Orhan Veli'nin Telif Hakkı 1 Ocak İtibariyle Düştü!

Orhan Veli’nin Telif Hakları 1 Ocak İtibariyle Düştü!

orhan veli’nin

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden birisi olan Orhan Veli’nin telif hakları 1 Ocak itibariyle düşmüştü. Biz de sizin için Orhan Veli’yi yayın kataloglarına ekleyen yayınevlerini derledik.

13 Aralık 1951’de yürürlüğe giren 5846 Numaralı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre: Yazarın mirasçıları, yazar öldükten 70 sene sonra eser üzerindeki haklarını kaybediyor. Sonrasında dileyen yayınevi; yazara ait dilediği kitabı telif ücreti ödemeden, özgürce basma hakkına sahip oluyor. Şimdiye kadar telif hakları Yapı Kredi Yayınları’nın elinde olan eserlerin telif hakları 1 Ocak itibariyle düştü.

Türk edebiyatının önemli yapı taşlarından biri olan Orhan Veli, telif haklarının kalkmasıyla birçok yayınevinin radarına girdi. 2021 yılına Orhan Veli’nin eserleriyle başlayan yayınevleri ise işte şu şekilde:

Orhan Veli'nin Telif Hakları 1 Ocak İtibariyle Düştü!

Can Yayınları bu yılın başında George Orwell’ın telif haklarını kaybetse de Orhan Veliyi geri kazandı. Yapı Kredi Yayınları şairin telif haklarını satın almadan önce Orhan Veli’yi ailesinde bulunduran Can Yayınları, okurlarına müjdeli haberi dün duyurdu. Bu haberi “Orhan Veli’nin “Bütün Şiirleri”, Can Yayınları’nda yayımlanan derlemeden yola çıkılarak hazırlanmış bir baskıyla, Erdal Öz’ün güncellediği Garipönsözleriyle bir kez daha okurlarla buluşuyor.” açıklamasıyla sosyal medya hesaplarında paylaşan Can Yayınları, okurlarından olumlu geri dönüşler aldı.

Can Yayınları’nı, Kırmızı Kedi Yayınevi’nin yayımladığı eserler takip etti. Kırmızı Kedi Yayınevi diğer yayınevlerinden farklı bir yol benimsedi. Sadece Orhan Veli’nin şiirlerini yayımlamakla kalmayıp; hikayelerine, çeviri şiirlerine, yazılarına ve mektuplarına da yer verdi. Kırmızı Kedi Yayınevi, Orhan Veli’nin yeni baskılarını “Artık Orhan Veli’yi eksiksiz okuyabileceksiniz.” sözleriyle paylaştı.

Necati Tonga ve Tahsin Yıldırım’ın hazırladığı bu altı eser okuyucusuna yeni bir tat sunma konusunda çok iddialı. Kırmızı Kedi Yayınevi’nin deyimiyle “eksiksiz” okuyacağınız bu basımlardaki yenilikler ise şu şekilde:
  • Biri “ilk” şiiri olmak üzere şairin daha önce kitaplaşmayan şiirlerini içeren: Bütün Şiirleri
  • Orhan Veli’nin dilimize kazandırdığı altı tiyatro oyununu okuyucuya ilk kez bir arada sunan: Çeviri Tiyatrolar
  • Orhan Veli’nin dergilerde ve özel arşivlerde kalan 14 mektubunu, ilk defa kitaplaşan anketlerini ve şairle yapmış olduğu röportajları barındıran: Mektuplar Anketler Mülakatlar
  • Şairin daha önce kitaplara girmemiş yirminin üzerinde yazısını içinde bulunduran: Bütün Yazıları
  • Necati Tonga ve Tahsin Yıldırım’ın şairin Sevdaya mı Tutuldum? adlı şiir defterinden yaralanarak hazırladığı: Çeviri Şiirler
  • Orhan Veli’nin sevilen öykülerinin yanında kaleme aldığı ilk nesirler ve Stendhal çevirisini ilk defa buluşturan: Hikâyeler

İş Bankası Kültür Yayınları ise şaire yeni başlattığı Modern Türk Edebiyatı Dizisi’nde ev sahipliği yapıyor. Söz konusu dizinin ilk kitabı olan Bütün Şiirleri’ni hem karton kapak hem de ciltli ve şömizli baskıyla okuyucunun beğenisine sundu. İlk basımlarındaki gibi Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun çizimleriyle satışa sunulan kitap okuyucuların büyük beğeni ve ilgisini topladı.

Yalnızca şairin Bütün Şiirleri adındaki şiir derlemesini yayımlamakla kalmayan Doğan Kitap, bir de buna ek olarak şair hakkında bir anı kitabı basıyor. Füruzan Yolyapan’ın anılarına dayanan bu eser, gazeteci Seray Şahinler tarafından hazırlandı. Şu an ön satışta olan kitap, 20.01.21 tarihinde satışa sunulacak.

Orhan Veli'nin Telif Hakları 1 Ocak İtibariyle Düştü!

Okuyucu tarafından diğer basımlar kadar ilgi görmese de Everest Yayınları iki yeni derlemeyle şairi ailesine kattı. Orhan Veli’nin altı öyküsünden oluşan Hoşgör Köftecisi ve Şiirler adını verdikleri şiir kitabının kapakları okuyucular tarafından çok beğenildi.

Yazımızda bahsi geçen yayınevleri haricinde; Remzi Kitapevi, Salon Yayınları, Dorlion Yayınevi ve FOM Kitap gibi çeşitli yayınevleri de Orhan Veli trenine katıldı. George Orwell’ın telif haberini siteyi girmemizin üzerinden yaklaşık iki hafta geçti ama şimdiden yazarın sayısız baskısı çıktı. Aynı şeylerin Orhan Veli adına da yaşanacağını kestirmek güç değil.

Yeni baskıları nasıl buldunuz? Yazarın telifinin kalkması konusunda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bu yazı Selin Çolak ve Dilruba Kaplan ortaklığında hazırlanmıştır.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

kurucu, yazar, sosyal medya sorumlusu ve güvenlik şefi :)
Yazı oluşturuldu 26

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.