WandaVision’daki En Can Alıcı 10 Referans!

WandaVision’daki En Can Alıcı 10 Referans!

Hayranlar tarafından büyük bir heyecanla beklenen WandaVision’a sonunda kavuştuk! Geçtiğimiz günlerde final bölümü yayımlanan dizi, bize hem Wanda ve Vision odaklı oldukça eğlenceli bir hikaye sundu hem de MCU’nun gelecek filmleri hakkında paha biçilemez ipuçları verdi. -Bu son kısma başka bir yazımda detaylıca değineceğim, beklemede kalın. 👀👀- Fakat hayranlar tarafından oldukça beğenilen WandaVision’ın izleyiciye sunduğu tek detay bunlar olmadı. Her Marvel yapımı gibi bu dizide de hem MCU’ya hem de çizgi romanlara bolca gönderme yapıldı. Biz de sizin için bu göndermelerin en önemlilerini bu yazıda derledik. İşte WandaVision’daki en can alıcı 10 referans!

Dikkat: Bu yazı diziden spoilerlar içermektedir. Diziyi izlemediyseniz sizi buraya alalım

Agatha All Along, WandaVision OST

1) The Toastmate 2000

WandaVision’da gördüğümüz her reklam çizgi romanlara ufak bir gönderme yapıyor aslında ama birinci bölümde gördüğümüz bu tost makinesinin altında yatan önemli bir detay var. Gözümüze çarpan ilk detay tabii ki de söz konusu makinenin Stark Endüstrileri tarafından yapılmış olması. Fakat çoğu kişinin dikkatinden kaçan bir detay daha var: Wanda on yaşındayken Sokovia’daki evlerine bomba düşmüş, kardeşi Pietro ile birlikte iki gün boyunca Stark Endüstrisi imzalı bir bombayla mahsur kalmışlardı. İşte diğer referans da burada saklı. Eğer dikkatlice dinlerseniz tost makinesinin çıkardığı sesin söz konusu bombaya bir gönderme olduğunu fark edebilirsiniz.

2) Usta Sihirbaz Jimmy Woo

Hatırlarsanız Jimmy Woo’yu daha önce Ant-Man and the Wasp filminde görmüştük. Kendisi Scott’tan öğrendiği sihir numarasında sonunda ustalaşmış! Dizinin dördüncü bölümünde Ajan Woo’yu kartvizitini sihirli bir şekilde ortaya çıkartıp Monica’ya verdiğini görüyoruz. Bence bu ufak detay diziye gayet tatlı bir ekleme olmuş.

3) Sokovia Anlaşması WandaVision’daki

WandaVision'daki En Can Alıcı 10 Referans!

WandaVision’da dikkatimizi çeken en önemli referanslardan biri de Sokovia Anlaşması üzerineydi. Hayward, beşinci bölümdeki ekip toplantısında Wanda’nın, Vision’ın cesedini S.W.O.R.D. binasından çaldığını öne sürüyor. -İlerleyen bölümlerde bunun yanlış olduğunu öğrenmiş olsak da bu durum, Hayward’ın insanları manipüle etmesine engel olmadı.- Toplantının ilerleyen dakikalarında ise Vision’ın bedeninin onun izni ve rızası olmadan hayata döndürülmesinin Sokovia Anlaşması’nı ihlal ettiğine dikkat çekiliyor. Biz de böylelikle Thanos’la yapılan savaştan sonra bile, anlaşmanın hala ilk günkü kadar önemli olduğunu görmüş oluyoruz.

4) Billy ve Tommy’nin Cadılar Bayramı Kıyafetleri

WandaVision'daki En Can Alıcı 10 Referans!

Altıncı bölümdeki bütün karakterler gibi -Wanda, Vision, Pietro ve hatta Agatha – Billy ve Tommy’nin giydiği kostümler de aslında çizgi romandaki kıyafetlerine bir gönderme. Çizgi romanlarda Billy Wiccan, Tommy ise Speed adını alıp aile mirasını sürdürmeye karar veriyor. Her ne kadar Tommy’nin kendi kostümü yerine Pietro’nunkini giymiş olsa da -ki bizce bunun sebebi Tommy’nin Pietro’dan ve yeteneklerinden çok etkilenmiş olması- orijinal kostümlere küçük bir saygı duruşunda bulunmaları hoş olmuş.

5) Kick-Ass

Dizinin yine altıncı bölümünde Pietro ve Wanda arasında geçen bir konuşmada Pietro tarafından kullanılan bu deyim hiç duymamış olacak ki Wanda biraz şaşırmış ve kafası karışmış olarak görüşüyoruz. Öte yandan bu deyim biz izleyicileri oldukça mutlu eden bir gönderme oldu. 2010 yılında çıkan Kick -Ass filminde hem bu dizide hem de X-Men evreninde Pietro’yu canlandıran Evan Peters ile Age of Ultron’un Pietro’su Aaron Taylor-Johnson birlikte rol almışlardı.

6) Monica Rambeau’nun Değişimi

WandaVision'daki En Can Alıcı 10 Referans!

Monica’nın Spectrum’a dönüşünü izlemek kesinlikle WandaVision’daki en heyecan verici sahnelerden biriydi. Bu dönüşüm WandaVision’ın önceki bölümlerinde Darcy tarafından müjdelenmişti. Monica’nın yaşadığı bu dönüşüm, onu sadece bir süper güçleri olan bir insana dönüştürmekle kalmadı aynı zamanda Monica’yı annesinin ölümüyle yüzleşmeye zorladı. Wanda’nın yarattığı dünya, onun Vision’ın ölümüne karşı yaşadığı kederden beslendiği için bu durum da Monica’ya annesini hatırlattı. Açıkçası bu sahne oldukça güçlü ve nefes kesiciydi.

7) Wanda Bir Mutant mı? WandaVision’daki

Even Peters’ı Pietro olarak görünce hepimiz MCU ve X-Men’in sonunda birleştiğini düşünmüştük ki bunu düşünmek için gayet haklı ve yerinde sebeplerimiz de vardı. – Mesela dizi boyunca birden çok kez Reed Richards göndermesi yapıldı.- Fakat ilerleyen bölümlerde öğrendik ki, Even Peters’ın canlandırdığı karakter aslında Agatha tarafından büyülenmiş bir Westview sakiniymiş. Bu durum izleyiciyi biraz hayal kırıklığına uğratmış olsa da daha sonraki bölümlerde Agatha ve Wanda’nın geçmişe yolculuk etmesiyle Marvel hayranlarını heyecanlandıran başka bir sahneyle karşılaştık. Söz konusu sahnede Wanda ve Pietro’nun evine düşen bomba, sırf Wanda istemediği için patlamamış gibi gösterilmişti. Bu küçük ima bile hayranları heyecanlandırmaya yetti tabii ki. Eğer bu teorinin doğruluğu onaylanırsa, bu durum Wanda’nın karakterinde ve MCU evreninde büyük bir değişime sebep olacak.

8) Scarlet Witch WandaVision’daki

WandaVision'daki En Can Alıcı 10 Referans!

Bu ismi duymak için çoğumuz çok uzun zamandır bekliyorduk ve sonunda bekleyişimiz sona erdi. Disney’in Fox’u satın almasıyla Scarlet Witch adının kullanımını geri kazanan Marvel, Wandavision’da bu ismi kullanarak hayranlara büyük bir fan service sundu. Bu da yetmezmiş gibi sonunda Wanda’da kendisine ait bir kostüme kavuştu. Dizinin final sahnesinden sonra Doctor Strange için büyük bir hype oluştu. Filmde bizi neler bekliyor görmek için oldukça heyecanlıyım.

9) Astral Seyahat ve Doctor Strange 2

Dizinin finali ve Doctor Strange 2’den bahsetmişken dizinin son sahnesi hakkında konuşmazsak olmaz. WandaVision’un son post-credit sahnesinde Wanda’yı bir kulübede görüyoruz. Kulübenin içine girdiğimizde ise şok edici bir sahneyle karşılaşıyoruz. Kulübenin arkasında karanlık bir odada astral boyutta Darkhold’u karıştıran Wanda’yı ile görüyoruz. Sahnenin sonunda Wanda’nın çocuklarının yardım çığlığını duyması ve bir sahnede iki Wanda olması Doctor Strange in the Multiverse of Madness filmi için sağlam bir temel oluşturmuş.

10) The Darkhold WandaVision’daki

Darkhold, kadim bir iblis olan Chthon tarafından yazılmış bir büyü kitabı. Bu kitabı daha önce Agents of S.H.I.E.L.D. ve Runaways dizilerinde görmüştük. Marvel evreninin en ünlü büyü kitabı olan Darkhold’un kendisine ait bir dizisi bile çekilmişti. Agatha’nın “Lanetliler Kitabı” olarak bahsettiği bu kitap MCU’nun ilerleyen yapımlarında ne zaman karşımıza çıkacak merakla bekliyoruz.

Bizim için WandaVision’daki en can alıcı referanslar bu şekildeydi. Diziyle ilgili diğer yazılarımızı ve Marvel evreni hakkındaki eğlenceli dosyalarımızı kaçırmamak için takipte kalın!

Beğenebileceğiniz diğer içeriklerimiz:

Yazıyı burada paylaş:

Ama ve ya da. Veya çünkü de öyle ki. Ancak ve ancak. Lakin fakat ama. Ve ile ama çünkü. Ama ve ya da. Veya çünkü de öyle ki. Ancak ve ancak. Lakin fakat ama. Ve ile ama çünkü. Ama ve ya da. Veya çünkü de öyle ki. Ancak ve ancak. Lakin fakat ama. Ve ile ama çünkü. Ama ve ya da. Veya çünkü de öyle ki. Ancak ve ancak. Lakin fakat ama. Ve ile ama çünkü. Ama ve ya da. Veya çünkü de öyle ki. Ancak ve ancak. Lakin fakat ama. Ve ile ama çünkü. Ama ve ya da. Veya çünkü de öyle ki. Ancak ve ancak. Lakin fakat ama. Ve ile ama çünkü.

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

WandaVision’daki En Can Alıcı 10 Referans!” için bir görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.