BTS Grubunun Lideri RM Hangi Kitapları Öneriyor?

BTS Grubunun Lideri RM Hangi Kitapları Öneriyor?

Son zamanların en başarılı müzik gruplarından biri olan BTS, aklınıza gelebilecek her konuda nüfuz sahibi. Edebiyat sektörü ile bu alanlardan sadece biri. Biz de bu sebeple grubun lideri ve sözcüsü RM’in okuduğu ve önerdiği kitapları derlediğimiz bir liste yaptık. Hadi gelin hep birlikte RM hayranlarına hangi kitapları öneriyor bakalım. BTS RM

1. 1Q84 – Haruki Murakami BTS RM

BTS RM

Sadece Japonya’da dört milyonun üzerinde satan 1Q84, gittikçe gerçekliğini yitiren bir dünyada yaşayan, bir çeşit kiralık katil olan Aomame ile romancı Tengo’nun çarpıcı hikayesini anlatıyor. Kitap, on yaşındayken tanışan fakat hiç konuşmayan bu ikilinin otuzlu yaşlardayken birbirlerini bulması üzerinden ilerliyor. Fakat 1Q84 sadece bir aşk romanı değil. Tanıtımları “Aradığınız her şey bu kitapta var. Siz başka bir kitap okumak yerine 1Q84 okuyun.” mantığıyla yapılan bu kitabı okuyucular ya çok sevmiş ya da hiç sevmemiş.

Üç ciltten oluşan bu seride yazar Murakami, sizin de anlayacağınız üzere George Orwell’in 1984 isimli kitabına küçük bir selam çakıyor. Keşke George Orwell için de “Kitabında Biz’e selam çakmış aa.” diyebilseydik. Fakat malum onunkisi biraz çalmak olmuş. Neyse konumuzdan sapmayalım çünkü 1984 de RM’in önerdiği kitaplardan biri.

2. Demian – Hermann Hesse BTS RM

BTS RM

Hermann Hesse, bu kitabında Emil Sinclair, adındaki on yaşındaki bir gencin kendini bulma hikâyesini anlatıyor. Daha on yaşında olmasına rağmen ev ortamından uzaklaşan ve ufak tefek hırsızlıklar yapmaya başlayan Emil, yeni sınıf arkadaşı Max Demian ile tanıştıktan sonra bir anlamda elinden kayıp giden ahlaki değerleri tekrardan buluyor. Demian’ın diğer Hermann Hesse kitaplarından ayıran en büyük detay, kitabın bir anlamda otobiyografik bir roman olması. Hermann Hesse Demian’da kitabı yazdığı dönemde yaşadığı korkuları ve sorunları ele alıyor. Bu yüzden de kitabı bir anlamda Hermann Hesse’nin iç hesaplaşması olarak tanımlayabiliriz.

Ayrıca BTS hayranları için şu küçük detayı da söylemden geçmeyeyim: Demian BS&T klibinin en büyük ilham kaynaklarından biri. Hatta Blood, Sweat & Tears klibinde RM tarafından okunan alıntı Demian kitabından. Kitap ve klip arasındaki paralelliklere buradan ulaşabilirsiniz.

3. Kim Jiyoung, Born 1982 – Cho Nam-Joo

BTS RM

Son zamanların en popüler romanlarından biri olan Kim Jiyong, Born 1982 kadın olmanın zorluklarını ve kadın düşmanlığını konu alıyor. Eşinin “garip” davrandığını düşünmesi üzerine Kim Jiyoung psikiyatriste gitmeye başlıyor. Biz de böylelikle Jiyoung’un hayatının her evresinde yaşadığı nefreti okuyoruz. Çıktığı günden bu yana sadece Güney Kore’de değil dünyanın dört bir yanında gündeme oturan bu kitap eşitsizliğin gölge düşürdüğü hayatlara ışık tutmak amacıyla yazılmış.

Kitap yakın zamanda A7 Kitap tarafından Kim Jiyeoung, Doğum 1982 ismiyle dilimize çevrildi. Benim gibi kitabı bekletenlere duyurulur.

4. Omelas’ı Terkedenler – Ursula K. Le Guin

BTS RM

Bilimkurgu ve fantastiğin kraliçesinin 1973 yılında yazdığı bu kısa hikâyede de RM’in önerdiği kitaplardan biri. Aslen Rüzgarın On İki Köşesi isimli kitapta yayımlanan bu kısa hikâye, okuyucular tarafından çok sevilmesinin ardından daha sonra yurt dışında kitaptan ayrı olarak da basıldı. Le Guin bu filozofik kısa hikâyesinde, Omelas şehrindeki bir bayramı anlatıyor. Omelas sakinlerinin tek mutluluk kaynağı ise bir çocuğun devamlı acı çekmesinden geçiyor. Le Guin, Omelas’ı Terkedenler ile 1974 yılında Hugo En İyi Kısa Hikâye Ödülünü aldı. Hikâyeyi dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Demian’da olduğu gibi buraya da küçük bir not düşmek istiyorum: Omelas’ı Terkedenler Spring Day müzik videosunun ilham kaynaklarından biri. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

5. Almond – Sohn Won Pyong BTS RM

BTS RM

Sohn Won Pyong’ın çıkış kitabı Almond, Aleksitimi1 hastalığı ile doğmuş olan Yunjae adındaki on beş yaşındaki bir genci konu alıyor. Annesinin yardımı ile duyguları öğrenmeye başlayan Yunjae on altıncı doğun gününde annesi ve büyük annesini kaybediyor. Biz de kitapta Yunjae’nin bu kayıpla baş etmeye çalışmasını ve bu olaydan sonra okulda ona zorbalık yapan Gon ile kurduğu arkadaşlığı okuyoruz.

1: Aleksitimi ya da duygu körlüğü, bireylerin duygularını tanımlamasına engel olan bir hastalık.

6. Otostopçunun Galaksi Rehberi – Douglas Adams

Otostopçunun Galaksi Rehberi-5 Kitap Bir Arada | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

Hayatımıza gizemli 42 sayısını sokan Otostopçunun Galaksi Rehberi RM’in listesindeki bir diğer kitap. Arthur Dent adındaki dünyalının Dünya’nın yok olmasına dakikalar kala Ford Prefect isimli bir uzaylı tarafından dünyadan kaçmasıyla başlayan kitap, okuyucuyu beş kitaplık soluksuz bir maceraya davet ediyor. Otostopçunun Galaksi Rehberi, aslında bir radyo tiyatrosu olarak yazılmış. Fakat dinleyiciler tarafından çok beğenilinde daha sonradan roman haline getirilmiş. Romanlaştırıldıktan sonra ise Neil Gaiman ve Eoin Colfer gibi yazarlar tarafından tekrardan ziyaret edilmiş.

Douglas Adams’ın müthiş alaycı tavrı ve yarattığı nefes kesici evren okuyucuya doyumsuz bir macera sunuyor. Otostopçunun Galaksi Rehberi, benimde favorilerimden biri. Bu yüzden kitaba oldukça taraflı yaklaşıyorum ama inanın bana pişman olmayacaksınız.

7. Çavdar Tarlasında Çocuklar – J.D. Salinger

BTS RM

Listemizin son kitabı edebiyat dünyasını ikiye bölen ve bölmeye de devam eden bir kitap. Kitap Holden adındaki liseli bir gencin okuldan atılması sonucunda dışarıda geçirdiği üç günü anlatıyor. Holden’ın aile ve arkadaşlarıyla yaşadığı sorunları ve Holden’ın yetişkinlerin tutumuna karşı olan isyanını okuduğumuz bu kitap, kesinlikle listenin en tartışmalı kitabı. Çavdar Tarlasında Çocuklar, okuyucular tarafından ya çok seviliyor ya da hiç sevilmiyor. Fakat değişmeyen bir gerçek var ki, kitap herkeslerce okunuyor.

RM tarafından önerilen ve dilimize çevrilmiş diğer eserler:

 • 1984, George Orwell
 • Sahilde Kafka, Haruki Murakami
 • İmkânsızın Şarkısı, Haruki Murakami
 • Kumandanı Öldürmek, Haruki Murakami
 • Senden Önce Ben, Jojo Moyes
 • Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera
 • Müziğin ABC’si, Nicholas Cook 
 • Dönüşüm, Franz Kafka
 • Yabancı, Albert Camus
 • Son Nefes Havaya Karışmadan,  Paul Kalanithi
 • Şeffaf Mavi, Ryu Murakami
 • Mutfak,  Banana Yoshimoto
 • Doğa,  Ralph Waldo Emerson
 • Depresyon Atlası, Andrew Solomon
 • Adalet: Yapılması Gereken Doğru Şey Nedir?, Michael J. Sandel

Yazımız burada bitiyor. Siz bu kitaplardan hangilerini okudunuz? Ünlülerin Önerdiği Kitaplar serimizde kimleri görmek istersiniz? Düşüncelerinizi yorumlara yazmayı unutmayın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama fakat.

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

BTS Grubunun Lideri RM Hangi Kitapları Öneriyor?” üzerine 2 görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.