The Summer I Turned Pretty Karakterleri Bu Yaz Neler Okuyor?

The Summer I Turned Pretty Karakterleri Bu Yaz Neler Okuyor?

Jenny Han’ın aynı isimli serisinden uyarlanan Amazon Prime dizisi The Summer I Turned Pretty, 14 Temmuz’da ikinci sezonu ile geri dönüyor. Biz de dizinin en sevilen karakterlerinin bu yaz hangi kitapları okuyor olabileceğini konuşmak istedik.

The Summer I Turned Pretty Ne Anlatıyor?

Dizi, iki yakın arkadaş olan anneleri sayesinde her yıl bir yazlık evde buluşan arkadaşların hikâyesini anlatıyor. Belly ve Steven ile Conrad ve Jeremiah, çocukluklarından beri arkadaşlar. Fakat Belly, kendisini bildi bileli Conrad’a aşık. Conrad’ın onu kız kardeş gibi gördüğünün de farkında. Bu yaz ise her şeyin farklı olmasını umuyor. Biz de karakterlerin ilişkilerindeki ve duygu dünyalarındaki değişimlere tanık oluyoruz. İlk sezonuyla oldukça sevilen dizi, şimdi de ikinci sezonuyla yazımızı renklendiriyor.

Belly’nin Okuma Listesi

İyi Bir Kızın Cinayet Rehberi – Holly Jackson

Holly Jackson’ın aynı isimli serisinin ilk kitabı olan roman, Pippa isimli lise öğrencisinin bir cinayeti çözmesini anlatıyor. Yıllar öncesinde okulun popüler kızı Andie öldürülüyor ve bu cinayetin sorumlusu olarak erkek arkadaşı Sal gösteriliyor. Sal’in de intihar etmesi ile dosya kapatılıyor. Fakat Sal’i tanıyan Pippa, cinayeti onun işlemediğinden neredeyse emin. İşte tam da bu yüzden okul projesine bu cinayeti konu etmeye karar veriyor ve tüm düğümleri çözmeye çalışıyor.

Belly, dramayı oldukça fazla seven bir genç kız. Girdiği ortamlara karmaşa getirmeyi, kaosa şahit olmayı seven bir karakter. En azından bunları kendisine çektiğini söyleyebiliriz. Hâl böyle olunca lisenin popüler kızının bir cinayete kurban gitmesi ve bu cinayetin araştırılmasının Belly’nin ilgisini fazlaca çekeceğini düşünüyorum. İlişkiler, dedikodu, kavga… Bunlar Belly’nin hiç de yabancısı olmadığı konular ne de olsa.

Tek Gerçek Aşklar – Taylor Jenkins Reid 

Emma lise aşkıyla evlenmiş, çok mutlu bir kadın. Ta ki kocası Jesse, ilk evlilik yıldönümlerinde bir kaza geçirip ölene kadar. Emma’nın yaşadığı acının bir tarifi yok, tüm neşesini kaybetmiş gibi hissediyor. Bu kayıpla yaşamayı öğrenip hayatına devam etmeye karar verdiğinde karşısına Sam çıkıyor. Eski bir arkadaşı olan Sam, ona aşkı yeniden hissettiriyor. İkili nişanlanıyor ve heyecanla düğünlerini planlıyorlar. Karşılarına kanlı canlı çıkan Jesse ise tüm planları suya düşürüyor. Emma, kendisini bir kararın eşiğinde buluyor: macera dolu lise aşkı mı huzur ve aşk dolu nişanlısı mı?

The Summer I Turned Pretty’de Belly de kendisini benzer bir ikilemin içinde buluyor. Çocukluğundan beri aşık olduğu Conrad ile bir ilişki içerisine giriyor fakat Jeremiah ona farklı bir ilişki vadediyor. Böylece Belly’yi ikinci sezonda Emma’nınkine benzer bir karmaşa bekliyor. Karar verme sürecinde Tek Gerçek Aşklar’ı okuyup içselleştirmesi de oldukça muhtemel.

Belly’nin okuma listesinde yer alan diğer kitaplar ise şöyle:

 • Amerikan Ev Arkadaşı Deneyi – Elena Armas
 • Tiffany’de Kahvaltı – Truman Capote
 • Başka Türlü Bi’ Şey – Sandy Hall
 • Kara Vanessa’m – Kate Elizabeth Russell

Conrad’ın Okuma Listesi

Hayatın Kıyısında – Jennifer Niven

Hayatın Kıyısında, ölümü düşünen iki gencin bir araya gelmesi ve yeniden hayata dönmelerini konu alan bir roman. Kitap, aynı lisede olan Theodore Finch ve Violet’ın okulun çan kulesinde tanışması ile başlıyor. Violet, biricik ablasının ölümü ile yıkılmış durumda ve tek isteği ölmek. Finch’in de sayısız kez ölüm planları yaptığı doğru. Bu etkili tanışma sonrasında bir ödev için eşleşen ikili, yaşamın güzelliklerini arama yolculuğuna çıkıyor. Beraber vakit geçirmek ikisine de iyi geliyor. Ama hayat, iyi sürprizlerin yanında kötülerini de içinde barındırıyor.

Çeşitli ailevi sorunlar ile boğuşan Conrad, kendi hayatına dair birçok sorgulama yapıyor. Taşıması zor yüklere sahip ve eğlenmesi gereken yaz tatilinde pek de eğlenmiyor. Sevdiği şeylerden tek tek uzaklaşmış ve içine kapanmış bir durumda. Kendisine oldukça benzer iki karakterin yer aldığı Hayatın Kıyısında’nın, Conrad’ın ilgisini çekeceği kesin. Bu romanı okumak, Conrad’ın sorunlarını çözmesine yardımcı olacaktır.

Ve Sonunda İkisi de Ölür – Adam Silvera 

Ölüm Habercisi’nin bir akşam sizi aradığını ve 24 saat içerisinde öleceğinizi haber verdiğini düşünün. Ne yapardınız? Mateo ve Rufus, ayrı ayrı bu haberi aldıklarında birbirlerinden habersiz şekilde bir arkadaşa ihtiyaç duyuyorlar. Bu sebeple Son Arkadaş isimli uygulamayı indiriyor ve tesadüf bu ya, tanışıyorlar. Son 24 saatlerini beraber geçiriyor, aşık oluyorlar. Silvera, romanda belki de bir ömüre sığmayacak şeyleri 24 saatin içine sığdırmak mümkün mü sorusuna cevap arıyor.

Conrad, Fisher kardeşlerden en neşelisi ya da en hayat dolu olanı olarak ünlenmiş diyemeyiz. Kendisi, karamsarlığın ve gizemin vücut bulmuş hali. Bu yönü ile bizi ve Belly’yi kendisine aşık ettiği kadar yoruyor da. Adam Silvera’nın karanlık kurgulara ışık olan umut dolu dili, Conrad’a iyi gelecektir diyerek ona bu kitabı öneriyoruz.

Conrad’ın okuma listesindeki diğer kitaplar şu şekilde:

 • Punk 57 – Penelope Douglas
 • Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger
 • Evren Alex Woods’a Karşı – Gavin Extence
 • Güzel Dünya, Neredesin? – Sally Rooney 

Jeremiah’nın Okuma Listesi

Red, White & Royal Blue – Casey McQuiston

Tüm dünya, ABD ve İngiltere arasında yaşanan krizle çalkalanıyor. Fakat bu kriz ekonomik veya askeri bir kriz değil. Politik olduğunu dâhi söyleyemeyiz. Çünkü manşetlerde şöyle yazıyor: ABD Başkanı’nın oğlu Alex ve İngiliz prens Henry tartıştıkları sırada, kraliyet düğününün 75.000 dolarlık pastasını mahvetti. İkilinin kanlı bıçaklı düşman olduğuna ilişkin dedikodular çıkıyor, ABD ve İngiltere ilişkileri gerçekten tehlikeye giriyor. Bunun üzerine Alex’le Henry, en yakın arkadaşlar gibi davranmaya ve poz vermeye başlıyor. Sahte dostluk yerini yavaş yavaş sahici bir arkadaşlığa ve sonrasında da aşka bırakıyor.

Jeremiah, hem komik hem romantik bir karakter. Romantik komedi türünde kitaplar okumaktan kesinlikle keyif alıyor. Red, White & Royal Blue, onun için oldukça doğru bir seçim olacaktır. Alex ve Henry’nin düşmanlığına güldüğü kadar aşklarına ağlayacak, romanı bir solukta okuyacak, buna eminiz.

Wooster Düsturları – P.G. Woodhouse

Wooster Düsturları, İngiliz edebiyatının en çok okunan mizah yazarlarından biri olan Woodhouse’un romanı. Onun en sevilen ikilisi Wooster ve Jeeves’in maceralarından birini anlatıyor. Wooster, halasının çok beğendiği fakat pahalı bulduğu inek şeklindeki sütlüğün fiyatını düşürmek için antikacıya gidiyor. Fakat aynı sütlüğe talip olan hakim Bassett ile karşılaşınca her şey karışıyor. Bassett, daha önce Wooster’ı yargılamış ve ona para cezası vermiş, pek de sevimli olmayan bir adam. Bassett’in sütlüğü alması üzerine Wooster, onun malikanesine gidip sütlüğü çalmaktan başka bir çare bulamıyor. Arkadaşının evlilik planlarını kurtarmaya ve sütlüğü çalmaya çalışırken karşısına birçok tehlike çıkıyor: bir diktatör, istenmeyen bir nişan, otoriter bir hala, çirkin mi çirkin bir sütlük. Uşağı Jeeves’in bilgeliği sayesinde Wooster tüm bunların üstesinden gelmeye çalışıyor.

Birbirinden saçma ve küçük detayların, acayip karakterlerin bir araya geldiği; her noktanın birbirine dâhiyane şekilde bağlandığı bu roman, Jeremiah’nın favorilerinden olabilir. Wooster Düsturları, okurken Jeremiah’yı kahkahalara boğacak ve onun muzipliğine yaraşır bir kitap.

Jeremiah’nın okuma listesindeki diğer kitaplar ise şöyle:

 • Cicim – Colette
 • Ev Erkeğinin Yolu – Kousuke Oono
 • Londra Nehirleri – Ben Aaronovitch 
 • Tatilde Tanıştığımız İnsanlar – Emily Henry

The Summer I Turned Pretty karakterlerinin okuma listeleri yazımızın sonuna geldik. 14 Temmuz’da dizinin ikinci sezonunu izlemeyi, yazın geri kalanında karakterlerin kitaplarına bir şans vermeyi unutmayın. Umarım yazınız çok güzel geçer!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 16

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.