Webtoon Nedir?: Ucu Bucağı Olmayan Bir Dünyaya Giriş

Webtoon Nedir?: Ucu Bucağı Olmayan Bir Dünyaya Giriş

Nedir Ne Değildir? Bölüm 1: Webtoon diğer adıyla Web Comics

Webtoon ya da diğer bir adıyla web comics; günümüzde özellikle okurlar ve çizerler arasında epeyce yaygın ve kullanılan bir kavram. Hem sanatçılara/yazarlara hem de okuyuculara eşsiz bir deneyim sunabilen bu dünya, ne yazık ki bizim ülkemizde birçok yere kıyasla pek ışık tutulmayan bir alan olarak kalmış. Biz de bu duruma bir el atmak istedik!

Bugün birlikte “Webtoon nedir? Nerelerden okunabilir? Webtoon okumaya nereden başlayabiliriz?” gibi sorulara cevap arayacağız. Webtoon dünyası; yer yer dizi-film izliyormuş hissi veren, yer yer şahane müziklere, şahane çizimlere ve şahane kurgulara ev sahipliği yapan bir yer. Biz de bu dünyaya giriş için rehber niteliğinde kullanılabilecek bu yazıyı hazırlarken çok keyif aldık. Umarız ki siz de seversiniz. Keyifli okumalar dileriz!

Webtoon nedir?

Webtoon Nedir?: Ucu Bucağı Olmayan Bir Dünyaya Giriş

Webtoon, adından da anlaşılacağı üzere internet üzerinden yayınlanan çizimleştirilmiş kurgulardır. Bir kitaptan uyarlanabileceği gibi aynı zamanda tamamen orijinal yapıtlar da ortaya koyulabilmektedir. Bir webtoon, bir stüdyo elinden çıkabilir veya bir çizer-yazar tarafından kişisel olarak da hazırlanıp paylaşılabilir. Yani webtoon yaratıcısı olmanın bir sınırlaması yok. Bu da demek oluyor ki, internet üzerinde bulunan binlerce webtoonun kalite farkı açısından geniş ve insanı şaşırtan bir yelpazeye sahip olabileceği inkar edilemez bir gerçek.

Bu türün yaygınlaşmasının en büyük sebeplerinden biri herkes tarafından ulaşılabilir olması. Buna ek olarak, çoğu webtoonun ücretsiz bir şekilde okunabilmesi de basılı eserlerin fiyatlarının alıp başını gittiği bu devirde oldukça etkili bir sebep. Üstelik bu tür eserlerin dijital platformlarda yayınlanması da kağıt kullanımının azaltılmasında büyük etki yaratıyordur büyük ihtimalle.

başlık

İnternette webtoon için öneri araması yapmak istediğinizde karşınıza çıkacak ilk önerinin bir kitap uyarlaması olması muhtemel. Bunun sebebi de hali hazırda var olan bir kurgunun bu tarz bir projeye uyarlanmasının, yeni bir şey yaratmaya göre çok daha kolay olması. Hatta İngilizcede “light novel”, -Türkçe olarak çok yaygın olmasa da “hafif roman”- olarak bilinen türün webtoona çevrilmesi son dönemde büyük bir ivme kazandı.

Başlangıçta çizgi-grafik roman veya manga okurlarının okumaktan keyif aldıkları türler ile aralarında taşıdıkları benzerlikler sayesinde kendine dikkatleri çekmeyi başaran webtoon dünyası, kolay okunabilirliği ve herkes tarafından ulaşılabilir olması sayesinde artık her türden insana ve okuyucuya ulaşabilmiş bir olgu haline geldi.

Webtoon Nedir?: Ucu Bucağı Olmayan Bir Dünyaya Giriş
Line Webtoon uygulamasındaki popüler çizgi-grafik romanların bir kolajı

Webtoonlar, çizime dayalı bir yapısı olduğundan genelde okuyucuyu yormayan ve hızlı okunabilecek kurgulardan oluşmakta. Fakat bu demek değil ki karşınıza çıkacak her webtoon kurgusu basit veya çerezlik dediğimiz tarzda olsun. Aksine, okuduğunuz birçok kitaptan çok daha karmaşık bir kurguya sahip webtoonlarla da karşılaşabilirsiniz. Üstelik webtoon; çekiciliğini sadece kurgusu ile değil, çizimleriyle de yakalaması gereken bir tür. Hatta bazı webtoonlarda, yayınladığı platformun özellikleri sayesinde müzik eklenebiliyor. Şahsi fikrim, bunun webtoon okumayı daha da keyifli bir hale getirdiği yönünde.

Bunlara ek olarak son zamanlarda sosyal medyada webtoonlardan uyarlanmış olan True Beauty, Sweet Home, Love Alarm, Itaewon Class gibi dizilerle veya God of High School, Tower of God gibi animelerle de oldukça sık karşılaşmaktayız. Görüldüğü üzere webtoon artık kendini dünyaya tanıtmış ve birçok alanda yer etmiş önemli sektör haline geldi.

Peki, Türkçe olarak webtoon okuyabilir miyiz?

Başta da belirttiğimiz gibi webtoon bizim ülkemizde pek bilinen bir tür değil. Bu sebeple okumak istediğiniz webtoonun Türkçesini bulamama olasılığınız yüksek.(Belki direkt Türkçe dilde yazılan eserler de mevcuttur. Fakat hiç ben hiç denk gelmediğim için herhangi bir şey söyleyemiyorum bu konuda.)

Webtoon Nedir?: Ucu Bucağı Olmayan Bir Dünyaya Giriş

Webtoonlar için kullanılan en yaygın dillerden biri İngilizce. Fakat karşımıza İngilizce olarak çıkan webtoonların da önemli bir kısmı Asya dillerinden çevrilmiş. Yani sadece bizim dilimizin değil, başka dillerin de çevirisi pek yok. Webtoonları İngilizce olarak okuyabilmemizin tek sebebi ise İngilizcenin dünya dili olarak kabul edilmesi.

Aynı basılı çizgi-grafik romanlar gibi, Webtoonlar da daha çok diyalog yoğunluklu oluyor. Zaman zaman monologlara da yer verilse de uzun bir pasaja denk gelmeniz pek olası değil. Bu yüzden de çoğu webtoonun dilimize çevrilmemiş olması okuyucu açısından pek de dezavantaj olarak sayılamayabilir. Kompleks bir dil kullanmak için müsait bir ortam olmadığından dolayı oldukça anlaşılabilir seviyede bir yabancı dil kullanımı ile karşılaşmak epey olası. Bu şekilde bir İngilizce okuma yapmak da dilinizi geliştirmenize fayda sağlayacaktır.

Şu an için webtoonların profesyonel bağlamda bizim dilimize bir çevirisi yapılmamakta. Fakat bu noktada da “hayran çevirisi” adı verilen bir kavram devreye giriyor. Bağımsız internet siteleri veya platformları, okuyuculara söz konusu webtoonu kendi dillerine çevirmeleri için fırsat tanıyor. Hatta bazı uygulamalarda bu çevirilere daha kolay ulaşabilmek için “fan translation” adında bir bölüm de bulunabiliyor.

Nerelerden Webtoon Okuyabiliriz?

Webtoon, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bir eser türü adı. Fakat aynı isimle kurulmuş bir platform olan Webtoon,1 bu noktada insanların kafasını karıştırabilmekte. Güney Koreliler tarafından geliştirilen Webtoon platformu webtoon okumak isteyenlerin tercih edebileceği kaynaklardan sadece birisi.Bunun yanı sıra Tapas, Patreon gibi benzer platformlarda da webtoon okuyabilmek mümkün. Ayrıca bu tarz yerlerde yayınlanmayan, direkt bir internet sitesine bağlı olan webtoonlar da mevcut. Bu türün yayınlandığı platformlardan, adının da sağladığı avantajla, Webtoon uygulaması en yaygın olarak tercih edileni.

Webtoon Nedir?: Ucu Bucağı Olmayan Bir Dünyaya Giriş

1: Uygulamanın asıl adı Line Webtoon olsa da Line kısmı çok uzun zamandır kullanılmıyor.

Uygulamanın ve uygulamada webtoon okumanın ücretsiz olması Webtoon’u cazip kılan detaylardan sadece biri. Uygulamanın; müzik ekleme, okur yorumları, ücret ödeyerek yayınlanmamış bölümlere ulaşabilme ve okuduğunuz webtoonların takibini rahatça yapabilme gibi diğer platformların önüne geçen birçok özelliği var. Benim de webtoon okumak için en sık kullandığım platform burası.

Bir webtoon, birden fazla platformda yer alabileceği gibi sadece tek bir yerde de yayınlanıyor olabilir. Bu sebeple her platformun ev sahipliği yaptığı webtoon çeşitliliği, webtoon dünyasının belki de sadece ufak bir kısmını oluşturuyor demek yanlış olmaz. Bu dünya aslında sonsuz bir derya, her şeye el atabilmek pek mümkün görünmüyor açıkçası. Bu türden ilgimizi çeken her şeyi okumaya çalışsaydık hayattan temelli kopardık herhalde.

“Webtoon nedir, nerelerden okuyabiliriz?” gibi soruların cevaplarını sanıyoruz ki az çok verebildik. Sırada, “Webtoon okumaya neler ile başlayabiliriz? sorusuna cevap vermek var. İşte bu sorular için de hem yeni başlayanlara hem de benzer türlere alışkın okurlara hitap edebilecek güzel bir seçki oluşturduk. O zaman buyurun, listemize bir göz atalım!

Mitoloji sevenleri buraya alabiliriz:

Webtoon Nedir?: Ucu Bucağı Olmayan Bir Dünyaya Giriş

Mitoloji, birçoğumuzun hayran olduğu ve okumayı en sevdiği alanlardan biri. Bu yüzden biz de mitoloji konu bir webtoon önermeden duramadık.

Lore Olympus okuyucunun bir webtoonda arayabileceği neredeyse her şeyi içeriyor. Bu yüzden de bizce Lore Olympus, webtoon dünyasına başlangıç yapmak için en uygun seçenek.

Lore Olympus, Hades ile Persephone efsanesini ve diğer Yunan tanrılarının yaşamını modernleştirerek anlatan enfes bir kurgu. Çizimlerinin özgünlüğü ve Yunan mitlerinin adaptasyonu ile önerdiğimiz kurgular içerisinde en başarılı bulduğumuz ve severek takip ettiğimiz webtoonlardan biri kendisi. Bir kere başladınız mı bitirmeden bırakmak mümkün olmayabiliyor, bizden söylemesi.

Biraz aksiyon fena olmaz diyenlere:

Okuduğu-izlediği şeylerde savaş sahneleri görmekten hoşlanıyor ve bir şeyler okurken bile adrenalini dibine kadar hissetmek istiyorsanız doğru yerdesiniz: Solo Leveling tam size göre!

Aslen light novel (hafif roman) olan Solo Leveling, webtoon/web comic formatına uyarlandığından beri ilgiyi oldukça başarılı bir şekilde üzerinde topladı. Hatta webtoon olarak o derece bir ilgi topladı ki mangası basıldı. Yani bu seferki önerimiz hem internet üzerinde mevcut hem de basılı. Çok popüler olduğu için Türkçe dahil birçok dilde çevirisine internet üzerinden ulaşıp okumak çok kolay.

Canavarlar, zindanlar, savaşçılar, avcılar ve bulunduğun seviyenin bütün yaşamını belirlediği bir dünya… Böyle bir dünyada en düşük seviye olan ana karakterimiz Sung Jin-Woo, eserin isminden de kendini ele verdiği üzere, kendi kendine güçlenip seviye atlamaya başlıyor. Ana karakterimizin on kişinin beraber sağ çıkamayacağı durumlardan tek başına kurtulmasını ve giderek güçlenmesini okumak aşırı keyifli bir deneyimdi. Üstelik çizimlerin muhteşem olması da bu deneyime bambaşka bir yön katıyor. Özellikle savaş sahnelerinin çok başarılı bir şekilde aktarıldığı inkar edilemez bir gerçek.

O zaman bir tık da gizem katalım işin içine:

Webtoon Nedir?: Ucu Bucağı Olmayan Bir Dünyaya Giriş

Purple Hyacinth, bütün önerdiklerimiz içinde ilk üçe girebilecek ve hatta bazılarımız -bazılarımız da ben oluyorum- için ilk sıraya bile yerleşebilir. (Solo Leveling ve bunun arasında çok gidip geliyorum, ikisini de bir numara yapıyorum bakın, haksızlık olmasın.)

Hem kurgusu hem de çizimleriyle okurların dikkatini fazlasıyla çekebilmeyi başarmış olan Purple Hyacinth’in bir de harika müzikleri olduğunu söylemezsek ayıp ederiz. Webtoonun çizerinin kendi bestelediği parçaları kullanan bu şahane webtoon, aynı zamanda müzik uygulamalarında kendi albümlerine de sahip. Webtoonu okumasanız bile albümleri dinlemenizi gönülden tavsiye ediyoruz.

Hikâyemizin ana karakteri Lauren Sinclair, yalanları tespit edebilen bir polis memuru. Webtoona adını veren Purple Hyacinth ise bir seri katil. Birçok saldırının arkasında bulunan ve kraliyete başkaldıran bir isyan grubu olan Phantom Scythe’ın en önemli üyelerinden biri. Eh, takdir edersiniz ki ana karakterimiz ve bu seri katilin yolları bir noktada kesişiyor. Ortak bir paydada kurdukları karşılıklı çıkar ilişkisini ve Phantom Scythe’ın gizemini çözüp alt etme çabalarını konu alan bu webtoon, hem ana karakterleri hem de yan karakterleriyle sizi büyüleyebilme ve görebileceğiniz en sağlam ve karmaşık kurgulardan biriyle de sizi avcunun içine alabilme becerisine sahip.

Yazar ve çizerin biraz acımasız olduğunu da söylemeden geçmeyelim: Çok, çok ve çok acımasız olabiliyorlar, hatta okurlarının bundan dolayı acı çekmesinden zevk aldıklarından da eminiz.

Biraz da kaos! Saray hayatı ve entrika içeren kurgulara da değinelim, buyurun:

Bu başlık altında önerebileceğimiz birçok webtoon olmasına rağmen bizlerin en başarılı bulduğu ve okurken elinden bırakamadığı başlıca üç güzel webtoon oldu: The Remarried Empress, SubZero ve Your Throne.

Hepsi birbirinden farklı bir odakta ilerleyen muhteşem saray kurguları. Her ne kadar hayali kurgular olsalar da özellikle tarihi-dönemsel kurgular okumayı sevenler için çok ideal olacağını düşündüğümüz webtoonlar.

İmparatoriçe-metres çekişmesi ve ana karakterimizin kendini bu rezil durumun içinden kurtarmasını okumak için The Remarried Empress’e doğru; biraz aşk, biraz ejderha görelim diyenleri SubZero’ya; imparatorluk, kehanet, intikam, güçlü kadınlar gibi elementlerin harmanlandığı bir kurgu içinse Your Throne tarafına doğru yönlendireceğiz sizi. Üçü de birbirinden olabildiğince farklı, fakat üçü de oldukça sağlam ve muhteşem kurgular. Umarız ki planlanan entrikaları takip etmeye çalışırken kaybolmazsınız.

Son olarak, bir okuma listesinin olmazsa olmazlarından tatlı mı tatlı aşk hikayelerinden de bahsetmeden geçemeyiz diye düşündük:

Webtoon Nedir?: Ucu Bucağı Olmayan Bir Dünyaya Giriş

Aşk dedik ama hemen gözünüz korkmasın. Swimming Lessons for A Mermaid, konusunu adından da fazlasıyla açık ediyor aslında: Yüzmekte sıkıntı çeken bir denizkızının karada yaşamaya başlamasının kendisini yıllar sonunda içine atacağı harika bir macera. Yüzücü birisinin kızın denizkızı olduğu sırrını öğrenmesi ve kendisine yüzme dersleri vermesini teklif etmesiyle başlayan olay örgüsü; arkadaşlık dinamikleri, aile hayatı ve lise aşkları gibi konuları olabilecek en sevimli ve muzip şekilde işleyen webtoonlardan birisi.

lalalal

Bizim webtoonlar hakkında söyleyeceklerimiz bu kadardı. Eğer sizlerinde önerileri varsa veya bizim önerdiklerimiz arasından okuduklarınız olursa yazmaktan hiç çekinmeyin! Bizlerin çok severek hazırladığımız bir içerik oldu. Umarız ki siz de severek okumuş ve kendinize hitap eden bir şeyler bulabilmişsinizdir. Bir sonraki yazıda görüşmek dileği ile!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Dışarı çıktım. Dalıp gitmişim derste. Öğretmen kızdı. Sendin aklımda. Her şeyi yapabilirim. Kirlettim her şeyi. Yıktım aradaki köprüleri. Tek bir an uğruna yaktım bütün gemileri. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Dışarı çıktım. Dalıp gitmişim derste. Öğretmen kızdı. Sendin aklımda. Her şeyi yapabilirim. Kirlettim her şeyi. Yıktım aradaki köprüleri. Tek bir an uğruna yaktım bütün gemileri.

Tek bir an uğruna yaktım bütün gemileri. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Dışarı çıktım. Dalıp gitmişim derste. Öğretmen kızdı. Sendin aklımda. Her şeyi yapabilirim. Kirlettim her şeyi. Yıktım aradaki köprüleri. Tek bir an uğruna yaktım bütün gemileri. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Dışarı çıktım. Dalıp gitmişim derste. Öğretmen kızdı. Sendin aklımda. Her şeyi yapabilirim. Kirlettim her şeyi. Yıktım aradaki köprüleri. Tek bir an uğruna yaktım bütün gemileri. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Dışarı çıktım. Dalıp gitmişim derste. Öğretmen kızdı. Sendin aklımda. Her şeyi yapabilirim. Kirlettim her şeyi. Yıktım aradaki köprüleri. Tek bir an uğruna yaktım bütün gemileri.

Ne haber sözüme mi geldin. Gidiyordun, ayağıma geldin. Düştün aşkın tuzağına. Aklın başına mı geldi. Kaçmak kolayına geldi. Aşk sana zor mu geldi. Saklambaç bu aşk oyunu. Ama fakat ve lakin. Ancak ve ancak. Yalnız ama öyleki de. Ama fakat ve lakin. Ancak ve ancak. Yalnız ama öyleki de. Ama fakat ve lakin. Ancak ve ancak. Yalnız ama öyleki de. Ama fakat ve lakin. Ancak ve ancak. Yalnız ama öyleki de. Ama fakat ve lakin. Ancak ve ancak. Yalnız ama öyleki de. Ama fakat ve lakin. Ancak ve ancak. Yalnız ama öyleki de. Ama fakat ve lakin. Ancak ve ancak. Yalnız ama öyleki de. Ama fakat ve lakin. Ancak ve ancak. Yalnız ama öyleki de. Ama fakat ve lakin. Ancak ve ancak. Yalnız ama öyleki de.

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.