Yılan ve Güvercin Serisinin Önceki Kitaplarında Neler Olmuştu?

Yılan ve Güvercin Serisinin Önceki Kitaplarında Neler Olmuştu?

Merhaba sevgili Bibliyoraf okurları. Yılan ve Güvercin serisinin üçüncü ve son kitabı Tanrılar ve Canavalar geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini aldı. Biz de serinin okurları için ilk iki kitapta neler olmuştu sizin için özetleyelim dedik. Hazırsanız başlayalım!

Not: Şu bariz gerçeği de belirtmeden geçmeyelim, yazıda ilk iki kitapta olanları anlattığımızdan bu kitapları okumayanlar yazıdan spoiler yiyecektir.

Birinci Kitap: Yılan ve Güvercin

İlk Karşılaşma

Her şey ana karakterimiz Lou ve arkadaşlarının bir büyülü nesnenin peşine düşmesi ile başlıyor. Kendi cadı meclisinden kaçıp Cesarine şehrine sığınan Lou, düşmanlarından korunmak için kılık değiştirmek zorunda kalıyor. Bu şehirde ne cadılar ne de büyü seviliyor. Bu yüzden de saklanmak için sihirli bir yüzük olan Angelica’nın yüzüğünü çalmak istiyor. Fakat büyü ardında bir koku bıraktığından ve cadı avcısı Chasseurlar da bunu fark edebileceğinden dolayı çok dikkatli olması gerekiyor. Bir cadı avcısı olan Reid Diggory ile tam da bu sırada karşılaşıyorlar. Erkek kılığındaki Lou, onu atlatmaya çalışıyor. Reid onun bir kadın olduğunu anlamasa da onda bir gariplik olduğunu seziyor.

Ani Evlilik

Kaderin onları türlü oyunlar oynayarak bir araya getirmesiyle Reid ve Lou tekrar karşılaşıyorlar. Soleil et Lune tiyatrosunun tavan arasında yaşayan Lou, bir yanlış anlaşılma sebebiyle Reid’i peşine takıyor. Reid ve Lou tiyatroda bir oyun sergilendiği sırada yanlışlıkla sarmaş dolaş halde sahneye düşüyorlar. Oyunu izleyen herkes bunu görüyor. Olay sırasında orada bulunan Başpiskopos yanlış anlaşılmayı gidermek adına seyircilere bu iki gençin evleneceğini söylüyor. Tek çıkış yolunun kağıt üzerinde bir evlilik olduğuna Reid ve Lou’yu ikna ediyor. Lou, annesi Morgane’den saklanmak için bunun iyi bir fırsat olduğunu düşünürken, Reid ise Başpiskoposun emri olduğu için boyun eğiyor. Böylece evlenenen tatlı çiftimiz kalede yaşamaya başlıyor.

Kalede Tutsak Yılan ve Güvercin

Chasseurların kol gezdiği bir kalede yaşamak zorunda kalan Lou, burada yeni bir arkadaş ediniyor. Chasseur olmak için eğitim alan genç Ansel, her ne kadar Lou’nun cüretkar tavırlarından utansa da onunla iyi anlaşıyor. Zaman içinde hem Reid’e hem de Ansel’e kendini sevdirmeyi başaran Lou, sırrının ortaya çıkmaması için arkadaşı Coco’dan yardım alıyor.

Morgane’nin Saldırısı Yılan ve Güvercin

Önemli bir kutlama gününde ortaya çıkan Lou’nun annesi Morgane, tiyatroda gizlenen cadılar ile bir oyun sergiliyor. Bu oyunla halka Başpiskoposu kandırdığını ve bu sayede bir çocuk doğurduğunu söylüyor. Bu doğan çocuğun feda edilmesiyle muazzam bir güce kavuşacağını anlatıyor. Gerçeği öğrenen Lou yıkılıyor ve hayatı boyunca nefret ettiği bir adamın babası olması gerçeğini sindiremiyor. Bu sırada Reid ile iyice yakınlaşıyorlar ve Lou Reid ile ilgili bazı gerçekleri öğreniyor. Bir genelev işleten ve aslında cadı olan Madam Labelle, Lou’ya Reid’in kendi oğlu olduğunu ve onu terk etmek zorunda kaldığını anlatıyor. Aynı zamanda Reid’in, kralın gayrimeşru çocuğu olduğunu öğrenen Lou, bu gerçeği bir süre saklıyor.

Cadıların Planı Yılan ve Güvercin

Kitabın sonuna doğru Lou, arkadaşlarıyla Morgane’yi durdurmak üzere harekete geçiyor. Ona yardım etmek isteyen Coco, Ansel, Reid, Madam Labelle ve veliaht prens Beau, Morgane’nin tuzağının ortasına çekiliyorlar. Tüm sırlar ortaya çıkarken Lou ve ekibi cadılar ile savaşıyor. Başpiskoposu da tutsak alan Morgane, gücüne kavuşmak için Lou’yu bıçaklıyor. Ölümün eşiğindeki Lou’yu ise büyü yapabildiğini keşfeden Reid kurtarıyor. Lou’nu hayatına karşılık olarak Başpiskoposunkini veriyor. Afallamış ve dehşete düşmüş olsa da aşık olduğu kadını, yıllar boyu reddettiği büyüyle hayata döndürüyor. Morgane’nin planını bozarak oradan kaçan ekip, ormanda sığınacak bir yer ve müttefik aramaya başlıyor.

İkinci Kitap: Kan ve Bal

Kan ve Bal birinci kitabın hemen sonrasını konu alıyor. Lou ve diğerleri ormanda cadılar meclisinden ve Chasseurlardan saklanıyor. Cadı olduğu anlaşılan Madam Labelle, etraflarında bir kalkan oluşturarak onları koruyor. Ayrıca bir kan cadısı olan Coco’nun kanıyla da kendilerini saklayabiliyorlar.

Ayrılık Zamanı Yılan ve Güvercin

Yılan ve Güvercin
Çizim: jessketchs

Reid ve Lou, korunaklı kamptan ayrılarak gizlice banyo için yakınlardaki bir göle gidiyorlar. Ancak koruma büyüsünün etkisi geçtiğinden Chasseurlar onları buluyor. Lou, kendisini ve Reid’i korumak için büyü kullansa da suyun altında bilincini yitiriyor. Koruma işini Reid devralmak zorunda kalıyor. Büyü kullanmaktan son ana dek kaçınan ve ne yapacağını bilemeyen Reid, kardeşlerim dediği Chasseurları öldürmek zorunda kalıyor.

Morgane’nın Başpiskopos’un cenazesinde bir şeyler planladığını öğrenen Lou, şehre girmek için plan yapıyor. Coco’nun teyzesi olan kan cadılarının baş cadısına sığınma teklif ediyor. Kan cadıları hepsini kabul edemeyeceğinden iki gruba ayrılıyorlar. Böylece yolda karşılaştıkları ve müttefik olacağını umdukları bir sirk sahibi olan Claud Deveraux ile anlaşıyorlar. Lou, Coco ve Ansel kan kampına katılırken Reid, Madam Labelle ve Beau da sirkte birer iş bularak gizleniyorlar. Lou, ayrıca fark edilmemek için saçlarını yanlışlıkla beyaza boyuyor.

Kan Kampı Yılan ve Güvercin

Kampa vardıklarında Coco’nun teyzesi olan La Voisin, Lou’ya kralın gayrimeşru çocuğu Etienne’yi bulmazsa ittifaka yanaşmayacağını söylüyor. Bu yüzden de Lou Etienne’i bulmak için yola çıkıyor. Fakat Etienne’yi ölü halde buluyor ve bunu yapanın Morgane olduğundan şüpheleniyor.

Diğer yanda sirk ile seyahat eden Reid, Claud Deveraux’un yönlendirmesiyle ikiz medyumlarla konuşma fırsatı buluyor. Onların da kendisi gibi büyü yapabilen erkek cadılar olduğunu keşfetmesi ile afallıyor. Ancak hala içindeki büyüyü reddediyor. Sonunda sirk, Lou ve diğerleriyle buluşuyor ve Cesarine şehrine doğru yola koyuluyor. Bu sırada Chasseurların saldırısına uğruyorlar ve Reid ağır bir şekilde yaralanıyor. Coco’nun yardımıyla iyileştikten sonra yine müttefik bulma amacıyla kamptan ayrılıyorlar.

Kurtadamlar Yılan ve Güvercin

Yüzbaşı rütbesini kazanmak için kurtlardan birini katletmiş olan Reid, kan borcunu ödemek için kurtadamlara meydan okuyor. Bir av sonucunda Lou’nun da yardımıyla kurtadamlardan birkaçını kendilerine yardım etmeye ikna ediyorlar. Ancak Lou’nun büyü kullanırken kendinden geçtiğini ve kontrolünü kaybettiğini fark ediyorlar.

Zorlu bir yolculuk sonucunda şehre zamanında ulaşıyorlar. Lou ve Reid bu sırada büyük bir kavgaya tutuşuyor. Reid hala büyüsünü kabullenmekte zorlanıyorken Lou da onu kendine inandırmaya çalışmaktan usanıyor. Daha sonra Reid, yeraltı tünelleri yardımıyla kralla konuşmak için gizlice saraya sızıyor. Ancak planları istedikleri gibi bitmeyince Beau, annesi ve kendisini tutsak halde buluyor. Beau’nun ikiz kardeşlerinin yardımıyla oradan kurtuluyorlar ancak annesi Reid’in annesi Madam Labelle geride kalıyor.

Morgane Ortaya Çıkıyor Yılan ve Güvercin

Morgane’nin bir sonraki hamlesi cenazeden sonra belli oluyor. Reid’in eski sevgilisi Celie’yi kaçırıp bir mezarda saklıyor. Lou, Coco’dan bir kehanet alıyor ve kalbine yakın olan bir erkeğin öleceğini öğreniyor. Kimsenin incinmemesi için mezara tek başına gitmeye kalksa da planı başarısız oluyor. Ansel bir yandan, Reid, Claud Deveraux, Coco ve diğer cadılar da bir yandan Lou’yu takip ediyorlar. Morgane ve Lou’yu savaşırlarken yakalıyorlar.

Tam o sırada anne ve kızını ayıran Claud Deveraux gerçek kimliğini açıklıyor. Aslında efsanelerdeki doğa tanrısı Woodwose olduğu ve Morgane ile bir zamanlar birlikte olduğu anlaşılıyor. Woodwose, Morgane’nin Lou’ya zarar vermesine izin vermiyor ve onu kovuyor. Morgane gideceği sırada son bir hamleyle Ansel’i bıçaklıyor ve zavallı çocuk oracıkta can veriyor.

Olaylar yatıştıktan sonra ekip dinlenmek için hana gidiyor. La Voisin, Lou ile özel olarak görüşmek istediğini söylüyor. Bir tehlike sezmeyen Lou da bu isteği kabul ediyor. Ancak La Voisin’in niyetinin Lou’yu kontrolü altına almak olduğu anlaşılıyor. Onu zorla büyülüyor ve ikinci kitap da tam burada bitiyor.

Evet, sizler için ilk iki kitabı özetlediğimiz ve önemli detayları derlediğimiz yazımız burada son buldu. Umarım yazıyı beğenmişsinizdir. Daha fazlası için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın. Mavilerle kalın. 💙

Kapak görselinde kullandığımız çalışma jessketchs tarafından çizilmiştir.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 20

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.