2022’de Yıla Damgasını Vuran Hangi Kitaplar Dilimize Çevrilecek?

2022’de Yıla Damgasını Vuran Hangi Kitaplar Dilimize Çevrilecek?

Yılın en sevdiğimiz zamanlarının geldiği, yılbaşı yaklaştıkça yeni yıl heyecanın hepimizde yavaş yavaş arttığı bu günlerde cevabını en çok merak ettiğimiz sorulardan biri de şüphesiz “2022’de hangi kitaplar dilimize çevrilecek?” sorusu. Hadi gelin bu sorunun cevabını beraber bulalım! 

Yazıya başlamadan önce küçük bir not: Yazıda yer alan yayınevleri ve daha fazlası hem yeni yılın yaklaşmış olması hem de edebiyat dünyasının çeşitli ödüllerinin sahibini bulması sebebiyle 2022’de çevireceği kitapları okuyucularıyla paylaşmaya başladı. Bütün yayınevlerine ya da söz konusu yayınevlerinin bütün kitaplarını bir yazıda toplayamayacağımızdan ötürü biz de sizin için yayınlanan kitaplar arasından en dikkat çekenleri derlediğimiz bir liste hazırladık. 2022’de yurt dışında çıkacak kitaplar için ise beklemede kalın!

Domingo Yayınları’nın 2022 Kitaplığı

1) The Maidens – Alex Michaelides

2022 yılında çıkacak kitaplar

Kitap, geçtiğimiz haziran ayında yayınlanmıştı. Önceki romanlarında da olduğu gibi yazarımız hikâyeyi Yunan mitolojisinin etrafında dönüyor. Çoğu okuyucudan geçer not alan bu roman, Cambridge Üniversitesinde geçiyor. Ana karakterimiz Mariana’nın yeğeni Zoe korkunç bir cinayete kurban gidiyor. Mariana da Zoe’nin parçası olduğu “The Maidens” isimli, Yunan mitolojisinden esinlenen, gizli tarikatı detaylıca incelemeye başlıyor. Kendisi de bir Cambridge mezunu olan Mariana, bu cinayet vakasını çözmeye çalışıyor.

Fakat şüphelendiği kişi herkes tarafından çok sevilen Antik Yunan Tarihi profesörü Edward Fosca olunca işler oldukça zorlaşıyor. Yeni bir ceset bulununca Mariana, tüm bu cinayetlerin arkasındaki kişinin Fosca olduğuna emin oluyor. Biz de Mariana’nın bunu kanıtlama çabasını okuyoruz.

Kitap, 2021 Goodreads Choice Ödülleri’nde “En İyi Gizem/Gerilim Kitabı” kategorisinde aday gösterildi lakin kazanamadı.

2) The Comfort Book – Matt Haig

2022 yılında çıkacak kitaplar

Matt Haig bu kitabında yıllar önce gelecekti kendisi için yazmaya başladığı kısa notları okuyucuya sunmuş. Haig’in bu kitabı yayımlamadaki amacı ise insanların kendini güvende hissetmesini sağlamak ve onlara hayatta kötü anlar yaşamanın bile bir yönden insanın hayatının değerini bilmemiz gereken bir olay olduğunu hatırlatmakmış.

Goodreads puanı 4.16 olan kitap geçtiğimiz günlerde sonuçları açılanan 2021 Goodreads Choice Ödülleri’nde “En İyi Kurgu Dışı Kitap” dalında ikinci oldu. Domingo Yayınları kitabın 2022’de çıkacağını duyurmuş olsa da kitabın kesin çıkış tarihi henüz belirtilmedi.

Yayın yönetmeninden not: Sevgili Domingo yetkilileri lütfen 2022’de çıkaracağınız ilk kitap bu olabilir mi? 🥺

Yabancı Yayınları’nın 2022 Kitaplığı

1) Kalp Çarpıntısı #4 – Alice Oseman

2022 yılında çıkacak kitaplar

Ülkemizde de oldukça ses getiren Kalp Çarpıntısı serisi, sizin de bildiğiniz gibi iki genç arasındaki aşk, dostluk ve ötesine uzanan bir hikâyeye sahip. Ve yine sizin de bildiğiniz gibi bu hikâye ülkemizdeki belli bir kısım tarafından muzır kitap ilan edildi. Kalp Çarpıntısı artık sadece on sekiz yaş üstündeki okurlara, kese kağıdının içinde satılıyor. Peki bu yayınevini ya da serinin okurlarını yıldırır mı? Yıldırmaz.

Serinin son cildi yakında -biz de Alice Oseman’ın yalancısıyız- yurt dışında çıkacak. Serinin ilk üç cildini yaz aylarında dilimize çeviren Yabancı Yayınları ise bu yayın programının çok da gerisinde kalmamaya niyetli gibi duruyor. Henüz çıkış tarihi kesinleşmemiş olsa da serinin dördüncü cildinin 2022’de raflarımızda olacağı su götürmez bir gerçek.

2) Malibu Rising – Taylor Jenkins Reid

2022 yılında çıkacak kitaplar

2022 yılında çıkacak kitaplar

Evelyn Hugo’nun Yedi KocasıDaisy Jones & The Six gibi kitaplarıyla resmen kitap piyasasında bomba etkisi bırakan Taylor Jenkins Reid, 2021’de çıkardığı Malibu Rising kitabıyla da yine sektöre damgasını vurdu. Reid bu kitabında bizi Evelyn Hugo’nun Yedi Kocası kitabında tanıdığımız Mick Riva’nın çocuklarının hayatına davet ediyor. Malibu’nun sıcak sahillerine konuk olduğumuz bu kitapta birbirinden başarılı dört kardeş; Nina Jay, Hud ve Kit’in hikâyesini okuyoruz.

2021 Goodreads Choice Ödülleri’nde “En İyi Tarihi Kurgu Kitabı” kategorisinde birincilik elde eden kitap şüphesiz çevrilmesi sabırsızlıkla beklenen kitaplardan biri.

İthaki Yayınları’nın 2022 Kitaplığı

1) Mexican Gothic – Silvia Moreno-Garcia

2022 yılında çıkacak kitaplar

2022 yılında çıkacak kitaplar

Mexican Gothic, 2020 yılının haziran ayında yayımlanmış olmasına rağmen hala çok konuşulan kitaplardan biri. 2020 Goodreads Choice Ödülleri’nde “En İyi Korku Kitabı” seçilen roman, okuyuculardan tam not almış durumda. Moreno-Garcia, bu gerilim romanında Noemí adında varlıklı ve genç bir kadının, kuzeni Catalina’dan aldığı oldukça endişelendirici bir mektup sonrasında değişen hayatını konu alıyor. Kuzeninin mektupta yazdığına göre kocası onu öldürmek istiyor. Kuzeni için çok endişelenen Noemí , Catalina’nın kocasıyla beraber yaşadığı High Place’e gidiyor.

Noemi korkusuz bir kişilik, ne evin kasvetli ve karanlık havasından ne de kuzeninin kocasının garip davranışlarından korkuyor. Lakin High Place’in rüyalarına soktuğu karanlık görüntüler arttıkça Noemi, kuzeninin başına gelen gerçeği bulmaya daha da kararlı oluyor. Evin korkutucu fakat büyüleyici havasına kapılan Noemi’yi dehşet dolu bir yolculuk bekliyor. İthaki Yayınları’nın 2022 Şubat takviminde olan kitabı okumak için sabırsızlanıyoruz!

2) The Southern Book Clubs Guide To Slaying Vampires – Grady Hendrix 

2022 yılında çıkacak kitaplar

Kitap, hayatın monotonluğundan bıkan, evlenmek için hemşireliği bırakıp çocuklarına bakarak hayatını heba ettiğini düşünen Patricia’nın kendine bir kitap kulübü bulmasıyla başlıyor. Hayatından kaçış yolu olarak gördüğü bu kulüpte ; en vahşi katillerden, en ürkütücü cinayetlerden ve uzun soluklu korku serilerinden bahsediyorlar. Fakat kasabaya yeni taşınan kişi, kitap kulübünün sohbet konusunun değişmesine sebep oluyor. Dışarıdan oldukça gizemli görünen bu adama garip bir çekim duyan Patricia, kasabada anlamsız kayıp vakalarının ortaya çıkmasıyla bu adamın gelişinin bağlantılı olduğundan şüpheleniyor. Ve yalanan bu olayları küçük kitap kulübüyle birlikte çözmeye çalışıyor.

Yurt dışında 2020 yılının nisan ayında okurlarla buluşan kitap, İthaki Yayınları’nın yayımladığı takvime göre gelecek yılın mart ayında raflardaki yerini alacak.

8) Gardens Of The Moon – Steven Erikson

2022 yılında çıkacak kitaplar

Malazan Book of the Fallen isimli on kitaplık upuzun bir serinin ilk kitabı olan bu roman, yurt dışında1999’da yayımlandı. Bu seri çoğu epik fantastik romanda hiç rastlamadığımız bir özelliğe sahip: Toplumun her kesiminin kendine göre düşüncesi, ideolojisi ve arzusu var. Seri boyunca da bunları net olarak inceleyebiliyoruz. 

Birçok olay örgüsünün iç içe geçtiği bu seri/kitabın konusunu anlatmak epeyce zor. Çünkü yazılan yorumlara göre ilk kitabın bile ana bir olay örgüsü yok. Erikson bu seriyi birçok hikâye ve olay örgüsünü iç içe geçirerek yazmış. Fakat kitap kısaca içinde imparatorlukları, isyanları ve büyücüleri barındıran bir epik fantastik romanı diyebiliriz.

İthaki Yayınları, yayın hakları uzun süredir Beyaz Balina’da olan bu seriyi çevireceğini 10 Aralık’ta paylaştı. Yayınladıkları takvime göre serinin ilk kitabı ocak ayında raflarda olacak.

2000. kitaplarının şerefine İthaki Yayınları kasım ayından beri 2022 yayın takviminden kesitler paylaşıyor. Biz bu yazıda daha önce yer vermediklerimize değinmeye çalıştık. Mesela, The Poppy War serisinin ikinci ve üçüncü kitabı sırasıyla nisan ve ağustos ayında yayımlanacak. Asimov’un Robot serisinin serüveni ise üçüncü ve dördüncü kitaplarla ocak ve şubat aylarında devam edecek. İthaki’nin 2022 kataloğunu görmek için yayınevinin Instagram sayfasına göz atabilirsiniz. 

Can Yayınları’nın 2022 Kitaplığı

9) Beautiful World, Where Are You – Sally Rooney

2022 yılında çıkacak kitaplar

2022 yılında çıkacak kitaplar

Normal İnsanlar kitabıyla yakaladığı başarıdan sonra Sally Rooney’i tanımayanımız yoktur bence. Kitaplarını bir türlü sınıflandıramadığımız yazar kendi “Rooney” ekolünü yavaş yavaş inşa ediyor. Bu serüvendeki şimdilik son adım ise Beautiful World, Where Are You. Kitap; Alice isimli bir roman yazarının, yeni tanıştığı Felix isimli bir adam, en yakın arkadaşı Eileen ve çocukluğundan beri tanıdığı Simon’ın arasında geçenleri konu alıyor. Biz de bir bakıma bu dört karakterin hayatlarına bir anlam getirmek için yola çıktığı arayışı okuyoruz.

Kitap, geçtiğimiz eylül ayında yayımlandı ve eleştiri yağmuruna tutuldu. Bir kesim kitabı çok sevdiğini söylerken diğer kesim yazarın Conversations With Friends‘den sonra hiçbir ilerleme kaydedemediğini iddia etti. Bu kadar tartışmaya rağmen kitap, 9 Aralık’ta gün sonuçları açıklanan 2021 Goodreads Choice Ödülleri’nde “Yılın En İyi Kurgu Kitabı” kategorisinde birinci seçildi. Can Yayınları’da Goodreads sonuçları açıklanmadan birkaç gün önce kitabın 2022’de yayımlanacağını duyurdu.

Ephesus Yayınları’nın 2022 Kitaplığı

10) The Winter of The Witch – Katherine Arden (Bir Kış Gecesi Masalı #3)

2022 yılında çıkacak kitaplar

Bir Kış Gecesi Masalı ile fantastik romanlara yeni bir soluk getiren Katherine Arden, önümüzdeki yıl da çok konuşulmaya devam edecek gibi duruyor. Bir Kış Gecesi Masalı’nın son kitabı 2019’da yayımlanmıştı. Ülkemizde ise serinin ilk kitabı haziran ayında Ephesus Yayınları etiketiyle çıkmıştı. Kasım ayında da serinin ikinci kitabının çıkmasıyla gözler üçüncü kitaba çevrildi. The Winter of the Witch’in çıkış tarihi henüz kesinleşmedi ama Ephesus Yayınları’nın Ayı ve Bülbül hayranlarını çok fazla bekleteceğini sanmıyoruz.

Rusya’da geçen bu hikaye, Vasilisa adlı bir genç kızın, annesinin ölümünden sonra yaşadığı büyülü macerayı anlatıyor. Rus mitolojisi ve tarihinden etkilenerek yazılmış bu seri, hem yurt dışında hem de ülkemizde çok sevildi. Goodreads puanı da oldukça yüksek olan bu serinin son kitabının yayımlanmasını dört gözle bekliyoruz.

11) Truly, Devious – Maureen Johnson

2022 yılında çıkacak kitaplar

2022 yılında çıkacak kitaplar

Yayınlanma tarihi bir yılan hikayesine dönen bu serinin ilk kitabı nihayet 2022’de yayımlanıyor. Hikâyemiz Ellingham Academy’de geçen bu gizem romanı, Stevie adlı liseli bir kızın “Truly, Devious” vakaları yüzünden Ellingham Academy’ye gitmesiyle başlıyor. “Truly, Devious”, bir katilin, işlediği suçlardan sonra bıraktığı bilmecelerdeki takma adı. 1936’da okulun kurucusu Ellingham’ın karısının ve kızının kaçırılmasıyla başlayan bu gizemi çözmek ise Stevie’nin görevi haline geliyor. Fakat Stevie’nin sınıf arkadaşlarından biri korkunç bir cinayete kurban gidince ailesi Stevie’yi okuldan aldırmaya karar veriyor. Stevie ise bu gizemi çözmeye kararlı olduğu için bir yolunu bulup okula geri dönüyor. Biz de Stevie ile birlikte bu kan dondurucu cinayetleri kimin işlediğini öğrenmeye çalışıyoruz.

Yazarın ilk romanı olan bu kitap, çıktığı günden beri hem karakterleriyle hem de yarattığı evrenle oldukça ilgi gördü. Ephesus Yayınları ise kitabın 2022’de çıkacağını onayladı. Hatta serinin dördüncü kitabının çevirisini içimizden biri yapıyor. 👀

12) The Other Side Of The Sky – Amie Kaufman & Meagan Spooner (The Other Side Of The Sky #1)

2022 yılında çıkacak kitaplar

Genç yetişkin bilimkurgunun iki başarılı yazarı, 2013’te başladıkları Starbound serüveninden sonra, 2020’de.yeni bir seri için bir araya geldi. Bilim ve büyü çatışmasını temele alan bu kitap,, North ve Nimh isimli iki karakterin bahtsız aşkını konu alıyor. North uzayda, teknolojinin çok geliştiği bir gökyüzü şehrinde yaşıyor. Nimh ise yaşayan bir tanrı, türünün son örneği. North hayatı boyunca bilimle, teknolojiyle büyüyor. Nimh ise büyüye inanılan bir toplumda yaşıyor. Biz de kitapta bu oldukça zıt ikilin maceralarını okuyoruz.

Yapılan yorumlara göre Kaufman ve Spooner bu kitapta “olgun” bir yazarlık sergilemiş. Ayrıca çoğu kişi kitabın  The 100 serisini andırdığını söylemiş. Yazarlar bu seride evrenden çok karakterlere yoğunlaşmış. Karakterler arasında daha derin ve günlük ilişkiler kurgulamaya çalışmışlar.

2020 Eylül’de çıkan bu kitabın devam kitabının 2022’de çıkması bekleniyor. Türkçe baskısı ise Ephesus Yayınları aracılığıyla önümüzdeki sene ellerimizde olacak. 

Genç Timaş’ın 2022 Kitaplığı

13) The Unadoptables – Hana Tooke

2022 yılında çıkacak kitaplar

2022 yılında çıkacak kitaplar

Son iki – üç yıldır oldukça güzel işlere imza atan Genç Timaş, 2022’ye de hızlı bir giriş yapacak gibi duruyor! The Unadoptables, çıktığı günden beri hem olumlu hem olumsuz birçok eleştiriye maruz kaldı. Kitap birkaç evlat edilmemiş çocuğun, aralarında kurdukları yeni bir ailenin dağılmaması için yaşadıkları maceralı konu alıyor. Haliyle bu hikayeyi oldukça masumane ve sevimli bulan okuyucular olsa da bazılarına göre kitap oldukça ofansif ve empati duygusundan uzak kaleme alınmış. Çünkü romanın konu aldığı bu çocukların fiziksel ya da mental olarak “eksik” ya da “anormal” oldukları için evlat edinilmedikleri de anlatıyor.

Bu yönüyle çoğu okuyucu kitabı sertçe eleştirmiş olsa da kitabı sevip hakkında oldukça güzel söyleyenler yok da değil. Kitabın ofansif ya da antipatik olup olmadığı hakkındaki yorumları size bırakıyoruz. Eğer siz de bizim gibi kitabı merak ediyorsanız çok beklemenize gerek kalmayacak çünkü kitabın birkaç ay içinde kitabın raflardaki yerini alması bekleniyor. 

Nemesis Yayınları’nın 2022 Kitaplığı

14) The Love Hypothesis – Ali Hazelwood

2022 yılında çıkacak kitaplar

İki bilim insanın arasındaki umulmadık bir aşk hikayesini konu alan bu roman, birkaç ay önce yayımlandı. Yayımlandığı günden beri de gündemden hiç düşmedi. Yüksek lisansını tamamlamaya çok yakın olan Olive, en yakın arkadaşının aksine uzun süren ilişkilere inanmıyor. Olive arkadaşına, mutlu olduğunu ve biriyle çıktığını kanıtlamaya karar veriyor ve ilk gördüğü adamı öpüyor. Kaba saba olmasıyla bilinen Adam, Olive’in çakma erkek arkadaşı gibi davranmayı kabul ediyor etmesine ama bu ikiliyi sizce nasıl bir macera bekliyor?

Kitabın çıkış tarihi ile ilgili elimizde kesin bir bilgi olmasa da The Love Hypothesis’in çok yakın bir tarihte haklarını Nemesis Kitap’dan çıkacağını söyleyebiliriz.

Evet, bir yazımızın daha sonuna geldik. 2022’de yayımlanacak kitaplardan en çok hangilerini merak ediyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlara yazmaya unutmayın! Bir sonraki yazıda görüşmek üzere! 

2022 yılında çıkacak kitaplar 2022 yılında çıkacak kitaplar 2022 yılında çıkacak kitaplar 2022 yılında çıkacak kitaplar

Kısa cümle. Cümle kısa. Kısa bir cümle. Izın değil. Kısa. ne Kısa cümle. Cümle kısa. KıpKısa: Cümle kısa. Kısa cümle. Kısa. Cümle kısa. Kısa. Kısa. Cümle kısa. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da.

Kısa cümle. Cümle kısa. Kısa bir cümle. Izın değil. Kısa. ne Kısa cümle. Cümle kısa. KıpKısa: Cümle kısa. Kısa cümle. Kısa. Cümle kısa. Kısa. Kısa. Cümle kısa. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da.

Kısa cümle. Cümle kısa. Kısa bir cümle. Izın değil. Kısa. ne Kısa cümle. Cümle kısa. KıpKısa: Cümle kısa. Kısa cümle. Kısa. Cümle kısa. Kısa. Kısa. Cümle kısa. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da. Ama ya da ancak. Ve lakin. Çünkü ve ya da.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

2022’de Yıla Damgasını Vuran Hangi Kitaplar Dilimize Çevrilecek?” için bir görüş

  1. Merhabalar, Ana Huang’ın Twisted serisinin (lies,love,hate,games) türkçeye çevrilip çevrilmeyeceği hakkında bilginiz var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.