Gölgelerin Arasında Bir Macera: Shadowghast

Gölgelerin Arasında Bir Macera: Shadowghast

Herbie ve Violet’in en yeni macerasına hazır mısınız? Malamander serisinin yakın zamanda çıkan üçüncü kitabı Shadowghast’te seri aynı heyecanla devam ediyor. Bugün sizlerle Shadowghast hakkındaki düşüncelerimi paylaşacağım. Eğer kitabı okumadıysanız da incelemeyi okuyabilirsiniz, spoiler vermeyeceğim. O zaman gelin, kitabın konusuna geçelim.

Shadowghast’in Konusu shadowghast

shadowghast---karakasvet-9786050842937.jpg

Herbie ve Violet’in başı yine kasabanın efsaneleriyle dertte. İkilinin en son macerasının ardından aylar geçiyor ve sonbahar geliyor. Bu demek oluyor ki Tuhaf Deniz Kasabası’nın Cadılar Bayramı olan Kasvet Gecesi yaklaşıyor. Kasvet Gecesi’nin gelişi ile Tuhaf Deniz Kasabası’nın efsanelerinden Karakasvet yeniden ortaya çıkıyor. Sahipsiz bir gölge olan Karakasvet, kasaba sakinlerinin gölgelerini çalmaya başlıyor. Aynı zamanda kasabaya Herbie’nin geçmişini bilen gizemli bir sihirbaz geliyor, hem de gösteri ekibiyle! Kaybolan gölgeler ve sihirbazlar arasında Violet ve Herbie’ye çözülmesi gereken birçok gizem kalıyor. Sizce Violet ve Herbie, hem gizemleri çözüp hem kaybolan gölgeleri kurtarabilecek mi?

Sevilen İkilinin Dönüşü

shadowghast

Serileri okumanın en sevdiğim yanlarından biri, sevdiğim karakterleri uzun süre görebilmem. Herbie ve Violet’i görmek beni bu yüzden mutlu etti. Onların arasında geçen diyaloglar, beraber yaşadıkları ve arkadaşlıkları o kadar güzel ki… Malamander ve Gargantis’i okurken de bu ikiliyi görmekten hoşlanmıştım. İlk kitapta on iki yaşındalardı. Malamander’da yaşadıkları maceradan yaklaşık bir yıl geçti. Shadowghast’te yaklaşık on üç yaşında olsalar bile bana daha çok büyümüşler gibi hissettirdi. Yaşadıkları maceralardan ders aldılar ve geliştiler. Tabii ki hâlâ ikisi de çocuk ve birçok hata yapıyorlar fakat bence ilk kitaptan beri büyüdüler.

Violet ve Herbie çok iyi bir ikili olabilir ama aralarında hiç sorun çıkmıyor da değil. Önceki kitaplarda da olduğu gibi tartıştıkları zamanlar Shadowghast’te de var. Doğal olan da bu zaten. Tartışsalar bile bir şekilde çözüm yolu bulmaları, birbirlerini affetmeleri ve hatalarını kabul etmeleri arkadaşlıklarını çok daha güzel yapıyor. Ayrıca daima mükemmel olmamaları gerçek insanlarmış gibi hissettiriyor. İkisinin de kendi kusurları ve iyi yanları var. Herbie ve Violet kusurları ve iyi yanları ile birbirlerini tamamlıyor. Onların beraber yaşayacakları maceraları okumak için sabırsızlanıyorum.

Tuhaf Deniz Kasabası’nda Cadılar Bayramı Havası

shadowghast

Malamander serisinin en başarılı bulduğum yanı, Tuhaf Deniz Kasabası ve kitapların kendine has havası. Shadowghast’i okurken Kasvet Gecesi’nin karanlığını ve çarpıkfitillerin ışığını görmüş, Kurgeç’in tıkırtılarını duymuş gibi hissettim. Shadowghast, Cadılar Bayramı havasını ve hafif ürkütücü atmosferi yaşatıyor. Serinin önceki kitaplarında Tuhaf Deniz Kasabası’nın havasını hissettim. Fakat bana göre bu kitaptaki ortam genel olarak daha karanlıktı. Cadılar Bayramı, ya da Kasvet Gecesi, atmosferinin etkisiyle kitabın diğer kitaplara göre biraz daha karanlık bir havası olduğunu düşünüyorum. Yazar, mekanları ve atmosferi yansıtmakta çok başarılı. Tuhaf Deniz Kasabası ve içindeki mekanları görmek beni her seferinde heyecanlandırıyor.

Her kitapta kasabanın farklı bir yerini geziyoruz. Bu kitapta keşfettiğimiz yeni yer ise İskelenin Sonundaki Tiyatro. Tuhaf Deniz Kasabası’na bir gösteri ekibi gelince, yolumuz Tiyatro’ya düşüyor. Sihirbazları ve onlarla ilgili kurguları okumayı hep severdim, bu nedenle Tuhaf Deniz Kasabası’nda sihirbazları görmek benim için çok eğlenceliydi. İskelenin Sonundaki Tiyatro ve diğer yeni yerleri okumak, Tuhaf Deniz Kasabası hakkında farklı bilgiler öğrenmek beni mutlu ediyor. Acaba ileride kasabanın hangi yanlarını keşfedeceğiz?

Gitgide Çoğalan Gizemler shadowghast

Malamander serisi ilk kitaptan beri gizemlerle dolu. Herbie’nin geçmişi, Violet’in ailesi, Erwin’in konuşması… Her kitapta bu gizemlerin bir kısmı çözülse de yepyeni birçok gizem ekleniyor. Benim Tuhaf Deniz Kasabası ve kasabanın sakinleriyle ilgili çok sorum var. Shadowghast’te soruların cevabını alacağımı düşünüyordum ama merak ettiklerimin çoğunu öğrenemedim. Hatta üstüne kafamda daha çok soru oluştu. Neyse ki serinin devamının geleceği kesin. Hem sonraki kitabın adı da belli: Festergrimm. Aynı zamanda yazar, serinin beş kitap olmasını planladığını söylemiş. Bu da demek oluyor ki, seriyi yarıladık. Şimdiye kadar kafamda birçok soru birikti ve yazarın sonraki iki kitap içinde daha çok açıklama yapacağını düşünüyorum.

Kitabı okurken açıklanmasını beklediğim olayların hiçbirinin tutmaması birazcık beni hayal kırıklığına uğrattı. (Merak ettiğim sorular için bkz. Gargantis’in Devamında Cevaplanmasını İstediğimiz 5 Soru) Bu durumun iyi yanından bakarsak, sonraki kitapları da aynı merak ve heyecan içinde okuyacağım. Serinin sonuna ulaştığımda, aklımdaki soruların hepsinin cevaplanacağını umuyorum.

Üç Kitap Boyunca Değişmeyen Olaylar

shadowghast

Shadowghast’i sevsem de “Keşke farklı olsaydı.” dediğim yanları da yok değil. Özellikle kurguda gerçekleşen birkaç olay hakkında böyle hissediyorum. Serinin üçüncü kitabına geldik fakat kitaplardaki bazı olaylar hiç değişmedi. İlk kitapta şaşırdım ve her şey yeniydi. İkincide tanıdık olan kısımları görmek güzeldi ve yine bir miktar şaşırtıcıydı. Ama üçüncü sefer benzer olaylar gerçekleşince aynı tadı alamadım. Spoiler vermemek adına hangi olaylar olduğundan bahsetmek istemiyorum, Shadowghast’i okuyanlar zaten nelerden bahsettiğimi anlayacaktır. İlk birkaç seferde güzel olmuş olabilir ama umarım yazar sonraki kitapta o olayların yerine yenilerini getirir. Shadowghast ile ilgili tek sevmediğim detay bu. Ne yazık ki serinin gidişatına bakınca yine aynı olaylar gerçekleşecek gibi duruyor. Yine de daha farklı bir şekilde döneceklerini umut ediyorum.

Uzun lafın kısası, Shadowghast benim için zevkle okuduğum bir kitap oldu. Eğer serinin önceki kitaplarını sevmişseniz, Shadowghast’i de kesinlikle seveceksiniz. Ayrıca Herbie ve Violet’in yeni maceralarını okumak için heyecanla bekliyorum. O zaman Festergrimm bekleyişi başlasın!

Benim Shadowghast ile ilgili söyleyeceklerim bu kadardı. Peki, siz Shadowghast’le ilgili neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum yaparak bizle paylaşabilirsiniz. Başka yazılarda görüşmek üzere!

Bibliyoraf’la Tuhaf Deniz Kasabaları Efsanelerine eğlenceli bir yolculuk için:

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 49

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.