Bibliyoraf Ekibiyle Overrated (Abartılan) Kitapları Listeliyoruz!

Bibliyoraf Ekibiyle Overrated (Abartılan) Kitapları Listeliyoruz!

Overrated kelimesinin tanımını gereğinden çok değer gören, aslında abartıldığı kadar iyi olmayan her şey için kullanabiliriz. Biz de Bibliyoraf Ekibi olarak bu listede overrated kitaplara yer vermek istedik. Zevkler ve renkler herkes için farklılık gösterebileceği için bu listede sizi üzebilecek kitaplar olduğu gibi hemfikir olduğunuz kitaplar da olabilir. Biz Bibliyoraf ekibi olarak olabildiğince hemfikir olduğumuz kitapları derlemeye çalıştık. Keyifli okumalar!

Aynı Yıldızın Altında // John Green

Bibliyoraf Ekibiyle Overrated (Abartılan) Kitapları Listeliyoruz!

Evet, büyük ihtimalle bu kitabı listenin başında gördüğünüze pek şaşırmadınız. Yayımlandığı yıl aldığı tepkiler bir çığ gibi büyüse ve okuyanları gözyaşlarına boğsa da Aynı Yıldızın Altında ne yazık ki gereğinden fazla abartılan bir kitap. Green, bize ne yepyeni bir kurgu sunuyor ne de büyüleyici bir anlatım. Okurları bu kadar etkilemesinin tek sebebi, yazarın ”Yok ya bunu da yapmaz,” diyebileceğimiz bir son yazmış olması. Aslında bu son bile örneklerini çokça gördüğümüz bir son. Yine de o dönem ”yıldızı” parladı, fakat şimdi geniş bir kitle overrated olduğu konusunda hemfikir.

Gölge ve Kemik // Leigh Bardugo

Bibliyoraf Ekibiyle Overrated (Abartılan) Kitapları Listeliyoruz!

Yakın zamanda Netflix’te dizisini izlediğimiz ve bu aralar sürekli adını duyduğumuz Gölge ve Kemik de listemizin başlarında yer alıyor. Yabancı okurlar tarafından çok sevilen, yerlere göklere sığmayan bu kitabı biz Türk okurlar pek sevemedik. Yaratılmaya çalışılan evren iyi olmasına rağmen betimleme eksikleri ve yazarın her şeyi biliyormuşuz gibi davranması bizi çileden çıkardı. Alina karakterinden bahsetmek dahi istemiyoruz. Fikirler çok iyi olsa da yazar bu fikirleri yeterince iyi işleyemediği için overrated listemizde kendisine yer vermek istedik. Sonuna kadar da arkasındayız…

Yabancı // Öznur Yıldırım overrated

Bibliyoraf Ekibiyle Overrated (Abartılan) Kitapları Listeliyoruz!

Türk ve yeni yazarları desteklemeyi çok istesek de maalesef bu her zaman mümkün olmuyor. Yabancı bu sıralar çok konuşulmuyor olsa da, yayımlandığı dönem listeleri alt üst etti ve aylarca konuşuldu. Bize kalırsa oldukça toksik ve yazarın dili itibariyle de basit bir kitap. Kurgunun da yepyeni bir fikir olmadığını kimse inkar edemez diye düşünüyoruz. Ayrıca bazı seksist cümleler ve şiddet içeren davranışların normalmiş gibi lanse edilmesi pek hoşumuza gitmeyen detaylardan bazıları. Sonuç olarak, geniş bir kitleye hitap etse de bizim için overrated listesine girmekten kurtulamadı.

Asla Vazgeçme // Rainbow Rowell overrated

Bibliyoraf Ekibiyle Overrated (Abartılan) Kitapları Listeliyoruz!

Baştan uyaralım, bu kitap aramızda bölünmelere yer açabilir. Seveni çok olsa da ne yazık ki benim gibi sevmeyeni de çok. Asla Vazgeçme, yorumlarını sevdiğim insanların önerisi üzerine başlamış olmama rağmen 250. sayfaya kadar zor dayandığım ve o noktadan sonra beni yavaştan “reading slump”a sokmayı başaran bir kitap oldu. Listeleri alt üst etmiş olabilir, fakat bana Harry Potter’ın çok daha basit ve toksik bir versiyonu gibi geldi. Büyük beklentilerle başladığım bu kitap, bende olduğu gibi ekip arkadaşlarımda da hayal kırıklığı yarattığı için oy birliği ile listeye almaya karar verdik. Maalesef bu sefer bizimle değilsin sevgili Rainbow…

Yılan ve Güvercin // Shelby Mahurin overrated

Bibliyoraf Ekibiyle Overrated (Abartılan) Kitapları Listeliyoruz!

Yine büyük beklentilerle okuduğumuz fakat ekipte beklentisi kadar büyük bir hayal kırıklığı yaratan Yılan ve Güvercin’e merhaba deyin! Yabancı okurlar yatıp kalkıp bu kitabı övdü, yerlere göklere sığdıramadılar. Sonuç? Maalesef tatsız. Ekibimiz bu kitabı okurken eğlenmiş ve Lou karakterini de çok sevmiş olmalarına rağmen sevdikleri şeyler bunlarla sınırlı kaldı. Kurgunun çok basit olması, istenilen duyguları yeterince verememesi gibi nedenlerden dolayı beklentinin altında kaldı. Yılan ve Güvercin, okuması keyifli bir kitap olsa da bu yarışta kendisinden çok ama çok daha iyi kitaplar yer aldığı için ekibimiz bu kitabı da overrated olarak seçti!.

Karanlık Zihinler // Alexandra Bracken

Karanlık Zihinler | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

Karanlık Zihinler, bu listede neden bu kadar okunduğunu ve nasıl bu kadar sattığını hiçbir şekilde anlamadığımız nadir kitaplardan bir tanesi. Biraz sert bir giriş yapmış olabiliriz fakat okuyucuyu içine çekmekte çok zorlayan, içine girsek bile bir yerden sonra bayan ve okuma isteği bırakmayan bir kitap. Yazarın pes etmeyip bunu bir seriye çevirmesi ve bize dört kitaplık bir işkence sunması da işin farklı bir boyutu. Uyarlaması da pek kötü olan bu kurgu, bizler için overrated listesinde olmayı en çok hak eden kitaplardan biri oldu.

Kürk Mantolu Madonna // Sabahattin Ali

Sabahattin Ali, Türk edebiyatının çok değerli bir temsilcisi. O bizim canımız ve çok değerli bir yazarımız. Bu kesinlikle inkar edilemez bir gerçek. Fakat inkar edemeyeceğimiz bir gerçek daha var: Kürk Mantolu Madonna’nın abartıldığı. Yanlış anlaşılmasın, bizim bu noktada eleştirdiğimiz şey asla ama asla Sabahattin Ali’nin yazarlığı değil. İyi bir kitap olsa da iş öyle bir noktaya geldi ki insanlar ”Madonna’nın hayatını anlatıyor” gibisinden laflar etmeye başladı. Okumayanın cahil gibi görüldüğü bir algı yerleşti insanların zihinlerine. Bu kitap bir anda nasıl böylesine kitlelere hitap etmeye başladı bilmiyoruz, fakat ne yazık ki gereğinden çok övülen bir kitap haline geldi. Bu durum bizi çok üzse de listede objektif olmak adına, Kürk Mantolu Madonna’yı da eklemeden geçmenin doğru olmayacağını düşündük.

Illuminae // Amie Kaufman & Jay Kristoff

İlluminae | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

Bu kitap ve bağlı olduğu seri hakkında ne desek bilemedik. Ekipçe hem şöhretinin hem de fiyatının çokça abartıldığını düşünüyoruz. Yazarlarımız anlamsız röportajlar, konuşmalar, belgeler ve çok daha fazlasını bir araya getirerek yeni bir şey denemek istemiş fakat sonuç tam bir fiyasko olmuş. Farklı olan her şeyin iyi olmak zorunda olmadığını da kimse hatırlatmamış. Belli bir olay örgüsü yok, her şey iç içe ve bu karmaşanın içinde hiçbir şey anlamayalım diye de ekstra çaba harcamışlar. Kocaman bir para ve zaman kaybı olduğunu düşündüğümüz bu kitap overrated listesinde olmayı en çok hak eden kitaplardan birisi.

Overrated kitapları listelediğimiz bu serinin ilk bölümünde şimdilik sona geldik. Overrated olduğunu düşündüğünüz kitapları bize her zaman yazabilirsiniz. Çünkü serinin ikinci bölümünde, listeleri alt üst eden ama bunu hiç hak etmeyen kitapları sizlerle buluşturmak için geri döneceğiz. O güne dek kitapla kalın!

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Seni sildim telefon defterimden ama. Adının üstünü hep karaladım ancak. Yüzünü görmekten çok sıkıldım fakat. Nereye gitsem peşimdesin sen ama. Üf üf sıktın artık. Sabrımı taşırdın artık. Sakız gibi yapıştın. Üf yeter. Üfü üf yeter. Yoksa sen? Aşk sakızı mıııısııııın? Seni sildim telefon defterimden ama. Adının üstünü hep karaladım ancak. Yüzünü görmekten çok sıkıldım fakat. Nereye gitsem peşimdesin sen ama. Üf üf sıktın artık. Sabrımı taşırdın artık. Sakız gibi yapıştın. Üf yeter. Üfü üf yeter. Yoksa sen? Aşk sakızı mıııısııııın? Seni sildim telefon defterimden ama. Adının üstünü hep karaladım ancak. Yüzünü görmekten çok sıkıldım fakat. Nereye gitsem peşimdesin sen ama.

Başlık

Üf üf sıktın artık. Sabrımı taşırdın artık. Sakız gibi yapıştın. Üf yeter. Üfü üf yeter. Yoksa sen? Aşk sakızı mıııısııııın? Seni sildim telefon defterimden ama. Adının üstünü hep karaladım ancak. Yüzünü görmekten çok sıkıldım fakat. Nereye gitsem peşimdesin sen ama. Üf üf sıktın artık. Sabrımı taşırdın artık. Sakız gibi yapıştın. Üf yeter. Üfü üf yeter. Seni sildim telefon defterimden ama. Adının üstünü hep karaladım ancak. Yüzünü görmekten çok sıkıldım fakat. Nereye gitsem peşimdesin sen ama. Üf üf sıktın artık. Sabrımı taşırdın artık. Sakız gibi yapıştın. Üf yeter. Üfü üf yeter. Yoksa sen? Aşk sakızı mıııısııııın? Seni sildim telefon defterimden ama. Adının üstünü hep karaladım ancak. Yüzünü görmekten çok sıkıldım fakat. Nereye gitsem peşimdesin sen ama. Üf üf sıktın artık. Sabrımı taşırdın artık. Sakız gibi yapıştın. Üf yeter. Üfü üf yeter. Yoksa sen? Aşk sakızı mıııısııııın?

Yazıyı burada paylaş:

Kitapların kahramana dönüştüğü yer.
İnternet sitesi http://bibliyoraf.com
Yazı oluşturuldu 328

Bibliyoraf Ekibiyle Overrated (Abartılan) Kitapları Listeliyoruz!” için bir görüş

  1. Liste için çok teşekkür ederim. Kürk mantolu Madonna için sizinle aynı görüşteyim. Diğer kitaplar ise benim okumayı tercih ettiğim türde değiller. Sizin de yorumunuz ile artık okumadığıma pişman olmam diye düşünüyorum. Emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.