Sevgililer Günü Özel: En Sevdiğimiz Kitap Çiftleri

Sevgililer Günü Özel Dosyaları: En Sevdiğimiz Kitap Çiftleri

İtiraf edelim, engin edebiyat dünyasına dair en sevdiğimiz şeylerden biri de aşklarıyla içimizi ısıtan kitap çiftleri. Sevgililer günü özel dosyamızda en sevdiğimiz kitap çiftlerini sizin için bir araya topladık. Gözlerinizden kalpler fışkırmasına hazırsanız romantik bir yolculuk için kemerlerinizi bağlayın! en sevdiğimiz kitap çiftleri

Başlamadan önce okuyucularımıza küçük bir uyarı notu düşelim. Yazımız karakterlerin geçtiği kitapları okumayanlar için büyük spoilerlar içeriyor. Sonra uyarmadı demeyin 🙂

Hermione Granger & Ron Weasley / Harry Potter Serisi

Harry Potter evrenine dair en sevdiğimiz şeylerden biri de Ron ve Hermione’nin yedi kitap boyunca yavaşça gelişen romantik ilişkisi. Birbirlerine neredeyse taban tabana zıt olan çiftimiz “zıt kutuplar birbirini çeker” varsayımına canlı bir örnek adeta. İlk karşılaşmalarında birbirlerine sinir olan çiftimizin ilişkisi üçüncü kitabın sonuna kadar tatlı didişmelerle yol alırken, Harry Potter ve Ateş Kadeh’inde yaşanan “Noel Balosu Partner Krizi” ile farklı bir noktaya evrilmişti. Ron ve Hermione’nin birbirlerinden hoşlandıklarını fark etmeleri bu civarlarda yaşanıyor. Hermione baloya Viktor Krum ile birlikte arz-ı endam edince Ron’un ne kadar sinirlendiğini hatırlarsınız. Bir sonraki kitapta ufak tatlı imalarla devam eden bu hoşlantı, Harry Potter ve Melez Prens’te bir kırılma noktasına ulaşmıştı. Hermione ve Ron’u bir çift olarak görmemiz ise son kitap olan Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda gerçekleşmişti. Ron’un tez canlı, heyecanlı ve her şeyi alaya alan mizacı ile Hermione’nin kanıta ve mantığa dayalı, her daim planlı programlı düşünme tarzı birleşince ortaya kimsenin beklemediği ama çoğunluğun çok sevdiği bir çift çıktı.

Ronald Weasley, sen bu işi biliyorsun zira döneminin en parlak cadısını kendine aşık etmek de az bir şey değil. Ron ve Hermione’nin seriyi evli ve çocuklu bir çift olarak bitirmesi bir kısım Potterhead’in pek hoşuna gitmese de ikisini birbirinden ayrı düşünmenin oldukça zor olduğunu kabul etmek gerek.

“Sırf sen benim bir kız olduğumu dört sene sonra fark ettin diye Ron, sanma ki başkası fark etmedi!”

Harry Potter ve Ateş Kadehi, Anonim 🙂

Mr. Darcy & Elizabeth Bennet / Aşk ve Gurur

En Sevdiğimiz Kitap Çiftleri
Çizim: @shrylia

Mr. Darcy ile Elizabeth Bennet, ikonik çiftler yazısı yazılıyorsa listeye eklememenin ayıp sayıldığı bir çift. Jane Austen’ın belki de en sevilen eseri Aşk ve Gurur’da tanıştığımız bu ikili, nesillerdir kendileri ile karşılaşan okurları büyülemeye devam ediyor. Zeki, güzel ve çağının çok ötesinde bir düşünce biçimi geliştirmiş olan Elizabeth, kendi halinde bir yaşam sürüyor. Evliliğin bir kadın için olmazsa olmaz bir şey olarak görüldüğü bu dönemde Elizabeth’in evlenmek için tek bir şartı var, aşık olmak. Elizabeth ile Mr. Darcy’nin yolları kesiştiğinde ise aralarında zannettiğiniz gibi bir aşk yerine derin bir nefret doğuyor, en azından başlangıçta. Soğuk, kibirli ve ketum bir adam izlenimi veren Mr. Darcy, Elizabeth’in ilgisini çekiyor çekmesine fakat birbirlerine kavuşabilmeleri için önce boylarından büyük gururlarını bir kenara bırakmaları gerekiyor. Beyazperdede de izleme imkanı bulduğumuz bu aşık çift artık epey yıllanmış olsa bile halen daha başımızı döndürüyor.

“Sen bana, gerçekten sevilmeye değer bir kadının sevgisini kazanabilmek için daha başka erdemlere sahip olmam gerektiğini öğrettin.”

Aşk ve Gurur, Jane Austen

Alice Cullen & Jasper Cullen / Alacakaranlık Serisi

En Sevdiğimiz Kitap Çiftleri
İllüstratör: Young Kim

Elbette Alacakaranlık serisi denilince akla gelen ilk çift Edward ile Bella. Peki herkesin favorisi onlar mı? Elbette hayır. Serinin başından sonuna dek aralarındaki bağ ile bizi büyüleyen bir çift daha var: Alice ve Jasper. Jasper’ın karanlık geçmişinden haberdar olan Alice, o özel öngörü yeteneği sayesinde Jasper’ın kendisine geleceğini biliyordu. Geldi de. Yaralı, mutsuz, yaptığı ve yapmak zorunda kaldığı tüm o karanlık işler sebebiyle acı çeken; açıkçası tam bir harabe olarak gelen Jasper’ı sevgisiyle iyileştiren, onu daha iyi bir adam olması için cesaretlendiren Alice; Jasper’dan oldukça farklı bir karakter. Neşeli, sıcakkanlı -bir vampir ne kadar sıcakkanlı olabilirse- ve hayat dolu. Alice, karşısındaki kişinin içindeki en kötülüğü görebilen ve buna rağmen, belki de bu yüzden, onunla kalan ve onu daha da çok seven bir kadın. Jasper’ın ona deli olmasına ve onun için dünyalarla savaşmaya hazır olmasına şaşmamalı.

Evet, serinin ana çifti ve herkesin göz bebeği Edward ve Bella. Fakat bu ikilinin eline su dökebilirler mi? Tepki çekmek pahasına hayır 🙂

“Başka bir yol olduğunu bilmiyordum… Alice’le tanışana kadar.”

Alacakaranlık Serisi, Stephenie Meyer

Katniss Everdeen & Peeta Mellark / Açlık Oyunları Serisi

Katniss, alevler içindeki kız. Peeta, fırıncının sempatik oğlu. Birbirine oldukça zıt karakterlere sahip olan bu ikilinin ilişkileri rekabetle başlamıştı. Daha sonrasında ise Açlık Oyunları arenasında sponsor kazanmak için çift rolü yapmaya başlamışlardı.Serinin ilerleyen kitaplarında ise ilişkileri ilerlemiş ve birbirlerine gerçekten aşık olmuşlardı. İsyana doğuştan meyilli, asi ve kural tanımaz Katniss ile sevimli, içten ve iyi kalpli Peeta’nın bir çift olacağını öngörmüş müydük? Sanmıyorum. Fakat tam da bu sebeplerden bu ikili gerçekten bir mükemmel eşleşme. Alevler içindeki kızın isyan kıvılcımı Peeta’yı ateşlerken Peeta’nın sakin ve sevecen doğası Katniss’i sakinleştiriyor. Üç kitap boyunca gelgitli bir ilişki yaşayan çiftimizin seri finalinde kendi mutlu sonlarını inşa etmelerine şahit olmak güzel bir yolculuktu. Gerek kitap gerek film serisinde ikilinin arasındaki yoğun enerjiyi rahatça hissedebilirsiniz.

Her ne kadar serinin hayranları Katniss’i tıpkı kendisi gibi bir alev topu olan Gale ile daha çok yakıştırsa da bu konuda Katniss’e kulak verelim derim ben: “İstediğim ateş değildi. Bende ondan yeterince vardı.” Mutluluklar Açlık Oyunları’nın son galipleri!

“Beni seviyorsun. Gerçek mi değil mi?”

“Gerçek.”

Açlık Oyunları Serisi, Suzanne Collins

Louise Clark (Lou) & William Traynor (Will) / Senden Önce Ben

Aşk romanlarını sevenlerin çok yakından tanıdığı Lou ve Will listenin olmazsa olmazları. Sinemaya uyarlanması ile çok daha geniş bir kitleye ulaşan çift, karakterleri canlandıran oyuncuların da büyük katkısıyla pek çoğumuzu etkiledi. Zengin, yakışıklı, sürekli hareket halinde, enerjisi yüksek genç bir adam olan Will, geçirdiği kaza sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum kalınca büyük bir ruhsal çöküntü yaşıyor. Kendisi ile ilgilenmesi için işe alınan neşeli, hayat dolu ve acayip acayip kıyafetler giyen Lou ile karşılaşınca hayata dönmeye ne kadar yaklaşabilirse o kadar yaklaşıyor. Lou’nun yüksek enerjisi, yaşamaktan gerçek anlamıyla vazgeçmiş olan Will’i, kendisine rağmen hayata döndürme konusunda neredeyse insan üstü bir çaba sarf etmesi hem dokunaklı hem de keyifli bir hikayeydi.

Maalesef umduğumuz gibi bitmedi. Sanırım bu çiftimizden öğrenmemiz gereken şey, birisini kurtarmak için ne kadar canla başla çabalasanız da, karşı taraf kurtarılmak istemiyorsa onun tercihine saygı duymamız gerektiği. Hüzünlü bir sona tanık olup epey hislenmiş olsak da bu ikilinin birbirlerinin hayatına kattığı güzelliklere şahit olmak hoş bir yolculuktu. Sizi unutmayacağız Lou ve Will.

“Ne var biliyor musun?”

“Neymiş?”

“Bazen sabahları uyanmak istemem.”

Senden Önce Ben, Jojo Moyes

Percy Jackson & Annabeth Chase / Percy Jackson ve Olimposlular Serisi

Çizim: @viria13

Biri Posedion’un oğlu, diğeri Athena’nın kızı. Yani tabii ki de bu listede yer alacaklardı! Genelde duyguları ile hareket eden, ailesi ve arkadaşlarına pek düşkün Percy ile en büyük dostu mantığı olan ve görev bilinci her şeyden önce gelen Annabeth, Olimpos tanrılarının çocuklarının eğitildiği Melez Kampı’nda epey ateşli bir karşılaşma yaşıyorlar. Tam bir yosun kafa olan Percy’nin Annabeth’i nasıl cezbettiğini merak ediyorsanız sizi seriyi okumaya davet ediyoruz. Epey eğlenceli bir çift olan Percy ve Annabeth’in sırrı birbirlerinin eksik parçalarını tamamlamaları ve her koşulda birbirlerinden güç almaları. Yakıştırıyoruz sizi ey Olimposlular’ın çocukları.

“Eee?” diye sordu Annabeth.

“Eh, kimi dansa kaldırsam?”

Mideme bir yumruk indirdi. “Beni, Yosun Kafa!”

Percy Jackson ve Olimposlular: Titan’ın Laneti, Rick Riordan

Feyre & Rhysand / Dikenler ve Güller Sarayı Serisi

Listemizin en ateşli çiftine merhaba diyelim! Hayatına bir ölümlü olarak başlayıp bir peri olarak devam etmek durumunda kalan Feyre ile Gece Sarayı’nın alaycı, güçlü ve cazibeli Lordu Rhysand’ın dillere destan aşkını uzun uzun anlatacak değiliz. Ancak ilk karşılaşmalarından itibaren aralarındaki gerilimin an be an yükseldiği bu çiftimiz, Sevgililer Günü ruhuna oldukça uygun bir enerji taşıyor! Listedeki diğer çiftlerin aksine zıtlıklardan değil benzerliklerinden besleniyorlar. Zira biri diğerinin aynası gibi. Her ikisi de sevdiklerini koruma konusunda sınır tanımaz, her ikisi de küstah ve her ikisi de son derece çekici. Bir araya geldiklerinde yer yerinden oynuyor. İlk başta Feyre ve Tamlin’in ana çift olduğu bu kurgu bizi ters köşe yapıp kitabın asıl çiftinin Rhys ve Feyre olduğunu açığa çıkarınca şoka girmiş olsak da ilerleyen her sayfada iyi ki de öyle olmuş dedik mi, dedik. Hem birbirlerine hem sevdiklerine hem de diyarlarına olan bağlılık ve tutkuları ile ortalığı ateşe veren çiftimize aşklarının daim olmasını diliyoruz.

“Seni bulabilmek için o eziyetlerin her saniyesine tekrar katlanırdım. Savaş çıkarsa, bununla yüzleşiriz. Birlikte. Ne beni senden almalarına izin veririm, ne de seni benden almalarına.”

Dikenler ve Küller Sarayı Serisi – Sis ve Öfke Sarayı, Sarah J. Maas

Siz de en sevdiğiniz kitap çiftlerini yorumlara bırakmayı unutmayın. Sevgililer Gününüz kutlu olsun!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

en sevdiğimiz kitap çiftleri

En sevdiğimiz kitap çiftleri. En sevdiğimiz kitap çiftleri. En sevdiğimiz kitap çiftleri. En sevdiğimiz kitap çiftleri. En sevdiğimiz kitap çiftleri.

en sevdiğimiz kitap çiftleri

en sevdiğimiz kitap çiftleri

Yazı oluşturuldu 26

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.