Dokuzuncu Cemiyet Ne Anlatıyor?: Bardugo’nun Grisha’sız İlk Kitabı

Dokuzuncu Cemiyet Ne Anlatıyor?: Bardugo’nun Grisha’sız İlk Kitabı

Sevilen yazar Leigh Bardugo’nun 2019 yılında Ninth House adıyla çıkan kitabı Dokuzuncu Cemiyet sonunda dilimize çevrildi! İthaki Yayınları tarafından geçtiğimiz hafta duyurulan kitap, şu an ön siparişte. Nur Eren çevirisiyle okuyacağımız Dokuzuncu Cemiyet, 21 Nisan itibariyle dağıtıma çıkacak. Gelin bakalım, Bardugo’nun heyecanla beklenen bu kitabı neler anlatıyor.

İthaki’den Okurları Şaşırtan Bir Hareket

dokuzuncu cemiyet

Yakın bir zamanda biri bana “İthaki, Leigh Bardugo basacak.” dese kendisine kahkahayı basardık herhalde ama son gülen iyi gülermiş. İthaki Yayınları yılanlı teaser videosunu paylaştığından beri biz ve bizim gibi birçok okur yaşananları şok içinde izledi. Daha önce de İthaki çizgisinin dışına çıkan birkaç kitap gördük ama sanıyoruz ki Leigh Bardugo bu durumun en uç örneği.

Yazarın Wonder Woman: Savaşgetiren romanı Pegasus Yayınları’ndan bunun haricindeki diğer kitapları da Martı (Novella Dinamik) Yayınları’ndan çıkmıştı. Ee haliyle biz okuyucular da bu kitabın Martı Yayınları’ndan ya da hiç olmazsa Pegasus’dan çıkacağını düşünmüştük. Açıkçası söz konusu kişi başka bir yazar olsa kitapların birçok yayınevinden çıkması bizi çok rahatsız ederdi ama Dokuzuncu Cemiyet yazarın şimdiye kadar çıkan bütün kitaplarından ayrı bir seri olduğu için biz bu duruma pek de takılmadık. Zaten bu durum Marie Lu’nun Warcross serisinin Yabancı Yayınları tarafından çevrilmesine oldukça benziyor. Fakat yine de insan “Kitabın telif haklarını diğer yayınevleri neden almadı?” diye merak etmiyor değil.

“Grisha’sız İlk Kitap”

Yazının başlığında da belirttiğimiz gibi Dokuzuncu Cemiyet, Bardugo’nun Grishaverse dışında yazdığı ilk romanı. “Arada bir de sanki Wonder Woman vardı, ona ne oldu?” dediğinizi duyar gibiyim. Savaşgetiren, DC Icons adında dört kişilik bir projeydi, bu yüzden kendisini saymıyoruz.

Kitap çıktıktan ve elden ele dolaştıktan sonra Bardugo hayranları kitabı sevenler ve sevmeyenler olarak ikiye ayrıldı. Bazıları Dokuzuncu Cemiyet’in şu zamana kadar okudukları en iyi fantastik roman olduğunu söylerken diğerleri de kitabın koca bir vakit kaybı olduğunu öne sürdü. Kitabı henüz okumadığımız için biz bir şey diyemiyoruz ama buradan bakıldığında İthaki Yayınları, Dokuzuncu Cemiyet’in okuyucuların dikkatini çekmesi için ekstra bir efor sarf ediyor gibi duruyor. Açıkçası kitap bizim okuyucularımız tarafından nasıl yorumlar alacak merakla bekliyoruz.

Nedir Bu Dokuzuncu Cemiyet?

Korku ve gerilimin usta kalemi Stephen King’in “Son yıllarda okuduğum en iyi fantastik eser” diye adlandırdığı Dokuzuncu Cemiyet, yazar Leigh Bardugo’nun on birinci solo projesi. Gelin hep birlikte Stephen King tarafından övgüye layık görülmüş bu kitap neyi anlatıyor bir bakalım!

dokuzuncu cemiyet

Dokuzuncu Cemiyet, Alex Stern isimli serinin ilk kitabı. Serinin kaç kitap olacağı henüz kesin değil. Yazar Bardugo serinin devamı hakkında; “Dokuzuncu Cemiyet’in kesinlikle bir devam kitabı olacak. İtiraf etmek gerekirse Alex’i anlatan beş kitaplık bir seri yazmayı çok isterim ama kapıları açık bırakmayı seviyorum. Bekleyip göreceğiz.” tarzı bir açıklama yapmıştı.

Kitap, seriye adını veren Galaxy “Alex” Stern isimli bir genci konu alıyor. Yazar, Yale’in ünlü “gizli cemiyetlerinden” yola çıkarak oldukça enteresan bir kurgu oluşturmuş. Cinayet, gerilim, büyü, gizem, entrika, melodrama ve sıra dışılık içeren bu kitap, okuyucuya oldukça çok şey vadediyor fakat bu vaatlerin ne kadarı kitapta gerçekten de var bilemiyoruz. Huyu kurusun Bardugo, kitapları için büyük bir beklenti oluşturup bu beklentiyi karşılayamamasıyla bilinir. Bu kitap bir istisna mı yoksa değil mi hep birlikte okuyup göreceğiz.

Ayrıca bu kitabın “urban fantasy” ve “yetişkin” etiketleriyle de basıldığını söylememizde fayda var. Bu da; Dokuzuncu Cemiyet’te vampirler, melekler, şeytanlar ve her türden doğaüstü varlıklar görmeye hazır olun demek. Aslında bu açıdan baktığımızda kitabın İthaki etiketiyle çıkması pek de şaşırtıcı değil ama yine de “urban fantasy, Leigh Bardugo ve İthaki Yayınları” üçlüsünü aynı cümlede görmeye alışmamız biraz zaman alacak gibi.

Amazon’dan Okurlara Küçük Bir Sürpriz

Dokuzuncu Cemiyet’in yayımlanmasından tam iki gün sonra Amazon Stüdyoları, kitabın uyarlama hakları satın alındı. Bardugo, projenin yapımcılığını Uyumsuz serisinin yapımcısı Pouya Shahbazian ile birlikte yapacağını bizzat kendisi duyurdu. Henüz dizinin oyuncuları ve çıkış tarihi belli olmasa da tüm Leigh Bardugo hayranlarının gözü bu haberin üstünde. Shadow & Bone olurda büyük bir başarı sağlarsa, Amazon da işleri hızlandırabilir.

Sizin bu kitaptan beklentileriniz neler? Kitabı almayı düşünüyor musunuz? Kitabın İthaki Yayınları etiketiyle çıkması sizi şaşırttı mı? Olası uyarlama sizce güzel olur mu? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın, görüşmek üzere!

Bu yazı Selin Çolak ve Erdeniz Erten ortaklığında yazılmıştır.

Kapak görselindeki çizim Alice Duke‘a aittir.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Sabah kalktım. Bugün yine geç kaldım. Saçımı yaptım. Ancak ve ancak. Lakin ve veya. Mademki, çünkü ama fakat. Sabah kalktım. Bugün yine geç kaldım. Saçımı yaptım. Ancak ve ancak. Lakin ve veya. Mademki, çünkü ama fakat. Sabah kalktım. Bugün yine geç kaldım. Saçımı yaptım. Ancak ve ancak. Lakin ve veya. Mademki, çünkü ama fakat.

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.