Genç Timaş Yayınları'nın Güney Kore Kitaplığında Bizleri Neler Bekliyor?

Genç Timaş Yayınları’nın Güney Kore Kitaplığında Bizleri Neler Bekliyor?

Son dönemde hem yayıncılar hem de okurlar Asya edebiyatına yönelmeye başladı. Bu coğrafyanın eserlerine yoğunlaşmaya başlayan bir diğer yayınevi de Genç Timaş Yayınları oldu. Biz de hem yayınevinin yayın yönetmeni Merve Okçu’ya merak ettiklerinizi sorduk hem de şimdiye kadar yayımladıkları kitapları inceledik.

Genç Timaş’ın Güney Kore Kitaplığı

Genç Timaş Yayınları yakın zamanda çıkardığı Kardeşimin Koruyucu kitabıyla çok konuşuldu. Fakat yayınevinin bu edebiyata girişi 2020 yılında Sun-Mı Hwang’ın eserleriyle oldu. Yazarın Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk isimli kitabı 2020 yazında okurlarla buluştu. Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek ve Kiraz Tepesindeki Mucize kitapları ise bir yıl arayla yayımlandı.

Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk kitabında hikâye bir hayvanın gözünden anlatılıyor. Filiz isimli bir tavuğun yaşadıklarını okuduğumu bu kitap, temelinde özgürlük kavramını işliyor. Filiz, emir üzerine yumurtlamaktan ve yumurtalarının pazara satılmasından rahatsız olmaya başlıyor. Biz de karakterin vahşi doğaya kaçmakla ilgili hayallerini okuyoruz.

Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek, adından anlaşılabileceği gibi bir köpeğin hikâyesini anlatıyor. Pasaklı adındaki bu köpek vaktinin çoğunu sahibinin evinin bahçesinde geçiriyor. Fakat kış mevsimi ve beraberinde getirdiği soğuk Pasaklı’ya çözmesi gereken bir dolu problem yaratıyor. Aynı insanlar gibi hayalleri olan Pasaklı, bu zor zamanların ortasında arkadaşlık, annelik ve mutluluk gibi maceraların peşinden koşuyor. Biz de Pasaklı’nın hayallerindeki hayata ulaşmaya çalışmasını okuyoruz.

başlık

Sun-Mı Hwang’ın dilimize çevrilen üçüncü eseri Kiraz Tepesindeki Mucize, yaralı bir adamın insanlığa olan inancını yeniden kazanmasını anlatan bir hikâyeye sahip. Kitap, yoksul bir aileden gelen fakat çok çalışarak bir inşaat firmasının sahibi olmayı başarmış Kang’ın gözünden anlatılıyor. Bu kadar çok çalışmanın meyvesini fazlasıyla alan karakter artık dinlenme zamanının geldiğine karar veriyor. Fakat beyninde bir tümör olduğunu öpreniyor ve bütün planları suya düşüyor. Kalan günleri geçirmek için de çocukluk anılarıyla dolu Kiraz Tepesi’ne geri dönmeye karar veriyor. Fakat mahalle sakinlerinin Kang’ın yaşadığı araziye kafasına göre girip çıkması karakterin kalan günlerini sakince geçirmesine engel oluyor. Mahalleyi kentsel dönüşüm başlığı altında yenilemek isteyen inşaat firması da işin içine girince ortalık bir hayli karışıyor.

Yayınevinin son kitaplarından Kardeşimin Koruyucusu ise bizi 1950 yıllının Kuzey Kore’sine götürüyor. Bir yanda savaşın diğer yandan da kışın beraberinde getirdiği zorlukla başa çıkmaya çalışan iki kız kardeş, Kuzey Kore’den kaçmaya çalışıyor. Fakat birçoğumuzun bildiği gibi Kuzey Kore’ye girmek çok zor, oradan çıkmak ise imkansız. Eğer oradan kaçarken yakalanırsanız toplama kamplarına gönderiliyorsunuz.

Merve Hanım’a Merak Ettiklerinizi Sorduk

Bibliyoraf: Sorularımızı cevaplamayı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Güney Kore ve Japon Edebiyatı başta olmak üzere Asya ülkelerine ve onların hikâyelerine büyük bir ilgi var. Sizce bu ilginin sebebi ne olabilir? Sizin Güney Kore edebiyatı hakkında ilgi çekici bulduğunuz detay neydi?

Merve Okçu: Kore dalgası başta K-Pop, Kore yemekleri, Kore filmleri ve dizileri, manga ve çizgi romanlar aracılığıyla son yıllarda Türkiye’ye ulaştı. Kore kültürü Türkiye’deki gençler için çok ilgi çekici olduğundan, yetenekli Koreli yazarların metinlerini yayımlayarak bu kültürün bir parçası olmak istedik. Timaş Yayınları’nın gençlik markası Genç Timaş’ta birçok farklı dilden çeviriler yapıyoruz ve Korece için de artık vakti geldiğini düşünerek Kore edebiyatını araştırmaya başladık.

Bibliyoraf: Çoğu okur Güney Koreli yazarların eserlerini yeni yeni basmaya başladığınızı düşünse de siz aslında bu edebiyata Sun-Mı Hwang’ın eserleriyle giriş yaptınız. Bize yolunuzun bu kitaplarla nasıl kesiştiğini anlatır mısınız?

Merve Okçu: Kore Edebiyatı üstüne araştırmalarımız sırasında Hwang’ın eserinin daha önce Türkiye’de yayımlandığını fakat okurlara ulaştırmada başarılı olunamadığı için basımına yıllar önce son verildiğini fark ettik ve sahaftan bu eseri aldık. Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk’u okuduğumda “Bu kitapta büyülü bir şey var.” diye düşünmüştüm. Etkisi o kadar yoğundu ki bütün hafta ana karakter tavuğu düşündüm ve yayın kurulunda ekip arkadaşlarıma anlattım. Hwang, zihnindeki meseleyi anlatmanın mükemmel bir yolunu bulmuştu: fabl formunda yani hayvanlar aracılığıyla yaşamdaki pek çok meselenin temsili mümkündü. Çünkü hayvanlar için aslında sınırlar yok, bu da hikâyeyi evrensel kılıyor. Okuduktan sonra Filiz’in hikâyesinden herkesin haberdar olmasını istiyorsunuz. Adalet, eşitlik ve özgürlük hakkında düşünmenizi sağlıyor. Kitaplarının neden birçok dile çevrildiği çok anlaşılır.

Bibliyoraf: Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk, Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek ve Kiraz Tepesindeki Mucize Genç Timaş kitaplığına nasıl bir katkı sağladı?

genç timaş

Merve Okçu: Uçabildiğini Hayal Eden Tavuk, bookstagramlar ve booktuberlar arasında kısa sürede çok popüler oldu. Ardından tüm okurlarımızdan gelen tepkiler çok büyük oldu. Okullarda da birçok öğretmen öğrencilerinin kitabı okumasını istedi. İnternette bazı okul etkinlikleri düzenlendi ve bir editör olarak öğrencilerden gelen ‘temsil’ ile ilgili soruları yanıtlamaktan çok mutlu oldum. Sonuç olarak Kore edebiyatına ve yayınevimize olan ilgi arttı. Ardından 2021 yılında Hayal Kurmaya Cesaret Eden Köpek ve 2022 yılında Kiraz Tepesindeki Mucize kitaplarını yayımladık. Bugün Hwang Sun-Mi kitapları Türkiye’de en az 100.000 kişiye ulaşmış durumda. Sosyal medya yorumları, öğretmen ve öğrencilerin geri bildirimleri ve kitaplarının Türkiye’deki satış rakamları da bize duygular konusunda haklı olduğumuzu söylüyor.

Ayrıca pandemi sürecinde Hwang Sun-Mi ile online bir konferans yaparak kitapları hakkında konuştuk ve geçen yıl İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali’ne katılarak harika bir konuşma yaptı. Biz ve okurları onunla tanışmaktan ve onu dinlemekten çok mutlu olduk.

B: Biraz da Kardeşimin Koruyucusu’ndan bahsedelim. Kitap ilk duyurulduğu andan beri birçok okurun dikkatini çekti. Sizce bu kitabı bu kadar özel kılan ne oldu?

genç timaş

MO: Kardeşimin Koruyucusu’nu özel kılan şey gerçekçiliği. Kitaptaki her şey çok gerçekçi; insanlar, mekanlar, olaylar, tepkiler… Zaten gerçek bir hikâyeden uyarlanmış. Bir diğer çekici yanı da bu: Birkaç jenerasyon önceden birinin hikâyesi olsa da anlatılanlar hala güncelliğini koruyor. Savaşlar hâlâ yaşanıyor ancak kitap bir savaş anlatısı olmanın çok ötesinde, çok katmanlı bir eser. Ana karakter Sora’nın yaşadıkları, hissettikleri, kız çocuğu olarak görmezden gelinişi okuyucuyla arasında hızlıca bir bağ kurmasına yardımcı oluyor.

B: Genç Timaş okurları Kardeşimin Koruyucusu’ndan ne beklemeli?

MO: Genç Timaş okurları Kardeşimin Koruyucusu’nda bulabileceği çok şey var. Hepsini özetleyecek bir şekilde ifade etmeye çalışırsak, sevginin ve kararlılığın insana nasıl güç verdiğini görecekleri bir kitap diyebiliriz.

Yazının sonuna geldik. Sizin bu kitaplıktan beklentileriniz neler? Yukarıda adı geçen kitaplardan en çok hangisini merak ediyorsunuz?

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama fakat. Ancak ve ancak. Çünkü fakat ve lakin. Ancak ve çünkü. Fakat ama ile. Ama fakat. Ancak ve ancak. Çünkü fakat ve lakin. Ancak ve çünkü. Fakat ama ile. Ama fakat. Ancak ve ancak. Çünkü fakat ve lakin. Ancak ve çünkü. Fakat ama ile. Ama fakat. Ancak ve ancak. Çünkü fakat ve lakin. Ancak ve çünkü. Fakat ama ile. Ama fakat. Ancak ve ancak. Çünkü fakat ve lakin. Ancak ve çünkü. Fakat ama ile.

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.