Ephesus Yayınları 2022 Yılında Hangi Kitapları Çevireceğini Duyurdu!

Ephesus Yayınları 2022 Yılında Hangi Kitapları Çevireceğini Duyurdu!

Ephesus Yayınları geçtiğimiz günlerde okurlarıyla 2022 programının bir kısmını paylaştı. Biz de bu on beş kitaplık listede gözümüze çarpan kitaplardan yedi tanesini sizin için derledik. Paylaşılan tam listeyi ise yazının sonunda bulabilirsiniz. İyi okumalar.

1. Truly Devious – Maureen Johnson (Truly Devious #1)

Ephesus Yayınları 2022

Hazırladığımız bu liste herhangi bir sıralama içermiyor ama biz her hâlükârda Truly Devious’ı ilk sıraya koymak istedik. Çünkü serinin dördüncü kitabı çok sevgili editörümüz Aydan Yalçın tarafından çevrildi ve onun değimiyle çocuk kayırıyoruz. Kitap çıktığında da sitede bolca konuşacağız, şimdiden hazır olun. Şeytanın Ta Kendisi ismi ile okurlarla buluşacak olan bu roman, aynı isimli serinin ilk kitabı. Seri ilk başta bir üçleme olarak planlanmış olsa da yazar yakın zamanda seriye dördüncü bir kitap daha ekledi. Devamı da gelecek gibi duruyor.

Şeytanın Ta Kendisi, gerçek suç bağımlısı olan Stephanie “Stevie” Bell’in çevresinde şekillenen cinayetleri konu alıyor. Bell, daha on yedi yaşında olmasına rağmen şimdiden pek çok dedektife kafa tutacak kadar yetenekli. Bunu ispatlamak için de bilmeceler üzerine kurulu olan Ellingham Davası’nı çözmek için kolları sıvıyor. Bu yolda onu ürkütücü olaylar, cinayetler ve içinden çıkılamaz daha birçok bilmece bekliyor.

Ephesus Yayınları’nın yayımladığı listeye göre konuşacak olursak serinin dört kitabı da yıl içerisinde Türk okurlarla buluşacak gibi duruyor. Fakat biz yine de dilimizi ısıralım ve seriyi -özellikle de dördüncü kitabı- büyük bir heyecanla beklediğimizi dile getirelim.

2. Red, White & Royal Blue – Casey McQuiston

Ephesus Yayınları 2022

Çıktığı günden beri gündemden düşmeyen ve LGBTIQA+ listesinde kendisine yer bulan bu kitap, uzun bir bekleyişin ardından bu yıl içerisinde raflardaki yerini alacak. Fakat geçtiğimiz yıl Kalp Çarpıntısı’nın yaşadığı talihsiz olaylar yüzünden Ephesus Yayınları bu kitap için farklı bir yol izleyebilir. Bu kitabın da hedef haline gelmemesi için orijinal kapak yerine başka bir kapak kullanmaları büyük bir ihtimal gibimize geliyor.

Kitap, ABD ile Birleşik Krallık arasında yaşanan küçük bir gerginliği gidermek için ABD’nin ilk kadın başkanının oğlu ile Birleşik Krallık’ın veliaht prensi arasında oluşan bir arkadaşlık ilişkisini konu alıyor. Fakat sizlerin de tahmin edebileceği üzere bu ilişki arkadaşlıktan öteye gidiyor ve ana karakterlerimizi zor bir duruma sokuyor. Yurt dışındaki okurlar tarafından çok övülen bu kitabı okumak için kimler sabırsızlanıyor bakalım?

3. Kingdom of the Cursed – Kerri Maniscalco 

Ephesus Yayınları 2022

Serinin ilk kitabı Kötülerin Krallığı, ağustos ayında duyurulmuş, aralık ayının başında çıkmıştı. Kitap çıktığı günden beridir de epeyce konuşuldu. Üçleme olması planlanan serinin ikinci kitabı olan Kingdom of the Cursed ise aslında çok yakın bir zamanda çıktı. Kitap yurt dışındaki okurlarla 26 Ekim’de buluşmuştu. Serinin son ve üçünü kitabının ise 27 Eylül’de yayınlanması planlanıyor. Kim bilir belki serinin severleri üçüncü kitabı yurt dışındaki okurlarla yakın bir tarihte eline alır.

Yazar, ilk kitapta Emilia’nın kız kardeşi Vittoria’nın katilini arayışını anlatmıştı. İkinci kitapta ise Emilia’nın Seven Circles’a yaptığı yolculuk anlatılıyor. Emilia kız kardeşinin intikamını almakta kararlı ve bunun için de her şeyi yapmaya hazır. Ancak kendisini hiç olmadığı kadar yalnız hissettiğinde güven konusu onun için zorlu bir sınava dönüşüyor.

4. Killing November – Adriana Mather 

Ephesus Yayınları 2022

Killing November da geçtiğimiz yıl duyurulan kitaplardan biriydi. The Umbrella Academy’nin Carmen Sandiego ile buluşması olarak tanımlayabileceğimiz bu kitap, hiçliğin ortasında faaliyet gösteren bir okulu konu alıyor. Dünyanın en elit ailelerin çocuklarının eğitim gördüğü bu okulda öğrenciler nasıl iyi birer suikastçı, ajan ya da danışman olabileceklerini öğreniyorlar. Arkadaşlığın ikinci planda olduğu, öğrencilerin “en iyisi” olmak için birbirleriyle mücadele ettikleri bu okulada talihsiz bir olay gerçekleşiyor ve bir öğrenci ölüyor. Okuldaki bütün gözler ise kitabın ana karakteri November’a çevriliyor. Biz de okul tarafından suçlu bulunmadan ya da katilin sıradaki kurbanı olmadan işin içinden çıkmaya çalışan November’ın nefes kesici macerasını okuyoruz.

Ne dersiniz sizce de tam kasım ayında okumalık bir kitap değil mi? Açık konuşmak gerekirse bu listede bizi en çok heyecanlandıran ve çıkması için sabırsızlandığımız üç kitaptan biri de Killing November. Diğer ikisini de siz tahmin edin bakalım. 🙂

5. The Other Side of the Sky – Amie Kaufman & Meagan Spooner (The Other Side of the Sky #1)

Ephesus Yayınları 2022

Genç yetişkin bilimkurgunun iki başarılı yazarı, 2013’te başladıkları Starbound serüveninden sonra 2020’de yeni bir seri için bir araya geldi. Bilim ve büyü çatışmasını temele alan bu kitap, North ve Nimh isimli iki karakterin bahtsız aşkını konu alıyor. North uzayda, teknolojinin çok geliştiği bir gökyüzü şehrinde yaşıyor. Nimh ise yaşayan bir tanrı, türünün son örneği. North hayatı boyunca bilimle, teknolojiyle büyüyor. Nimh ise büyüye inanılan bir toplumda yaşıyor. Biz de kitapta bu oldukça zıt ikilin maceralarını okuyoruz.

Yapılan yorumlara göre Kaufman ve Spooner bu kitapta “olgun” bir yazarlık sergilemiş. Ayrıca çoğu kişi kitabın The 100 serisini andırdığını söylemiş. Yazarlar bu seride evrenden çok karakterlere yoğunlaşmış. Karakterler arasında daha derin ve günlük ilişkiler kurgulamaya çalışmışlar. Bu kitabın ön okumasını eylül ayında sizler için çevirmiştik, yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

6. The Winter of the Witch – Katherine Arden (Bir Kış Gecesi Masalı #3)

Ephesus Yayınları 2022

Bir Kış Gecesi Masalı ile fantastik romanlara yeni bir soluk getiren Katherine Arden, önümüzdeki yıl da çok konuşulmaya devam edecek gibi duruyor. Bir Kış Gecesi Masalı’nın son kitabı 2019’da yayımlanmıştı. Ülkemizde ise serinin ilk kitabı haziran ayında Ephesus Yayınları etiketiyle çıkmıştı. Kasım ayında da serinin ikinci kitabının çıkmasıyla gözler üçüncü kitaba çevrildi. The Winter of the Witch’in çıkış tarihi henüz kesinleşmedi ama Ephesus Yayınları’nın Ayı ve Bülbül hayranlarını çok fazla bekleteceğini sanmıyoruz.

Rusya’da geçen bu hikaye, Vasilisa adlı bir genç kızın, annesinin ölümünden sonra yaşadığı büyülü macerayı anlatıyor. Rus mitolojisi ve tarihinden esinlenerek yazılmış bu seri, hem yurt dışında hem de ülkemizde çok sevildi. Goodreads puanı da oldukça yüksek olan bu serinin son kitabının yayımlanmasını dört gözle bekliyoruz. Fakat.

7. An Enchantment of Ravens – Margaret Rogerson

Ephesus Yayınları 2022

Dikenlerin Büyüsü’nün yazarı tarafından yazılan An Enchantment of Ravens, yazarın çıkış kitabı. 2017 yılında yayımlanan bu kitabın Goodreads puanı ise 3.65. Kitabın göz alıcı kapağı ise, Charlie Bowater’a ait. Hatırlarsanız, Dikenlerin Büyüsü’nün kapağını da o yapmıştı. Ayrıca her yerde paylaşılan şu ikonik fan art da onun eseri.

Kitap, temelinde perilerin gerçek olduğu bir ülkede Isobel adındaki bir ressamın peri prensi Rook ile olan aşk ve heyecan dolu macerasını anlatıyor. Isobel, Rook’un portresini çizmek için işe alınıyor fakat resmi çizerken Rook’u yalnızca bir ölümlünün yaşayacağı bir üzüntüyü yaşıyormuş gibi çiziyor. Bu duruma çok sinirlenen Rook, Isobel’i kendi krallığına götürüp yargılanmasını istiyor. Fakat işler tabii ki tahmin etti gibi gitmiyor çünkü o zaman ortada yazacak bir şey olmaz. 🤷

Sarah J. Maas, özellikle de Dikenler ve Güller Sarayı hayranlarının seveceği bu kitap kesinlikle 2022’de çok konuşacağımız kitaplardan biri olacak.

Yayınevinin duyurduğu diğer kitaplar ise şu şekilde:

  • What You Wish For – Katherine Center
  • Gilded – Marissa Meyer
  • Asylum – Madeline Roux
  • What Lies Between Us – John Harris
  • East – Edith Pattou

Ephesus Yayınları’nın duyurduğu kitaplar hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Hangi kitaplar için heyecanlısınız? Düşüncelerinizi yorumlara yazmayı unutmayın!

Kısa cümle. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Neresi uzun. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Neresi uzun. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Neresi uzun. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Neresi uzun. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Neresi uzun. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Neresi uzun. Uzun değil kısa.

Ama fakat ancak. Lakin çünkü. Ya da ve. Veya ile. ancak ve ancak. Ama fakat ancak. Lakin çünkü. Ya da ve. Veya ile. ancak ve ancak.

Kısa cümle. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Neresi uzun. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Neresi uzun. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Neresi uzun. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Neresi uzun. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Neresi uzun. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Uzun değil kısa. Kısa cümle. Neresi uzun. Uzun değil kısa.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.