Ünlü K-Pop Yıldızı Jessica Jung’ın İlk Kitabı Shine Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ünlü K-Pop Yıldızı Jessica Jung’ın İlk Kitabı Shine Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yakında Dex Yayınları etiketiyle raflarda yerini alacak Shine hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazıda derledik. Tüm dünyayı cevapsız sorularla baş başa bırakmış bir skandalın perde arkası mı yoksa tamamen kurgu mu? Gelin hep birlikte bu sorunun cevabını bulabilecek miyiz, bir bakalım.

Her Şeyi Zirvede Bırakan Bir K-Pop Yıldızı

Shine Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Bibliyoraf

Yazıya ilk önce Jessica Jung kimdir sorusunu cevaplayarak başlayalım. Yarı ABD’li yarı Güney Koreli Jessica Jung, 18 Nisan 1989 yılında San Francisco’da doğdu. 2000 yılında ise kız kardeşi Krystal’la birlikte keşfedildi ve bir idol olmak için SM  Entertainment’ta eğitim görmeye başladı. Tam yedi yıl sonra ise sekiz kişiyle birlikte Girls’ Generation isimli grupta çıkış yaptı. Girls’ Generation çıkış yaptığı günden itibaren müzik listelerinin birinci sırasında yer aldı ve sayısız rekor kırdı. Jessica da kuşkusuz bu grubun en sevilen üyelerinden biriydi. Fakat 2014 yılında grubun başarısı tatsız bir olayla gölgelendi.

Jessica grupla çıkış yaptıktan sonra çeşitli solo aktivitelerde de yer aldı. Şarkılar yayımladı, bir müzikalde yer aldı hatta bir televizyon dizisinde başrolü bile oynadı. Fakat 2014 yılının başında kurduğu Blanc & Eclare isimli marka, Jessica’nın bir K-Pop yıldızı olarak kariyerinin sonlanmasına sebep oldu. SM’in yaptığı açıklamada Jessica’nın kişisel aktiviteleri grubun aktiviteleriyle çakıştığı ve hatta grubunkinin önüne geçtiği söylendi. Bu açıklama elbette kimseyi tatmin etmedi. Hayranlar hala Jessica’nın gruptan ayrılmasının sebebi üzerine spekülasyonlar yürütüyor.

Yoksa Shine Otobiyografik Bir Roman Mı?

Jessica bütün kariyeri boyunca göz önünde olan popüler bir isim oldu. Bu yüzden bir kitap yazdığı duyulunca kitabın dünya çapında çok satacağı belliydi. Fakat kitabın popülerliğinin ardında yatan en önemli sebep, konusuydu. Gelin çevirmenimiz Esma Mina Yıldız1 tarafından çevrilen kitabın arka kapak yazısına bir göz atalım!

1: Bu metin Esma Mina Yıldız tarafından çevrilmiştir. Çevirmenin izni olmadan kullanılamaz.

Shine Hakkında Bilmeniz Gerekenler – Bibliyoraf

Shine Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Bibliyoraf

Kitabın konusu yayımlandığında herkesin aklından tek bir soru vardı: Yoksa Jessica sonunda SM ile arasında gerçekte neler olduğunu mu anlatacak? Kitabın arka kapak yazısı hayranlara sanki Jessica’nın idol hayatının özetini okuyormuş hissiyatı verdi. Haksız da sayılmazlar. Karakter Rachel Kim ve yazar Jessica Jung arasında sayılamayacak kadar çok benzerlik var. İsimleri, aileleri, keşfediliş şekilleri ve daha bir çok şey neredeyse aynı.

Kitabın Güney Kore’de “Jessica’nın Otobiyografik Romanı” etiketiyle yayımlanması da kitap hakkındaki spekülasyonların büyümesine sebep oldu. Bütün bunlar yetmezmiş gibi Jessica bir çok röportajında kitabı yazarken sık sık kendi hayatında yaşananlardan ilham aldığını söyledi. Hatta Rachel’ın kardeşini direkt kendi kardeşi Krystal’dan esinlenerek yazdığını anlattı. Durum böyle olunca hayranlar kitaptaki diğer karakterlerin kimliklerini araştırmaya başladı.

Kitaptaki Karakterler Aslında Kim?

Hayranların gerçek kimliklerini deli gibi merak ettiği iki karakter var: Choo Mina ve Jason Lee. Choo Mina kitapta ailesi zengin ve burnu havada biri olarak tasvir ediliyor. Ayrıca kitap boyunca hikâyenin ana karakteri Rachel’ın ayağını kaydırmaya çalışıyor. Jason ise herkesin hayran olduğu, melek sese sahip bir idol.

Shine Hakkında Bilmeniz Gerekenler – Bibliyoraf

Shine Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Bibliyoraf

Kitap yayımlanmadan önce Jessica Rachel, Mina ve Jason için “İdollerle tanışın!” başlığı altında karakter posterleri paylaşmıştı. Gelin bu posterlerde Jason ve Mina için neler yazılmış, bakalım. Rachel ile birlikte idol olmak için eğim gören Mina kitabın “kötü” karakteri. Zengin bir aileden geldiği için herkes Mina’nın kolaylıkla çıkış yapacağını düşünüyor. Rachel ile bir türlü anlaşamayan Mina aynı zamanda çok iyi bir dansçı. Peki bu karakter hayranlara kimi mi düşündürdü?

Hayranların bu karakter için iki teorisi var. İlki Girls’ Generation’dan Choi Sooyoung. Grubun dansçılarından biri olan Sooyoung aynı zamanda varlıklı bir aileden de geliyor. Karakter ile arasındaki soy ismi benzerliği de cabası. Bir diğer teori ise ikinci kitap düşünüldüğünde daha mantıklı hale geliyor. Mina ikinci kitapta çıkış yapan grubun lideri olarak atanıyor. Hem bu yüzden hem de Rachel ve Mina ikilisinin geçinememesi yüzünden hayranlar bu karakterin aynı zamanda Girls’ Generation’ın lideri Kim Taeyeon olabileceğini de düşünüyorlar. Jessica’nın gruptan ayrıldığı dönem, Taeyeon’un onu grupta istemediği ve attırdığı konuşulmuştu. O günden sonra ise ortaya ikilinin hiç anlaşamadığına dair birçok iddia atıldı. Bu iddiaların hepsi yalanlandı ama arka planda yaşananları hiçbir zaman öğrenemedik.

Okurların aklını kurcalayan bir diğer karakter ise Jason Lee. Mina’nın aksine Jason kimliği ile ilgili spekülasyon yürütülebilecek elle tutulur biri yok. Jessica yaptığı bir röportajda çıkış yapmadan önce biriyle gizli bir ilişkisi olup olmadığını hatırlamadığını ama karakterin tamamen kurgu olduğunu söylemişti. Fakat hayranlar yine de Super Junior grubundan Lee Donghae ya da 2PM grubundan Ok Taecyeon’un karaktere ilham olmuş olabileceğini düşünüyorlar.

Pek Parlak Olmayan Bir Devam Kitabı: Bright

Shine Hakkında Bilmeniz Gerekenler - Bibliyoraf

Shine her ne kadar Jessica Jung’ın ismi ile yayımlanmış olsa da, kitabın bir hayalet yazar tarafından yazıldığı aşikar. Kitabın hayran kurgu tadı veren yazım dili ve betimlemeleri kitabı okuyan herkesin dilinde. Fakat Reddit’te bir kullanıcının da belirttiği üzere, kimse bu kitabı harika kurgusu ya da müthiş yazım stili için almadı. Kitabın çok satan listelerinin başında yer almasının yegâne sebebi hayranların olayların perde arkasını görmek istemesiydi ki Shine da bunu başarıyla yaptı.

Bu kitabın benzer konulara sahip diğer kitaplardan ayrılmasının en büyük özelliği tabii ki de yazarı. Jessica, K-Pop sektörünün içinden gelmiş biri olarak hayranlara arka planda neler olup bittiğine dair bulunmaz bir bakış açısı sağladı. Zaten ilk kitapta bunun için bolca övgü aldı. Fakat ikinci kitap çıktığında hayranların hem Jessica’ya hem de seriye karşı olan duruşları değişti. Çünkü Bright, sektörün ve şirketlerin idollerin üzerindeki etkilerinden çok Mina ve Rachel arasındaki rekabete odaklanıyordu. Çoğu okur kitabı “gerici” buldu. Goodreads’te bir okur “Sektörün iki yüzlülüğünü ortaya çıkarmak yerine iki genç kız arasındaki anlamsız bir kavgayı okumak mı? Görünen o ki Jessica bu kitabı dedikodu sitelerine malzeme olmak için yazmış,” diyerek yorumladı.

Yazının sonuna geldik. Shine kuşkusuz bu yılın en çok konuşulacak kitaplarından biri olacak. Hazır Girls’ Generation’ın yeni albümü de yoldayken eski defterleri bir daha açmaya hazır mısınız?

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Shine

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktı. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktı. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktı. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktı. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım.

Ama fakat ancak ve ancak.

Yazıyı burada paylaş:

Dedesinin kitaplarıyla büyüyen Selin, distopik ve fantastik dünyaların bir numaralı fanı. Sitede çıkan yazıların altında gömülmediği zamanlarda her tarafa nazar boncuğu emojisi koyuyor.
Yazı oluşturuldu 92

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.