Kızıl Yükseliş Serisinin Yeni Kitapları Yolda!

Kızıl Yükseliş Serisinin Yeni Kitapları Yolda!

Sonunda beklenen haber geldi. Pierce Brown temmuz ayında yaptığı duyuruda Kızıl Yükseliş serisinin altıncı ve yedinci kitaplarını duyurdu. Biz de bu kitaplar hakkındaki detayları sizin için derledik. İyi okumalar!

Kızıl Yükseliş 3 Kitap Değil Miydi?

Kızıl Yükseliş Serisinin Yeni Kitapları Yolda! - Bibliyoraf

Bildiğiniz üzere Kızıl Yükseliş’in ana üçlemesinin son kitabı olan Sabah Yıldızı hem yurt dışında hem de bizim ülkemizde 2016 yılında yayımlandı. Hayranlar bu kitabın serinin finali olacağını düşünüyordu. Fakat Pierce Brown Sabah Yıldızı’nın yayımlanmasından yaklaşık bir yıl sonra seriye yeni bir kitap yazdığını açıkladı. Brown yazdığı yeni kitabın da kendi içerisinde bir üçleme olacağını söylemişti.

Bahsi geçen kitap yani Demir Altın 2018 yılının başında yurt dışında, aynı yılın sonunda da ülkemizde yayımlandı. Kitap, Sabah Yıldızı’ndan tam 10 yıl sonrasını konu alıyor. Ayrıca bu sefer kitapta Darrow haricinde üç anlatıcı daha var. Bu anlatıcılar sırasıyla; Lune hanesinin varisi Lysander, “özgürleştirmeyle” birlikte madenlerden çıkarılan Kızıl Lyria ve üçüncü kitapta tanıştığımız Trigg’in nişanlısı Ephraim. Biz de Demir Altın’da karakterlerin yaşadıklarını ve yaptıkları seçimlerin sonuçlarını okuyoruz. Tabii ki Cumhuriyet’in onuncu yılını ufukta görünen bir savaşla kutladığını da unutmayalım.

Kitap, hayranlar tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. Demir Altın’ın okurla buluşmasından bir yıl sonra ise yan serinin ikinci kitabı Dark Age raflardaki yerini aldı. Demir Altın gibi Dark Age’de, birden fazla karakterin bakış açısıyla anlatılıyor. Ayrıca Lyra, Lysander, Ephraim ve Darrow’a ek olarak bu kitapta Cumhuriyet’in hükümdarı Virginia’nın – Kısrak- da anlatıcı olduğu bölümleri okuyoruz. Bu detay bile hayranları heyecanlandırmaya yetmişken ve serinin bitmesine tek kitap kalmışken insan “Kötü ne olabilir ki?” diye düşünüyor, değil mi? Kızıl Yükseliş hayranlarının şansına bu düşünce, koca bir felakete dönüştü.

Pierce Brown’dan Kısa Bir Ara

Aslında sıkıntılar ta Demir Altın yayımlanmadan önce başlamıştı. Orijinalinde 2017 yılının ağustos ayında yayımlanması planlanan Demir Altın Pierce Brown’un “Bu daha geniş bir hikaye, odaklanılması gereken daha çok karakter var.” notuyla ertelenmişti. Serinin devam kitabı ise bir değil tam üç kere ertelendi! 2018 yılının eylül ayında çıkacağı duyurulan kitap, ilk önce Şubat 2019’a oradan da temmuz başına ertelenmişti. Fakat Brown, aynı yılın nisan ayında yaptığı son duyuruda kitabın çıkış tarihini üç hafta daha geriletmiş ve 30 Temmuz’a aldırmıştı.

Kızıl Yükseliş Serisinin Yeni Kitapları Yolda! - Bibliyoraf

Hayranların büyük kısmı bu birkaç aylık ertelemeden rahatsız olmamış, aksine yazarın onlarla süreç boyunca iletişimde olmasından memnun kalmışlardı. Fakat Dark Age’in yayımlanmasından kısa bir süre sonra, yazar çok yorulduğunu söylediği bir açıklama yayımladı. Brown bu açıklamada, bir süreliğine dinlenmeye çekileceğini ve bu süreç boyunca kitap yazmayacağını açıkladı.

Serinin sevenleri ebetteki bu açıklama sonrasında küçük bir hayal kırıklığı yaşadılar. Fakat sonuçta eğer bir yazar kitap yazmak istemiyorsa, kimse onu yazmaya zorlayamaz. Ayrıca Pierce Brown bu aranın kısa süreceğini söylemişti. Hayranların da ona inanmaması için hiçbir sebebi yoktu. Altı ay boyunca kafasını dinleyen Brown, bu süreçte ev yenilemek gibi yeni bir hobi buldu.

Yazar bu kısa aradan sonra 6 Ocak 2020’de yazmaya geri döndü. İşe Televizyon dizisi ve çizgi romanlar gibi küçük projelerle başlayan Pierce Brown, serinin altıncı kitabına başlamak için hazır olduğunu belirtti. Fakat hiç kimsenin beklemediği büyük bir talihsizlik yaşandı. Brown yaptığı bir paylaşımında belli sebeplerden dolayı kitabın 200 sayfasını silmek zorunda kaldığını anlattı. Bu yüzden altıncı kitabın gecikeceğini söyleyen yazar, büyük bir hayal kırkılığı yaşadığını söyledi. O günden sonra kitap ya da seri hakkında pek bir şey duymadık ta ki geçtiğimiz temmuz ayına kadar!

Light Bringer ve Red God Hakkında Bildiklerimiz

Yazar önce yaptığı panelde ardından ise 22 Temmuz’da yayımladığı açıklamada, serinin altıncı kitabının yolda olduğunu belirtti. Bununla yetinmeyen yazar, herkesi şaşırtarak seriye yedinci bir kitap yazacağını da duyurdu! Light Bringer adındaki altıncı kitap, eğer bir aksilik çıkmazsa, Mayıs 2023’te raflarda olacak. Serinin yedinci ve şimdilik son kitabı Red God ise Brown’ın söylediğine göre “Altıncı kitaptan çok kısa bir süre sonra” sevenleriyle buluşacak.

Yazar SDCC panelinde altıncı kitaba birçok detay sıkıştırmaya çalıştığını ve kitabın aslında bu yüzden geciktiğini anlattı. Ekibiyle yaptığı uzun konuşmalardan sonra ise seriye bir yedinci kitap yazmaya karar verdiğini söyledi. Serinin yedinci kitabıyla ilgili kesinleşmiş bir tarih yok. Fakat kitap 2024’ten önce çıkacakmış gibi durmuyor. Ayrıca kitabın adının Red God yani Kızıl Tanrı olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda epik bir finalin bizi beklediğini varsayabiliriz.

İki kitap hakkında bildiklerimiz şimdilik bu kadar. Kitapların çıkış tarihleri yaklaştıkça, detaylarda gün yüzüne çıkacaktır. Kitapların dilimize ne zaman çevrilip çevrilmeyeceği ise ayrı bir konu. Pierce Brown konuyla ilgileneceğini söylemiş olsa da biz yine de heveslenmeyelim. 🙁

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Ama fakat ancak. Lakin ve çünkü fakat. Ama ancak. Lakin ve ya da. Ancak ama. Ve ile de ya da. Veya çünkü. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Ama fakat ancak. Lakin ve çünkü fakat. Ama ancak. Lakin ve ya da. Ancak ama. Ve ile de ya da. Veya çünkü.

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.