Şeytanın Ta Kendisi Nihayet Okurlarla Buluşuyor!

Şeytanın Ta Kendisi Nihayet Okurlarla Buluşuyor!

Ephesus Yayınları’nın verdiği güzel haber üzerine Şeytanın Ta Kendisi en sonunda raflarda yerini almaya hazırlanıyor! Biz de sizler için bu yazıda kitap hakkında bilmeniz gerekenleri derledik. İyi okumalar!

Bilmeceler Üzerine Kurulu Bir Cinayet Davası

Ünlü Genç Yetişkin yazarı Maureen Johnson’ın ilkini 2018 yılında yayımladığı Şeytanın Ta Kendisi, şimdilik beş kitaptan oluşan suç, gizem ve gerilim türünde kaleme alınmış bir seri. Serinin ilk kitabı gerçek suç bağımlısı olan Stephenie “Stevie” Bell ve çevresinde şekillenen cinayetleri konu ediyor. Bell daha on yedi yaşında olmasına rağmen şimdiden pek çok dedektife kafa tutacak kadar yetenekli. Bunu ispatlamak için de bilmeceler üzerine kurulu olan Ellingham Davası’nı çözmek için kolları sıvıyor. Bu yolda onu ürkütücü olaylar, cinayetler ve içinden çıkılamaz daha başka bilmeceler bekliyor.

Cinayet, Bilmeceler ve Büyük Bir Üçkâğıt

Şeytanın Ta Kendisi Nihayet Okurlarla Buluşuyor! - Bibliyoraf

Elligham Akademisi, parlak zekalı, mucit ve sanatçı gençleri bünyesinde barındıran bir özel okul. Bu okul, 20. yüzyılın başlarında, bilmeceleri seven, dolambaçlı yollar ve tünellerle dolu bahçeler inşa etmek isteyen iş adamı Albert Ellingham tarafından, Vermont Dağları’nın eteklerine kurulmuş. Ellingham kurduğu okulu, “Öğrenmenin oyun olduğu bir yer,” şeklinde tanımlıyor.

Okul açıldıktan kısa bir süre sonra Ellingham’ın karısı ve kızı kaçırılıyor. Geride kalan tek ipucu ise Şeytanın Ta Kendisi olarak imzalanmış, cinayet metotlarının sıralandığı bir tekerleme. Fakat polisler ve dedektifler her ne kadar yıllarca Şeytanın Ta Kendisi mahlaslı suçluyu bulmak için çalışsa da başarısız oluyorlar. Bu tekerleme de Amerika’nın en büyük çözülememiş gizemi olarak tarihe geçiyor.

Gerçek suç meraklısı Stevie Bell, Ellingham Akademisi’ndeki ilk yılında Ellingham Davası’nı çözmek için kollarını sıvıyor. Bu sırada hem yurt arkadaşlarına hem de okula alışmaya çalışan Stevie daha dava üzerinde çalışmaya başlamadan herkesi şok eden bir olay yaşanıyor. Şeytanın Ta Kendisi sürpriz bir şekilde suç mahalline geri dönüyor. Ölümün tekrar Ellingham Akademisi’nin koridorlarında gezinmeye başlamasıyla geçmişte gün yüzüne çıkıyor.

Serinin Devamı Nasıl Bir Yol İzliyor?

Sorunun cevabını vermeden önce Bibliyoraf.com ekibinin sevgili editörü Aydan Yalçın’ın Şeytanın Ta Kendisi serisinin dördüncü kitabı The Box in the Woods‘un çevirmenliğini yaptığını belirtmeliyim. Sayesinde seri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olduk! (Teşekkürler Aydan Abla <3) Soruya dönecek olursak, açıkçası seri çok farklı bir şekilde ilerliyor. Kurgu üçüncü kitaba kadar bir cinayetin etrafında şekillenip diğer cinayetler ve bilmecelerle bütünleşerek yol alıyor. Hatta cinayet ve cinayetlerin çözümü de aktarılıyor. Ancak serinin dördüncü kitabına kadar olay örgüsü Ellingham Akademisi’nde konumlanırken dördüncü kitapta, karakter aynı kalsa da konum ve olaylar tamamen değişiyor. Artık yaz aylarında bir kampta geçen olaylara tanık oluyoruz. Tabii yeni bir cinayet davasıyla beraber.

Maureen Johnson’ın Diğer Kitapları

Kitabın yazarı Maureen Johnson’ı aslında Türk okurlar olarak çok yakından tanımıyoruz. Ancak ortak yazılmış birkaç kitapta yazarın adına rastlamış olma ihtimaliniz mümkün. John Green ve Lauren Myracle ile ortak kaleme aldığı eser Kar Taneleri, yazarın adının geçtiği kitaplardan sadece bir tanesi. Onun dışında Cassandra Clare ile yazmış olduğu iki kitaptan da bahsetmekte fayda var: Bane Günlükleri ve Gölge Avcısı Akademisi’nden Hikayeler. Belki de farkında olmadan kalemine bu kitaplardan aşina olduğumuz Johnson’ın asıl yeteneğine Şeytanın Ta Kendisi’nde tanık olacağız.

Şeytanın Ta Kendisi Nihayet Okurlarla Buluşuyor! - Bibliyoraf

Taşıdığı İzler şeytanın ta kendisi

Arka kapak yazısı bana ister istemez ünlü genç yetişkin yazarı E. Lockhart’ı hatırlatıyor. Yalancılar’ı kaleme almış olan yazar, okurlarını özel bir adadaki dört kişilik arkadaş grubunun yalan üzerine kurulu hayatlarına konuk ediyordu. Modern ve çarpık bir gerilim-aşk hikayesine tanık olduğumuz Yalancılar kitabı ise birebir aynı olmasa da Şeytanın Ta Kendisi’nin (özellikle serinin) yapı taşlarına benzerlik gösteriyor. Unutmadan şunu da ekleyelim, her iki isim de suç romanları yazarı Agatha Christie’den ilham almış.

Peki siz Şeytanın Ta Kendisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Kitap için heyecanlı mısınız? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kapak görselindeki çizim FandomTrashCat‘e aittir.

Bu yazı Erdeniz Erten tarafından yazılmıştır.

Ama fakat ancak ve lakin. Ancak ve fakat. Ya da lakin. Çünkü ama lakin. Ama fakat ancak ve lakin. Ancak ve fakat. Ya da lakin. Çünkü ama lakin.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.