Cam Şato’nun Geçmişi: Suikastçının Hançeri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Cam Şato’nun Geçmişi: Suikastçının Hançeri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Merhaba sevgili Bibliyoraf okurları! Bu yazımızda bahsedeceğimiz kitap, Cam Şato serisinin yan kitabı olan Suikastçının Hançeri. Kitapta neler oluyor, hangi karakterleri görüyoruz ve arkada kalmış hangi hikâyeleri okuyoruz, bunları inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım…

[!] Başlamadan önce yazının tüm Cam Şato serisinden spoiler içerdiğini belirtelim.

Cam Şato serisi, biri yan kitap olmak üzere toplamda sekiz kitaptan oluşuyor. Seri, genç suikastçı Celaena’nın veliaht prens tarafından kralın şampiyonu olması için kurtarılmasıyla başlıyor. Suikastçının Hançeri ise bize bu hikâyenin öncesinde neler yaşandığını, Celaena’nın buraya kadar nasıl geldiğini anlatıyor. Seri boyunca karşılaştığımız yan karakterlerin, geçmişte Celaena ile olan ilişkilerini okuyoruz. Cam Şato serisinin son kitabı olan Kül Krallığı’nı ve tüm seriyi detaylıca incelediğimiz yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Suikastçının Hançeri’nin arka kapak yazısı ise şöyle,

Görselde kullanılan çizim: @morgana0anagrom

Bu metin dilimize Aydan Yalçın tarafından çevrilmiştir. Çevirmenin izni olmadan kullanılamaz.

Kitapta seriden bağımsız hikâyeler olsa da ana kurguyu daha iyi anlamamızı sağlayan noktaları var. Bu nedenle seriyi okumadan bu yan kitabı okumak pek mantıklı olmaz. Okurların tavsiyesi dördüncü veya beşinci kitaptan sonra okunması yönünde. Birebir gitmek isterseniz de her kitaptan sonra ilgili bölümü okuyabilirsiniz.

Suikastçının Hançeri Ne Anlatıyor?

Bu kitap aslında birbiri ile bağlantılı beş ayrı hikâyenin birleştirilmiş hâli. Sırasıyla Sam, Lysandra, Rolfe, Yrene, Ansel ve Arobynn’in Celaena ile olan ilişkilerini öğreniyor, seri boyunca bahsedilen karakterlerin geçmişlerine odaklanıyoruz. Gelin isterseniz bu hikâyeler ne anlatıyormuş hep birlikte inceleyelim. Hikâyelerin içerikleri ile ilgili bilgi almak istemeyenleri ise bir sonraki başlığımıza alalım.

Suikastçı ve Korsan Lord isimli ilk kısımda Celaena ve Sam’in Korsan Lord’un adasına gitmelerini ve köle ticaretini durdurmaya çalışmalarını okuyoruz. Burada sonuçlanan olaylar yüzünden Celaena, Suikatçiler Kralı Arobynn tarafından cezalandırılıyor.

Suikastçı ve Şifacı isimli ikinci bölümde ise Celaena, Yrene isimli bir şifacı ile tanışıyor. Yrene, büyünün var olduğu zamanlarda ailesinden aldığı şifa yeteneğini kullanabilen bir kız. Ancak büyü artık yok olduğundan, hayalleri ile birlikte kendini pis bir tavernada buluyor. Celeana, Yrene’in oradan kurtulmasına yardım ediyor. Ona şifa eğitimi alması için gerekli parayı verip Güney Kıtası’na gitmesini söylüyor.

Kitabın üçüncü bölümü Suikastçı ve Çöl’de Celaena’nın, cezasının devamında sessiz suikastçilerin kralından ders almak için Kızıl Çöl’e gitmesini okuyoruz. Orada Briarcliffli Ansel ile tanışıyor. İkili başta arkadaş olsalar da daha sonra Ansel baş karakterimize ihanet ediyor. Celaena öcünü almayıp onun kendisine borçlu kalmasını sağlıyor ve ilerleyen kitaplarda bu sayede yeni bir müttefikimiz oluyor.

Dördüncü bölüm, Suikastçı ve Yeraltı Dünyası, Celaena Suikastçılar Hisarı’na geri dönüyor. Arobynn’in verdiği bir suikast görevini kabul ediyor ve Sam de onun peşinden gidiyor. Ancak sonunda Celaena, bu görevin Arobynn’in ona verdiği cezanın bir parçası olduğunu öğreniyor. Aynı zamanda öldürdüğü kişinin masum olduğunu fark edince Suikastçiler Loncası’nı terk etmeye karar veriyor.

Beşinci ve son bölüm Suikastçı ve İmparatorluk’ta, Celaena ve Sam’in Lonca’dan ayrılabilmeleri için son bir suikast görevini tamamlamaları gerekiyor. İşte bu görevin sonunda tuzağa düşüyorlar ve nihai son gerçekleşiyor. Sam öldürülürken, Celaena da Endovier Tuz Madenleri’ne sürgüne gönderiliyor. Böylece Cam Şato’nun başladığı noktaya geliyoruz.

Bu Kitabı Neden Okumalıyız?

Sam’e tam olarak ne oldu? Lysandra ile Celaena arasında ne geçti? Rolfe neden bu kadar kızgın? Arobynn Celaena’ya ne yaptı? Ansel neden Celaena’ya borçlu? Kitap bize bu soruların cevaplarını veriyor. Celaena’nın başlarda neden Lysandra’yı sevmediğini, Arobynn ile aralarındaki ilişkinin ve ihanetin derinliğini anlıyoruz. Özellikle seri boyunca bahsedilen Sam’in nasıl biri olduğunu görüyoruz. Seride ilişkilerinin geçmişi bilinmediği için bu isim okurlara pek bir şey ifade etmezken, bu yan kitaptan sonra Sam’in başına gelenleri içimiz acıyarak okuyoruz. Celaena’nın onun mezarına gitme ve intikamını alma isteği böylece açığa kavuşuyor.

Diğer yandan bu hikâyelerle büyüden önceki dünyayı da tanıyoruz. Kızıl Çöl‘e gidiyor, Sessiz Suikastçiler ile eğitim alan Celaena’yı izliyoruz. Yedi kitap boyunca aralara serpiştirilmiş konuşmalar okuyucuyu bilgilendirme noktasında eksik kalabiliyor. Bizler de meraklı okurlar olarak hikâyenin arka yüzünü bilmek istiyoruz hâliyle. Yazar da bunu bildiğinden her karakter için ayrı ayrı hikâyeler yazmış. Eğer bu evrende daha derinlere inmek isterseniz bu kitabı kaçırmayın deriz. Ancak Şafak Kulesi kadar kesin bir şekilde okumanız gereken bir kitap olduğunu düşünmüyoruz. Kaldı ki yayınevi bu kitabı okurların ısrarı üzerine basmaya karar verdi. Okumaya oldukça istekli bir kesim var anlaşılan. Okumazsanız kurgu bütünlüğü bozulmaz fakat seri boyunca serpiştirilmiş yan hikâyeleri kaçırmış olursunuz, bizden söylemesi.

Bildiğimiz kadarıyla Cam Şato evrenine bundan başka yan kitap gelmeyecek. Ama belli mi olur, Sarah J. Maas bu. Her an yeni bir kitap haberi gelebilir. Ortada dolanan bir teoriye göre, yazar yarattığı tüm evrenleri birbirine katmayı planlıyormuş. Heyecanla beklemedeyiz.

Editörün notu: Feyre, Bryce ve Aelin’ı yan yana bir düşünsenize! Tapılacak üç güçlü kadın karakter… SJM hayranları daha ne istesin ki?

Kısacası bizce Suikastçının Hançeri, Sarah J. Maas severlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap. Hikâyelerin sahne arkasını merak edenler için de tam bir biçilmiş kaftan. Eğer okursanız ve bize yorum yazarsanız çok seviniriz. Yeni yazılarda görüşmek üzere. Bibliyoraf ile kalın. Maviyle kalın. 💙

Beğenebileceğiniz diğer içeriklerimiz:

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 20

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.