Tüylerimizi Diken Diken Edecek Yeni Çeviri: Yitik Kızlar

Tüylerimizi Diken Diken Edecek Yeni Çeviri: Yitik Kızlar

Geçtiğimiz pazartesi Alex Michaelides’in The Maidens kitabı Yitik Kızlar ismiyle raflardaki yerini aldı. Biz de sizler için kitap ve yazar hakkında biraz araştırma yaptık. Ve bulduklarımızı bu yazıda topladık. Keyifli okumalar.

Alex Michaelides Kimdir? yitik kızlar

yitik kızlar bibliyoraf

Alex Michaelides’i, birçok ülkede çok satanlar listesine giren Sessiz Hasta kitabı ile tanıyoruz. Yazarın çıkış kitabı olan Sessiz Hasta, ülkemizde geçtiğimiz yıl Domingo Yayınevi tarafından dilimize çevrildi. Psikolojik-gerilim türündeki kitap, yazara, 2019 Goodreads Choice Ödülü’nü kazandırdı. İkinci kitabı The Maidens ise geçtiğimiz yıl okuyucularıyla buluştu. Yitik Kızlar, gerilim kitabı olmasının yanı sıra polisiye türünde de bir kitap.

2013 yılında çıkan The Devil You Know isimli gizem-gerilim türündeki filmin senaristliğini de Michaelides üstlenmiş. Başrollerini Lina Olin ve Rosamund Pike’ın paylaştığı film, bir aktrisi konu alıyor. Filmde uzun bir aradan sonra ekranlara geri dönüş yapacak olan Kathryn’in eşinin ölmesiyle kariyerinin tekrardan duraklama noktasına gelmesini izliyoruz. Olaylar da bunun üzerine şekilleniyor. Yazar aynı zamanda The Con Is On’un senaryosunun yazımında da yer almış.

Michaelides bir röportajında, modern gerilim romanlarını okumadığına değiniyor. Yalnızca Agatha Christie kitaplarını tekrar tekrar okuyormuş. Siz de Christie hayranıysanız bence Alex Michaelides’in kitaplarına da bir şans verebilirsiniz.

Yitik Kızlar’ın Konusu Ne?

yitik kızlar bibliyoraf

Yitik Kızlar’da okuyucular, Cambridge Üniversitesini hedef alan bir seri katille karşı karşıya geliyor. Mariana, kocası Sebastian’ın ölümünden önce onunla birlikte ailesini kaybetmiş yeğeni Zoe’ye bakıyordu. Ancak Sebastian’ın ölümüyle Zoe’nin yanında yalnızca Mariana kalıyor. Mariana, onun üzerine daha fazla titremeye başlıyor. Cambridge’te okuyan Zoe bir gün fazlasıyla endişeli bir şekilde Mariana’yı aradığında Mariana hiç düşünmeden ilk trene atlayıp yeğeninin yanına gidiyor. Okula yaklaşırken eski anıları bir bir Mariana’nın aklına geliyor. Ama kendini düşüncelerinden sıyrılmaya ve yalnızca yeğenine odaklanmaya çalışıyor.

Kampüse vardığında yeğeninin yakın arkadaşı Tara’nın öldüğünü öğreniyor. Tara’nın ölmesi üzerine Mariana, profesör Edward Fosca’dan şüpheleniyor. Edward, okuldaki Genç Kızlar Kulübü denen özel hayran topluluğunun da lideri. Mariana, psikoterapi uzmanı olduğundan polisle birlikte çalışmaya başlıyor. Çok geçmeden bir cinayet daha işleniyor. Bununla birlikte Mariana’nın karşısına bir görgü tanığı olarak çıkan Edward’ın suçlu olduğunu kanıtlama isteği artıyor. Ve katili durdurmayı, yeğenini korumak için her şeyi yapmayı kafasına koyuyor.

Michaelides’in Sessiz Hasta kitabını beğendiyseniz bu kitabını da kesinlikle seveceğinizi düşünüyorum. Konuları bakımından aynı değiller. Fakat iki kitap arasındaki bazı küçük benzerlikler göze çarpıyor.

Sessiz Hasta Ne Anlatıyor?

yitik kızlar bibliyoraf

Yazarın ilk kitabını duymayanlar ve okumayanlar için son olarak Sessiz Hasta’dan bahsedelim. Alex Michaelides’e ilk ödülünü kazandıran Sessiz Hasta, 5 Şubat 2019 tarihinde yayımlanmıştı. Kitap, otuz üç yaşındaki ressam Alicia’yı konu alıyor. Alicia bir gece, kocası Gabriel’in suratına ateş ederek onu öldürüyor. Sonrasında bir daha konuşmuyor. Alicia’yı konuşturma konusunda görevlendirilen psikoterapist Theo, başarılı olacağına inanıyor. Bunun üzerine Theo, bir dedektif gibi Alicia’nın arkadaşları ve ailesiyle konuşuyor. Onun hakkında daha çok bilgi almaya çalışıyor. Kitabın çoğu Theo tarafından anlatıldığı için okurlar onun hayatına aşina olmaya başlıyor.

Theo’nun Alicia’yla yaptığı görüşmeler sırasında okuyucular Alicia’nın hayatını da günlüğü sayesinde daha yakından tanımaya başlıyor. Alicia dudaklarıyla değil, kalemiyle konuşmaya başlıyor.

Fazlasıyla karanlık, gizemli ve gerilim dolu olan Sessiz Hasta, yazarın ilk kitabı olmasına rağmen okurlar kitabın gayet başarılı olduğunu söylüyor. Eğer gerilim türündeki kitapları seviyorsanız Michaelides’in kitaplarını listenize ekleyebilirsiniz.

Yazının sonuna geldik. Yitik Kızlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce anlatıldığı kadar güzel mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama fakat. Ancak ve ancak. Çünkü lakin ve ile. De ancak ama. Fakat lakin ama. Ancak ve ancak. Ya da veya.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Tüylerimizi Diken Diken Edecek Yeni Çeviri: Yitik Kızlar” için bir görüş

  1. Sayın Duru İçen, Alex Michaelides ilk defa Yitik Kızlar -Maidens kitabı ile tanıdığım bir yazar,Agatha Christie hayranlığı bu kitaba da yansımış gibi geldi. Çeviriyi çok beğendim, yalnız kitabın ismine takıldım. The Maidens ve Yitik KIzlar.
    Bilirsiniz Peter Straub’un ( Lost Boy Lost Girl ) isimli kitabına Türkçe isim Yitik Oğlan Yitik Kız verilmişti, zira lost: kaybedilmiş,yitirilmiş anlamlarını taşır. The Maidens kitabında ise ana karakterlerin yitik kızlar olmadığını düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.