Bibliyoraf Ekibi Anlatıyor: Ağustos Ayı Favorileri

Bibliyoraf Ekibi Anlatıyor: Ağustos Ayı Favorileri

Merhabalar, bu yazımızda Bibliyoraf ekibinden Ekin Su Bağardı, Begümay Kocabaş ve Merve Nur Öğüt sizler için ağustos ayı favorilerini yazdı. Gelin ekibimizin üyeleri bu ay hangi kitapları çok sevmiş, hep birlikte inceleyelim. İyi okumalar! bibliyoraf ekibi

Editörümüz Ekin Su Bağardı’nın Ağustos Ayı Favorileri

Ekin ağustos ayını şu şekilde değerlendiriyor:

Oldukça yoğun geçen yaz döneminin artık sona ermesiyle fark ettim ki, okuduğum kitapların çoğundan memnun kaldım. Şehir dışı seyahatlerimi saymazsak, ağustos ayı benim için dolu dolu okuyabildiğim ve okuduklarımdan keyif aldığım bir ay oldu.

Editörümüzün bu ay iki kitap okumuş, bunlar:

Ekin Su Bağardı
  • İntihar Dükkanı // Jean Teule
  • Malibu’da Son Parti // Taylor Jenkins Reid

Ekin okuduğu kitaplar hakkında şunları söylüyor:

İntihar Dükkanı, kitap fuarı sayesinde tanıştığım ve çok sevdiğim bir arkadaşımın önerisiyle aldığım bir kitaptı. Onun tavsiyelerine her zaman güvenirim diyerek okumaya başladığım bu eser, beni oldukça şaşırttı. Romanda alternatif bir dünya var, burada insanlar mutluluğun değil mutsuzluğun peşinde koşuyor. Depresyon, anksiyete ve intihar gibi durumlar normal karşılanırken; gülmek, eğlenmek ve yaşama karşı istekli olmak anormal görülüyor. İnsanlar da artık hayattan vazgeçtikleri noktaya ulaştıklarında, İntihar Dükkanı’na başvuruyorlar. Bu dükkan Tuvache ailesi tarafından idare ediliyor ve gelenlere çeşit çeşit ürünler satılıyor. Zehirler, bıçaklar, urganlar… Son kez alışveriş yapmak için daha iyi bir yer düşünemezsiniz. İşin komik tarafı, kitap oldukça eğlenceliydi. Böylesine hassas bir konuyu bu denli hafif bir dille ele alıp okuyucuya sunmak oldukça maharetli bir iş olsa gerek. Kitabın bölümlerinin kısacık olması da okumayı kolaylaştıran etkenlerden biriydi. Aynı yazarın Dansa Davet kitabını da oldukça merak ediyorum ve en kısa zamanda edinip okumaya çalışacağım.

bibliyoraf ekibi

Kurucumuz Dilruba’nın mart ayından beri bana okumamı söylediği meşhur Taylor Jenkins Reid kitabı Malibu’da Son Parti de ağustos listemdeydi. Kitap 27 Ağustos 1983’te geçtiğinden, daha mükemmel bir zamanlama olamaz diyerek kitabı okumaya başladım. Riva kardeşlerin hikâyesi beni resmen büyüledi. Tam ihtiyacım olan kitaptı. Yazar; yarattığı karakterler, akıcı dili ve kısa bölümleriyle bir kez daha kalbimi fethetti. Yürek burkan ama aynı zamanda bir o kadar da merak uyandırıcı olan bu kitabın ilk yarısı geçmiş ve şimdiki zaman arasında ilerliyor. Kalan yarısında ise Rivaların geleneksel yaz sonu partisini okuyoruz. Bu aile dramasını okumak ve geçmişleriyle bağlantı kurmak çok etkileyiciydi. Kitapla ve yazarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, sizi “Taylor Jenkins Reid Okuma ve Sevme Rehberi” yazımıza alalım. TJR beni hiçbir zaman şaşırtmıyor ve çıtayı hep en yükseğe koyuyor. Onu okumaktan asla sıkılmayacağım sanırım.

Yazarımız Begümay Kocabaş’ın Ağustos Ayı Favorileri

Begümay geçtiğimiz ay şu cümlelerle özetliyor:

Ben ağustosta önceki aylara kıyasla daha iyi kitap okuyabildiğime inanıyorum. Hem e-kitap hem de basılı kitap okudum. Böylece okuma hızım da arttı. Toplamda dört kitap okudum fakat sadece birisi favorim oldu.

Begümay Kocabaş

İşte Begümay’ın ağustos ayındaki favori kitabı:

  • Sana Hâlâ Bağımlı // Krista Ritchie

Ve ekliyor:

Bu seri bence oldukça ilginç bir ilerleyişe sahip. Öncelikle kitapların +18 olduğunu belirtmeliyim. Hatta bazı durumlara göre +21 bile sayılabilir. Çünkü seride bağımlılık konusu işleniyor. İki ana karakterin de kendi bağımlılıkları ile olan mücadelesini ve bunun onları insanlardan nasıl uzaklaştırdığını okuyoruz. İkisi de birbirinin bağımlılığına karışmıyor hatta tabiri caizse çanak tutuyorlar. Bunu birbirlerine destek olmak ve sırlarını korumak olarak görüyorlar. Ancak acı bir şekilde bunun sadece kendilerine zarar verdiğini anlıyorlar. Ana karakterleri sevmeniz, onlarla empati kurabilmeniz çok uzun sürüyor. Fakat yan karakterler için aynı şeyleri söyleyemem. Connor ve Rose her konuştuklarında gözlerimden kalpler çıktı mesela. Bir kere çok zekiler ve arkadaşlarına-kardeşlerine yardım etmek için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazırlar. Serinin duygusal açıdan oldukça yorucu olduğunu düşünüyorum. Ama ben bir seçilmiş aile aşığı olarak bu on kitaplık seriyi de yalayıp yutacağım elbette. Bana seçilmiş aile olsun gerisi teferruat. Umarım siz de keyifle okursunuz. 💙

Podcast Sorumlumuz Merve Nur Öğüt’ün Ağustos Ayı Favorileri

Merve ağustos ayında yaptığı okumalar için şunları söylüyor:

Son zamanlarda sesli kitap dinlemek çok hoşuma gidiyor. Ağustos ayı da genellikle sesli kitap dinlediğim ve yolda ya da evde boş olduğum zamanları daha iyi değerlendirdiğim bir ay oldu.

İşte Merve’nin geçtiğimiz ay okuyup çok sevdiği kitaplar:

  • Ben, Kirke // Madeline Miller
  • Hayaletler // Raina Telgemeier

Bu kitaplar hakkındaki düşünceleri ise şöyle:

Bu ay favorilerime giren ilk kitap çok satan listelerinden düşmeyen ve herkes tarafından beğenilen Ben, Kirke. Herkes kitabı bu kadar övünce haliyle benim de kitaptan yüksek bir beklentim vardı. Ben, Kirke, Yunan mitolojisinde bir tanrıça olan Kirke’nin hayatını konu alıyor. Kirke bir tanrıça olsa da yaşadığı duygular ve etrafındakilerle kurduğu ilişkiler çok tanıdık, çok insani geliyor. O da üzülüyor, bazen seviyor ama sevilmiyor, dışlanıyor, aşık oluyor ve daha nice duygular… Kitabı Damla Sönmez’in seslendirmesi ile dinledim ve bu harika seslendirmenin de etkisiyle kendimi mitolojik dünyanın bir parçası gibi hissettim. Büyük bir zevk aldım dinlerken, hikâyeden bir an bile kopmak istemedim. Yunan Mitolojisine daha öncesinde bir ilgim olmamasına rağmen kitap beni içine çekti. Güzel bir kurgu okumayı seven herkese, özellikle de mitoloji severlere önerebileceğim bir kitap.

bibliyoraf ekibi

Hayaletler, kız kardeşliğin, hastalığın ve değişimin hikâyesi. Kitabın ana karakterleri olan iki kardeş, anne ve babalarıyla yeni bir kasabaya taşınıyorlar. Burada değişime ayak uydurmaya çalışırken aynı zamanda küçük kardeşin hastalığı ile de mücadele ediyorlar. Hem çocuklar hem de yetişkinler için ilham verici ve yürek ısıtıcı bir eserdi. Çizimlerini de hikâyesini de çok beğendiğim, bir çırpıda okuduğum bir kitap oldu. Akıcı, keyifli ve sıcacık hissettiren bir çizgi roman arayışındaysanız Hayaletler’i okumanızı öneririm.

Beğenebileceğiniz diğer içeriklerimiz:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.