şükretmemiz lazım 🙁 Kendisinin 2022’de birazcık daha Brandon Sanderson’ı örnek almasını temenni ediyoruz.

6. Samwise Gamgee, Yüzüklerin Efendisi

Çizim: phSilvente

Hepimizin bildiği gibi Sam Frodo’nun yol arkadaşı. Fakat bundan öte en az Frodo kadar hatta ondan bile daha fazla sevilen bir karakter. Cesur, sadık ve bilge bir karakter olması onu hem harika bir yol arkadaşı hem de okuması oldukça keyifli bir karakter haline getiriyor. Kitabı okuyan arkadaşlarımız Sam’in Frodo’yu ne gibi belalardan kurtardığını ve daima Frodo’ya destek olduğunu hatırlayacaktır.

Sam’in bu kadar sevilmesinin nedenlerinden biri de filmde Sam’i canlandıran Sean Astin’in sevimliliği oldu tabii ki. Herkesin favorisi olan bu cesur ve bilge hobbit kuşkusuz harika bir ana karakter olurdu.

Kendi Kitabını Hak Eden 6 Yan Karakter

Bonus: Nikolai Lantsov, Grisha

Başlığı okuyunca “Ee ama Nikolia’ın zaten kendi serisi yok muydu?” demiş olabilirsiniz. Söz konusu seriyi okurken biz de aynı şeyi düşünmüştük fakat ne görelim, Nikolai orada da yan karakter. Nikolai, komik, sadık, zeki, flörtöz ve üstüne üstlük çok cesur bir karakter. Üzerinde şeytan tüyü olduğundan mıdır nedir, herkes kendisini çok seviyor. Fakat gelin görün ki bu serinin yazarının karakteri harcamasına engel olmuyor.

Grisha üçlemesini düşündüğünüzde seride sevilen iki karakter var: Biri serinin kötü karakteri Ben Bar- ay çok pardon Karanlıklar Efendisi diğeri de Nikolai. Karanlıklar Efendisi bile kitabın diziye uyarlanmasıyla hak ettiği değeri görmeye başladı ama Nikolai cephesinde hala bir değişiklik yok. Kendisini kalbimizi çalmadığı vakitlerde ya Alina’nın ya da Zoya’nın gölgesinde yaşarken bulabilirsiniz.

Bu yazı Pınar Görcelioğlu ve Selin Çolak ortaklığında yayımlanmıştır.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Kendi Kitabını Hak Eden 6 Yan Karakter Kendi Kitabını Hak Eden 6 Yan Karakter Kendi Kitabını Hak Eden 6 Yan Karakter Kendi Kitabını Hak Eden 6 Yan Karakter

Cümle kısa. Çok kısa. Oldukça kısa. Uzun değil. Kısa. Cümle kısa. Neden kısa? Cümle kısa. Çok kısa. Oldukça kısa. Uzun değil. Kısa. Cümle kısa. Neden kısa? Cümle kısa. Çok kısa. Oldukça kısa. Uzun değil. Kısa. Cümle kısa. Neden kısa? Cümle kısa. Çok kısa. Oldukça kısa. Uzun değil. Kısa. Cümle kısa. Neden kısa? Cümle kısa. Çok kısa. Oldukça kısa. Uzun değil. Kısa. Cümle kısa. Neden kısa? Cümle kısa. Çok kısa. Oldukça kısa. Uzun değil. Kısa. Cümle kısa. Neden kısa? Cümle kısa. Çok kısa. Oldukça kısa. Uzun değil. Kısa. Cümle kısa. Neden kısa? Cümle kısa. Çok kısa. Oldukça kısa. Uzun değil. Kısa. Cümle kısa. Neden kısa?

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 26

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.