Aristo ve Dante Evrenin Sırlarını Keşfediyor Transfobik Bir Kitap Mı?

Aristo ve Dante Evrenin Sırlarını Keşfediyor Transfobik Bir Kitap Mı?

aristo ve dante evrenin sırlarını keşfediyor

Genç okurlar tarafından çok sevilen Aristo ve Dante Evrenin Sırlarını Keşfediyor romanın yazarı Benjamin Alire Sáenz’in kitabında transfobik söylemlere yer verildiği iddia edildi.

Benjamin Alire Sáenz de kim?

Aristo ve Dante Evrenin Sırlarını Keşfediyor

Bilmeyenler için Benjamin Alire Sáenz, 67 yaşında dünyaca ünlü bir yazar ve şair. 2017 yılında çıkardığı Hayatımın Akılalmaz Mantığı kitabıyla birçok okuyucunun beğenisini kazanmıştı. Yazarın söz konusu romanı, Aristo ve Dante Evrenin Sırlarını Keşfediyor ise 2012 yılında yayımlandı. Kitap, Aristo ve Dante adında iki gencin arkadaşlıktan aşka evrilen kendini bulma hikâyesini anlatıyor.

Peki Olaylar Nasıl Gelişti?

Yazar, çok sevilen ilk kitaptan neredeyse on sene sonra bu yıl Aristo ve Dante’nin hikâyesinin devam edeceğini açıklamıştı. Kitap ekim ayında çıkacak lakin birçok bookstagram şimdiden ön okuma kopyalarını aldı. Ön okuma kopyası ( advanced reader copy ) alan bookstagramlardan biri olan @literaryl3sbian ise birkaç gün önce yaptığı paylaşımla bütün dikkatleri üstüne çekti. Öncelikle kitapla ilgili herhangi bir yorum yapmayacağını belirten gönderinin sahibi, paylaşımının devamında trans topluluğunun bir parçası olarak hem ilk kitabı hem de ikinci kitabı okurken oldukça alındığını ve özellikle trans olmayan LGBTQIA+ bireylerinin trans topluluğu hakkındaki bu vurdumduymazlığını kınadığını belirtti. 

 İlk kitapta geçen cümleler şu şekilde: “Ona baktım. ‘Bitirebilir miyim?’. ‘Özür dilerim’. ‘Fahişe aslında bir erkekmiş’. ‘Ne?’ ‘Bir travestiymiş’ ‘Yuh’ ‘Evet, abim çıldırmış’ ‘Ne kadar çıldırmış?’  ‘Onu yumruklayarak öldürmüş’ Dante ne diyeceğini bilemedi ‘Tanrım…’ dedi. ‘Evet. Tanrım…’”.  

Ayrıca kitabı okumuş olanlar, yazarın 16 Temmuz’da paylaştığı tweet’in altına kitaplarındaki transfobik söylemler hakkında birçok yorum bıraktılar. Yazarın cevabı ise özetle şuydu: “1987’deki bakış açısı bu şekildeydi. O zamanki bakış açısıyla 2021’deki bakış açısını karşılaştıramayız.” 

Sadece Bu Kadar Da Değil…

Anlaşılan o ki serinin sinema adaptasyonun direktörü de trans bir bireymiş ve yazarımız direktörün doğduğunda ona verilen ismi kullanmaya devam ediyormuş. (Yani kendini doğru hissettiği ismini kullanmak yerine doğduğu cinsiyetine göre ailesi tarafından verilmiş ismi kullanıyormuş). Bu söylemleri ortaya çıktıktan sonra Saenz, Twitter hesabından şu açıklamayı yapmış: “günün sözü: Aitch’in ismini yanlış kullandım, onunla konuştum ve bana bunun ne kadar ofansif olduğundan bahsetti. Savunulmaya ihtiyacı olan insanları gücendirdim. O gönderiyi sildim. Sebep olduğum kırgınlık ve gücendirme için özür dilemek isterim. Gerçekten üzgünüm.” 

Peki Serinin Yeni Kitabı? Aristo ve Dante Evrenin Sırlarını Keşfediyor

Son olarak, gelin hep birlikte tüm bu yorumların viral olmasını sağlayan, serinin ikinci kitabından reklam olarak yayımlanan bir kısma bakalım: “Ve sonra Dante’nin sesini duydum. ‘Keşke kız olsaydım’ Dante’ye baktım ‘Ne? Kız olmayı istemek ciddi bir durum. Gerçekten kız olmayı mı isterdin?’ ‘Hayır, yani erkek olmayı seviyorum. Yani, penisim olmasını seviyorum’ ‘Ben de seviyorum’ “. Tüm bu olanlara rağmen yazar herhangi bir yazılı açıklama yapmadı, hatta kendisine yorum yapan birkaç takipçisini de engelledi. 

Şimdilik durum bu. Bu söylemlerin transfobik olup olmadığı trans bireylere kalmış olsa da kasıtlı ya da kasıtlı yapılmış tüm transfobik söylemlerin hiçbirini doğru bulmadığımızı ve trans bireyleri sonuna kadar desteklediğimizi belirterek bu yazıyı bitirmek istiyorum. Kendinize iyi bakın, bir sonraki yazıda görüşmek üzere! 

Kapak görselindeki çizim https://witchcraftmood.tumblr.com sitesinden alınmıştır.

Aristo ve Dante Evrenin Sırlarını Keşfediyor

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.