Mekanik Canavarlar, Balmumu Heykelleri ve Tuhaf Bir Efsane: Festergrimm

Mekanik Canavarlar, Balmumu Heykelleri ve Tuhaf Bir Efsane: Festergrimm

Son zamanların en sevilen serilerinden biri olan Tuhaf Deniz Kasabası’nın dördüncü kitabı Festergrimm, bu ayın başında raflardaki yerini aldı. Ekibimizden Selin Çolak ve Defne Gülmen de sizler için bu yazıda kitabı ve seriyi detaylıca inceledi. İyi okumalar!

Thomas Taylor Türkiye’ye Geldi

Serinin yazarı Thomas Taylor’ın kitabın lansmanı için ülkemize geleceğinden bahsetmiştik. Genç Timaş’ın düzenlediği bu etkinlikte biz de kendisiyle tanışma ve sohbet etme fırsatı bulduk. Yazara hem Festergrimm hem de serinin son kitabı üzerine sorular yönelttik. Kendisi de kırmayıp sorularımızı içtenlikle yanıtladı. Bu konuşmanın detaylarını maalesef ki sizinle paylaşamıyoruz. Fakat Taylor’ın Tuhaf Deniz Kasabası hikâyeleri yazmayı bırakmak istemediğini söylemeden de geçemeyeceğiz.

Festergrimm: Mekanik Canavarlar, Balmumu Heykelleri ve Tuhaf Bir Efsane - Bibliyoraf
Genç Timaş’ın Festergrimm lansmanından Thomas Taylor ve yazarımız Defne Gülmen

Bununla birlikte Thomas Taylor, Vi ve Herbie’nin serinin son kitabında bir deniz canavarıyla uğraşacağını onayladı. Ayrıca Festergrimm Hakkında Bilmeniz Gerekenler: Herbie ve Violet Yepyeni Bir Macerayla Geri Dönüyor! yazımızda bahsettiğimiz teoriye de yeşil ışık yaktı. Küçük teorimiz hakkındaki detayları öğrenmek için yazıya bakmayı unutmayın!

Kitapta Bizi Nasıl Bir Macera Bekliyor?

Festergrimm: Mekanik Canavarlar, Balmumu Heykelleri ve Tuhaf Bir Efsane - Bibliyoraf

Herbie ve Violet’in maceraları hiçbir zaman bitmiyor, çünkü Sebastian Yılanbalık daima geri dönüyor. Evet, doğru okudunuz, Sebastian Yılanbalık yeniden Tuhaf Deniz Kasabası’nda. Fakat bu sefer gizli kapaklı işler yürütmek yerine gün ışığında dolaşıyor. Ayrıca kasaba sakinleri Tuhaf Balmumu Müzesi’ni yeniden açmayı planlayan Yılanbalık’a aldırış etmiyormuş gibi görünüyor. Violet ve Herbie ise kimse onlara inanmasa da Sebastian Yılanbalık’ın yine pis işler peşinde olduğunu biliyor. Söz konusu müze hakkında bilgi toplamaya başlayan ikili bu müzenin altında korkunç bir hikâye yattığını fark ediyor.

Efsaneye göre Ludo Festergrimm’in balmumu heykellerinin sergilendiği bu müzenin altında korkunç büyüklükle mekanik bir canavar yatıyor. Violet ve Herbie ise Sebastian’ın bu makineye ulaşmak istediğinden emin. Bakalım ikili, serinin dördüncü kitabında da Yılanbalık’ı durdurmayı başarabilecek mi?

Festergrimm’de Yaşanan Değişiklikler

Hatırlarsanız serinin üçüncü kitabı Shadowgast’in çıkışını kutlamak için birkaç yazı yazmıştık. Bu yazılardan biri ise 6 Maddede Her Thomas Taylor Kitabı adını verdiğimiz bir içerikti. Kitap boyunca şüpheli şüpheli dolaşan gizemli kişinin Sebastian Yılanbalık çıkması, Kitap Dispanseri’nden alınan kitabın hiçbir zaman okunmaması gibi maddeler yazının temelini oluşturuyordu. Fakat Festergrimm’de bizim yazıda yazdığımız maddeler de dahil olmak üzere birçok şeyin değiştiğini görüyoruz.

Bu değişikliklerden bazıları spoiler içerdiği için yalnızca iki detaya değineceğiz. Birincisi kitabın konusunu yazarken de belirttiğimiz gibi Sebastian Yılanbalık’ın gizemli bir şekilde ortaya çıkmaması. Çoğunuzun bildiği gibi kendisi genelde her kitabın başında öldü olarak anılır ve gerçek kimliğini son arbedede açığa çıkarırdı. Festergrimm’de ise kitabın başından sonuna kadar karakterin nerede olduğunu biliyoruz. Açıkçası bu küçük farklılık bile kitaba bambaşka bir hava katmıştı.

Selin’in notu: Bu kitapta karakterin Kont Olaf vari bir havaya sahip olduğunu düşünen tek kişi ben olamam değil mi?

Festergrimm: Mekanik Canavarlar, Balmumu Heykelleri ve Tuhaf Bir Efsane - Bibliyoraf
Çizim: @moriegarjm

İkinci ve bize göre kitaptaki en önemli değişiklik ise Violet cephesinde yaşandı. Geçtiğimiz kitapta az kalsın en yakın arkadaşını kaybeden Vi, bu kitapta Herbie’siz hiçbir işe kalkışmadı. Hatta ikilinin arasında geçen bir konuşmada Violet, “Hayır tabii ki, senin önüne geçmek istemedim.” dedi. Herbert’ın bu cevaba olan tepkisi de bütün okurları temsil eden cinsteydi. “Hayret, Violet ne zaman benim önüme geçmek istemedi ki?” Vi’nin karakterindeki bu değişiklik bizim çok hoşumuza gitti. Herbie’nin hislerini göz önünde bulundurması ve onu hiçbir şeye zorlamaması karakteri daha sevimli kıldı. Tabii bu Herbie’yi peşinden belaya sürüklemediği anlamına gelmiyor. Fakat en azından bu sefer Herbie’nin de bu macerayı istediğinden emin oldu.

Daha Karanlık İlerleyen Olaylar

İlk iki kitapta kurgu çok daha hafif ilerlerken, seri üçüncü kitapta biraz daha karanlıklaşmaya başlamıştı. Festergrimm ise işleri bir adım daha ileriye götürdü. Gerek Herbie ve Violet’in Yılanbalık’la yaşadıkları, gerek Festergrimm efsanesi olsun, bu kitap kesinlikle öncekilerden daha karanlık bir tona ilerliyor.

Önceki kitaplardaki efsaneler daha çok yaratıklar üzerineydi. Festergrimm efsanesi ise bir mucidin ve kayıp kızıyla alakalı. Ve kitaptaki çoğu efsanenin aksine bu olayda yaşananlar şaşırtıcı bir şekilde daha kanlı bir şekilde bitiyor. Aynı zamanda bu kitapta Violet ve Herbie, Yılanbalık karşısında tamamen yalnız kalıyorlar. Yetişkinlerin hiçbiri, Yılanbalık’ın kötü yüzünü onlar kadar iyi bilmiyor. Bu yüzden kimse onlara inanmıyor. Sadece Yılanbalık’la değil, insanların Yılanbalık’a karşı olan güveniyle de savaşmak zorunda kalıyorlar. Roman, bu yüzden serinin diğer eserlerinden farklı bir tonda ilerliyor. Festergrimm, daha karanlık havası sayesinde serinin kitapları arasında seride öne çıkıyor.

Tuhaf Deniz Kasabası’ndan Yeni Bir Mekân: Balmumu Müzesi

Tuhaf Deniz Kasabası serisinin en sevdiğimiz taraflarından biri de keşfedecek yerlerin asla bitmemesi. Bu kitapta karşımıza çıkan yeni mekân ise Balmumu Müzesi. Müzenin tam adı, Festergrimm’in Tuhaf Balmumu Müzesi. İçerideki heykeller ise Tuhaf Deniz Kasabası’nın ünlü isimlerine ait. Uzun süredir kapalı olan müzeyi kasabanın yaşlı sakinleri ürperti ile hatırlıyor. Müzenin balmumu heykelleri o kadar iyi yapılmış ki canlı gibiler. Hatta bazı ziyaretçiler bu heykellerin gerçekten canlı oluğuna inanıyor. Müzenin kapatılması ile ilgili olan rivayet ise daha korkunç. Bir turistin korkudan öldüğü için kapatıldığı söyleniyor. Hikâyesi ve içindeki heykelleri ile bu müze, kitaptaki en ilgi çekici bir mekânlardan biriydi.

Defne’den not: Korkutucu ve gizemli havasıyla benim Tuhaf Deniz Kasabası’ndaki en ilgimi çeken yerlerden biri oldu. Keşke bu müzeyi gerçekten gezme fırsatımız olsaydı.

Festergrimm: Mekanik Canavarlar, Balmumu Heykelleri ve Tuhaf Bir Efsane - Bibliyoraf

Serinin Son Kitabında Bizleri Neler Bekliyor?

Herbie ve Vi kitap boyunca birçok şey yaşadı, sayısız gizemi çözdü fakat bilin bakalım yine hangi sorunun cevabını alamadık!1 Yazarın bu sorunun cevabını serinin beşinci kitabı Mermedusa’ya saklayacağını tahmin etmiştik fakat yine de umutlanmadan edemedik. Tahminimiz kitabın sonunda yaşananların bu sorunun cevabıyla bağlantılı olduğu yönünde. Heyecanla beklenen final kitabının adında insanları taşa dönüştüren bilen mitolojik bir karakterin adının yer alması tesadüf olamaz.

1: Soru hakkında bir fikri olmayan okurlarımızın tadı kaçmasın diye söz konusu soruyu yazmadık. Fakat yine de neyden bahsettiğimizi anlamışsınızdır diye umuyoruz.

Bununla birlikte Sebastian Yılanbalık’ın geçmişi hakkında bilgi edinmek de Mermedusa^da okumak istediğimiz olaylardan biri. Serinin sonu ve yaşanan olaylar Talihsiz Serüvenler Dizisi’nin sonunda yaşananlara benzer bir şekilde bağlansaydı çok güzel olmaz mıydı? Bu arada serinin bu kitabında Gargantis’in Devamında Cevaplanmasını İstediğimiz 5 Soru yazısında ele aldığımız sorulardan birinin cevaplandı. Geriye kaldı dört soru.👀

Yazının sonuna geldik. Festergrimm’i beğendiniz mi? Sizce Mermedusa’da bizleri nasıl bir macera bekliyor. Kitap ve seri hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda yazmayı unutmayın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.