Cadılar Bayramı Haftasında Okumanız Gereken 13 Kitap

Cadılar Bayramı Haftasında Okumanız Gereken 13 Kitap

Her yıl 31 Ekim’de kutlanan Cadılar Bayramı, aslında Paganlar’da yazın bitişi ve kışın başlangıcını simgeliyor. Eminim ki hepimiz evinin önünü korkunç bir şekilde süsleyen aileleri, yapılan yarışmaları, oyulan balkabaklarını görmüşüzdür. Eğer siz de kostümleriyle ev ev dolaşarak “Şeker mi şaka mı?” oynayan çocukları görüp kıskandıysanız ve Cadılar Bayramı atmosferini yaşamak istiyorsanız doğru yere geldiniz. İşte Bibliyoraf’tan size Cadılar Bayramı’nı yaşatacak 13 kitap önerisi!

Cadılar Bayramı Ağacı – Ray Bradbury

cadılar bayramı

Bilimkurgu’nun efsane isimlerinden Ray Bradbury’le gizemli bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Olaylar sekiz arkadaşın Cadılar Bayramı eğlencesi için perili bir köşkte toplanmasıyla başlıyor. Liderleri olan Balbağı’nın gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasından sonra ekip, onu aramak için yola koyuluyorlar. Ancak onlara yardım edebilecek tek bir kişi var: Kefenyığını. Çocuklar Kefenyığını ile birlikte geçmişe giderek farklı ülkeleri ziyaret ediyorlar. Biz de onlarla birlikte Cadılar Bayramı’nın tarihini ve kültürünü öğreniyoruz.

Eğer siz de özel günler için yazılmış kısa öyküleri seviyor ve Cadılar Bayramı temasına ayak uydurmak istiyorsanız Cadılar Bayramı Ağacı tam size göre! Bana okumak yetmez derseniz kitabın aynı isimle çıkmış bir animasyonu da var.

Shadowghast: Karakasvet – Thomas Taylor

cadılar bayramı

Tuhaf Deniz Kasabası serisini sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda bolca görmüşsünüzdür. (Kendisi sevdiğimiz bir seridir de.) Shadowghast ise serinin üçüncü kitabı. Tabii ki bu kitapta da sular durulmuyor ve kasabanın başına yeni bir bela musallat oluyor: İnsanların gölgelerinin peşine düşen Karakasvet! Tuhaf Deniz Kasabası sakinleri Kasvet Gecesi için hazırlıklarla uğraşırken sırlarla dolu bir gösteri ekibi kasabaya geliyor. Kasabalıların gölgelerinin bir bir kaybolmaya başlamasının ardından Herbie ve Violet her zamanki kendilerini çözülmesi gereken bir gizemin ortasında buluyorlar.

Gizemli havası, çözülmesi gereken bulmacaları ve atmosferiyle Shadowghast tam bir Cadılar Bayramı kitabı! Yalnız bizden siz bir uyarı, gölgelerinize sahip çıkın! Karakasvet her an gölgelerinizi yakalamak için serbest kalabilir!

Mezarlık Kitabı – Neil Gaiman cadılar bayramı

cadılar bayramı

Sizce bir çocuğu ilginç kılan nedir? Saç rengi? Göz rengi? Belki tavırları? Ya da söyledikleri? Peki, mezarlıkta yaşamasına ne dersiniz? Nobody Owens, nam-ı diğer Bod. Ana karakterimiz Bod, hayaletler tarafından büyütülüyor ve mezarlıkta yaşıyor. Ayrıca mezarlıktan çıkamıyor çünkü eğer mezarlıktan çıkarsa ailesini öldüren Jack denen adam ona da saldıracak. Evet, kendisi bunlar dışında pek de ilginç bir çocuk değil.

Annesi, babası ve kız kardeşinin cinayete kurban gittiği bir gecede Bod açık kalan kapıdan çıkıp bir mezarlığa sığınıyor. Mezarlıktaki bir çift tarafından evlat edinilip hayaletlerin koruması altına girmesiyle hikayemiz başlıyor. Cadılar Bayramı’nı hayaletler, cadılar, kadim büyücüler ve gulyabanilerle birlikte geçirmek isterseniz Mezarlık Kitabı’nı bir an önce sepete eklemelisiniz.

Koralin – Neil Gaiman cadılar bayramı

cadılar bayramı

Ailesiyle birlikte yeni evlerine taşınan Koralin’in günleri onun için oldukça sıkıcı geçiyor. Hiç arkadaşı yok ve ailesi de yoğun oldukları için onunla ilgilenmiyor. “Oyuncaklarınla oyna.” , “Evdeki kapı ve penceleri say.” gibi tavsiyelerde bulundukları günlerden birinde Koralin bu tavsiyelerden birine uymaya karar veriyor. İşte her şey bu noktada başlıyor. Evin bir odasındaki duvara sabit kapıyı fark eden Koralin bu kapının gizemini çözmeye çalışıyor. Kapının paralel bir dünyaya açıldığını fark etmesiyle beraber başka bir dünyadaki ailesini buluyor. Bu dünyadaki anne ve babasının gerçek ailesinden daha ilgili olduğunu fark eden Koralin’in tek bir sorunu var: Anne ve babasının gözlerinin yerinde düğmeler var. Eh tabii, keşke sorunlar bununla bitiyor olsaydı.

Yeni bir ev, tuhaf bir kedi, gizemli kapılar ve farklı dünyalar… Neil Gaiman bunların hepsini harmanlayıp ortaya tüyler ürpertici bir kitap çıkarmış. Cadılar Bayramı haftasına yakışır ürperticilikte olan bu kitabı listenize eklemenizi şiddetle öneriyoruz. Ayrıca kitabın çok övülen bir animasyonu olduğunu söylemeden de geçmeyelim.

Mexican Gothic – Silvia Moreno-Garcia

cadılar bayramı

Kuzeninden gizemli bir mektup alan Naomi, pek gönüllü olmasa da babasının ısrarları üzere Meksika kırsallarındaki High Place malikânesine gidiyor. Naomi, kuzeninin eşi ve eşinin ailesiyle yaşadığı bu garip malikanede pek de misafirperver olmayan ev sahiplerinin sakladığı sırlar olduğunu fark ediyor. Tüm bunların üzerine bir de canlı kabuslar görmeye başlamasıyla, Naomi bu evde bir şeyler döndüğüne emin oluyor ve sırları açığa çıkarmak için çalışmaya başlıyor.

Uğultulu Tepeler’in gotik havasını sevdiyseniz ve Naomi’yle birlikte evin gizemlerini çözmek istiyorsanız sizi High Place’e davet ediyoruz! Küçük bir not, kitap aynı zamanda korku kategorisinde 2020 Goodreads Choise Ödülü’nün sahibi olmuştu. Ayrıca kitap şu an Hulu tarafından diziye uyarlanıyor!

Elmayı Yılan Isırdı – Agatha Christie

cadılar bayramı

Kitapta olaylar polisiye yazarı Adriadne Oliver’ın katıldığı Cadılar Bayramı partisi bir cinayetle bölünmesiyle başlıyor. Bu tatsız olaydan önce, Joyce isimli bir çocuk Oliver’a önceden tanık olduğunu bir cinayeti anlatıyor fakat kimse bu çocuğun söylediklerini dikkate almıyor. Parti sonunda ise Joyce ortadan kayboluyor ve cesedi bir kovanın içinde bulunuyor. Elma yakalama oyunundaki su dolu kovanın içinde öldürülen Joyce’un katili ise evdeki misafirlerin arasında saklanıyor. Bunun üzerine Adriadne Oliver yakın dostu olan Hercule Poirot’u arıyor ve ondan yardım istiyor.

Kitabın orijinal adı Hallowe’en Party olsa da dilimize bu isimle çevrilmemiş. Yine de cadılar Bayramı’nda ipuçlarını takip ederek bir gizemi çözmek istiyorsanız, mutlaka göz atmalısınız! Eminim ki Agatha Christie’nin meşhur dedektifi Hercule Poirot, Joyce’un katilini bulmak için fazladan yardıma asla hayır demez.

En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini – Grady Hendrix

cadılar bayramı

Abby ve Gretchen’in dostlukları bir doğum günü partisinde başlıyor. İkili bir gece arkadaşlarının evindeki bir eğlenceye katılmaya kara veriyor. Fakat bu gecenin sonunda Abby en yakın arkadaş Gretchen’de birtakım değişikler olduğunu fark ediyor. Fazlasıyla asabi davranmaya başlayan Gretchen gittiği her yere beraberinde tuhaf olayları de götürmeye başlıyor. Bunun üzerine Abby de arkadaşına o gece neler olduğunu çözmeye karar veriyor. Ancak bulduğu gerçekler Abby’i doğaüstü bir çözüme başvurmaya mecbur bırakıyor.

Cadılar Bayramı’na yakışacak bir kitap okumak istiyor ama siz de benim gibi korkuya boğulmuş kitaplar okuyamıyorsanız, bu kitaba kesinlikle şans vermelisiniz. Abby ve Gretchen’ın arkadaşlığıyla içiniz ısınırken bir yandan da korkup ürpereceğiniz En Yakın Arkadaşımın Şeytan Çıkarma Ayini bu hafta için kesinlikle ideal.

Pumpkinheads – Rainbow Rowell cadılar bayramı

cadılar bayramı

Deja ve Josiah her yıl sonbaharda bir balkabağı tarlasında birlikte çalışıyorlar. Her seferinde Cadılar Bayramı’nda vedalaşıp 1 Eylül’de tekrar buluşuyorlar. Fakat bu yıl ikisinin de lisedeki son yılı olduğu için seneye buluşamayacaklar. Bu yüzden de Deja bir plan yapıyor. İkilimiz Succotash Kulübesi’ndeki görevlerini bir kenara bırakıp balkabağı tarlasına gidip bir labirente girmeye ve kır gezileri yapmaya karar veriyor. Bu sırada ise Josiah üç yıldır peşinde olduğu kızı ve Josiah’ın ona açılması için bir yol bulmaya çalışıyorlar.

Ben kahvemi alıp tatlı bir hikaye okumak istiyorum diyorsanız daha ne duruyorsunuz? İçinizi ısıtacak çizimlerle beraber bu hikayeyi okumak için Cadılar Bayramı’ndan daha iyi bir zaman olabilir mi?

The Tea Dragon Society – Katie O’Neill

The Tea Dragon Society (Tea Dragon, #1) by Kay O'Neill

Bu grafik romanı anlatmaya geçmeden önce bir uyarıda bulunmak istiyorum: Çizimleri sizi tatlılık krizlerine sokabilir. Kitabı okumuş olmama rağmen hâlâ ara ara açıp çizimlerine bakmak istiyorum! Arka planda akan hikayenin güzelliği bu çizimlerle birleşince ortaya tadından yenmeyen bir grafik roman çıkıyor.

Hikaye Greta adındanki demirci çırağının bir ejderhayı kurtarmasıyla başlıyor. Babası sayesinde ejderhanın sahibini bulan Greta ejderhayı ona götürüyor ve kendisini Tea Dragon Society’nin (Çay Ejderhası Topluluğu) orasında buluyor. Bu küçük ejderhaların boynuzlarıyla beraber otlar da büyüyor ve bu otlardan inanılmaz güzel çaylar yapılıyor. Ejderhalar da adlarını bu çaylardan alıyor. Greta, bu topluluğun başındaki Hesekiel ve Erik’in yanında Minette adlı bir kızla da arkadaş oluyor. Cadılar Bayramı’nı sakin ve soft (?) bir hikayeyle geçirmek istiyorsanız mutlaka göz atmalısınız.

GYO – Junji Ito cadılar bayramı

cadılar bayramı

Hikayemiz Okinawa’da başlıyor… Karakterlerimiz Tadashi ve Kaori bir sabah uyandıklarında korkunç bir koku ile karşılaşıyorlar. Bu belirgin kokuyu da bacaklarına mekanik uzuvlar takılmış ölü balıklar izliyor. Böylece karakterlerimizin rüya gibi tatili kısa sürede en büyük kabuslarına dönüşüyor. Ölü balıklarla başlayan Gyo, denizin derinliklerine kadar uzanan büyük bir deneyin hikayesi.

Korku mangasının babası Junji Ito’nun en popüler eserlerinden biri olarak görülen Gyo okuyucuları, dehşet dolu sualtı dünyasına davet ediyor.

This Poison Heart – Kalynn Bayron

This Poison Heart (The Poison Heart, #1) by Kalynn Bayron

This Poison Heart, son zamanların en çok konuşulan kitaplarından biri. Kitabın konusu ise şöyle: Briseis -Bri- özel yeteneği olan genç bir kız. Kendisi tek dokunuşla tohumları kocaman bitkilere dönüştürebiliyor. Teyzesi ölüp geriye yıkık dökük bir ev bırakınca Bri ve ailesi Bri’nin güçlerini geliştirebilmesi umuduyla oraya taşınıyorlar. Eve gittiklerimde ise sadece Bri’nin yeteneklerine sahip birinin girebileceği ölümcül bitkilerle dolu bir bahçe ile karşılaşıyorlar. Bri ve ailesi teyzesinin bıraktığı spesifik kurallara uymaya çalışırken aynı zamanda Bri yeteneğinin nereden geldiğini çözmeye ve yaşadıkları evin saklı gerçeklerini öğrenmeye çalışıyor.

Çok konuşulan Cindrella Is Dead kitabının yazarının elinden çıkan bu kitap, yayımlandığı günden beri yurt dışındaki okurların gündeminden düşmedi. Bakalım kitap bilim dilimize ne zaman çevrilecek…

The Raven Boys – Maggie Stiefvater cadılar bayramı

The Raven Boys (The Raven Cycle, #1) by Maggie Stiefvater

Çevirmek demişken… 2016’dan beri çevrilmesini beklediğimiz The Raven Boys’u bu listeye eklememek olmazdı. Medyumlarla dolu bir evde büyüyen Blue Sargent, her sene Aziz Mark Arifesinde medyum annesiyle beraber ölülerin geçiş törenine katılıyor. Fakat bu sene Blue oldukça olağan dışı bir şeye tanık oluyor. Bir ölünün hayaletini görüyor, hatta görmekle kalmayıp onunla konuşuyor. Gansey adındaki bu hayaletin kim olduğunu ve neden onunla konuştuğunu bulmakta kararlı olan Blue, Gansey’nin hayatının içine çekiliyor. Daha sonra da Gansey, Noah, Adam ve Ronan’la birlikte yüzyıllar önce ölmüş bir İskoç kralının mezarını aramaya koyuluyorlar.

Yayın yönetmenimizin favori serilenden biri olan The Raven Cycle’ın ilk kitabı The Raven Boys dark academia temasıyla Cadılar Bayramı havasına uyan kitaplardan biri. “Neden Raven Cycle okumalıyız?” ya da “Dark Academia nedir?” sorularının cevapları ise çok yakında Bibliyoraf.com’da. Takipte kalın!

Operadaki Hayalet – Gaston Leroux

Müzikal: Kitaplardan Uyarlanmış Beş Müzikal

Operadaki Hayalet, Christine karakteri ile Paris Opera Binası’nda yaşayan müzikal deha olan Opera Hayaleti’nin hikayesini anlatıyor. Hayalet, korodaki Christine’i ünlü bir soprano yapmak için ona gizlice müzik dersi vermeye başlıyor ve ona karşı olan duyguları sevgiye, ardından da aşka dönüşüyor. Ama Christine’i tek seven kişi o değil. Hayalet’in aşkı bir süreden sonra takıntı ile kıskançlık haline geliyor ve hikaye ise trajik bir sona doğru ilerliyor.

Gotik edebiyatının en sevilen romanlarından biri olan Operadaki Hayalet, edebiyat dünyası dışında da çok bilenen bir eser. Kitaptan esinlenen aynı isimli müzikal Brodway’in en çok sahnelenen müzikali unvanına sahip.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama fakat ancak. Lakin. Veya ya da da. Ancak ve ancak ki. Lakin ama fakat. Çünkü. De. Ve ile. Yalnız. ANcak. Çünkü. Ve. Fakat.

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.