İlkbahar Aylarında Yayınlanacak 8 Uyarlama

İlkbahar Aylarında Yayınlanacak 8 Uyarlama

Herkese merhaba! Okurlar, yayınevlerinin takvimlerini takip ettikleri kadar dizi ve film sektörlerinin takvimlerini de takip ediyorlar. Çünkü sevdiğimiz kitaplar bir şekilde ekrana taşınıyor. Biz de bu yazıda 2023 ilkbaharında hangi kitapların uyarlamalarını izleyeceğimizi paylaşacağız. Böylece diziler ve filmler yayınlanmadan kitapları okuyabilir, seyir zevkinizi artırabilirsiniz. ilkbahar uyarlama

Mart Ayı Uyarlamaları

1. Daisy Jones & The Six | 3 Mart

Taylor Jenkins Reid’in aynı adlı romanından uyarlanan dizi, dünyaca ünlü rock grubu Daisy Jones & The Six’in doğuşu ve büyüyüşünü anlatıyor. Hâlihazırda var olan The Six grubu, bir çıkmaza giriyor. Tam bu dönemde, gizemli ve her açıdan hayranlık uyandırıcı Daisy Jones karşılarına çıkıyor. Başarılı bir düet sonrasında grup olarak devam etme kararı alıyor ve müzikleriyle tüm dünyayı kasıp kavuruyorlar. Fakat asıl ses getiren olay, gizemli ayrılıkları oluyor. Grup üyeleri ile yıllar sonra yapılan röportajlar kurguya eşlik ediyor. Dizide 70’lerin rock havası, uyuşturucu bağımlılığı, dostluk ve aşk temaları ön planda.

Bir rock grubunu anlatıyor olması sebebiyle bu diziye oldukça emek harcandığını söyleyebiliriz. Çünkü grubun, kitapta da anlatıldığı üzere ünlü albümü Aurora, bu proje için kaydedildi. Başrollerini Riley Keough ve Sam Claflin’in paylaştığı mini dizi, 3 Mart’ta Amazon Prime’da yayınlandı. Dizinin son bölümü 24 Mart’ta yayımlanacak.

ilkbahar uyarlama

Shadow and Bone 2. Sezon | 16 Mart

İlk sezonu ile kimilerini kendisine hayran bırakan, kimilerini hayal kırıklığına uğratan Shadow and Bone, ikinci sezonuyla yeniden ekranlarda. Alina’nın dünyayı karanlıktan kurtarma mücadelesi devam ediyor. Karanlıklar Efendisi gücünü toplayıp geri dönüyor. Bunların yanında serinin hayranlarını heyecanlandıran önemli karakterler de diziye dahil oldu. Onlardan birisi ise Nikolai. Ben de dahil çoğu hayranın ikinci sezonu onun için beklediğini tahmin ediyorum.

İkinci sezonda da Kargaların varlığı diziyi güzelleştiriyor. Özellikle Wylan’ın da gelişiyle Kargalar Meclisi’nin tamamlanıyor. Serinin hayranları, bu sezonu daha şimdiden çok sevmişe benziyor. Dizinin ikinci sezonu da sekiz bölümden oluşacak.

The Power | 31 Mart 

Güç, Naomi Alderman’ın 2016’da yayımlanmış, 2017’de Women’s Prize for Fiction ödülü almış romanı. İlk sezonu 31 Mart’ta Amazon Prime’da yayınlanacak dizi, bu distopik romandan uyarlandı. Dizinin oyuncu kadrosunda Toni Collette, John Leguizamo gibi usta isimler yer alıyor.

Dizi, yaşadığımız dünyada hiç beklenmedik anda kadınların bir güç ile donatılmasını konu alıyor. Önce genç kadınların kendilerini şiddetten, tacizden korumaya çalışması sonucu bir güç ortaya çıkıyor. Sonrasında yetişkin kadınlara yayılıyor ve ardından kız bebekler bu güçle doğar hâle geliyor. Kadınların karşısındakine çıplak elle zarar verebildikleri bu güç, gitgide büyüyor. Dizide senatör adayı bir kadın, bir mafyanın kızı, dinî lidere dönüşmüş bir kadın ve gazeteci bir adam çevresinde olanları görüyoruz. Kadınların bu gücü nasıl kullanacakları, hikâyenin en önemli unsuru oluyor. 

Nisan Ayı Uyarlamaları

The Last Thing He Told Me | 14 Nisan

Bir yıldır evli olan Hannah, her şeyin yolunda gittiğini düşünse de bir gün eşi Owen ortadan kayboluyor. Arkasında ise Hannah’ya yazılmış bir not bırakıyor: “Onu koru.” Hannah, eşinin bununla kastettiğinin üvey kızı Bailey olduğundan emin. Her ne kadar Bailey ile pek samimi olmasalar da beraber Owen’ı aramaya başlıyorlar. Ortaya çıkan her detayla Owen’ın hiç de sandıkları gibi biri olmadığını fark ediyorlar. Aynı zamanda üvey anne-kız ilişkilerinde gelişmeler oluyor, kendilerine yeni bir hayat yaratıyorlar.

Senaryosunu aynı isimli kitabın yazarı Laura Dave kaleme alıyor. Kya’nın Şarkı Söylediği Yer filmi ile konuşulan Olivia Newman, bu mini dizinin de yönetmen koltuğunda oturuyor. Dizi, 14 Nisan’da Apple Tv+’de izleyicileri ile buluşuyor.

ilkbahar uyarlama

Renfield | 14 Nisan

Renfield, oldukça farklı bir Dracula uyarlaması olarak karşımıza çıkıyor. Bram Stoker’ın kült romanı Dracula’nın yan karakteri olarak tanıdığımız Renfield, bu sefer başrolde. Patronu Dracula ile çalışmaktan, onun için kurban toplamaktan sıkılmış. Patronu ile olan ilişkisini kesmek istiyor fakat bunu nasıl yapacağını bilmiyor. Tanıştığı bir kadın polise aşık olmasıyla birlikte tehlikeli patronunu alt etmenin türlü yollarını arıyor.

Kara komedi türünde olan filmde Nicholas Cage, Dracula’ya hayat veriyor. Başrolde ise Renfield rolü ile Nicholas Hoult yer alıyor. Film, modern ve ilginç hikâyesi ile 14 Nisan’da beyaz perdelerde gösterilmeyi bekliyor.

Are You There God? It’s Me, Margaret | 28 Nisan

Judy Blume’un aynı isimli ilkgençlik romanı, ilk kez yayınlandığı 1970 yılından beri çok popüler. Dilimize, Tanrım Orada Mısın? Benim, Margaret olarak çevrilen kitap; 2021 yılından sonra bir kez daha sinema ekranlarına geliyor. Kelly Fremon Craig’in senaryosunu yazıp yönettiği film 28 Nisan’da vizyona giriyor.

Film, Margaret isimli bir genç kızın hayatına odaklanıyor. Yeni bir yere taşınıp, yeni bir okula başlayan Margaret, ilkgençlik yıllarının heyecanlarını yaşıyor, farklı tecrübeler ediniyor. Filmin can alıcı noktası ise karakterin kendi inancını oluşturmaya çalışması oluyor. Çünkü Margaret, Yahudi bir baba ve Hristiyan bir anne ile büyüdüğünden kafa oldukça karışık. Dolayısıyla inanç konusunda bir arayışa giriyor. Film, tüm bu büyüme sürecini takip ediyor.

Mayıs Ayı Uyarlamaları

Love Again | 12 Mayıs

Love Again, aşk, kayıp ve tesadüfler üzerine bir film. Nişanlısını bir trafik kazasında kaybeden Clara, acısını atlatamamış durumda. İki yıl geçmiş olmasına rağmen anılar hâlâ peşini bırakmıyor. Kendisini rahatlatmak isteyen Clara, nişanlısının eski telefon numarasına içinden geldiği gibi mesajlar atmaya başlıyor. Fakat bu numaranın artık bir başkası tarafından kullanıldığının farkında değil. Öte yandan Sven, telefonuna bilmediği bir numaradan aşk dolu ve sıcak mesajlar gelmesiyle şaşırıyor. Uzun süredir sorunlu olan ilişkisinin bitmesinin ardından bu gizemli numaranın peşine düşüyor. İkili, bu tesadüfün ne gibi sonuçlar doğuracağından habersiz bir araya geliyorlar.

Sofie Cramer’in Text for You isimli romanından uyarlanan filmde Clara’ya Priyanka Chopra Jonas hayat veriyor. Sven rolünde ise Outlander ile gönüllerde taht kuran Sam Heughan var. Dokunaklı bir aşk hikâyesi izlemek isterseniz, 12 Mayıs’ta sinemalara bekleniyorsunuz.

ilkbahar uyarlama

The Little Mermaid | 26 Mayıs

Andersen masallarından Küçük Deniz Kızı, bir kez daha film olarak izleyicilerin beğenisine sunuluyor. Film, bir deniz kızı olan Ariel’in insan olma ve yeryüzünde yaşama çabasını, aşkı tecrübe etmesini anlatıyor. İnsanları merak eden, onlarla yaşamak isteyen Ariel, bir çift bacağı olması için güzel sesini Denizler Cadısı’na veriyor. Fedakârlıklarının ve çabalarının karşılığını alıp alamayacağı merak unsuru oluyor.

Ariel rolünde Halle Bailey’nin olduğu filmde, Javier Bardem, Melissa McCharty gibi ünlü isimler de rol alıyor. Film, 26 Mayıs’ta sinemalarda gösterime giriyor.

İlkbaharda izleyeceğimiz uyarlamalar yazısının sonuna geldik. Merakla beklediğiniz uyarlamaları yorumlarda paylaşmayı unutmayın. Şimdiden iyi seyirler. 

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Fakat ama ancak ve ancak. Lakin ve fakat. Fakat ama ancak ve ancak. Lakin ve fakat.

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 16

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.