Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

Herkese merhaba. Nisan ayında da romantik, gerilim ve komedi gibi farklı türlerde birçok kitap raflarda yerini aldı. Biz de bu kitaplardan bazılarını sizler için derledik. Keyifli okumalar! Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

Lessons in Chemistry – Bonnie Garmus

Bir çıkış kitabı olan Lessons in Chemistry 1960’lı yıllarda, kadınların erkeklerle eşit görülmediği bir zamanda geçiyor. Kimyager olan Elizabeth, hamile kaldığında işinden ayrılmaya zorlanıyor. Ancak bu onu durdurmuyor ve Elizabeth, Supper at Six adındaki yemek programında kadınlara kimya üzerinden yemek yapmayı öğretmeye başlıyor. Bir yandan cinsiyetçi gazeteciler kadınları ezerken diğer yandan Elizabeth tüm kadınlar adına ayakta durmaya çabalıyor. Kitap şimdiden Goodreads okurlarından geçer not almış gibi görünüyor.

The Younger Wife – Sally Hepworth

Aile dramalarını seviyorsanız bu kitap tam size göre! Tully ve Rachel’in babası, bir çeşit akıl hastalığı olan annelerinden boşanıp başka bir kadınla evlenmeye karar veriyor. Fakat Heather’ın kendilerinden küçük olması iki kardeşi şüpheye düşürüyor. İkili, bu evliliğin arkasındaki gerçeğin peşine düşüyor. Tabii bu sırada gizemli tek kişinin Heather olmadığını, annelerinin de sırları olduğunu fark ediyorlar. Her ne kadar ”kötü üvey anne” konusu kitaplarda birçok kez işlenmiş olsa da The Younger Wife okuyucuları şaşırtmayı başarıyor.

The Wedding Crasher – Mia Sosa

Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

Solange, düğün organizatörü olan kuzenine bir çiftin düğün planlamasında yardım ediyor. Ancak gelinin, çocukluk arkadaşına aşkını itiraf ettiğini duyunca bu düğünü engelliyor. Artık bir damat olmayan Dean, bir hafta sonra işe döndüğünde yeni bir iş için iki yardımcıya ihtiyaç duyulduğunu öğreniyor. Fakat bu işte yalnızca çiftler yer alabiliyor. Bu yüzden Solange’dan sahte sevgilisi olmasını istiyor. Kendisini düğün yüzden suçlu hisseden Solange bu teklifi kabul ediyor ve böylece sahte ilişkileri başlıyor. Yazarın yine “düğün” ve “evlilik” temalarının işlediği popüler kitabı The Worst Best Man geçtiğimiz yaz Nemesis Yayınları tarafından Bir Düşmandan Daha Fazlası adıyla dilimize çevrilmişti.

Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

Portrait of a Thief – Grace D. Li

Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

Potrait of a Thief kesinlikle son zamanların en popüler kitaplarından biri. Çıktığı günden beri gündemden düşmeyen bu kitabın konusu ise işte şöyle: Bir müzede yarı zamanlı çalışan Will, birçok Çin eserinin çalınmasına şahit oluyor. Hırsızlardan biri kaçarken cebine bir kartvizit koyuyor ve Will, polis sorgusundan sonra hırsızlıkta suç ortaklığına sıcak bakmaya başlıyor. Uzun uğraşlar sonucu suç dünyasına kabul edilen Will’in kendi ekibini kurması gerekiyor. Bunun üzerine farklı alanlarda uzman olan Irene, Alex, Lily ve Daniel’ı işe alıyor. Her birinin de kendince bu işe girme sebebi var. Ekip, karşılaştıkları zorlukları beraber atlatırken her geçen gün aralarındaki bağ da güçleniyor. Fakat bu işi başarmak sandıkları kadar kolay olmuyor.

Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

She Gets the Girl – Rachael Lippincott ve Alyson Derrick

Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

LGBTQ+ temalı kitapları seviyorsanız bu kitaba bir bakın derim. Alex ve Molly birbirinden tamamen farklı karakterlere sahip iki genç. Çekingen bir kız olan Molly, Cora Myers’ten hoşlanıyor. Alex’in sevgilisi ise onu terk ediyor. Alex, eğer yardımsever biri olduğunu kanıtlarsa eski sevgilisini geri kazanabileceğini düşünüyor. Bu yüzden de Molly’e Cora’ya açılması için yardım etmeye karar veriyor. Ancak hem Alex hem de Molly aralarında yeşerebilecek duyguları hesaba katmıyor. Kitabın yazarlarından Lippincott, ülkemizde Epsilon Yayınlarından çıkan Üç Adım Uzakta kitabıyla biliniyor.

Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

Kaikeyi – Vaishnavi Patel

Kitap, Hint destanı Ramaya’daki kötü şöhretli kraliçenin hayatını konu alıyor. Sekiz kardeş arasındaki tek kız olan Kaikeyi, annesi sürgüne gönderildiğinde onun görevlerini üstlenmek zorunda kalıyor. Bir de bunun üstüne Raja’yla evlendiriliyor. Özgürlüğüne kavuşmak için elinden geleni yaparken büyü gücünü keşfediyor. Bu yeni güçle kendini bir savaşçıya ve sevilen bir kraliçeye dönüştürüyor. Kaikeyi, dünyayı kadınlar için daha yaşanabilir bir yer haline getirmek istiyor. Her ne kadar kurduğu yeni aile düzeni ve hayatı yolunda gitse de bazı aksilikler peşini bırakmıyor.

Take My Hand – Dolen Perkins-Valdez

Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

Gerçek olaylardan esinlenen kitap, siyahi bir hemşireyi konu alıyor. Civil, fakir siyahi kadınlara zorla aşı yapıldığını fark ediyor. Bir tür doğum kontrol aşısı olan bu yaptırımın 11 ve 13 yaşlarındaki, hamile kalması imkansız iki kız kardeşe uygulanması Civil’i şüphelendiriyor. Ve böylece Civil, bu işin peşine düşmeye karar veriyor. Bir yandan bu yaptırımın arkasındaki gerçeği araştıran Civil, diğer yandan kardeşlerle yakınlaşıyor. Kız kardeşlerin hayatına dahil olan Civil, onlara daha iyi bir hayat verebilmek için çabalıyor.

Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

The Children on the Hill – Jennifer McMahon

Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

Ephesus Yayınları tarafından birçok kitabı dilimize çevrilen McMahon’un yeni kitabı iki farklı zamandaki iki farklı olayı anlatıyor. 1978 yılında Dr. Helen adındaki bir kadının hastalarını alışılmışın dışında bir yöntemle iyileştirdiğini okuyoruz. Dr. Helen, bir gün evine Iris adındaki bir kız çocuğu ile geliyor. Diğer yanda ise 2019 yılında bir kız çocuğu kayboluyor. 2019 yılında geçen kısımlarda Lizzy adında bir podcast sunucusunun hikayesini okuyoruz. Lizzy yıllardır kaybolan çocukların farkında ve bunlara bir yenisi daha eklendiğinde bu işi çözmeyi kafasına koyuyor.

Insomnia – Sarah Pinborough

Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

Ülkemizde Gözlerinin Ardında kitabıyla bilinen yazarın yeni kitabı 12 Nisanda raflardaki yerini aldı. Emma kırk yaşına yaklaştığında hayatı bir anda tepetaklak oluyor. Yaşadığı uyku problemleri sonucu annesi gibi delirmekten korkuyor. Birçok gecesi uykusuz geçerken bu hali onu gün içinde de etkilemeye başlıyor. Her geçen gün daha bitkin düşerken bu durumu çocuklarına ve eşine çaktırmamaya çalışıyor. Ancak geçmiş travmalarını ve şimdiki hayatını birbirinden ayırmakta zorlanan Emma annesine dönüşmeden yaşamayı başarabilecek mi? Cevabı bize Pinborough veriyor.

The Lifeguards – Amanda Eyre Ward

Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

Kitap, Liza, Whitney ve Annette adındaki üç kadını konu alıyor. Üç yakın arkadaşın çocukları da yakın arkadaş oluyor. Anneleri onları dışarıdaki tehlikeli dünyadan korumak için ellerinden geleni yapıyor. Bir yaz, çocuklar, kasabanın yüzme alanında can kurtaran olarak işe başlıyor. Ve bir akşam bisikletleriyle eve dönerken bir ölü beden buluyorlar. Böylece üç ailenin de hayatı bir anda yokuş aşağı yuvarlanmaya başlıyor. Soruşturma sırasında ortaya çıkan gerçekler üç arkadaş arasındaki güven duygusunu da sorgulatıyor.

The No-Show – Beth O’Leary

Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

Romantik-komedi seviyorsanız bu kitaba kesinlikle bir şans vermelisiniz. Birbirini tanımayan üç kadın, bir adam yüzünden kendilerini karmaşık bir durumun içinde buluyor. Sevgililer Günü’nde Siobhan, Joseph’i kahvaltı için, Miranda öğle yemeği, Jane ise akşam yemeği için bekliyor. Ancak Joseph, üç kadını da ekiyor. Ertesi gün üçünün de yanına gidip bahanelerini sıralıyor. Fakat oldukça kızgın olan Siobhan, Miranda ve Jane, kafalarındaki soru işaretini görmezden gelemiyor. Bunun üzerine Joseph’in neyin peşinde olduğunu bulmaya karar veriyorlar.

Sea of Tranquility – Emily St. John Mandel

Nisan Listelerini Sallayan Kitaplar

Pegasus Yayınlarından çıkan İstasyon On Bir’in yazarının yeni kitabı, 5 Nisanda çıktı. Kitap bize farklı zaman dilimlerinde geçen farklı hikayeleri anlatıyor. 1912 yılında Kanada’da bir rahiple tanışan Edwin’i okuyoruz. Sonra iki yüz yıl ileriye gidiyoruz. Bu kez, bir uzay kolonisinden dünyaya gelen Olive ile karşılaşıyoruz. Burada Olive’in kitap turunu ve konuya dahil olan yeni karakterleri okuyoruz. Ve son olarak 2401 yılına gidiyoruz. Ay’daki Night City’de dedektif olan Gaspery, zaman içindeki anormallikleri araştırmak için bir programa katılıyor. Mandel bu kitabıyla, bilimkurgu türüne yeni bir boyut katıyor.

Listemizin sonuna geldik. Yazıdaki kitaplardan hangisi ilginizi çekti? Hangilerini listenize eklediniz? Düşüncelerinizi bizimle de paylaşın. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Ama fakat ancak. Ve lakin çünkü. Fakat ama çünkü.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.