Güçlü Kadınların İzinde: Edebiyatın İkonik Kadın Karakterleri

Güçlü Kadınların İzinde: Edebiyatın İkonik Kadın Karakterleri

Güçlü, ikonik kadın karakterler dediğimizde hepimizin aklına birçok isim gelecektir. Peki bu isimler kimler ve onları bu kadar ikonik yapan özellikler neler hiç düşündünüz mü? Biz söyleyelim. Güç, hırs, özgüven, dik başlılık ve daha birçok özelliğin kombinasyonu. Eğer siz de güçlü kadınlardan ilham alıyor, onların mücadelelerini okumayı seviyorsanız; gelin zihinlerde yer eden bu karakterlere beraber göz atalım. Keyifli okumalar!

Éowyn | Yüzüklerin Efendisi 

Güçlü Kadınların İzinde: Edebiyatın İkonik Kadın Karakterleri
Fan art: Eleni Tsami

Yüzüklerin Efendisi serisinde az sayıda kadın karakter bulunsa da, bu kadınlar güçleri ve duruşlarıyla ikonik karakterler olarak yer edinmeyi başardı. Bu karakterlerden biri de Rohanlı asilzade Eowyn oldu. Küçük yaşında diğer kadınların aksine ata binmeyi ve kılıç kullanmayı öğrenen bu cesur karakter; kadınları savaşta göremediğimiz Orta Dünya’da bu olguyu yıkarak gücünü de kanıtladı. Sadece dostundan değil düşmanından da saygı kazandı. Bu cesareti ile seriyi okuyan birçok kadına ”Onun gibi olmak isterdim!” cümlesini kurdurttu. ‘Beni yaşayan hiçbir adam öldüremez,” cümleleri ile aklımızda yer eden Eowyn; tanışmanız gereken ve kendinize örnek alabileceğiniz cesur, güçlü ve ikonik kadınların başında yer ediniyor.

ikonik kadın karakterler

Catherine Earnshaw | Uğultulu Tepeler

Özgür ruh dendi mi akla gelen ilk kadınlardan biri şüphesiz Catherine Earnshaw’dır. Kelimenin tam anlamıyla kendi ayakları üzerinde duran, inatçı ve ruhu tutsak olmayı kabul etmeyen bir kadın. Kendisi okurken güç aldığınız ve tam destek arkasında durduğumuz nadir karakterlerden bir tanesidir. O; listede bahsedeceğimiz birçok karakter gibi kendi kaderini çizen, başkaldırmaktan korkmayan ve hikayesine ortak olan herkese örnek olabilecek ikonik bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Sevgili okur, bize de aşırıya kaçmadan onu örnek almak düşüyor.

ikonik kadın karakterler

Dorothy Gale | Oz Büyücüsü ikonik kadın

Güçlü Kadınların İzinde: Edebiyatın İkonik Kadın Karakterleri

Tatlı mı tatlı mavi elbisesine, elindeki sepete ve güzel gülüşüne sakın aldanmayın! Konu ailesi ve arkadaşları olduğunda küçük yaşına rağmen herkese meydan okuyabilecek korkusuz bir çocuk o! Dorothy meydan okurken bile iyi niyetini kaybetmeyen, amacından sapmayan saf ve temiz bir çocuk. Bir kadının ne kadar güçlü ve gözü kara olabileceğini çok iyi anlatıyor. Bunların yanı sıra hepimize dışarıda aradığımız akıl ve cesaretin kendi içimizde olduğunu hatırlatıyor. Üstelik üzerinden yıllar geçse de hem çocuklar hem de yetişkinlere örnek olmaya devam ediyor.

ikonik kadın

Marla Singer | Dövüş Kulübü

Güçlü Kadınların İzinde: Edebiyatın İkonik Kadın Karakterleri
Fan art: Luise Mahrla

Düşünüyoruz da, ”Dünüm yok, yarınım sır.” cümlesi bir karakter olsa Marla olurdu. Neden diye soracaksınız. Marla, kelimenin tam anlamı ile dünü yok ve yarını bilinmezlikler ile dolu bir kadın. Hatta belki yarını bile yok. O; anı yaşayan, umursamaz, toplum normlarına karşı gelen asi bir kadın. Erkek ya da kadın karşısına çıkan kimseyi dinlemeyen, bildiğini okuyan bir kraliçe. Kısacası tam bağımsız ve insana, gücü buram buram hissettiren bir karakter. Postmodernizmin, yeraltı edebiyatının ikonik ve ”ben özgürüm’‘ diye bağıran bu güçlü kadını ile bir an önce tanışmanızı tavsiye ediyoruz.

ikonik kadın

Hua Mulan | Mulan Efsanesi

Güçlü Kadınların İzinde: Edebiyatın İkonik Kadın Karakterleri
Fan art: @loisvb

Biz, Mulan’ı daha çok Disney yapımı filmi ile tanımış olsak da, o aslında Çin’de bir halk efsanesinin baş kahramanı. ‘Ballad of Mulan” kitabının popülarite kazanması ile tüm dünyanın tanıdığı ikonik bir kadın haline geldi. O dönem Çin’de kadınlar, kocalarının gölgesi altında yaşıyorlardı. Aksi pek düşünülemez bir şeydi. Mulan ise özgürlüğüne düşkün, asi ve inatçı bir kadındır. Efsaneye göre Hun devletine karşı savaş başladığında, babası çok yaşlı olduğundan, Mulan erkek kılığına girerek babasının ordu için zorunlu askerlikteki yerini alıyor. Başına gelen zorluklara, yaşadığı ihanetlere ve ailesinden bile destek görememesine rağmen asla pes etmeyen güçlü bir kadın. Mulan’ın gücünü ve neden ikonik bir karakter olduğunu onu okuduğunuzda ve izlediğinizde çok daha iyi anlayacaksınız.

Feride | Çalıkuşu ikonik kadın

Güçlü Kadınların İzinde: Edebiyatın İkonik Kadın Karakterleri

Bizim güçlü ve ikonik kadınlarımız yok mu? Elbette var! Onlardan bir tanesi de Çalıkuşu romanından tanıdığımız Feride. Osmanlı’nın ilk kız lisesi olan Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nden mezun olan Feride, oldukça neşeli ve biraz da yaramaz. Çalışkuşu adını da bu sebeple alıyor. Kendiyle barışık, zeki, hayat dolu ve dediğim dedik bir karaktere sahip. Aynı zamanda idealist ve sabırlı. Küçük yaşında da, büyüdüğünde de istediğini yapan ve kimseye boyun eğmemeye kararlı bir kadın. Kimsenin öğretmenlik yapmayı kabul etmediği bir yere gitmeyi kabul etmesi ve mesleğini en iyi şekilde yerine getirmesi de bütün bu özelliklerini kanıtlar niteliktedir. Kadınların Osmanlı toplumunda var olma mücadelesini çok iyi anlatan Feride, ikonik sıfatını sonuna kadar hak eden bir karakterdir.

Wanda Maximoff | Marvel

Magneto’dan olma, Magda’dan doğma Wanda’ya merhaba deyin! Küçük yaşta ikiz kardeşi ile evlatlık verilen ve başına bin bir bela gelen Wanda için pes etmek gibi bir seçenek bulunmuyor. O Marvel Comics Evreni’nin en güçlü karakterlerinden biri. Zihinsel olarak hareket etmesine, zihin okuyabilmesine, nesneleri kaldırmasına ve manipüle etmesine izin veren telekinetik güçlere sahip. Enerji engelleri oluşturabilir, enerji ışınları gönderebilir, tabancadan atılan mermiyi eritmek gibi bazı olağanüstü olaylar bile oluşturabilir. Bu mutant güçlerin yanı sıra iyi bir atlet ve yakın dövüş uzmanı. Yani onun canını sıkmanız demek aslında ölümün canını sıkmanız gibi bir şey. Sevgili okur, Wanda gibi doğaüstü güçlere sahip olamasak da, cesaretini ve dikbaşlılığını örnek alabiliriz.

ikonik kadın

Hermione Granger | Harry Potter


Hermione Granger | Harry Potter

Hermione’yi çok sevdiğinizi ve örnek aldığınızı biliyoruz, yine de bahsetmeden geçmek istemedik. Bu kumral saçlı, kahverengi gözlü zeki kızı seri boyunca hayranlıkla izledik. Fikirler ile dolu, adeta makine gibi çalışan bir kafası var. Zaten yaşıtlarına göre çok daha zeki olduğunu her cümlesinden anlıyorsunuz. Spoiler olabileceği için söyleyemediğimiz bazı olaylarda kilit taşı olmayı başaran, kriz anında olabilecek en mantıklı ve en yararlı çözümleri bulan hep o oldu. Neredeyse tüm hayatı boyunca mantığı, aklı, zekası ile hareket eden; kalbinin sesini dinlemeyi sonraya saklayan Hermione’nin girdiği.her işin altından başarı ile kalkmasının en büyük sebeplerinden biri de bu özelliği. Kısacası o çocukken de, büyüdüğünde de tam bir örnek kadın!

Özenle seçtiğimiz ve hepinizin tanımasını istediğimiz bu karakterleri yazarken biz çok keyif aldık. Aynı zamanda gücü ve hakimiyeti bir kez daha iliklerimize kadar hissettik. Umuyoruz ki bu karakterler size de güç verir. Hatta ve hatta umuyoruz ki, gelecek nesillerde bu güçlü ve ikonik kadın karakterleri kitaplarda daha çok görürüz. Sevgili okur, ikonik karakterleri cinsiyetlerine göre ayırmadığımız gün, kadınlar olarak eşitliğimizi ve ne kadar güçlü olabileceğimizi kanıtladığımız gün olacak. O güne dek kendinize iyi bakın, bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Ama ve fakat. Ancak ve ancak. Lakin ve belki de. Ya da veya. Ancak ve ancak. Çünkü ve öyle ki için. Ama ve fakat. Ancak ve ancak. Lakin ve belki de. Ya da veya. Ancak ve ancak. Çünkü ve öyle ki için. Ama ve fakat. Ancak ve ancak. Lakin ve belki de. Ya da veya. Ancak ve ancak. Çünkü ve öyle ki için. Ama ve fakat. Ancak ve ancak. Lakin ve belki de. Ya da veya. Ancak ve ancak. Çünkü ve öyle ki için.

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.