Bibliyoraf Ekibinin Şubat Ayı Favorilerini Derledik!

Bibliyoraf Ekibinin Şubat Ayı Favorilerini Derledik!

Merhabalar, bu yazımızda ekibimizden Elif İdil Adalı, Nazlı Sağlam ve Sude Süne sizler için şubat ayı favorilerini yazdı. Gelin ekibimizin bu üç üyesi bu ay hangi kitapları çok sevmiş, hep birlikte inceleyelim. İyi okumalar!

Yazarımız Elif İdil Adalı’nın Şubat Ayı Favorileri

İdil bu ay yaptığı okumaları şu şekilde değerlendiriyor:

Şubat, zihnimi dinlendirmek için kitaplara sığındığım bir aydı. Ağır kitaplar okuyacak durumda olmadığımdan romantiklere sardım. Dört kitap bitirmişim ki bu, uzun zamandır reading slumptan muzdarip olduğumdan harika bir sayı bence.

Bibliyoraf Ekibinin Şubat Ayı Favorilerini Derledik!

Yazarımızın favorileri ise şu şekilde

  • Kötülerin Krallığı (Kötülerin Krallığı #1) // Kerri Maniscalco
  • Beklenmedik Koşullar (Dreamland Milyarderleri #2) // Lauren Asher

Ve ekliyor:

Kerri Maniscalco en sevdiğim yazarlardan biri. Özellikle de gotik edebiyat ve gizemli cinayetler ilginizi çekiyorsa ona bir şans verebilirsiniz. Uzun zamandır fantastik türde bir şeyler okumak istiyordum. Bu yüzden de şubatta Kerri Maniscalco’dan Kötülerin Krallığı’nı okumaya karar verdim. Yazar tıpkı Karındeşen Jack serisinde olduğu gibi bu seride de cinayet temasının üzerinden gitmiş. Kısaca kitabın konusundan bahsetmek gerekirse, cadı olan Emilia’nın ikiz kız kardeşi Vittoria’nın katilini bulmak için kara büyülere bulaşmasını ve Cehennem Prensleri’nden Öfke’yle iş birliği yapmasını okuyoruz. Yavaş yavaş açılan bir kitap olsa da olayların nasıl ilerleyeceğini merak ettiğimden elimden düşüremedim. Ayrıca ana karakterleri ve ilişkilerini de çok sevdim. Bu konudaki tek sitemim klasik bir Maniscalco kitabı özelliği taşıyarak erkek karakter olan Öfke’nin biraz geri planda kalması. Umarım ikinci kitapta kendisini daha iyi tanırız.

başlık

Alıntıları çok sık karşıma çıktığından merakıma yenik düşüp kendimi Beklenmedik Koşullar’ı okurken buldum. Tabi Beklenmedik Koşullar’ın aslında Dreamland Milyarderleri serisinin ikinci kitabı olduğunu bilmediğimden seriye ikinci kitaptan başlamış oldum. Bazı detayları bilmemek soru işareti oluştursa da seriyi karışık sırayla okumanın pek bir şey kaybettirmediğini düşünüyorum. Ben kitabı okuduktan çok kısa bir süre sonra da Türkçe baskısı raflarda yerini aldı. Biraz karambole gelişen bir okuma oldu anlayacağınız. İngilizcesini okumayı düşünüyorsanız okumasının zorlamadığını not düşmek istiyorum. Kitap, uzun süredir birlikte çalışan Declan’la Iris’in anlaşmalı bir evlilik yapmasını ve aralarında gelişen aşkı anlatıyor. Bu ay favorilerimde hep yavaş açılan kitaplar var sanırım çünkü bu kitap da öyleydi. Spoiler vermek istemediğimden ne olduğunu söylemeyeceğim fakat ufak tefek sevemediğim şeyler oldu. Benim için gerek akıcılık gerekse karakterlerin gelişimleri ve ilişkileri açısından çok keyifli olduğundan bunları göz ardı ettim. Reading slumptan, benim gibi, romantik okuyarak çıkanlardansanız bu kitaba bir şans verebilirsiniz.

Yazarımız Nazlı Sağlam’ın Şubat Ayı Favorileri

Nazlı’ya şubat ayının nasıl geçtiğini sorduk:

Şubat ayı, okumak gibi basit bir eylemin bile zor olabileceği anlar olduğunu fark ettiğim bir aydı. Okuduğum birkaç kitabı not etmeyi bile akıl edemedim. Ancak ay sonunda, favorim diyebileceğim iki kitap neyseki vardı.

Bibliyoraf Ekibinin Şubat Ayı Favorilerini Derledik!

İşte o iki kitap:

  • Unutulmuş Kuşlar Göğü // K. Kübra Berk
  • Amerikan Ev Arkadşı Deneyi // Elena Armas

Nazlı’ya bu kitaplar hakkındaki düşüncelerini sorduk:

Unutulmuş Kuşlar Göğü, yazardan okuduğum ikinci kitaptı. Birkaç yıl önce Mavi Gece isimli kitabını okumuştum ve pek bana hitap etmemişti ne yazık ki. Bu yüzden çıktığı andan itibaren Unutulmuş Kuşlar Göğü önyargı ile yaklaştığım bir kitap olmuştu. Fakat önyargımı o kadar başarılı bir şekilde kırdı ki, kitabı çok sevdim. Kitap, Evera Alfen’in yaşadığı Yuva denilen yerde kardeşinin öldürülmesiyle, o zamana kadar körü körüne bağlanarak inandığı insanları ve yaşadığı hayatı sorgulamasını anlatıyor. Kardeşinin ölümüyle Yuva’sından ayrılan Evera’yı dışarıda beklediğinden çok farklı bir dünya bekliyor. Biz de karşılaştığı dünyayla yüzleşmesini okuyoruz. Kitap çok güzeldi, gerçekten her duyguyu hissettirdi bana. Devam kitabını sabırsızlıkla bekliyorum.

başlık

Amerikan Ev Arkadaşı Deneyi, çıkmasını İspanyol Aşk Aldatmacası’ndan daha fazla beklediğim bir kitaptı. İspanyol Aşk Aldatmacası çevrildiği anda, Amerikan Ev Arkadaşı Deneyi’ni beklemeye başlamıştım. Ve beklediğime kesinlikle değdiğini düşünüyorum. Kitap gerçekten çok güzeldi, okurken çok keyif aldım. Konusunu özetlemek gerekirse Amerikan Ev Arkadaşı Deneyi, Rosie isimli, serbest yazarlık yapan bir kadının evinin çatısının çökmesiyle arkadaşının evine gitmesi ve aynı zamanda o eve kalmaya gelen arkadaşının kuzeni Lucas Martin ile ev arkadaşlığı yapmasını anlatıyor. Kitapta İspanyal Aşk Aldatmacası’ndan tanıdığımız Lina ve Aaron ile de karşılaşıyoruz. Kitabı kesinlikle İspanyol Aşk Aldatmacası’ndan daha çok sevdim. Lucas Martin favori romantik komedi erkek karakterlerim arasında ilk üçte yerini aldı. Ayrıca kitabın akıp gitmesini sağlayan yegane unsur oydu diye düşünüyorum. Lucas Martin, türün severlerinin gönlünde taht kurabilecek çok tatlı bir karakter. Ona bir şans vermelisiniz!

Çevirmenimiz Sude Süne’nin Şubat Ayı Favorileri

Sude’den şubat ayını okumalarını iki cümle ile özetlemesini istedik:

Şubat ayında 11 kitap okudum. Ocak ayının aksine bu ay benim için daha çok e-kitap okuduğum ve yeni serilere başladığım ya da serilerin devam kitaplarını okuduğum bir aydı. 

Bibliyoraf Ekibinin Şubat Ayı Favorilerini Derledik!

Çevirmenimiz seçtiği favori kitaplar:

  • Magnolia Parks Long Way Home –Jessa Hastings 
  • Chain of Thorns –Cassandra Clare 

Magnolia Parks Evreni ismiyle bilinen serinin tüm kitaplarını bu ay okudum aslında. Ancak en çok sevdiğim hiç kuşkusuz serinin üçüncü kitabı oldu. Tiktok’ta oldukça popüler olan bu seri, romantik kategorisinde adlandırılsa da oldukça toksik bir ilişkiyi anlatıyor bize. Londra sosyetesinden çocukların birbirleriyle olan ilişkilerini ve Magnolia ile BJ isimli iki karakterimizin birbirlerine olan oldukça problemli aşkını okuyoruz. Tam bir Gossip Girl havası var bu seride. Ancak karakterler arasındaki diyaloglar ve ilişkiler öyle eşsiz yazılmıştı ki, bu kitabı elimden bırakmakta çok zorlandım. Her bir kitabı bir günde okudum diyebilirim. Bol bol ağladığım, okurken telefonumu fırlatmak istediğim bir kitaptı. Bitirdiğimde ise hiç kuşkusuz beş yıldız verdim.  

başlık

Chain of Thorns, ülkemizde de ilk iki kitabı çevirilmiş Son Saatler serisinin ocak ayının sonunda raflarda yerini almış final kitabıydı. Cehennem Makineleri serisinden bir sonraki jenerasyonu anlatıp, bir nevi devam serisi niteliği gören bu seri her şeyi ile benim favorim oldu. Normalde final kitaplarını okumayı erteleyebildiğim kadar ertelerim ancak kendisinden çok fazla kaçamadım. Böylece kitabı şubat ayının ilk günlerinde okumaya başladım. Bir final kitabından isteyebileceğim her şey vardı. Ayrıca yazarın seriye güzel bir son sunduğunu düşünüyorum. Aklıma takılan ve sevmediğim noktalar olsa da, favorim olmasını etkileyecek kadar önemli detaylar değildi bunlar. Siz de Viktorya Dönemi’nde geçen tarihi kurguları, epik aşk hikayelerini, güçlü kadın karakterleri ve kendine has elementleri olan fantastik dünyaları seviyorsanız kesinlikle bu seriye şans vermelisiniz.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.