Paper Girls Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Bu Yazıda!

Paper Girls Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Bu Yazıda!

Son zamanların en önemli hikâye anlatıcılarından biri olarak kabul edilen Brian. K Vaughan’ın Paper Girls isimli grafik romanı sonunda dilimize çevriliyor. Biz de sizler için bu yazıda, kitap hakkında bilmeniz gerekenleri derledik. İyi okumalar!

Yazara Kısa Bir Bakış

Brian K. Vaughan 17 Temmuz 1976 tarihinde doğdu. 26 yıllık kariyerine 14’ü Eisner, 14’ü Harvey ve biri Hugo Ödülü olmak üzere toplamda 33 ödül sığdırdı. Çalışmaya Marvel Comics’de başlayan yazar, X- Men, Spider-Man ve Captain America gibi önemli karakterlerin hikâyelerini üstlendi. Daha sonrasında ise DC için Batman ve Green Lantern hikâyeleri, Dark Horse için ise Vampir Avcısı Buffy’nin sekizinci sezonunu yazdı.

Paper Girls Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Bu Yazıda! - Bibliyoraf

Yazar 2002 ve 2008 yılları arasında ise kendi yarattığı karakterlere ve onların maceralarına odaklanmayı seçti. Bu süreçte yayımladığı ilk grafik roman Y: Son Erkek okurlar tarafından çok sevildi. Dünyada hayatta kalan son erkeğin hikâyesini anlatan bu eser, 2021 yılında FX tarafından diziye uyarlandı. Y: Son Erkek’in ardından yine aynı derecede başarılı işler yayımlamaya devam etti. Ex Machina, Bağdat’ın Aslanları, Saga ve Paper Girls yazarın popüler olan işlerinden bazıları.

Biz her ne kadar Brian K. Vaughan’ı grafik ve çizgi romanlarıyla bilsek de kendisi aynı zamanda çeşitli dizilerde de çalıştı. Bunlardan en bilinen işi de üçüncü ve beşinci sezonunu üstlendiği Lost dizisi. Vaughan, son yılların en ikonik dizilerinden olan Lost’ta tam üç yıl boyunca senarist, hikâye editörü ve yapımcı olarak çalıştı. Lost dizisindeki çalışmaları sayesinde arka arkaya iki kez Writers Guild of America Ödülü’ne aday gösterildi. Yazar daha sonrasında Steven Spielberg’ün ısrarı üzere  Stephen King’in romanından uyarlanan Under the Dome dizisi için çalışmaya başladı. Fakat birinci sezonun ardından diziden ayrıldı.

Yazar şu anda çizer Fiona Staples ile birlikte çalıştığı çığır açan grafik roman serisi Saga üzerine çalışıyor. Yazarın en popüler ve bilenen grafik romanlarından biri olan Saga, 2012 yılında yayımlanmaya başladı. Eser o zamandan beri konuşulmaya devam ediyor.

Paper Girls Ne Anlatıyor?

Paper Girls Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Bu Yazıda! - Bibliyoraf

Altı ciltlik bu serinin hikâyesi 1988 yılında başlıyor. Kasabanın en yeni sakini on iki yaşındaki Erin Tieng sabahları, okuldan önce, gazete dağıtmaya başlıyor. İşin ilk gününde talihsiz bir olay yaşayan Erin, onunla aynı işi yapan üç kız tarafından kurtarılıyor. Bu üç kızdan biri olan Tiffany telsizinin kaybolduğunu fark ediyor. Telsizi bulmak için çeşitli ipuçlarını takip etmeye başlayan bu dört genç kız, inşaat halindeki bir evin bodrumunda bir zaman makinesi buluyorlar. Daha sonra makineden yayılan gizemli enerji tarafından vurulan kızlar 20. yüzyıla ışınlanıyorlar. Fakat başlarına gelenler bununla sınırlı kalmıyor. İstemeden geleceğe giden bu dörtlü, daha sonra onları öldürmek isteyen suikastçıların ve durdurulamayacak bir savaşın peşlerinde olduklarını öğreniyorlar.

Erin, Mac, KJ ve Tiffany evlerine geri dönmek için sıklıkla zamanda yolculuk etmeye başlıyor. Bu yolculuklar sırasında kimlerin peşlerinde olduğunu da öğrenmeye çalışıyorlar. Biz de bu dört genç kızın hem evlerine geri dönmeye hem de yaşadıkları değişikliklere ayak uydurmaya çalışmalarını okuyoruz.

Brian K. Vaughan ve Talihsiz Uyarlamalar

Hikayeleri herkes tarafından beğenilen Vaughan’ın eserlerinden uyarlanan yapımlar için aynı şeyi söylemek maalesef ki mümkün değil. Yazarın şu ana kadar üç eseri diziye uyarlandı. Fakat bu uyarlamalardan hiçbiri uzun soluklu olamadı.

Paper Girls Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey Bu Yazıda! - Bibliyoraf

Yazarın ekranlara taşınan ilk işi Marvel için yazdığı Runaways oldu. Dizi, çizgi romanlara sadık kalmasıyla övülse de hayranlar senaryonun zayıf kaldığını öne sürdü. 2018 yılında yayımlanan ikinci sezon ise ilk sezondan daha başaralı bulundu. Dizi üçüncü sezonun ardından ekranlara veda etti. Y: Son Erkek ise geçtiğimiz yıl FX tarafından uyarlandı. Fakat serinin hayranları diziyi hiç beğenmedi. Kanalın yönetim kurulu başkanı “Y: Son Erkek çok güvendiğimiz bir projeydi fakat izleyicilerin abartı tepkileri yüzünden diziyi iptal etmek zorunda kaldık.” dedi.

Son olarak bu yılın temmuz ayında Paper Girls de izleyicisiyle buluştu. Amazon Prime tarafından uyarlanan dizinin ilk sezonu sekiz bölümden oluşuyor. Dizi her ne kadar düşük bütçeli bulunsa da hayranlar tarafından beğenildi. Ayrıca eleştirmenlerden de yüksek puan aldı. Lakin buna rağmen Amazon Prime diziye ikinci sezon onayı vermedi ve projeyi iptal etti.

Yazının sonuna geldik. Marmara Çizgi kitabın yakında geleceğini duyurdu fakat belli bir tarih paylaşmadı. Seri sonunda dilimize çevrileceği için heyecanlı mısınız? Brian K. Vaughan’dan hangi eserleri okudunuz? Düşüncelerinizi yorum olarak yazmayı unutmayın!

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama ancak ve ancak. Çünkü fakat ve lakin. Ancak ve ama

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.