Yunan Mitolojisi İle İç İçe Bir Fantastik: Ateşin Vaadi

Yunan Mitolojisi İle İç İçe Bir Fantastik: Ateşin Vaadi

Bu sene içerisinde fantastik severlerle buluşan Ateşin Vaadi, Kralseçen Günlükleri serisinin ilk kitabı. Amanda Bouchet tarafından yazılan ve ülkemizde Yabancı Yayınları tarafından basılan seri, toplamda 3 kitaptan oluşuyor. Bizi bambaşka bir fantastik evrene götüren bu kitabı gelin hep birlikte inceleyelim.

Ateşin Vaadi Ne Anlatıyor?

Ateşin Vaadi: Yunan Mitolojisi İle İç İçe Bir Fantastik - Bibliyoraf

Kitap, ana karakter Cat’in, her şeyi ve herkesi arkasında bırakmaya karar vermesiyle başlıyor. Cat, bir sirkte kâhinlik yaparak hayatını kazanıyor. Yıllardır birlikte olduğu bu sirkteki insanları da ailesi olarak görüyor. Ancak yeni bir hayat kurmaya çalışırken, geçmişi onun peşini bırakmıyor. Her şey normal ilerlerken bir gün, Griffin isimli bir adam sirke geliyor ve ondan kâhinlik yapmasını istiyor. Bir şeylerin farklı olduğunu sezen Cat, istemese de adamın dediğini yapıyor. Griffin onun bir Kralseçen olduğunu anlayınca zor kullanarak kendi sarayına götürüyor. Cat, gücü sayesinde insanların yalan söyleyip söylemediğini anlayabiliyor. Fakat Cat’in güçleri adamın tahmin ettiğinden çok daha fazla, sırları da aynı şekilde.

Bambaşka Bir Fantastik Evren

Kitabın ilk sayfalarıyla birlikte bambaşka bir dünyaya adım atıyoruz. Bizleri bir harita karşılıyor. Bilirsiniz ki haritalar fantastik kurguların vazgeçilmezidir. Thalyria denen bu dünyada üç tane krallık var: Fisa, Tarva ve Sinta. Büyünün kaynağı, Olimpos Dağı’nın eteklerindeki Buz Düzlükleri’nden geliyor. Bu yüzden konum olarak Buz Düzlükleri’ne en yakın olan, en güçlü krallık sayılıyor. Çünkü Magoiler buradan uzaklaştıkça büyü güçleri de azalıyor. Magoi, büyü gücüne sahip olan halka deniyor. Herhangi bir gücü olmayan sıradan halk ise Hoi Pollo olarak anılıyor.

Ayrıca kitabın kendine özgü bir terminolojisi de var: Tahtta olan kişiye kral yerine Alfa, vezirin yerine de Beta rütbesi kullanılıyor. Bunların ardından da rütbeler Delta ve Gama şeklinde devam ediyor. Bence kurgunun bu kadar ince işlenmesi ve bu kadar çeşitli tasvirler olması, kitabı türdeşlerinden farklı kılan en büyük özellik. Okunmaya ilk başladığınızda bu kadar çok detay olması kafa karıştırıcı gibi görünse de, okudukça keşfediyor ve daha fazlasını istiyorsunuz.

Sözlerde büyü vardı. Bağlayıcıydı. İnsanların diğer insanlardan söz istemesinin bir sebebi vardı. Kişinin sarf ettiği her cümle bir vaat ya da ihanet olabilirdi.

Ateşin Vaadi, Amanda Bouchet

Yunan Mitolojisi ve Olimpos Tanrıları

Kitabın en güzel detaylarından bir diğeri ise Yunan Mitolojisi ile bağlantılı olması. Yazar, mitoloji üzerine müthiş bir fantastik kurgu inşa etmiş. Üç büyük tanrı olan Zeus, Poseidon ve Hades isimleri sık geçse de, Kyklop’lardan Kerberos’a kadar birçok mitolojik yaratıktan da bahsetmiş. Kitapta halkın Olimpos Tanrılarını nasıl gördüğünü ve inanç sistemlerini de okuyoruz. Diğer yandan, tanrıların sadece efsanelerle sınırlı kalmadığı ve gerçek hayata müdahale ettikleri bölümlerle karşılaşıyoruz. Temeli o kadar sağlam bir kurgu ki, okudukça ortaya çıkan gerçekleri ve birbiriyle bağlantılı olan olayları keşfettikçe kitaba daha çok bağlanıyorsunuz.

Beta Sinta ve Ekibi

Ateşin Vaadi: Yunan Mitolojisi İle İç İçe Bir Fantastik - Bibliyoraf
Tasarım: Gene Mollica via Sourcebooks Casablanca

Kitabın başından sonuna kadar bize eşlik eden çok eğlenceli bir ekip var: Beta Sinta Ekibi. Bu ekip, Griffin’in silah arkadaşları ve can dostları. Bir Hoi Polloi olmasına rağmen Sinta şehrini fetheden ve Magoi’leri tahttan indiren bu adamın ismini bilmeyen yok. Ancak tahtı kız kardeşine bırakıyor ve kendisi ordunun başına geçiyor. Yani kız kardeşi Alfa olunca, kendisi de Beta oluyor; bu yüzden lakabı Beta Sinta.

Diğer krallıklara karşı Magoi gücüne ihtiyacı olan Griffin, yaptığı araştırmalar sonucunda Cat’e ulaşıyor. Onu kendi sarayına getirmek için yola çıktığında da Beta Sinta Ekibi kendisine eşlik ediyor. Kitabın ilk bölümlerinde biz de bu ekibi tanıma şerefine erişiyoruz. Devasa baltasıyla düşmanın gözünü korkutsa da yumuşacık bir kalbe sahip olan Flynn, yeryüzündeki Adonis olarak bilinse de tehlike anında gözünü karartan Kato, kılıç kullanmak konusunda üstüne tanımayan ve abisine ölümüne sadık olan Carver. Ve tabii ki bu ekibe daha sonradan katılan isim: Cat. Bu karakterleri okurken eğlenmemek mümkün değil.

Üst Düzey Bir Romantizm

Ateşin Vaadi: Yunan Mitolojisi İle İç İçe Bir Fantastik - Bibliyoraf
Çizim: JessiLou02

Biraz da aşk konuşalım öyle değil mi? Çoğu okur gibi ben de fantastik kurgularda aşk okumaya bayılıyorum. Özellikle de bu, tutku dolu bir aşksa. Konusundan da anlaşılacağı üzere hikâye, düşmandan aşka temasında ilerliyor. Cat tehditlerde, zor kullanılmaya, Sinta şehrine gitmeye mecbur bıraktığı için Griffin’den, nâm-ı diğer Beta Sinta’dan nefret ediyor. Kendine tehlikeden uzak yeni bir hayat kurmuşken, bu adamın gelip her şeyi altüst etmesi sinirlerini bozuyor. Üstelik bu tehlike her an gün yüzüne çıkmak üzereyken Cat hiçbir şeyin sorumlusu olmak istemiyor.

Ama tabii ki aşk laftan anlamıyor ve bu yolculuk sırasında bazı sırlar ortaya çıkıyor. Hem de Cat ile Griffin arasında bir çekim yaşanıyor. Griffin’in Cat’i kaçmaması için kendine bağladığı büyülü ipin de bunda katkı payı olabilir tabii. 🙂 Aksiyon dolu olaylar yaşanırken bu iki karakterinin öfkesi, kendileri de farkına varmadan aşka dönüşüyor. Hatta ikinci yarıdan sonra kitap biraz smut temasına kaçıyor diyerek uyarımızı da yapalım. Fantastik bir savaşın ortasında birbirleri için mücadele eden iki âşığı okumaktan daha heyecan verici bir şey olamaz.

Serinin Diğer Kitapları

Ateşin Vaadi: Yunan Mitolojisi İle İç İçe Bir Fantastik - Bibliyoraf

Ateşin Vaadi, Kralseçen Günlükleri serisinin ilk kitabı. Orijinali 2016 yılında basılmış olan bu kitap bizim ülkemizde bu sene raflarda yerini aldı. Kitabın getirdiği başarıdan dolayı Yabancı Yayınları kısa bir süre sonra ikinci kitabını da okurlarla buluşturdu. Ateşin Nefesi ismiyle çıkan kitap benim gibi birçok okuru oldukça heyecanlandırdı. Serinin son kitabı olan Ateşli Yürek de yakın zamanda dilimize çevrildi.

Serinin ilk kitabında hâlâ gizemi çözülmemiş birçok olay var. Cat’in karanlık geçmişi ile ilgili sırların ikinci kitapta biraz da olsa ortaya çıkması bekleniyor. Cat’in Olimpos Tanrıları ile arasındaki ilişki ne? Griffin’in aklında neler var? İlişkileri bu şekilde devam edebilecek mi, yoksa hayat onların planlarını bozacak mı? Bu soruların cevaplarını serinin devam kitaplarına bulmayı ümit ediyoruz.

Benim favori kitaplarım arasına giren Ateşin Vaadi umarım sizin de ilginizi çekmiştir. Fantastik sever her dostuma okutmayı istediğim bir seri çünkü. 🙂 Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Başka bir yazıda görüşmek üzere!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.