2021 Yaz Kitaplığı: Yaz Aylarında Yurt Dışını Kasıp Kavuracak 10 Kitap!

2021 Yaz Kitaplığı: Yaz Aylarında Yurt Dışını Kasıp Kavuracak 10 Kitap!

Yılın en güzel dönemlerinden biri gelirken edebiyat dünyasında, özellikle de genç yetişkin türünde, bu yaz pek çok güzel kitap yayın hayatına girmeye hazırlanıyor. Hatta pek çoğu raflarda yerini aldı bile! Dilerseniz hep birlikte bu yazın gündemine oturacak kitaplara bir bakalım. Yaz aylarında

1. Instructions for Dancing – Nicola Yoon

Amazon.com: Instructions for Dancing (9781524718961): Yoon, Nicola: Books

Ülkemizde bir dönemler Her Şey ve Güneş de Bir Yıldızdır isimli kitaplarıyla çok konuşulan Nicola Yoon, 1 Haziran’da üçüncü romanı Instructions for Dancing’i yayımladı! Bu sefer ilk iki kitabının benzer konularından tamamen kopan Yoon, bizi kendini aşka tamamen kapatmış Evie isimli bir karakterle tanıştıracak. Kendisinde olmayan her özelliğin bulunduğu X isimli bir oğlanla beklenmedik karşılaşmasından sonra aşk için düşünceleri bir tango gösterisinin adımları gibi şekillenecek.

2. Sunkissed – Kasie West yaz aylarında

Amazon.com: Sunkissed (9780593176269): West, Kasie: Books

Pegasus Yayınları’ndan çıkan Aramızdaki Mesafe isimli kitabın yazarı Kasie West’in yeni kitabı Sunkissed, 4 Mayıs’ta yurt dışında raflarda yerini aldı. En yakın arkadaşı tarafından ihanete uğrayan Avery her şeyi unutup harika bir yaz tatilinin hayalini kuruyordur. Ancak aile zoruyla küçük kız kardeşiyle aile kampına gideceklerdir. Hem internetsizlikle hem de sinir bozucu bir kız kardeşle uğraşmak zorunda kalacaktır. Tatlı ama sınırları olmayan bir kamp personeli de cabasıdır. Hayatın getirdiği çarpık mizaha rağmen Avery hem kim olmak istediğine hem de ne istediğine dair radikal kararlar alacaktır.

3. Cool for the Summer – Dahlia Adler

Cool for the Summer by Dahlia Adler

Henüz kitapları dilimize çevrilmemiş olmasına rağmen Dahlia Adler özellikle Amerika’da genç yetişkin yazarları arasında tanınan yazarlardan biri. 11 Mayıs’ta yeni kitabı Cool for the Summer’ı okurlarıyla buluşturan yazar, okurlarını Lara isimli bir lise öğrencisiyle tanıştırıyor. Lara’nın 3 yıldır gözünde olan bir oğlan vardır: Chase Harding. Okulun gözde, yakışıklı futbol yıldızı olan Chase, Lara’yla flört ediyordur ki bu da Lara’nın yıllardır istediği şeydir ancak Lara’nın kafasını karıştıran tatlı & ekşi bir anı vardır: Jasmine isimli harika bir kızla geçirdiği, tarif edilemeyecek kadar romantik bir yaz anısıdır. Lara istediği her şeye sahipken -Chase’e bile- neden Jasmine hala aklındadır?

4. Better Than the Movies – Lynn Painter

Better Than the Movies by Lynn Painter

Yazarın çıkış kitabı olan Better Than the Movies 4 Mayıs’ta okurlarla tozlu kitap raflarında buluştu. Painter, okurlarını çıkış kitabıyla Liz isimli umutsuz genç aşık bir karakterle tanıştırıyor. Liz daimi bir hayalperesttir ve sürekli Micheal ile beraber olmayı dilemiştir. Ancak Micheal kasabayı terk edene dek Liz’in varlığından haberi bile olmamıştır. Artık Micheal kasabaya geri döndüğüne göre onu kapabilmek için elinden geleni yapabilir, belki baloya onunla birlikte gidebilir. Hatta Wes’le arkadaş bile olabilir. Wes, Liz’in kapı komşusudur ama çocuklarından beri ikilinin arası pek de iyi değildir. Wes cinlerden ve cadılardan tutun kurbağa kafalarını kesmekle ilgili şakalar yapabilecek türden biridir, peki ya zamanla bu Liz’in hoşuna gidiyorsa?

5. Where the Rhythm Takes You – Sarah Dass

Amazon.com: Where the Rhythm Takes You (9780063018525): Dass, Sarah: Books

Sarah Dass’ın ilk kitabı Where the Rhythm Takes You 11 Mayıs’ta okurlarla buluştu. Kitabın ana karakteri bir sahil beldesinde yaşayan on yedi yaşındaki Reyna’dır. Harika görünen bu cennet, annesinin beklenmedik ölümü ve en yakın arkadaşı Aiden’in hayallerinin peşinden koşmasıyla beraber arafa dönüşmüştür. Aiden müzik hayallerinin peşinden gidip başarılı bir grubun üyesi olup Grammy adaylıklı bir sanatçı olarak beldeye VIP misafir olarak geri dönmüştür. Reyna ise Aiden’in onu tam olarak bıraktığı yerde hala bekliyordur…

6. Some Girls Do – Jennifer Dugan yaz aylarında

Some Girls Do by Jennifer Dugan

Son dönemlerin ünlü genç yetişkin yazarlarından biri olan Dugan’ın yeni kitabı geçtiğimiz haftalarda yurt dışında raflarda yerini aldı. Kitap, Morgan ve Ruby isimli iki lise öğrencisinin hayatlarına odaklanıyor. Morgan, queer kimliğini öğrenen Katolik okulunun zoruyla son sınıfa gönderilir. Orada Ruby’le tanışan Morgan, zamanla birbirlerine karşı koyamadıklarını fark eder. Morgan kimliğini çoktan duyurmuş ve aşkının gizlenmesini istemezken Ruby için işler o kadar kolay değildir. Bir tarafta bulunan zorba anne tüm olayların cabasıyken bu iki kız ilişkilerinde yol katedebilecek midir?

7. Rise to the Sun – Leah Johnson

Rise to the Sun by Leah Johnson

Değindiği olaylar ve kalemini kullanma şekli sebebiyle Sessiz Kalma kitabının yazarı Angie Thomas’a oldukça çok benzetilen Leah Johnson, yeni kitabı Rise to the Sun’ı 6 Temmuz’da çıkacak. Babasının yasını tutan Toni ve kalbinin attığını tekrardan hisseden umutsuz aşık Olivia adındaki iki genç kızın hayatlarına odaklanan bu kitap, kadın dayanışmasını öne çıkarıyor. Farmland Müzik Festivalinde yolları kesişen bu iki karakter, düşünemeyecekleri kadar birbirlerine ihtiyaç duyduklarının farkına varırlar. Tabii bir de müziğe!

8. XOXO – Axie Oh yaz aylarında

Amazon.com: XOXO (9780063024991): Oh, Axie: Books

Axie Oh’nun dördüncü projesi olan XOXO, 13 Temmuz’da raflarda yerini alacak. Los Angeles’ın karaoke barlarından birinde beklenmedik şekilde karşılaşan Jenny ve Jaewoo, harika bir gece geçirirler. Ancak Jaewoo o gecenin sonrasında kayıplara karışır. Üç ay sonra annesiyle hasta büyükannesine bakmaya Kore’ye giden Jenny, kayıt olduğu okulda Jaewoo ile tekrar karşılaşır. Fakat Jaewoo’nun düşündüğü klasik playboylardan oldukça farklı biri olduğunu öğrenmiştir: O bir öğrenci olmanın yanında çok ünlü bir K-Pop grubunun üyesidir. Jenny planlarını çöpe atıp bu ünlü oğlanla bir gelecek mi planlayacaktır yoksa önüne bakmaya mı devam edecektir?

9. Excuse Me While I Ugly Cry – Joya Goffney

Amazon.com: Excuse Me While I Ugly Cry (9780063024793): Goffney, Joya: Books

4 Mayıs’ta yayımlanan Joya Goffney’nin ilk kitabı, pek çok okuyucudan tam not alan kitaplardan biri. Quinn, bir duygu çöküşünden sonra hayatındaki her şeyin listesini tutmaya başlar. Öpmek istediği oğlanlar, korkuları… her şeyi! Tabii bu defter bir anda ortadan kaybolup anonim bir Instagram hesabında paylaşılana dek. Çaresiz ve kime güveneceğini bir türlü kestiremeyen Quinn, bu süreçte karşılaşmaktan korktuğu her şeyle yüzleşmeyi öğrenir. Korktuğu aşkla bile.

10. The Passing Playbook – Isaac Fitzsimons

Amazon.com: The Passing Playbook (9781984815408): Fitzsimons, Isaac: Books

The Passing Playbook, Isaac Fitzsimons’ın 1 Haziran’da raflarda yerini alacak ilk romanı. Bu kitabında on beş yaşındaki Spencer isimli bir trans bireyin gençlik dönemlerine ve yaşadığı zorbalıklara odaklanan Fitzsimons, derin duygulara pencere açan bir konuyu kaleme alıyor. Eski okulunda yaşadığı ağır zorbalıkların ardından kendine Oakley’de yepyeni bir sayfa açan Spencer’ın hayatı rayına girmeye başlamıştır. Yeni arkadaşlar, futbol takımında harika bir rütbe ve takımdaki bir çocuğa karşı yavaş yavaş büyüyen bir his derken Spencer için her şey iyi gidiyordur. Ta ki takım koçu Spencer’ın doğum belgesinde kadın cinsiyetini görene dek. Spencer ya koçun istediği gibi artık yedek oyuncu olacaktır ya da hakkı için savaşacaktır. Bu, herkese kimliğini açıklamak zorunda kalacağı anlamına gelse bile… özellikle birtakım hisler beslediği çocuğa karşı.

yaz aylarında

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım. Derim tasam yok. Sokaklarda dolaşmak. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım. Derim tasam yok. Sokaklarda dolaşmak.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım. Derim tasam yok. Sokaklarda dolaşmak. Sabah kalktım. Bugün yine çok geç kaldım. Saçımı yaptım. Güneş parlak harika. Dışarı çıktım. Arkadaşlar beni bekler. Bugün okul yok. Bir şeyler bulmam lazım. Derim tasam yok. Sokaklarda dolaşmak.

Ancak ve ancak. Lakin ve veya. Fakat ama lakin. Ya da ile. Ki. Mademki. Ancak ve ancak. Lakin ve veya. Fakat ama lakin. Ya da ile. Ki. Mademki.

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

2021 Yaz Kitaplığı: Yaz Aylarında Yurt Dışını Kasıp Kavuracak 10 Kitap!” üzerine 2 görüş

  1. XOXO çok ilgi çekici 🤩 böyle bir kitabın geleceğinden haberim yoktu şu an çok mutluyuuum 🥳 yazı çok güzel 💥

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.