Rick Riordan Okurlarına Hangi Kitapları Öneriyor?

Rick Riordan Okurlarına Hangi Kitapları Öneriyor?

Merhaba sevgili Bibliyoraf okurları. 2021 yılında sekiz Percy Jackson içeriği yayımlanınca 2022’ye Percy Jackson açısından biraz durgun başlayalım dedik. Fakat merak etmeyin Percy Jackson Fan Clup, Bibliyoraf çatısı altında işleyişini sinsice sürdürmeye devam ediyor. Rick Riordan

Bu yazıda kulübümüzün başkanı -ve şubat ayının yazarı🥳- Begümay, sizler için Rick Riordan’ın önerdiği kitapları listeledi. Hangi kitaplar Rick amcanın favorilerine girmiş, gelin hep birlikte inceleyelim.

1. Haşhaş Savaşı – R. F. Kuang

Rick Riordan

Haşhaş Savaşı Çin ve diğer Asya ülkelerinin kültürlerinden esinlenilerek yazılmış bir epik fantastik roman. Kitabın ana karakteri Rin, Sinegard’da yaşıyor. Koyu tenli, güneyli bir köylü kızı olduğundan, arkadaşları ten rengi ve cinsiyeti ile alay ediyorlar. Ancak Rin oldukça zeki ve güçlü bir karakter. Diğer yandan doğaüstü, ölümcül bir güce, yalnızca efsanelerde karşılaştığı türden bir şamanik güce sahip olduğunu keşfediyor. Sonrasında İmparatorluk çapında düzenlenen Akademi’ye giriş sınavını geçmeyi başarıyor. Rin, hocasının yardımıyla, yeteneğinin boyutunu keşfe çıkıyor. Fakat aynı zamanda bu gücü kontrol altına alması gerekiyor. Çünkü Rin, bu gücün sadece kendi hayatını değil, aynı zamanda imparatorluğun kaderini de değiştirebileceğinin farkında.

Yazarın da sıkça belirttiği gibi, bu kitap herkese göre değil. Tarihin en kanlı savaşlarından birini konu alan seri, ilerledikçe karanlıklaşan bir havaya sahip. Askeri strateji, çökmekte olan imparatorluklar, çılgın tanrılar ve insanların acımasız kararlar verebilme yeteneği hakkında olan bu eser, diktatörlerin nasıl diktatör olduklarını konu alıyor.

2. Yerdeniz Büyücüsü – Ursula K. Le Guin

Rick Riordan

Rick Riordan’ın bir diğer önerisi olan Yerdeniz Büyücüsü, Amerikalı yazar Ursula K. Le Guin’in kaleme aldığı altı kitaplık serinin ilk kitabı. Hikâye, Yerdeniz adlı kurgusal birtakım adada geçiyor. Doğuştan üstün büyücülük yeteneklerine sahip baş karakterimiz Ged, küçük bir büyücü olan teyzesiyle köyünde kendi hâlinde yaşıyor. Teyzesinden aldığı eğitim ile büyü konusunda kendini geliştiriyor. Köyüne bir saldırı olunca, tüm köyü sis büyüsü ile gizleyip düşmanlardan koruyor. Bu sayede içdeniz adalarında ün yapıyor. Kahramanımız daha sonra büyücülük okuluna davet alıyor. Okuldaki bir olay sonucunda ruh çağırmaya çalışıyor ve karanlık diyardan bir gölgeyi çağırıyor. Daha sonra bu gölgeyi tekrar karanlık diyara göndermek için türlü maceralara atılıyor. Bu süreçte oldukça tuhaf olaylar gerçekleşiyor.

Yerdeniz Büyücüsü’nü okurken fantastik edebiyatın en bilinen örneklerinden olan Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi ile olan benzerliklerini görmemek elde değil. Le Guin kendinden sonraki birçok önemli yazara ilham olmuş ve yapı taşı niteliğinde bir eser ortaya çıkarmış. İçindeki mitolojik çağrışımlardan da olsa gerek, Rick Riordan bu seriyi oldukça seviyor ve tavsiye ediyor.

3. Kızıl Yükseliş – Pierce Brown

Rick Riordan

Kızıl Yükseliş’te bizi bir distopya üzerine inşa edilmiş kast sistemi karşılıyor. Gelecekte insanlar renklere göre sınıflara ayrılıyor ve dünya dışında bir gezegen arayışına giriyorlar. Toplumun en alt tabakası olan Kızıllar, bu yeni gezegenleri yaşanabilir hâle getirmekten sorumlu. Darrow da yeni nesillere güzel bir gezegen bırakacağına inanıp canla başla çalışıyor. Ancak Darrow, yönetici sınıf için kölelik yaptıklarını acı bir şekilde öğreniyor. Altın hükümdarlarının güç için mücadele ettiği Enstitü’ye sızmak için sahip olduğu her şeyden vazgeçiyor. Hayatı ve medeniyetin geleceği pahasına en başarılı ve en vahşi Altınlarla rekabet etmek zorunda kalıyor. Darrow düşmanlarını yenmek için türlü oyunlar oynuyor ve nefret ettiği o düşmanlara dönüşecek olması onu bir nebze bile korkutmuyor.

Romantizmin çok bulunmadığı, daha çok savaş üzerine yazılmış bu distopya üçlemesi, birçok kitap kurdunun favorisi. İçindeki Yunan mitolojisine ait öğeler de Rick Riordan severlerin ilk bakışta dikkatini çekiyor.

4. Yüzüklerin Efendisi – J.R.R. Tolkien Rick Riordan

Rick Riordan

Epik fantastik türündeki bu eser, Tolkien’in çocuklar için yazdığı Hobbit’in devamı olarak piyasaya çıkıyor. Hikâye, güç yüzüklerinin tarihi ile başlıyor. Karanlık Lord (Sauron) dünyayı ele geçirmek için tüm güç yüzüklerini kontrol eden bir yüzük oluşturuyor. Bunun üzerine Orta Dünya’da büyük bir savaş başlıyor. İnsanlar ve Elfler savaşı kazanıyor, yüzük ise bir şekilde zararsız bir ırk olan Hobbitlerin eline geçiyor.

Büyücü Gandalf’ın yardımları ile Frodo adlı Hobbit, yüzüğü daha güvenli bir yere götürmek için yola çıkıyor. Atıldıkları bu macerada başlarına türlü türlü olaylar geliyor. Okur da bu maceralardan nasibini alıyor tabii ki. Bir kült haline gelmiş olan bu seriyi sadece Rick Riordan değil, başka birçok yazar da şiddetle tavsiye ediyor.

5. Macbeth – Shakespeare Rick Riordan

Rick Riordan

William Shakespeare tarafından yazılan oyun, her tiyatrocunun ve okurun bildiği meşhur bir hikâye. Kitabın asıl adı “Macbeth’in Trajedisi”dir. Beş perdelik oyunda tahtı çalan, dehşetle hüküm süren ve kanlı bir sona kavuşan İskoç bir soylunun hikâyesi anlatılıyor. Kralın sadık generali Macbeth, üç cadı tarafından bir kehanet alıyor. Bu kehanete göre, kendisi bir sonraki kral olacak. Karısı Leydi Macbeth’e bunları anlatınca, kadının gözünü hırs bürüyor ve eşini kralı öldürmek için ikna etmeye uğraşıyor. Macbeth ilk başta buna yanaşmasa da karısının manipülasyonlarına aldanıp evlerine gelen kralı öldürüyor. Sonrasında pişmanlık duysa da, kehanet gerçekleşiyor ve Macbeth kral oluyor.

Bu oyunu ile Shakespeare, yükselme arzusunun ve hırsın kişiyi ne hale getirebileceğinin altını çiziyor. Yıllardır sahnelerden inmeyen, miras tadında bir hikâye bırakıyor bizlere.

6. Cam Şato – Sarah J. Maas Rick Riordan

Rick Riordan

Cam Şato’yu bu listede gördüğünüze şaşırdınız mı? İtiraf edeyim, ben de Rick Riordan’ın bu kitaba 5 yıldız verdiğini gördüğümde başta şaşırdım. Ama belli ki kendisi yazardaki ışığı görmüş, hatta Cam Şato’ya Goodreads’te yorum bile yazmış. Kitap Celaena Sardothien adında acımasız bir suikastçıyı konu alıyor. Tuz madenlerinde kölelik yaparak cezasını çektiği sırada, Adarlan Prensi Dorian kendisine bir anlaşma sunuyor. Kralın düzenlediği suikastçılar yarışmasını kazanması karşılığında, özgürlüğünü vadediyor. Kabul eden Celaena’nın saraya gelmesi ile birtakım mistik olaylar baş gösteriyor. Büyü ve bazı olağanüstü yaratıklar işin içine giriyor. Hikâye başlangıçtan oldukça farklı bir yönde ilerleyerek devam ediyor.

Milyonlarca okurun sevgisini kazanmış bu seri hâlâ adından söz ettirmeye devam ediyor. Seveni kadar sevmeyeni de olsa da, okunmaya değecek nitelikte olduğunu düşünüyorum.

Rick Riordan’ın Önerdiği Diğer Kitaplar

  • Taht Oyunları – George R. R. Martin
  • Harry Potter – J. K. Rowling
  • Dune – Frank Herbert
  • Bülbül’ü Öldürmek – Harper Lee
  • Çirkinler – Scott Westerfeld
  • Artemis Fowl – Eoin Colfer.
  • Şimşekkıran – Anthony Horowitz
  • Açlık Oyunları – Suzanne Collins

BONUS: Eğer Percy’i çok özlemişseniz (özlemediğiniz gün yok biliyorum) ve okuyacak kitap arıyorsanız size Alcatraz Kötü Kütüphanecilere Karşı’yı kesinlikle öneririm. Brandon Sanderson’un yazdığı seri, okumaya yeni başlayanlar için de güzel bir alternatif olabilir.

Yazımızın sonuna geldik. Açıkçası ben sevdiğim yazarların nelerden ilham aldığını, neleri sevdiğini oldukça merak eder ve araştırırım. Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Beni ve Bibliyoraf’ı sosyal medya platformlarımızdan takip etmeyi unutmayın. Bir sonraki yazımıza kadar mavilere kalın. 💙

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Ama fakat. Ancak ve çünkü. Rick Riordan Lakin ve ile. Çünkü ya da. Fakat ama ancak. Lakin de. Çünkü fakat. Rick Riordan

Yazıyı burada paylaş:

Yazı oluşturuldu 20

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.