Seçim Serisiyle Okurları Kendisine Hayran Bırakan Kiera Cass Şimdi Nerede?

Seçim Serisiyle Okurları Kendisine Hayran Bırakan Kiera Cass Şimdi Nerede?

Bir zamanların çok konuşulan fakat artık adını pek duymadığımız yazarları ele aldığımız Yıldızı Sönen Yazarlar serimizin yeni yazısında konumuz Kiera Cass. Bir zamanlar Seçim serisiyle dilimizden düşmeyen Kiera Cass, ne oldu da unutuldu?

Yıldızı Nasıl Parladı? kiera cass

Kiera Cass – Wikipédia, a enciclopédia livre

19 Mayıs 1981 yılında doğan Kiera Cass, Güney Carolina’da doğdu. Radford Üniversitesi tarih bölümünden mezun oldu. Üniversiteden mezun olduktan sonra ne yaptığına dair bir bilgi yok. Yazarın ilk kitabı Siren 2009 yılında yayımlandı. Kitap genel olarak beğenilmiş olsa da pek de yankı uyandırmadı. Hatta bu kitap çoğu okur tarafından sonradan keşfedildi. Yazarın popüler olmasına vesile olan asıl eseri Beni Seç ise 2012 yılında yayımlandı. Hemen ertesi yılda da Dex Yayınları tarafından dilimize çevrildi. Kitap, hem yurt dışında hem de bizim ülkemizde çok sattı.

Kitabın konusunu bilmeyenler için kısa bir özet geçelim hemen. Beni Seç, fütüristik/distopik bir dünyada geçiyor. Illéa’da yaşayan insanlar bir kast sistemine tabii tutuluyor. Birler, seçkin aileler ve kraliyet üyelerinden oluşurken; Sekizler yetim ve evsizlerden oluşuyor. Kitabın ana karakteri America ise bütün ailesi gibi bir sanatçı ve kast sisteminde Beş’te yer alıyor. Hikâye ise Illéa Prensi Maxon’ın kendisine eş bulmak için bir yarışma başlatmasıyla başlıyor. Ülkenin dört bir yanından ve çeşitli sınıflarından genç hanımlar sıradaki kraliçe olmak için bu yarışmaya katılıyor. America’nın ise diğerlerinden farklı bir amacı var: Yarışmaya katılan her genç hanımın ailesine yarışmada kaldıkları süre boyunca ödeme yapılıyor. America da yarışmada olabildiğince uzun süre kalıp ailesinin maddi problemlerini biraz olsun rahatlatmak istiyor. Fakat bunun için kendisinden alt sınıfta olan sevgilisi Aspen’ı da arka bırakması gerekiyor.

Kitabın çıkışından birkaç ay sonra oldukça tatsız bir olay yaşandı. Kiera Cass ve temsilcisi Elena Roth, Twitter’da özel konuştuklarını sanarak bir dizi tweet attılar. Bu tweetlerde, Goodreads’te kitap hakkında kötü yorum yapan kullanıcıları raporlayıp iyi yorumları öne çıkarmaktan ve bu durumun kitabın listelerdeki yerini daha yukarıya taşıyacağından bahsediliyordu. Çeşitli haber platformları ve bloglar Cass’in yaptığı siber zorbalık üzerine konuşmak istese de olayın üstü hızlıca kapatıldı.

Yayınlanmayan Uyarlamalar ve Daha Fazlası

Yine aynı yıl Cass okurlarına kitabın dizi haklarının The CW tarafından alındığını duyurdu. The CW aynı yıl dizi için kolları sıvadı ve 2012 sonbaharında bir plot bölümü çekti. Bu bölümde America, Aimee Teegarden tarafından canlandırıldı. Fakat bu bölüm kimse tarafından beğenilmedi. Bir yıl sonra The CW tekrardan bir plot bölümü çekmek için hazırlıklara başladı. Yeni kadroda America rolünde Yael Grobglas, Prens Maxon rolünde ise Michael Malarkey vardı. Aşağıdaki videodan Beni Seç’in ikinci plot bölümündeki bazı sahneleri izleyebilirsiniz. Sizin de fark edeceğiniz üzere Maxon’ı kitaptakilerden oldukça farklı bir şekilde yansıtmışlar. Ee bu da bu plot bölümü izleyenlerin hiç mi hiç hoşuna gitmemiş ve The CW bu projeyi de daha başlamadan iptal etmiş. Ayrıca ikinci plot bölümün senaryosuna da buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

2015 yılında Warner Bros. serinin film haklarını satın aldığını duyurdu ve senaryo için çalışmalara başladı. Projenin başına da Little Women ve Crazy, Stupid, Love gibi filmlerden tanıyabileceğiniz yapımcı Denise Di Novi getirildi. Fakat proje hiçbir aşama kaydedemeden rafa kaldırıldı. 2020 yılında ise Netflix serinin haklarını aldığını duyurdu. Projenin yapımcılığını ise yine Denise Di Novi üstlendi. Filmin yönetmen koltuğunda ise Haifaa al-Mansour yer alıyor. Henüz filme dair başka bir güncelleme alamadık.

Yazarın Gizli Projesi: 238

Cass, serinin ilk kitabı yayımlandıktan sonra hız kesmeden devam kitaplarını yayımlandı. Serinin son kitabı Sonsuza Dek yayımlandığında Kiera Cass seriyi için üç ana kitap, beş tane de kısa hikâye yazmıştı. Bu hikâyeler daha sonra Happily Ever After ismiyle tek kitap halinde basıldı. Dex Yayınları ise bu kitabı iki part halinde yayımladı.1

1: Çünkü Dex o dönem Cass yeni kitap yayımladığı anda kitabı çeviriye gönderiyordu. Bu hikâyeler de tek bir kitap adı altında toplanmadan önce farklı isimlerle basılmıştı.

kiera cass bibliyoraf

Yazar Seçim Serisi’ni yazmaya devam ederken okurlarına zaman zaman 238 isimli bir projeden de bahsediyordu. Cass aklındaki kurgunun Ally Condie’nin Eşleşme Üçlemesi ile Kazuo Ishiguro’nun Never Let Me Go kitabının karışımı olduğunu söylemişti. Kitabın adının da kurgunun ana karakteri olan 2385725’in kısaltması olduğunu açıklamıştı. Fakat maalesef bu proje hakkında bildiklerimiz bu kadarla sınırlı. Kiera Cass her ne kadar bu kitabın 2014 yılının başında HarperCollins etiketiyle yayımlanacağını söylese de yayınevi kitabı yayımlamayı kabul etmedi.

Not: Bu paragraf seriyi okumamış olanlar için spoiler içermektedir.

2014 yılının Ağustos ayında ise çoğu okura göre Kiera Cass kariyerinin hatasını yaptı ve Seçim serisini devam ettirme kararı aldığını açıkladı. Bir üçleme olarak planlanan seriye iki devam kitabı geldi. Bu kitaplar Maxon ve America’nın kızları Eadlyn’e bir eş bulmak için yapılan seçimi konu alıyor. Anlayacağınız bu iki devam kitabında aynı hikâyeyi farklı karakterler üzerinden okuyoruz. Maalesef kitap çoğu okur tarafından beğenilmedi ve yazarın hayranları bile Kiera Cass’in tekrara düştüğünü düşündü.

Kiera Cass’in Seçim serisiyle hem kariyerinin zirvesini yaşadığını hem de kariyerini geri alınmaz bir şekilde zedelediğini söylemek mümkün. Yazar, serinin son kitabı Taç’ı 2016 yılında yayımladıktan sonra yazarlık kariyerine dört yıllık bir ara verdi. Bu ara da okurların onu unutması için yetti doğrusu.

4 Yıllık Bir İnzivadan Geri Dönüş: Nişanlı

Yazarın kariyerine verdiği ara 2020 yılında yayımladığı Nişanlı kitabıyla son buldu. Aynı isimli serinin ilk kitabı olan Nişanlı’da -çok şaşıracaksınız ama- bir kralla evlenmesi için seçilen Hollis’in hikâyesini okuyoruz. Seçkin bir aileden gelen Hollis, Kral Jameson onu eşi olarak seçtiğinde bütün hayallerinin gerçek olduğunu düşünüyor. Fakat zaman geçtikçe kraliçe olmanın pek de hayal ettiği gibi olmadığını fark ediyor. Gizemli güçlere sahip bir genç ile tanıştığında ise Hollis’in asıl macerası başlamış oluyor.

Yazarın notu: Kitabın kapağını her gördüğümde beni afakanlar basıyor 🙁

kiera cass bibliyoraf

İnsan sanıyor ki dört yıl gibi uzun bir aradan sonra farklı bir kurgu okuruz. Fakat yazar “bildiği” yoldan dönecek gibi durmuyor. Seçim Serisi’nde isyancılar ara ara saraya baskın düzenleyip bütün saray halkının mahzenlere inmesine sebep oluyordu. Lakin bu durum karakterlerin mekan değiştirmesine sebep olmaktan öteye gidememişti. Nedense kitapta bahseden gizemli güçlerin de aynı sonu yaşayacağını düşünüyorum.

Ayrıca yazarın yeni kitabının Beni Seç ile arasında olan benzerlik okurların da gözünden kaçmamış. Nenia Campell isimli bir okur Goodreads üzerinden yaptığı bir yorumda kitap hakkında şunları söylemiş: “Kitabın kapağında Beni Seç’in adını yanlış yazmışlar. Ayrıca yazar kitabın ana karakterinin adını Europe yapabilirmiş ama yapmamış. Başarısız.”

Serinin ikinci ve son kitabı Aldatılmış da geçtiğimiz yıl raflardaki yerini aldı. Dex Yayınları da yazarın Siren dışındaki bütün kitaplarını yurt dışında yayımlandıktan bir yıl sonra dilimize çevirdi. Başka yazar olsa üç yıl beklerler ama söz konusu Kiera Cass olunca akan sular duruyor demek ki. 🙂

kiera cass

Yazarın anlattığına göre Nişanlı’dan önce bir Uyuyan Güzel retellingi yazmak istemiş ama Hollis’in hikâyesi aklına gelince önce onu anlatmak istemiş çünkü bu hikâyeyi anlatması onun için çok önemliymiş. Bu yüzden o hikâyeyi de rafa kaldırmış. Kiera Cass şu an ise A Thousand Heartbeats isimli bir kitap üzerine çalışıyor. Yazarın söylediğine göre kitap bu yılın aralık ayında raflarda olacak. Ayrıca Cass’in anlattığı kadarıyla kitapta prensler ve prensesler yokmuş gibi duruyor ama belli olmaz.

Yazının sonuna geldik. Bu yazıda sizler için Kiera Cass’ın yazarlık kariyerini incelemeye ve yazarın adını neden pek sık duymadığımıza değinmeye çalıştım. Yazarın yayımladığı kitaplar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlara yazmayı unutmayın! Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım. Derdim tasam yok. Sokaklarda dolaşmak. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım. Derdim tasam yok. Sokaklarda dolaşmak.

Ama fakat ancak ve ancak. Çünkü yalnız. Ve veya ya da. İle de. Çünkü ama. Ancak. Ama fakat ancak ve ancak. Çünkü yalnız. Ve veya ya da. İle de. Çünkü ama. Ancak. Ama fakat ancak ve ancak. Çünkü yalnız. Ve veya ya da. İle de. Çünkü ama. Ancak. Ama fakat ancak ve ancak. Çünkü yalnız. Ve veya ya da. İle de. Çünkü ama. Ancak.

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.