Bu Dizilerin Webtoon Uyarlaması Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Bu Dizilerin Webtoon Uyarlaması Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Kitap uyarlamalarının dizi ve film sektörünün vazgeçilmezi haline geldiği şu son yıllarda, en sevdiğimiz kitapları ekranlarda görmeye bir hayli alıştık. Bu süreçte film ve dizi sektörü bir adım daha ileri gitti. Artık yalnızca kitaplar değil, internet üzerinden yayımlanan kurgular da ekrana uyarlanıyor. webtoon uyarlaması

Biz de sizler için bu yazımızda film ya da diziye uyarlanmış 6 webtoona değinmek istedik. Bildiğiniz üzere webtoon, internet üzerinden yayınlanan çizimleştirilmiş kurgular anlamına geliyor. Bu kurguları okumak için kullanılan en popüler uygulamanın adı ise Line Webtoon. Fakat bu uygulama kısaca Webtoon olarak biliniyor. Hal böyle olunca, durum biraz kafa karıştırıcı oluyor tabii ki. Biz de bu kafa karışıklığını en aza indirmek için yazıda halihazırda Webtoon uygulamasında yayımlanan kurgulara yer verdik.

1. True Beauty – Yaongyi

Bu Dizilerin Webtoon Uyarlaması Olduğunu Biliyor Muydunuz? - Bibliyoraf

True Beauty, görünüşü konusunda kendine güveni olmayan ve kendisini güzel göstermek için makyaj yapan Lim Jookyung’un hikâyesini konu alıyor. İnternetteki videolar sayesinde çok iyi bir şekilde makyaj yapmayı öğrenen karakter, “güzel yüzü” sayesinde yeni okulun en popüler kızlarından biri oluyor. Popülaritesine rağmen, Jukyung kendini hala çirkin biri olarak görüyor. Ayrıca insanların onun makyajsız halini öğreneceğinden çok korkuyor. Ne yazık ki bu korku, daha önce birkaç kez makyajsız yüzüyle karşılaştığı Lee Suho ile sınıf arkadaşı olduğunu öğrendiğinde daha da büyüyor. Biz de karakterin içinde bulunduğu bu durumla baş etmeye çalışmasını okuyoruz.

Uygulamaya girdiğinizde size önerilen ilk kurgulardan biri de True Beauty. Bu yüzden de hâlâ ilk günkü kadar popüler. Line Webtoon uygulamasının en sevilen kurgularından biri olan True Beauty, 2020 yılında diziye uyarlandı. Hem dizi hem de oyuncular izleyiciler tarafından çok sevildi.

2. All Of Us Dead – Joo Dong-Geun

Bu Dizilerin Webtoon Uyarlaması Olduğunu Biliyor Muydunuz? - Bibliyoraf

2021 yılında yayımlanmaya başlayan All Of Us Dead, zombi salgınının baş gösterdiği bir lisede geçiyor. Her şey oldukça sıradan bir okul gününde yanlış giden bir deneyle başlıyor. Bu deney sonrasında söz konusu lisedeki öğrencilerin bir kısmı bu virüse maruz kalıyor. Hükümetten yardım alamayan ve okulda kapana kısılan öğrenciler ise kendi başlarında “zombilerden” korunmaya çalışıyor. Biz de öğrencilerin hayatta kalma hikâyesini okuyoruz.

Joo Dong-Geun tarafından yazılan bu kurgu Netflix tarafından diziye uyarlandı. Dizinin ilk bölümü 2022 yılının ocak ayında yayımlandı. Dizi geçtiğimiz aylarda Netflix tarafından ikinci sezon onayı aldı. Fakat yeni sezonun yayın tarihi henüz duyurulmadı.

3. Our Beloved Summer – Han Kyoung Chal & Lee Naeun 

Bu Dizilerin Webtoon Uyarlaması Olduğunu Biliyor Muydunuz? - Bibliyoraf

Hikâye bir daha görüşmeme sözüyle ayrılan iki eski aşık etrafında dönüyor. Lisede çektikleri bir belgesel sayesinde birbirlerine aşık olan ikili, üniversite sonrasında ayrılıyorlar. On yıl boyunca birbirlerinden haber almayan bu iki karakter çektikleri belgesel şans eseri viral olunca tekrardan karşılaşıyor. Belgeseli yapan kanal, onlarla yeni bir belgesel çekmek istediğinde ise işler iyice karışıyor. Çünkü Choi Ung, ondan acımasızca ayrılan Kook Yeonsoo’yu görmeye dahi tahammül edemiyor. Biz de onların karmaşık duygularını ve büyüme hikâyelerini izliyoruz.

Our Beloved Summer’dan uyarlanan aynı isimli dizi geçtiğimiz yılın aralık ayında yayımlanmaya başladı. Dizinin başrollerini ise başka bir webtoon uyarlaması olan Itaewon Class ile tanıdığımız Kim Dami ve Parasite filmiyle gündemden düşmeyen Choi Wooshik paylaştı.

4. Tomorrow – Llama 

Bu Dizilerin Webtoon Uyarlaması Olduğunu Biliyor Muydunuz? - Bibliyoraf

Dizi, talihsiz bir kaza sonucunda sıra dışı bir ölüm meleğiyle tanışan Choi Joonwoong’un etrafında dönüyor. Choi Joonwoong, üç yıl işsiz kaldıktan sonra kendi hayatına son vermeye karar veriyor. Köprüden atlayarak intihar etmeyi planlayan karakter, orada kendisi gibi köprüden atlamak üzere olan başka birinin daha olduğunu fark ediyor. Choi Joonwoong, intihar etmek isteyen diğer kişiyi kurtarmaya çalışırken köprüden düşüyor. Fakat intihar etmeyi düşünen kişilerle ilgilenmesi gereken ölüm melekleri Ryeon ve Ryonggoo işlerini baştan savma yapınca Choi Joonwoong da kendisini bu meleklerin arasında buluyor. Biz de Joonwoong’un “kriz yönetimi” ekibine katıldıktan sonra yaşadığı maceraları izliyoruz.

Tomorrow, bu yılın nisan ayında diziye uyarlandı. Dizinin başrollerinde Kim Hyesun, Rowoon ve Lee Soohyuk yer alıyor. 16 bölümden oluşan dizi, izleyicilerinden karışık tepkiler aldı.

5. My ID Is Gangnam Beauty – Maenggi Ki

Bu Dizilerin Webtoon Uyarlaması Olduğunu Biliyor Muydunuz? - Bibliyoraf

Kang Mirae, görünüşü yüzünden yıllarca zorbalığa maruz kaldıktan sonra estetik ameliyat olmaya karar veriyor. “Yeniden doğuşu” başta başarılı gibi görünse de üniversitedeki günleri ilerledikçe planındaki çatlaklar belirmeye başlıyor. Mirae’nin estetik ameliyat olduğunu fark edenlerin onunla dalga geçmeye başlaması ve “Gangnam güzeli” demesi ise işleri daha kötü bir hale getiriyor. Biz de Mirae’nin özgüvenini geri kazanmaya çalışmasını ve yeni yüzünün beraberinde getirdiklerini okuyoruz.

Maenggi Ki tarafından yazılan bu hikâye 2018 yılında ekrana uyarlandı. Listenin ilk uyarlamasında yer alan Cha Eunwoo My ID Is Gangnam Beauty’nin de başrol oyuncularından biri.

6. Sound Of Magic: Annarasumanara – Ilkwon Ha

Frameby | Annarasumanara (The Sound of Magic) (2021 - )

The Sound of Magic, Sewoon Lisesi’nde okuyan ve küçükken tutkusu olan büyüye olan inancını azaltan fakir bir öğrenci olan Yoon Ahyi’nin etrafında dönüyor. Yaşadığı talihsizlikler sebebiyle yetişkin olmak için gün sayan Ahyi, onu yıpratan büyük streslerden ve borçlardan kurtulmak istiyor. ‘Çocuk’ olarak kalmak isteyen yetişkin bir sihirbaz olan Ri Eul ile tanışan Ahyi’nin hayatı Ri Eul’un bir takipçisi haline geldikçe yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Sihrin gerçek olduğunu düşünmeye başlayan Ahyi, hayallerinin peşinden gitmeye karar veriyor.

Ji Changwook, Choi Sungeun ve Hwang Inyoup’un başrollerini paylaştığı dizinin ilk bölümü bu yılın mayıs ayında yayımlanmaya başladı. Sekiz bölümden oluşan dizi orijinal şarkılarıyla izleyicilerin kalbini çaldı.

Yazının sonuna geldik. Sizin için internet ortamında yayımlanan ve daha sonrasında diziye uyarlanan kurgulardan birkaçını derledik. Listedeki uyarlamalardan hangilerini izlediniz? Listeye eklemek istediğiniz uyarlamalar hangileri?

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama fakat ancak. Lakin ve çünkü. Ve ile de. Ama ancak ve ancak. Fakat lakin ve ya da. Ama fakat ancak. Lakin ve çünkü. Ve ile de. Ama ancak ve ancak. Fakat lakin ve ya da. Ama fakat ancak. Lakin ve çünkü. Ve ile de. Ama ancak ve ancak. Fakat lakin ve ya da. Ama fakat ancak. Lakin ve çünkü. Ve ile de. Ama ancak ve ancak. Fakat lakin ve ya da.

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bu Dizilerin Webtoon Uyarlaması Olduğunu Biliyor Muydunuz?” için bir görüş

  1. Ayrıca şimdiye kadar izlediğim en iyi kore dizilerinden biri olan The Uncanny Counter (Şeytan Avcısı)’da bir webtoon uyarlaması ve çok güzel bir dizidir. ❤️❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.