Çizgi’de Mutlaka Takip Edilmesi Gereken 10 İçerik

Çizgi’de Mutlaka Takip Edilmesi Gereken 10 İçerik

Bir online hikâye platformu olan Çizgi’nin kullanıcılara açılmasını hepimiz uzun süredir bekliyorduk. Sonunda bu uzun bekleyiş sona erdi ve platform, kullanıcılara açıldı. Biz de Bibliyoraf ekibi olarak kolları sıvadık ve sizin için Çizgi’deki içerikleri okuyup çok beğendiklerimizi derledik. İşte kesinlikle gözden kaçmaması gereken on Çizgi içeriği!

1. Donmuş Yürek

Çizgi İçerikleri

Fantastik bir dünyada geçen Donmuş Yürek, ağızdan ağıza dolanan bir halk efsanesinin ardında yatan gerçekleri anlatıyor. Hikari Are adında bir ülkenin kuzeyinde geçen hikâyenin ilk bölümünde; söz konusu halk efsanesinin anlatılmasına şahit oluyoruz. Çoğu kimselerin dinlemekten bile korktuğu Kara Buzdan Kalpli Saudade’nin efsanesi bu hikayenin odak noktası. Donmuş Yürek’te Cehennem’in kapısını kapatan bu kahramanın unutulmuş hikâyesini okuyacağız.

İlk başta bir webcomic olarak planlanan bu hikaye, sonradan roman formatına çevrilmiş. Henüz sadece bir bölümü yayımlanmış olsa da oldukça umut verici ve gizemli duran Donmuş Yürek’in devamını okumak için biz oldukça heyecanlıyız. Ayrıca Donmuş Yürek ile ilgili en sevdiğimiz detaylardan biri geniş bir terminolojiye ve haritaya sahip olması! Sizi bilemeyiz ama bu iki unsur, fantastik bir kurgu okumaya başlarken bizim vazgeçilmezlerimiz arasında.

2. Işık Hızı çizgi

Çizgi İçerikleri

Çizgi’nin fantastik içeriklerinden bir diğeri Işık Hızı adındaki bu webcomic. Dünyada aniden nereden geldiği bilinmeyen portalların belirmesiyle insan ırkının yaşadığı maceraları anlatan bu kurguyu okuması oldukça keyifli. Zobox adındaki bir evrene açılan bu portallar zaman geçtikçe her iki taraf için de tehlikeli bir hal alınca Portal Polisleri adı verilen bir güvenlik gücü kurulmuş. İşte biz de bu webcomicde çaylak polis Airi ve ekibinin maceralarını okuyacağız.

3. Fırtınayürek çizgi

Çizgi İçerikleri

Bibliyoraf ekibinin Percy Jackson komite başkanı tarafından yazılan Fırtınayürek, temelinde bir taht yarışını konu alıyor. Ülkenin önde gelen aileleri tarafından seçilen varisler bu zorlu taht yarışında bahş adı verilen yetenekleriyle ve yaptıkları ittifaklarla halkın kalbini kazanıp tahta geçmeye çalışacak. Haru adındaki bir varisi odak noktası yapan Fırtınayürek, oldukça etkileyici bir fantastik dünyaya sahip.

Henüz ilk bölümü yayınlanan bu kurgunun içine çekilmeniz inanın bize pek de zor değil. Karakter çeşitliliği ve detaylıca düşünülmüş kurgusu ile Fırtınayürek kalbinizi çalmaya geliyor. Biz ekip olarak ilk dört bölümü okuma şansına sahip olduk, sizi neler bekliyor bir bilseniz….

4. Lethe çizgi

Çizgi İçerikleri

Lethe, Çizgi Studio’da yer alan webcomic türündeki eserlerden. Dilara Özçelik’in yazdığı ve Sarper Özhan’ı çizdiği kitap, fantastik ve macera türünde yer alıyor. Henüz sadece bir bölümü yayımlanan çizgi romanda bizleri üç yıl önce hafızasını ve ardından da abisi Efe’yi kaybeden Yaz karakteri karşılıyor. Tanıtımında Yunan mitlerinin canlanışından bahsedilen Lehte’nin, ileriki bölümlerinde bizleri bekleyen mitolojik ögeler ve maceralar için oldukça heyecanlı olduğumuzu söyleyebiliriz.

5. Lusid çizgi

Çizgi İçerikleri

Roman türündeki Lusid, ilk bölümünden anladığımız kadarıyla bizleri geçmişin kıyısına, gizemli olayların ardına götürecek gibi duruyor. Fantastik/gerilim türündeki bu kurguda okuru, ilk bölümden itibaren meraklandıran ve yüreğine dokunan bir hikaye bekliyor. Leyla’nın sevgi dolu eşi Mert ve kızları Zeynep bizleri sıcak bir şekilde karşılarken Leyla’nın kendini geri çekmesinin sebebini ve geçmişte ne yaşadığını da merak etmiyor değiliz. Bu yüzden hikayenin rüyalarla harmanladığı kısımları heyecanla bekliyoruz!

6. Hiddarun

Çizgi İçerikleri

Fantastik ögelerle ince ince işlenmiş gezegen Hiddarun kitabının temelini oluşturuyor. Yazar bu kitapta kurmaca kavramlarla ve kast sistemiyle yine kendi destanlarına sahip bir eser çıkarmış ortaya. Dip dibe iki gezegendeki farklı renkte kanatlara sahip ırkların mücadelesini konu alıyor Hiddarun. Herrum gezegeninde yaşayan Herraden ırkları barış içerisinde varlıklarını sürdürürken onlara tamamen aykırı bir şekilde dünyaya gelen, Hiddarun ırkından olanlar ise dışlanıyor. Meleklerin başrolü oynadığı kitapta ilk bölümden bir şey çıkarmak pek mümkün olmasa da ileriki bölümlerde aksiyon, sorgulamalar ve hesaplaşmalarla dolu bir kitabın bizi beklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz sanırım.

7. Pan çizgi

Çizgi İçerikleri

Çizgi’nin webcomiclerinden biri olan Pan, insana evrimleşen bir şempanzeyi konu alıyor. Ana karakterimiz olan şempanzemizin adı Pan. Hayvanat bahçesinde doğup büyüyor ve insanların zulmüne tanık oluyor. Yaşadıkları yüzünden insanlara karşı büyük bir nefret ve kızgınlık duyuyor, ki bunları hissetmekte haklı da. Bir gün hayvanat bahçesindeki kafesinden kaçmayı başarıyor. Sonraki hamlesi ne olacak? Bundan sonrasını ilerleyen bölümlerde öğreneceğiz. Eğer Maymunlar Gezegeni, Maymunlar Cehennemi gibi eserleri sevdiyseniz, Pan’a kesinlikle bir şans vermelisiniz.

8. Ay Tutulması

Çizgi İçerikleri

Sitedeki bir diğer dikkat çekici fantastik kurgulardan biri olan Ay Tutulması, tamamen kendine ait bir evrende geçiyor. Ivae isimli Işık Tanrısı, Üçler denen ilahi varlıkları, elfleri, insanları ve ilginç yaratıklarıyla bu roman gönlümüzü çelmeyi başardı. Hikâyenin başında ailesi tarafından kaderine terk edilen Rian’ın ile yola başladık ve daha baştan bir sürü ilgi çekici karakterle tanıştık. Bambaşka bir dünyanın, bambaşka savaşların ve isyanların içine atılmanın yanı sıra etkileyici bir aşk hikayesi de okumak isteyenler için öne çıkabilecek bir içerik olmuş Ay Tutulması.

9. Oddville

Vincet, hayatında yeni bir sayfa açmak için bilmediği bir şehre taşınıyor. Ucuz bir daire bulduğu için geldiği Oddville ise… eh, beklediğinden çok farklı. Ev arkadaşı Gogorgoth isimli bir cehennem zebanisi, cehennemde çalışıyor. Kedileri Borgir ise Şeytan, hem de büyük harfle yazılan. Daha sadece kendi evindeki tuhaflıklarla karşılaşan Vincet’in Oddville’de göreceği çok yer var. Biz de onun yaşadıklarını okuyoruz. Tatlı bir çizim tarzına sahip bu webcomicde eğlenceli bir hikaye ve ilginç karakterler sizi bekliyor.

10. Saklanan

Kitap, Petra adındaki bir kraliyet ailesini konu alıyor. Kitabın anlatıcılığını yapan kişi de bu ailenin basın danışmanı. Kitabın ilk bölümünün sonunda yazarın okuyuculara özel bir notu da var. Petra Kraliyet Ailesi’ne dair güncel haberleri bulabileceğiniz bir link paylaşmış. Kitaptan hoşlanıp hoşlanmadığımı söylemek için henüz erken fakat devam etmek istediğimi söyleyebilirim. Çizgi platformunda ne okumalıyız diyenlere Saklanan’ı rahatlıkla önerebilirim. Fakat ufak bir uyarı bölümleri biriktirip toplu okumak isteyebilirsiniz keza kitap heyecanlı yerlere doğru ilerliyor.

Yazımızın sonunda gelmişken Bibliyoraf ekibi yazarları Begümay Kocabaş ve Buse Melike İtik’i çıktıkları bu yeni macerada desteklediğimizi ve kendilerine başarılar dilediğimizi söylemek isteriz. You go girls! Ayrıca bize erken erişim sağlayan Çizgi ekibine de teşekkür ederiz. Listedeki içeriklerden dikkatinizi çekenler oldu mu? Yorumlara yazmayı unutmayın!

Bu yazı Dilruba Kaplan, Selin Çolak, Defne Gülmen, Ece Emre ve Sude Sönmez ortaklığında yazılmıştır.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım.

Ama fakat ancak. Lakin çünkü. Ancak ve ancak. Ya da veya. İle ve. De Ki. Ancak ve ancak. Fakat ama lakin. Ama fakat ancak. Lakin çünkü. Ancak ve ancak. Ya da veya. İle ve. De Ki. Ancak ve ancak. Fakat ama lakin. Ama fakat ancak. Lakin çünkü. Ancak ve ancak. Ya da veya. İle ve. De Ki. Ancak ve ancak. Fakat ama lakin.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.