Ekibimizin Ocak Ayı Favorileri Listesine Girenler!

Ekibimizin Ocak Ayı Favorileri Listesine Girenler!

Ekibimizle 2021’in ilk ayını geride bırakırken gelin ekibimiz bu ay neler okumuş, yeni yıla girerken hangi kitapları tercih etmiş ve hangi kitaplar favorilerine girmiş bir bakalım! Ekibimizden yayın yönetmenimiz Selin Çolak ve yazarlarımız Fatma Semerciler, Buse Melike İtik (Yazı Rehberi) ve Pınar Görcelioğlu bu ayın favorilerini sizler için derledi! Gelin bir bakalım, ocak ayını nasıl değerlendirmişler. ocak ayı favorileri

Yayın Yönetmenimiz Selin Çolak’ın Ocak Ayı Favorileri

Yayın yönetmenimiz, 2021’in ilk ayını nasıl geçirdiğini anlatıyor:

Bu ay benim için bir hayli yoğun geçti. Hem sitenin açılması hem de finallerim sebebiyle pek fazla kitap okuyamadım. Ocak ayı kitap bakımından biraz verimsiz geçti ama Bibliyoraf adına bir sürü şey başardık. Bu yüzden de ocak ayını gayet güzel geçirdiğimi düşünüyorum.

Ekibimizin Ocak Ayı Favorileri Listesine Girenler!

Ocak ayında ise işte şu dört kitabı çok sevmiş:

 • Altın Pusula // Philip Pullman
 • Batman: Noel // Lee Bermejo
 • Subzero // @junepurr
 • Lore Olympus // Rachel Smythe

Selin Çolak, bu ayki favorileri hakkında Bibliyoraf okuyucularına şunları söylüyor:

Altın Pusula ile tanışmam uyarlaması sayesinde oldu. 2019’da birinci sezonu yayımlanan His Dark Materials hem beni fazlasıyla etkilemiş hem de aklımda cevaplanmamış sorular bırakmıştı. Ben bu soruların cevabını aramak için kitabı okumaya karar vermiştim. Kesinlikle dizisiyle aynı etkileyiciliğe sahip. Devamını okumak için sabırsızlanıyorum!

Batman: Noel, okuyucuyu içine çeken hikayesi ve harika çizimleriyle kuşkusuz bu ayki favori okumam oldu. Bir Noel Hikayesi’nin Batman’e uyarlandığı bu versiyonu, uzun zamandır okuduğum en iyi çizgi roman oldu.

Subzero ve Lore Olympus, zamanın başlangıcından beri favori webtoonlarım. Birkaç aydır uzun bir okuma yapmak için ikisinden de bölüm biriktiriyordum. Ocak ayında da hayalini kurduğum bu uzun okumayı gerçekleştirmiş oldum. Webtoon nedir diye merak edenleriz varsa çok yakında cevabını Bibliyoraf’ta bulabileceğinizi söylemeden geçmeyeyim. 🙂

Yazarımız Buse Melike İtik’in (Yazı Rehberi) Ocak Ayı Favorileri

Buse Melike İtik ocak ayını şöyle değerlendiriyor:

Geçen sene toplamda yirmi beş kitap okumuş olmama rağmen bu ay şimdiden sekiz kitap bitirdim. Ocak ayı benim için hem çapraz okumayla tanıştığım hem de düzenli İngilizce kitap okumaya başladığım çok ama çok verimli bir ay oldu. Genel olarak sevmediğim hiçbir kitap olmadı ama bazıları bende ayrı bir iz bıraktı. Hadi gelin, size biraz onlardan bahsedeyim!

Ekibimizin Ocak Ayı Favorileri Listesine Girenler!

Ocak ayında okuduğu kitaplardan favorileri ise bunlarmış:

 1. Ben, Kirke // Madeline Miller
 2. Celile Su // İlknur Ergun

Buse Melike İtik’ten bu kitapları değerlendirmesini istedik ve ekledi:

Ben, Kirke; başlarda bir türlü ısınamadığım, bitirdiğimde ise etkisinden bir türlü kurtulamadığım bir kitap oldu. Miller şu zamana kadar okuduğum en kaliteli kalemlerden birine sahip. Yazdıkları, yaşattıkları öyle içime işledi ki, Kirke kalbimde kalıcı bir yere yerleşti. Yazarın diğer kitabını da okumak için sabırsızlanıyorum.

Celile Su, adından dolayı nasıl yaklaşacağımı bilemediğim bir kitaptı.. Fakat kitabı okurken asıl öğrenmem gerekenin de bu yaklaşımın kendisi olduğunu fark ettim. Şimdiye kadar, ön yargı ve insanların bir olaya olan farklı yaklaşımının bu kadar iyi ele alındığı bir kitap okumamıştım. Üzerine çok not aldığım, çok düşündüğüm bir kitap oldu.

Yazarımız Fatma Semerciler’in Ocak Ayı Favorileri

Fatma Semerciler’in ocak ayı değerlendirmesi şu şekilde:

Seneye güzel kitaplarla başlangıç yaptığımı düşünüyorum. Ocak ayında okumak için ince ve beni yormayacak türde eserler seçtim. Bir kitap dışında okuduğum kitaplardan gayet memnun kaldım. Ocak ayı okumama puan verecek olsaydım 5 üzerinden 4 puan verirdim.

Ekibimizin Ocak Ayı Favorileri Listesine Girenler!

Ocak ayında en sevdiği üç kitap ise bunlar olmuş:

 1. Dünyayı Sırtında Taşıyan Balık // Özgür Balpınar 
 2. Uçurtmayı Vurmasınlar // Feride Çiçekoğlu
 3. Cicim // Gabrielle Colette

Fatma Semerciler’in bu kitaplar için düşünceleri ise şu şekilde:

Dünyayı Sırtında Taşıyan Balık, İran-Irak savaşının ortasında yaşam mücadelesi veren Emir’in ve diğer sokak çocuklarının hikâyesini bizlere anlatıyor. Kitap işitme sıkıntısı yaşayan Emir’in, tesadüfen denk geldiği kırmızı pullu balık ile hayata tutunuşunu anlatıyor. Kitabın masalsı bir genç kurgusu, onu her yaşa hitap eden akıcı bir hikâye haline getiriyor. Bu ay okuduğum ilk kitap olmakla birlikte okumaktan en keyif aldığım kitaplardan birisiydi.

‌Uçurtmayı Vurmasınlar; yazarın cezaevinde kaldığı süreçte tanıştığı Barış adlı karakterin bakış açısıyla anlatılıyor ve onun yazdığı mektuplardan oluşuyor. Yaşça küçük bir karakterin hayatını anlatmasının yanı sıra hissettirdiği duygular ve düşünceler öylesine derindi ki Uçurtmayı Vurmasınlar, bu ay en duygulandığım kitap oldu. Filminin kitaba nazaran daha çok ses getirdiği söylense de, bize özgürlüğün kısıtlanamayacağını öğreten Barış’ı herkesin tanımasını isterim.

Cicim, okuyucusunuz 19.yüzyılın sonlara doğru Fransa’da karşılıyor. Zengin erkeklerin fahişeliğini yapmış Léa de Lonval ve meslektaşı Charlotte’ın genç oğlu jigolo Cicim’in arasındaki üçlü ilişkiyi konu alıyor. Tarihte aykırı ve cesur tavır sergileyen kadınlara her zaman gıpta etmişimdir. Cicim; gerek yazarın kendi öz yaşamı gerekse kitap olarak beni çok etkileyen bir eserdi. Kitabı okuyacak olanlara tavsiyem öncesinde yazarın hayatını araştırmaları yönünde. Bunun dışında kitabın uyarlamasına ve yazarın hayatının anlatıldığı Colette filmini de izleyebilirler.

Yazarımız Pınar Görcelioğlu’nun Ocak Ayı Favorileri

Yazarımızın bu ayki dört favori kitabı:

 1. Deli Kızın Türküsü // Gülten Akın
 2. Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde // Olga Tokarzcuk
 3. Harry Potter ve Azkabağan Tutsağı // J.K. Rowling
 4. Şu Sevdalar Tevatürü //Can Bonomo

Pınar Görcelioğlu bu kitaplar için şöyle diyor:

Bu ay çok ama çok sevdiğim şair Gülten Akın’ın Deli Kızın Türküsü adlı şiir kitabını okudum. Türk şiirinin annesi sayılan Gülten Akın, şiir seven herkesin tanışması gereken harika bir şair. Her dizede ruhunuza dokunabilen nadir şairlerden, tüm kitaplarını tavsiye ederim.

Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üzerinde, henüz sonlarında olmakla birlikte sadece bu ayın değil 2021 yılının favorilerimden olacağı kesin. Nobel ödülü bu yazarı, kadın hikayelerini seven herkese öneriyorum.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı ile yılın ilk Harry Potter maratonuna başladım. Tüm seride favori kitabım bu çünkü Sirius ile tanışıyoruz. Bir diğer favorim için bkz: Melez Prens.

Can Bonomo’ya yaklaşık 10 senedir zaafım var. Şarkılarına olduğu kadar şiirlerine de bayılıyorum. Sunturlu, zarif çok samimi. Sevenlerine şiirleri ile tanışmalarını şiddetle tavsiye ederim.

Bu yazı Dilruba Kaplan tarafından oluşturulmuştur.

lala

ooo

ancak ve ancak. Fakat ama lakin. Ve ama fakat.

ancak ve ancak. Fakat ama lakin. Ve ama fakat. ancak ve ancak. Fakat ama lakin. Ve ama fakat. ancak ve ancak. Fakat ama lakin. Ve ama fakat. ancak ve ancak. Fakat ama lakin. Ve ama fakat. ancak ve ancak. Fakat ama lakin. Ve ama fakat. ancak ve ancak. Fakat ama lakin. Ve ama fakat. ancak ve ancak. Fakat ama lakin. Ve ama fakat. Fakat ama lakin. Ve ama fakat. ancak ve ancak. Fakat ama lakin. Ve ama fakat. ancak ve ancak. Fakat ama lakin. Ve ama fakat. Fakat ama lakin. Ve ama fakat. ancak ve ancak. Fakat ama lakin. Ve ama fakat. ancak ve ancak. Fakat ama lakin. Ve ama fakat.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.