Rick Riordan Evreni ve Okuma Rehberi

Rick Riordan Evreni ve Okuma Rehberi

Rick Riordan adını arattığımızda karşımıza onlarca kitap çıkıyor. Daha önce Riordan okumamış olan birisi bu kadar kitap ve seri arasında doğru olanı seçmekte zorlanabilir, hatta bu evrende kaybolabilir de. Durun, korkmayın!

Zorlanmadan, kafanız karışmadan doğru bir okuma sırası izleyebilmeniz için hem kendi deneyimlerimi hem de yabancı kaynakların önerilerini değerlendirip sizin için bir liste hazırladım. Keyifli okumalar!

1. Percy Jackson ve Olimposlular Serisi

Mitoloji 102: Yeni Başlayanlar İçin Mitolojik Kurgular

Rick Riordan evreni biraz karmaşık ve serilerin birbiri ile bağlantılı olduğu bir evren. Yani rastgele bir okuma sırası belirlediğiniz zaman bu kim, neden herkes tanıyor, ben bir şey mi kaçırdım gibi sorular aklınızı kurcalayabilir. Bu soruları sormamak için okumanız gereken ilk seri Percy Jackson ve Olimposlular. Bu seri için Riordan evreninin başlangıcı diyebiliriz. Beş kitaplık bu uzun soluklu macerada Yunan tanrılarını ve kahramanlarını oldukça yakından tanıyacaksınız. Rick Riordan’ın neredeyse bütün serilerinde ara ara da olsa Percy ile ya da ona yakın birileriyle karşılaşmak da mümkün. Serinin kitaplarının sıralaması ise şu şekilde:

 • 1. Şimşek Hırsızı
 • 2. Canavarlar Denizi
 • 3. Titan’ın Laneti
 • 4. Labirent Savaşı
 • 5. Son Olimposlu

Bi’ Ara: Melez Dosyaları

Rick Riordan Evreni ve Okuma Rehberi | Melez Dosyaları

Bu seride dikkat etmemiz gereken bir nokta var. Melez Dosyaları aslında beşinci kitaptan sonra yayınlanan, fakat dördüncü ve beşinci kitaplar arasında kalan zaman dilimini anlatan bir kitap. Ben bu kitabı ilk beş kitap bittikten sonra okudum. Siz kopukluk yaşamamak adına dördüncü kitaptan sonra da okuyabilirsiniz çünkü Melez Dosyaları’nda bahsedilen olaylara beşinci kitapta değiniliyor. Riordan beşinci kitapta okuyucunun geride kalmaması adına Melez Dosyaları’nın genel hatlarından kısaca bahsediyor tabii ama yine de iki türlü de okuyabilirsiniz. Bu yüzden bu kararı size bırakıyorum.❤️

2. Olimpos Kahramanları Serisi

Rick Riordan Evreni ve Okuma Rehberi | Olimpos Kahramanları Serisi

Percy Jackson ve Olimposlular serisinin devamı niteliğinde olan Olimpos Kahramanları serisi de yine beş kitaptan oluşuyor. Bu kitapta Yunan kültürüne ek olarak Roma tanrıları ve kahramanları ile tanışıyoruz. Bazı kaynaklar bu iki seri arasında Kane Günceleri’ni okumayı tavsiye ediyor, fakat bana kalırsa Olimpos Kahramanları ikinci sırada okunmalı.

Bunun sebebi ise Percy Jackson ve Olimposlular ile oldukça yakından alakalı olması. Eğer araya başka bir seri girerse kahramanları ve olayları unutabilirsiniz ve Olimpos Kahramanları’na adapte olmanız zorlaşabilir. Böyle bir durumda sürekli geriye dönmeniz gerekeceği için keyfiniz kaçabilir ve kitaplardan alacağınız zevk de oldukça azalır. Bu yüzden şahsi fikrim Percy Jackson ve Olimposlular ve Olimpos Kahramanları serisini peş peşe okumanız. Serinin kitaplarını sıralamamız gerekirse;

 • 1. Kayıp Kahraman
 • 2. Neptün’ün Oğlu
 • 3. Athena’nın İşareti
 • 4. Hades’in Evi
 • 5. Olimpos’un Kanı

Bi’ Ara: Melez Günlükleri rick riordan

Rick Riordan Evreni ve Okuma Rehberi | Melez Günlükleri

….

Bu kitabın listede Olimpos Kahramanları’ndan sonra gelmesinin sebebi Jupiter Kampı, yani Roma kahramanlarının maceralarını da içermesi. Her ne kadar ilk serinin kahramanlarına ağırlık verilse de Olimpos Kahramanları serisinden tanıyacağınız kahramanların hikayelerine de değinildiği için bu sıralama ile okumanız hem daha sağlıklı hem de daha anlaşılır ve keyifli olacaktır sizler için.

3. Kane Günceleri Serisi

Mitoloji 102: Yeni Başlayanlar İçin Mitolojik Kurgular

Percy Jackson ve Olimposlular serisi ile Olimpos Kahramanları serisinden sonra okumak için en ideal olan seri Kane Günceleri diye düşünüyorum. Çünkü seriye başladığımda bana rehber olacak bir sıralama olmadığı için Percy Jackson ve Olimposlular serisinden sonra okumuştum ve biraz ağır gelmişti. Bu sıra ile okuduğunuzda hem mitolojik unsurlara alışkanlık kazanmış hem de Riordan evrenine ve yazarın diline alışmış olacaksınız. Bu seri diğerlerinin aksine üç kitaptan oluşsa da kitaplar oldukça kalın. Sıralama ise şu şekilde;

 • 1. Kırmızı Piramit
 • 2. Ateş Tahtı
 • 3. Yılanın Gölgesi

Bu noktadan sonra işler birazcık karışıyor. Okuma sırasının devamında Apollo’nun Görevleri ve Magnus Chase arasında mekik dokumanız gerekecek. O yüzden de size iki farklı seçenek sundum. Benim tavsiyem birinci yolu izlemeniz. İkinciyi izlemeniz de çok kayıp yaratmayacaktır ama spoiler alabileceğinizi de söylemeden geçmek istemiyorum.

Seriyi Okumak İçin Birinci Yol

4. Apollo’nun Görevleri Serisi | Gizli Kahin

Rick Riordan Evreni ve Okuma Rehberi | Apollon'un Görevleri Serisi

Apollo’nun Görevleri ve Magnus Chase hemen hemen aynı zaman dilimindeki olayları, farklı mitolojiler üzerinden ama bazı ortak ögeler ile beraber işliyor. Aslında Magnus Chase, Apollo’nun Görevleri’nden önce yayımlandı. Fakat yayımlanma sırası olayların kronolojisine ters düşüyor. Bu seride, Apollon’un Olimpos’tan kovulması ile başlayan olaylar zincirinin bir parçası oluyoruz. Yine beş kitaptan oluşuyor fakat son kitabı henüz Türkçeye çevrilmediği için listede yer veremiyorum.

5. Magnus Chase ve Asgard Tanrıları Serisi | Yaz Kılıcı


Rick Riordan Evreni ve Okuma Rehberi | Magnus Chase ve Asgard Tanrıları Serisi

Frey’in oğlu Magnus Chase ile İskandinav mitolojisine adım atacağımız serinin ilk kitabı Yaz Kılıcı’nı, belirli sebeplerden dolayı Gizli Kahin’den sonra okumanızı tavsiye ediyorum. İki serideki olayları da eş zamanlı götürebilmek ve daha iyi anlayabilmek için en iyi seçenek bu gibi geliyor bana. Yani en azından ben bu yolu izlemiştim ve oldukça faydasını görmüştüm. Rehber olması açısından yabancı kaynakları araştırıp içerikleri karşılaştırdığımda da benzer sonuçlar ile karşılaştım. Ama daha önce de dediğim gibi kafasının karışacağını düşünen okurlarımız için alternatif olarak bir yolumuz daha mevcut. 🥳

6. Magnus Chase ve Asgard Tanrıları Serisi | Thor’un Çekici

Rick Riordan Evreni ve Okuma Rehberi | Magnus Chase ve Asgard Tanrıları Serisi

Seriye Magnus Chase’in ikinci kitabı olan Thor’un Çekici ile devam ediyoruz. Neden böyle karışık bir sıra izlediğimizi merak ediyorsunuz biliyorum, sebebini söyleyemiyorum ama en basit şekilde şunu söyleyebilirim: Spoiler almamak. Böyle bir durum yaşamanız halinde serinin devamını okurken keyfiniz kaçabilir. Evet biraz karışık ilerlediğimizi kabul ediyorum ama spoiler almadan izleyebileceğimiz yol böyle oldu ne yazık ki. Bu kitaptan sonra aşağıdaki üç kitap ile devam ediyoruz.

7. Apollon’un Görevleri Serisi | Karanlık Kehanet
Rick Riordan Evreni ve Okuma Rehberi | Apollon'un Görevleri Serisi
8. Apollo’nun Görevleri Serisi | Yanan Dehliz
Rick Riordan Evreni ve Okuma Rehberi | Apollon'un Görevleri Serisi
9. Apollo’nun Görevleri Serisi | Tiran’ın Mezarı
Rick Riordan Evreni ve Okuma Rehberi | Apollon'un Görevleri Serisi

10. Magnus Chase ve Asgard Tanrıları Serisi | Ölüm Gemisi

Rick Riordan Evreni ve Okuma Rehberi | Magnus Chase ve Asgard Tanrıları Serisi

Evet, gelelim bu uzun ve karmaşık yolun sonundaki düzlüğe. Ara kitapları ve serileri topladığımız zaman Ölüm Gemisi’ni de dahil edersek tam yirmi kitap yapıyor. Evet, yirmi! Dile kolay ama okumasının biraz zaman aldığını kabul ediyorum. Yine de insanın içi burkulmuyor değil. Alıştığımız bütün o kahramanlara veda etmek biraz üzecek sizi ama her güzel şeyin bir sonu var ne yazık ki…

Seriyi Okumak İçin İkinci Yol

Bu yol birinci yola göre çok daha basit ilerliyor. İsterseniz önce Magnus Chase serisini okuyup ardından Apollo’nun Görevlerini okuyabilir, ya da tam tersi bir sıralama izleyebilirsiniz. Daha önce de bahsettiğim gibi iki seri de Olimpos Kahramanları’nın hemen sonrasını konu alıyor. Bu yüzden istediğiniz seriye öncelik verebilirsiniz.

Magnus Chase ve Asgard Tanrıları Serisi:

 • Yaz Kılıcı
 • Thor’un Çekici
 • Ölüm Gemisi

Apollo’nun Görevleri Serisi :

 • Gizli Kahin
 • Karanlık Kehanet
 • Yanan Dehliz
 • Tiran’ın Mezarı

Sizlere sunduğum iki yol bu şekilde. Şimdi Riordan evrenine kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Bi’ Ara: Melez Kampı Gizli Belgeleri

Melez Kampı Gizli Belgeleri

..

Melez Kampı Gizli Belgeleri sizin için rehber bir kitap olacak. Melez kampını anlatan kitap, melezlerin aklına en çok takılan sorulara yanıt veriyor. Aynı zamanda Apollo’nun Görevleri’ne de eşlik ediyor. Bu yüzden isterseniz seri arasında nefes almak için isterseniz de seri bittikten sonra okuyabilirsiniz. Spoiler olacak bir bilgi bulunmuyor, gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

11. Percy Jackson ve Yunan Tanrıları

 Yunan Tanrıları

..

Soondan bir önceki kitabımız Yunan Tanrıları. Bu kitabı aslında Olimpos Kahramanları’ndan sonra da okuyabilirsiniz. Fakat Apollo’nun Görevleri’ni de okuduktan sonra her şeye hakim olacağınız için kitaptan bu sıralama ile çok daha fazla faydalanabilirsiniz. Yunan tanrılarının hayatına ve geçmişine dair bilmeniz gereken temel ve aynı zamanda eğlenceli şeyler -tabii ki kurgusal şekilde- anlatıldığı için tıkandığınız yerlerde mini rehber olarak da kullanılabilir.

12. Percy Jackson ve Yunan Kahramanları

Yunan Kahramanları

..

Son olarak da Yunan Kahramanları’nın okunması gerektiğini düşünüyorum çünkü tanrılara, tanrıçalara ve geçmişe hakim olmadan kahramanları kavrayamayabilirsiniz. Geçmişten şimdiki zamana doğru okumak çok daha öğretici ve açık oluyor bana kalırsa. Ben mitolojiye hakimim diyorsanız ikisinin yerini değiştirip okumanız da fark yaratmayacaktır. Yine serilerle ilgili takıldığınız yerlerde rehber olarak kullanılabilir.

Kısa cümle ama çok. Çok kısa cümle. Bir sürü kısa cümle. Fakat kısa cümle. Ama kısa cümle. Sonra kısa cümle. Ama kısa cümle. Fakat kısa cümle. Ancak kısa cümle. Kısa cümle. Sonra kısa cümle. Kısa cümle ama çok. Çok kısa cümle. Bir sürü kısa cümle. Fakat kısa cümle. Ama kısa cümle. Sonra kısa cümle. Ama kısa cümle. Fakat kısa cümle. Ancak kısa cümle. Kısa cümle. Sonra kısa cümle. Baya Kısa cümle.

Bu yazıda sizlere ülkemizde yayınlanan yirmi beş Rick Riordan kitabını kendi deneyimlerim doğrultusunda sıralayarak bir okuma rehberi sundum. Riordan’ın uzun ve karmaşık evreninde, olaylara en iyi şekilde adapte olabileceğiniz yolları sunabilmişimdir umarım sevgili okur. Benim çok severek parçası olduğum bu evreni umarım siz de severek okursunuz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

Kapakta kullanılan çizimin sahibi: nowhere-little-girl.tumblr.com

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş! :

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Rick Riordan Evreni ve Okuma Rehberi” üzerine 12 görüş

 1. Çok işe yarar bir yazı olmuş bende sırasını arıyordum bir süredir. Peki acaba melez günlükleri, Yunan tanrıları, Yunan kahramanları gibi ara kitapları okumazsam bir şey kaybeder miyim ya da diğer seriler anlamsız gelir mi?

  1. Yunan Tanrıları ve Yunan Kahramanları’nı okumazsan pek bir şey kaybetmezsin hikaye gidişatı açısından. Çünkü onlar daha çok Percy’nin ağzından yazılmış bilgilendirici kitaplar. Ama Melez Günlükleri ve Melez Sözleşmeleri biraz daha hikayeye bağlı kitaplar. Ana kitaplarda bunlardan bahsedildiği oluyor ama öyle büyük bir kayıp değil tabii okumamak. Yine mitolojiye ilgiliysen hepsini okumanı tavsiye ederim. 💙

 2. Apollo’nun görevlerinin son kitabı magnus chase ve asgard tanrıları-ölüm gemisinden sonra mı okuma sırasında?

  1. Magnus Chase serisi bir olay dışında Apollon’un Görevlerine bağlı değil. Bu yüzden hiç fark etmez aslında. İstediğin sırayla okuyabilirsin. Yazar spoiler vermemek için çok uğraşmış zaten. 💙

 3. Percy jakson serisi olimposun kanı kitabından sonra bitiyor mu yoksa diğer kitaplarda da melez kampını hazeli percyi annebethi vs görüyormuyuz? Yoksa onların hikayesi olimposun kanında bitti mi?

  1. Teknik olarak bitiyor. Ama Apollon’un Görevleri serisinde her kitapta tanıdık karakterlerimizi görüyoruz. Magnus Chase serisinde de bir kereliğine. 🙂 Geçen aya kadar hikayenin bittiğini zannediyorduk taa ki Rick Riordan bir Percy Jackson kitabı daha yazdığını açıklayana kadar. The Chalice Of The Gods adlı bu kitabı Percy’nin ağzından okuyacağız ve olaylar Olimpos’un Kanı’ndan sonrasında geçiyor. Epey heyecanlıyız. 💙

 4. Birinci Yol’a göre Apollon’un Görevleri 5 – Neron’un Kulesi kitabını hangi sırada okumalıyız?

 5. Merhabalar. Bu seri çocuklar için mi? 20 yaşındayım ve bu seri benim için uygun değil mi? İlk seriyi okudum sadece, devamını okumalı mıyım?

  1. Tabii ki okuyabilirsiniz. İster 10 ister 50 yaşında olun, herkesin keyif alabileceği bir seri. Devamını okuma konusunda, eğer seriyi beğendiyseniz okuyun tabii. Rick Riordan kitapları ekipçe sevdiğimiz ve önermekten geri durmadığımız eserler arasında.

 6. Rick riordan in yeni kitabı geliyor (Jack percy tanrıların kadehleri) bu kitabı hangi kitaptan sonra okumalıyız?

 7. Jack percy tanrıların kadehleri kitabı yayınlandı mı ?
  Yayınlandıysa Türkçeye ne zaman cevirilir ?

  Ve hangi kitaptan sonra okumalıyız?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.