Cassandra Clare İçin Vazgeçilmez 5 Klişe!

Cassandra Clare İçin Vazgeçilmez 5 Klişe!

Birçoğumuzun gönlünde taht kuran Cassandra Clare külliyatı, devam eden serilerinin tamamlanmasıyla 21 kitaba ulaşmış olacak. Üstelik yazarın yaptığı açıklamalara göre Gölge Avcısı evreni bu serilerin bitmesiyle de sonlanmayacak. Bu evrende geçen son seri ise şimdilik The Wicked Powers olacak. Şimdilik diyoruz çünkü Cassandra Clare her ne kadar “bitti” dese de ara ara bu evren hakkında bir şeyler okumaya devam edeceğiz.

Benzer temaları içeren bu kadar kitap yazınca insanın kendisini tekrar etmesi de kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden biz de sizler için bu yazıda kaçınılmaz bazı Cassandra Clare klişelerini derledik. İyi okumalar!

1. Sonu Olmayan Aşk Üçgenleri

Aşk üçgenleri içeren kitapları okumaktan hoşlanmıyorsanız Cassandra Clare, uzak durmanız gereken yazarlar listesinde ilk sırada yer alıyor. Hatta bazen bu işi abartıp aşk üçgenine farklı bir bakış açısı getirdiği de oluyor. (Bknz: Karanlık Sanatlar Serisi)

Ana karakterin iki karakter arasında kalması ve karakterin her iki karakterle olan dinaminiğini okumamız bazen keyifli olsa da bazen oldukça tat kaçırıcı oluyor. Kitabın içine girip karakteri sarsarak “Birini seç artık!” diye bağırmak istiyorum. Ben kendime acı çektirmekten hoşlandığım için Cassandra Clare kitapları benim için biçilmiş kaftan. Fakat siz sinir krizi geçirmek istemiyorsanız lütfen kitabı yavaşça aldığınız rafa geri bırakın.

KAMU SPOTU: Eğer aşk üçgenlerinde hep seçilmeyen tarafı destekliyor ve sonrasında günlerce fan editi izliyorsanız, bu evren sizi duygusal olarak yıpratabilir. Benim gibi seçilen tarafı desteklerseniz de yıpratabilir. Bu evren her halükarda yarattığı aşk üçgenleriyle sizi yıpratabilir. :((

2. Gölge Avcılarının Baudelaire Ailesi: Lightwood’lar

Baudelaire ailesinin kim olduğu hakkında bir fikriniz yoksa sizi Talihsiz Serüvenler Dizisi serisini okumaya davet ediyorum. Seri boyunca ailenin üç çocuğunun başına öyle talihsizlikler geliyor ki şanssızlıkları karşısında donakalıyoruz. Eğer bir noktada bu aile Gölge Avcıları evrenine girmiş olsaydı şüphesiz Lightwood olurlardı. Cassandra Clare’in Lightwood ailesiyle ne alıp veremediği var bilmiyoruz ama bu ailenin başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. İçlerinden çürük elmalar çıksa da bu aile bir şekilde kendini bize sevdirdi. Ancak dediğimiz gibi, bu durum Cassandra Clare için geçerli değil gibi görünüyor.

Diyelim ki bir karakter bir hastalığa yakalanacak, bu kesinlikle Lightwoodlar’dan olur. Bir karakter kırmızı ışıkta karşıdan karşıya geçerken araba mı çarpacak? Hem de hız rününe rağmen? Lightwoodlardan daha iyi bir aday düşünemiyorum. Gelecek seride Lightwoodlardan biri ayak bileğine kadar gelen suda boğulsa şaşırmam, ne olacak bu ailenin hali der geçerim. Sizce Cassandra Clare geceleri uyumadan önce aklına gelen en kötücül senaryoları Lightwoodlar üzerinde deniyor olabilir mi?

3. Günün Kahramanı: Magnus Bane

Cassandra Clare İçin Vazgeçilmez 5 Klişe! - Bibliyoraf
Alexandra Curte

Eğer genç bir Gölge Avcısıysanız bilmeniz gereken tek bir kural var. Sorunlarınızı -bu sorun dünyanın sonu da olsa- yaşıtlarınızla kurduğunuz planlarla çözmeli ve yetişkinlerden asla yardım istememelisiniz. Bir kişi hariç: Magnus Bane!

Cassandra Clare kitaplarında çok komik bulduğum bir nokta var: İblisler şehri ele geçirmek için bir ordu kurup insanlara saldırıyor. Söz konusu şehirde bir sürü cinayet işleniyor ve hatta ölüleri çağırmak için ayinler yapılıyor. Fakat Gölge Avcılarından sorumlu konsey sadece oturup tartışıyor ve sorunu çözebilecek planların yapılmasını engelliyor. Böylece dünyayı kurtartmak kitabın 16 yaşındaki ana karakterine kalıyor. O da tanıdığı aklı selim tek yetişkin olan Magnus Bane’den yardım istiyor. <3

Çocuğunuzu babasından saklamak için anılarını mı silmeniz gerekiyor? Ya da büyük kötücül bir lanetin etkisinde olduğunuza mı inanıyorsunuz? Magnus Bane’i arayın! Belki de büyük bir iblis saldırısına uğradınız ama yeterli sayıda değil misiniz? Merak etmeyin Magnus Bane yardıma gelecektir.  

UYARI: Eğer herkesten sakladığınız bir ilişkiniz varsa Magnus Bane’in bulunma ihtimali olan ortamlarda pek fazla yakınlaşmamanızı tavsiye ederiz. Evet doğru tahmin ettiniz. Aynı ortamla bulunursanız büyük ihtimalle Magnus Bane tarafından basılacaksınız.

4. Cassandra Clare’ın Gözdesi: Aile Dramaları

Cassandra Clare’in bütün serileri birbiriyle bağlantılı. Bu yüzden de okuduğumuz her kitapta mutlaka tanıdık bir simaya rastlıyoruz. Bu da eski karakterlere bağlanmış ve onlardan kopmak istemeyen okura keyifli bir okuma süreci yaşatıyor.

Cassandra Clare İçin Vazgeçilmez 5 Klişe! - Bibliyoraf
Karanlık Sanatlar: Alice Duke

Serilerin bağlandığı bir nokta daha var ki o da konunun hep bir aile draması üzerinden ilerlemesi. Ölümcül Oyuncaklar’da Clary’nin anne-baba problemleriyle boğuşurken Cehennem Makineleri serisinde Tessa Gray’in kim olduğunu bilmediğimiz ailesiyle uğraşmıştık. Üstelik Londra Enstitüsündeki her Gölge Avcısı’nın aile durumları oldukça karışıktı. Will ve Jem’in aile geçmişini okumak beni fazlasıyla etkilemişti. Karanlık Sanatlar ise başlı başına bir Blackthorn dramasıydı. Başta da dediğim gibi ben ‘ağlaya ağlaya yosun tutmaktan’ çok hoşlandığım için bunları okumak benim için nimet. Fakat siz benim aksime kendisine acı çektirmekten hoşlanmayan bir okur olmayabilirsiniz…

Bu yazıda Cassandra Clare’in her kitabında mutlaka gördüğümüz bazı temalardan ve olaylardan bahsettik. Bu klişeler bazen kitapları okurken bizi çılgına çeviriyor. Fakat eğer yazarın yeni serisinde bu olaylardan en az biri olmazsa büyük boşluğa düşeceğimiz de bir gerçek… Huylu huyundan vaz geçer mi hiç?

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ancak fakat ve lakin çünkü fakat ve ama. Ancak ve ancak. Çünkü. Aşk üçgenleri içeren kitapları okumaktan hoşlanmıyorsanız Cassandra Clare, uzak durmanız gereken yazarlar listesinde ilk sırada yer alıyor. Hatta bazen bu işi abartıp aşk üçgenine farklı bir bakış açısı getirdiği de oluyor. (Bknz: Karanlık Sanatlar Serisi)

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.