Mayıs Ayında Yurt Dışında Çok Konuşulan Kitaplar

Mayıs Ayında Yurt Dışında Çok Konuşulan Kitaplar

Merhabalar, mayıs ayında yurtdışında yine çok ses getiren kitaplar okurlarla buluştu. Yaz mevsimine giriş yaptığımız şu günlerde çıkan kitaplar da haliyle yaz kadar sıcak ve neşeli şeyler oldu. Araya birkaç gizem/gerilim romanı da serpiştirdik tabii ki. Şimdi sizleri geçtiğimiz ay okurlarla buluşan birbirinden harika kitaplarla tanıştıracağız. mayıs ayında yurt dışında çok konuşulan kitaplar

Book of Night – Holly Black

Book of Night, Holly Black’in ilk yetişkin içerikli kitabı. Black, bu kitapta fantastik ögeleri suç/gerilim türüyle birleştirerek akıllara 2010 yılında yayımladığı genç-yetişkin temalı Lanet İşleyicileri serisini getirdi. Yazar Book of Night’ta kendi çıkarları doğrultusunda gölgeleri manipüle ederek insanlara çeşitli şekillerde zarar veren bir sihirbaz çetesi için çalışan Charlie Hall’un hikâyesini anlatıyor. Sihirbazlardan oluşan bir yer altı suç örgütü mü? Ben varım! Heyecanla bekliyoruz. Bu arada unutmadan, kitap hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Book of Night’ta Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

mayıs ayında yurt dışında çok konuşulan kitaplar

Tokyo Dreaming (Tokyo Ever After #2) – Emiko Jean

Ülkemizde Asla Ayrılmayacağız kitabıyla hatırlanan Emiko Jean, geçen yıl yurt dışında oldukça ilgi gören Tokyo Ever After’a bir devam kitabı yazdı. Tokyo Ever After, Japon asıllı Amerikalı Izumi Tanaka’nın hikâyesini anlatıyor. Izumi gerçek babasının Japonya veliaht prensi olduğunu öğreniyor ve hayatında hiç görmediği o adamla tanışmak üzere kalkıp Tokyo’ya gidiyor. Bir The Princess Diaries uyarlaması olan Tokyo Ever After serisinin mayıs ayında çıkan devam kitabı Tokyo Dreaming ise bir kraliyet düğünün arka planında yaşananları aktarıyor. Beni ağına düşürdü bu seri, hemen ilk kitap okunsun!

Something Wilder – Christina Lauren

Josh ve Hazel’ın Sevgili Olmama Rehberi, Sahte Balayı gibi kitaplarıyla tanıdığımız Christina Lauren (ki biliyorsunuzdur, bu, iki yazarın ortak yazdıkları eserler için kullandığı bir mahlas aslında) yine bir romantik kurguyla karşımızda. Something Wilder meşhur bir define avcısının kızı olan Lily’yle, geçmişinden kaçarak kendini doğaya vuran Leo’nun hikâyesini anlatıyor. Lily artık ortalarda olmayan babasının elle çizilmiş haritalarını kullanarak Utah’daki kanyonlarda çıktıkları define avında turistlere rehberlik ediyor. Orada Leo ile karşılaşıyor ve sonrası aksiyon dolu bir maceraya dönüşüyor. Yorumlar yazarların her zamanki üslubundan bir tık farklı, daha gizemli bir aksiyon yazdığı yönünde. Bakalım, bakalım…

Book Lovers – Emily Henry

Epsilon Yayınları’ndan çıkan Kış Yaza Kavuşunca‘dan hatırlayacağınız yazar Emily Henry mayıs ayında yeni kitabıyla geri döndü. Book Lovers’da edebiyat ajanı olan Nora’nın kız kardeşiyle çıktığı bir kasaba tatilinde yaşadıkları konu ediliyor. Kitabın tanıtım yazısı harika: Bir yaz. İki düşman. Ve beklenmedik bir son…  “Düşmandan aşka” temasını kullanıldığı kitapta Nora gittiği küçük kasabada, ilk karşılaştığında tatsız durumlar yaşadığı editör Charlie ile tekrar tekrar aynı ortamda rastlaşıyor. Kitap kurdu bu iki karakterin yaşadığı romantik çekişme okunmaya değer gibi duruyor.

mayıs ayında yurt dışında çok konuşulan kitaplar

Family of Liars (We Were Liars #0) – E. Lockhart

Pegasus Yayınları’nın yayımladığı, ülkemizde de çok sevilen Yalancılar’ın öncesini anlatan Family of Liars’ta, E. Lockhart bizi Sinclair ailesinin geçmişine götürüyor. Lockhart Yalancılar’da bütün okurları etkilemeyi ve şok etmeyi başarmıştı. Şimdiyse Sinclairler’in geçmişten günümüze sakladığı sırların derinliklerine iniyor. Yazar bizi 1985 yılına götürüyor ve ilk kitaptan hatırladığımız Johnny’nin annesi Caroline’ın kız kardeşinin kaybının ardından yaşadıklarını anlatıyor. Bizi yine nefes kesici bir macera bekliyor gibi görünüyor. Sır dolu aile/arkadaş temalı kurgular ilginizi çekiyorsa bu kitapları kaçırmayın derim!

I Kissed Shara Wheeler – Casey McQuiston

Red, White & Royal Blue kitabıyla tanıdığımız Casey McQuiston yine LGBTI temalı bir romantik kurguyla karşımızda. Yazar I Kissed Shara Wheeler ile ilk kez genç-yetişkin türünde bir kitap yazdı. Alabama’ya taşınıp son dört yılını berbat bir lise ortamında geçirdikten sonra Chloe’yi ayakta tutan tek şey okul birinciliğini kazanmak oluyor. Bu yoldaki tek rakibi ise, okul kraliçesi seçilen Shara Wheeler. Ancak mezuniyetten bir ay önce bir gün Shara Chloe’yi öpüyor ve sonra da ortadan kayboluyor. Geriye bu gizemin parçalarını bir araya getirmeye çalışan bir Chloe kalıyor. Kitabın konusu bana John Green’in Kâğıttan Kentler’ini anımsattı. Hemen listelere eklensin derim.

mayıs ayında yurt dışında çok konuşulan kitaplar

The Summer Place – Jennifer Weiner

Jennifer Weiner, eserleri Hep Kitap ve İnkılap Kitapevi tarafından Türkçeye çevrilen bir yazar. Ve genellikle kadın karakterleri odağına alan kitaplar yazıyor. The Summer Place’te torunu Sarah’nın daha yirmilerinin başındayken evlenme kararı almasına içerlenen Ruby’nin aile ilişkilerini konu ediyor. Sarah’nın annesi satılığa çıkardıkları aile yazlığında son kez bir kutlama yapmaya karar veriyor. Fakat aile bir araya geldiğinde sorunlar ve dökülmemesi gereken sırlar ortaya çıkıyor. Bana biraz Kasie West’in Save the Date kitabını anımsattı. Eh, bu kitap için tam bir aile cümbüşü desek doğru olur sanırım. Kaotik aile buluşmalarını seviyorsanız kaçırmayın!

mayıs ayında yurt dışında çok konuşulan kitaplar

Places We’ve Never Been – Kasie West

Kasie West demişken… Yazarın mayıs ayında çıkan yeni kitabı da hemen listemizdeki yerini aldı. Kasie West hayatın içinden romanlar yazmayı (hatta bunlardan yılda iki tane falan yazmayı) seven bir yazarımız. Goodreads’te adı altında listelenen kitaplar birazcık göz korkutabiliyor. Neyse gelelim yeni kitabına… Place We’ve Never Been’de, zamanla aralarına mesafe giren iki çocukluk arkadaşının yeniden karşılaşmasını konu ediyor. Ailelerin planladığı bir tatilde yeniden karşılaşan ikili, eski dostluklarının yerini düşmanlığın aldığını fark ediyor. Peki bu düşmanlık zamanla farklı bir şeye dönüşebilir mi? Bunu okuyup göreceğiz.

Adult Assembly Required – Abbi Waxman

Yurt dışında The Bookish Life of Nina Hill kitabı ile oldukça ilgi gören Abbi Waxman yeni kitabı Adult Assembly Required ile iki yıllık bir aradan sonra okurlarıyla buluştu. Waxman kitaplarında kadın sorunlarına değinmeyi seviyor. Yeni kitabında da yaşadığı travmatik olayları ardında bırakarak Los Angeles’a taşınan Laura’nın hikâyesini konu ediyor. Yeni hayatına başladıktan bir hafta sonra apartmanda yangın çıkınca genç kadın sokakta kalıyor. Ve soluğu Nina Hill’in (evet yazarın diğer kitabındaki karakter –bayılıyorum böyle kurgulara–)  kapısında alıyor. Kalacak bir yer bulsa da evi travma sonrası ruhsal bozukluk yaşayan Bob’la paylaşmak zorunda kalıyor. Geçmişleriyle mücadele eden bu iki karakterin arasındaki çekimi okumak keyifli olabilir.

City of Orange – David Yoon

David Yoon’u Epsilon Yayınları’ndan çıkan Frank’in İkili Yaşamı kitabıyla tanıyoruz. (Aynı zamanda kendisi Her Şey kitabının yazarı Nicole Yoon’un da eşi oluyor.) Yazar mayıs ayında yeni kitabı City of Orange ile okurlarının karşısına çıktı. Yoon, bu kez yetişkin bilimkurgu/distopya türünde yazmış. Kitap, apokaliptik bir dünyada hafızasını kaybetmiş, yaralı ve yalnız olarak uyanan bir adamın hikâyesini anlatıyor. Adam bu amansız dünyada hayatta kalabilmek için su ve yiyecek kaynakları aramaya başlıyor. Yolu bir oğlanla kesiştiğinde ne geçmişte ne de şimdiki zamanda hiçbir şeyin aslında bildiği gibi olmadığını öğreniyor. Gizem, gerilim ve bilimkurgu harmanı hiçbir kitabın kötü çıkacağını düşünmüyorum. Siz ne dersiniz?

mayıs ayında yurt dışında çok konuşulan kitaplar

Hidden Pictures – Jason Rekulak

Jason Rekulak’ın İmkânsız Kale isimli kitabı önceki yıllarda İthaki Yayınları tarafından dilimize çevrilmişti. Mayıs ayında okurla buluşan Hidden Pictures’da rehabilitasyondan yeni çıkmış Mallory’nin bakıcılık yaptığı çocuğun etrafında gelişen gizemli olaylar konu ediliyor. Beş yaşındaki Teddy bir gün kâğıda ormanın ortasında bir kadın cesedi sürükleyen adam resmi çiziyor. Teddy’nin çizimleri gittikçe detaylanınca Mallory kendini doğaüstü güçlerin dahil olduğuna inandığı bir kaosun ortasında buluyor. Ürkütücü bir gerilim kitabı okumak isteyenleri böyle alalım.  

Hide – Kiersten White

Martı Yayınları’ndan çıkan ve Osmanlı saraylarında geçen gotik temalı gençli kitabı Ejderhanın Kızı serisiyle tanıdığımız Kiersten White yepyeni bir kitapla geri dönü. Ve yazar bu kez genç-yetişin yazmak yerine yetişkin temalı bir gizem-gerilim romanı yazmış. Hide’da on dört yarışmacının katıldığı bir ölüm kalım oyunu konu ediliyor. Terk edilmiş bir lunaparkta bırakılan yarışmacılar bir hafta boyunca kimselere yakalanmazlarsa hayatlarını değiştirecek miktarda para ödülü kazanacaklar. Ana karakterimiz Mack saklanma konusunda çok iyi olduğundan bu yarışmanın çocuk oyuncağı olacağını düşünüyor. Heyecan dolu bir gerilim bizi bekliyor gibi, ne dersiniz?

mayıs ayında yurt dışında çok konuşulan kitaplar

Evettt, şimdilik bu kadar. Sizi, listenize ekleyebileceğiniz birkaç güzel kitapla tanıştırabilmişizdir umarım. Önümüzdeki ay, haziran ayı kitapları yazısında görüşmek üzere!

Ama fakat lakin ve çünkü. Yalnız niçin ama ancak ve ancak. Veya ya da. İle de ama ve fakat. Ama fakat lakin ve çünkü. Yalnız niçin ama ancak ve ancak. Veya ya da. İle de ama ve fakat.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 12

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.