Brandon Sanderson Gizli Projesini Nihayet Açıkladı!

Brandon Sanderson Gizli Projesini Nihayet Açıkladı! 

Bilimkurgu ve fantezi romanlarıyla tanıdığımız Brandon Sanderson, yaklaşık 1 hafta önce yayımladığı bir video ile gündemde bomba etkisi yarattı. Hadi gelin hep beraber tüm gelişmeleri ve Sanderson’ın açıklamalarını beraber inceleyelim! 

“Doğruyu Söylemenin Vakti Geldi!” 

Brandon Sanderson, pandemi öncesi 2019’da hayatının büyük bir kısmını seyahat etmeye ayırmış, birçok farklı ülkeyi ziyaret edip imza günleri, söyleşiler düzenlemişti. Mart 2020’de ise hızlı ve tempolu hayat tarzına uzun bir süre ara vermek zorunda kaldığını anlamıştı. Daha sonrasında ekibiyle da konuşarak sosyal medya platformlarında çok daha aktif olmaya karar vermişti. Aylardır 2-3 günde bir Youtube’da videolar yayımlayıp önceki eserleri hakkında okurlarıyla sohbetler gerçekleştiriyordu. Ta ki Mart 2022’nin başına kadar: Yazar “It’s Time To Come Clean” adıyla yayımladığı videoyla 2 senedir tamı tamına 5 farklı kitap yazdığını açıkladı. Ayrıca bu beş kitabı bir sır gibi saklamak zorunda kaldığını da söyledi.

brandon sanderson

Videodan edindiğimiz bilgilere göre yazar, 2019’da bir çeşit bunalım içindeymiş. Sık ve uzun süreli seyahatler yüzünden kariyerinin önceki yıllarındaki gibi yazamıyormuş.  Fakat 2020’deki kapanmayı kariyerinde önemli bir kilometre taşına dönüştürmeyi başaran yazar, bu periyotta aklındaki her hikâyeyi, her karakteri yazıya geçirebilme olanağı bulmuş.  

2023: Bir Sanderson Yılı

Yukarıda da belirttiğim gibi Sanderson iki sene içerisinde tamı tamına beş kitap yazdığını açıkladı. Bunlardan dört tanesi bilimkurgu ve fantezi türünde kitaplar. Brandon Sanderson’ın söylediğine göre de bu dört kitap gelecek yıl raflarda yerini alacak. Diğer kitabı ise çocuklara yönelik bir hikâye olarak tanımlayan Sanderson, bu kitabın henüz programında olmadığını söyledi. Kitap büyük ihtimalle bir grafik roman olarak yayımlanacak.

brandon sanderson

2023 senesini bir Sanderson yılı olarak adlandıran yazar, bu 4 kitabın üç ayda bir olacak şekilde yayımlanacağını da açıkladı. Programda da gördüğümüz üzere her ay farklı farklı etkinlikler ve ürünler var. Bunlar hakkında detaylı bir açıklamaya girmeden önce yazarın başlattığı kampanyadan bahsedelim.

brandon sanderson

Kickstarter, aslında küçük işletmeler ve emekçiler için kurulmuş bir site. Bu web sitesi şu şekilde işliyor: Siteye bir proje gönderiyorsunuz. Eğer sitenin kendi jürisi bu projeyi onaylarsa. proje sitede bir kampanya olarak belirli bir süreliğine tüm dünyaya sunuluyor. Başta belirttiğiniz miktarda bir desteğe ulaşırsanız Kickstarter size aracılık yaparak kazandığınız paranın toplanmasını sağlıyor. Sanderson da bu gizli projesini yayımlarken bir yayınevinin desteğini almak istememiş. Seriyi kendi başına yayımlamak için de Kickstarter’da yanda gördüğünüz bu projeyi başlatmış.

Video Youtube’da yayına girdiği anda Kickstarter’daki kampanya devreye sokuldu. Başta hedefleri 30 günde 1 milyon dolardı. Fakat bu hedefe yalnızca 35 dakikada ulaşarak bir rekor kırdılar, ilk günde ise 15 milyon dolardan fazla bir kaynak sağlandı. Kickstarter’da bir günde en çok ilgi gören kampanya olarak da tarihe geçti. 

Brandon Sanderson’ın 12 Aylık Projesi

Sanderson’ın uygulamaya geçirdiği şey ise bir abonelik sistemi. Bu abonelik sistemlerinin farklı çeşitleri var. Örneğin yalnızca bu dört yeni kitabın ciltli baskısını, sesli kitap versiyonunu, normal kapak versiyonunu ya da tüm versiyonlarını beraber elde edebileceğiniz farklı abonelikler var. Bu aboneliklere üye olduğunuzda takvime göre kitaplar ne zaman çıkacaksa size o gün kargolanıyor. Yani kitabın çıkmasını ve kitapçılara ulaşmasını beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

Ayrıca bu durum kitapların yaklaşık ne kadar satılacağının öngörülmesi sağlanıyor. Böylece boşu boşuna fazladan kitap basılmıyor. Ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında çıkacak bu 4 gizli kitabın yanında, diğer aylarda da farklı sürprizler bulunuyor.. Bunlar için de farklı farklı abonelik paketleri hazırlanmış. Paketlerin içinde ise eski kitaplarla ilgili hiç görülmemiş tasarımlar, haritalar ve etkinlikleri barındırıyor. 

Şimdilik sadece ilk iki kitabın adı ve birkaç bölümü yayınlanmış durumda. Kitaplar hakkında daha fazla bilgi almak için Brandon Sanderson’ın resmî sitesine göz atabilirsiniz.

Bir Brandon Sanderson Mirası 

Brandon Sanderson şu an 46 yaşında ve liseden beri yazıyor. Yaklaşık 30 yıla onlarca hikâye sığdırmış bu adamın, yepyeni fikirler ve projelerle gündemde olması hepimizi heyecanlandırdı. Yazarın en büyük hayali, okuyucuları sürekli ayrı bir kitap almaya zorlamayacak fakat yine de her kitabın birbirleriyle küçük küçük bağlantılı olduğu bir evren yaratmakmış. Kosmer’le bunu başaran yazar, yazdığı farklı serilere aynı evrende yer vererek Kosmer’i her yönüyle görmemize olanak sağlıyor.  Gelecek yeni dört kitabın ise Kozmer evreninde geçip geçmeyeceği henüz açıklanmadı

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Bu cümle kısa. Oldukça kısa. Cümle kısa. Kısa. Uzun değil. Kısa cümle. Kıpkısa. Neresi uzun kısa. Kısa cümle. Cümle kısa. Kısa. Bu cümle kısa. Oldukça kısa. Cümle kısa. Kısa. Uzun değil. Kısa cümle. Kıpkısa. Neresi uzun kısa. Kısa cümle. Cümle kısa. Kısa.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.